Plamy po lekach, maściach, środkach dezynfekcyjnych i odkażających


Domowe sposoby na plamy po lekach, maściach, środkach dezynfekcyjnych i odkażających. Lista plam A-L  


Rady jak usunąć plamy po lekach, maściach, środkach dezynfekcyjnych i odkażających: plamy z alkoholu izopropylowego; plamy z amoniaku, wody amoniakalnej; plamy z chloru; plamy po chlorowanej wodzie; plamy z Domestosa; plamy z maści ichtiolowej; plamy z jodyny; plamy po kwasie; plamy po lekarstwach; plama z lizolu; plama z azotanu srebra; plama z błękitu anilinowego; plama z bromku srebra; plama ze srebra koloidowego, plamy z fioletu krystalicznego; plamy z formaldehydu…
Lekarstwa, środki odkażające, dezynfekcyjne oraz preparaty światłoczułe pozostawiają trudne do usunięcia plamy i przebarwienia. Sposób usuwania przebarwień po lekarstwach, syropach leczniczych, środkach odkażających, dezynfekcyjnych czy maściach zależy przede wszystkim od ich składu. Plamy po lekarstwach i środkach do dezynfekcji zawsze trzeba najpierw wypłukać chłodną wodą, w zależności od ich składu można je zetrzeć octem, alkoholem lub tłuszczem. Po usunięciu plamy materiał zawsze trzeba wypłukać w dużej ilości bieżącej wody. Szczególnie trudno jest usunąć zabrudzenia po środkach zawierających żelazo, tłuszcz i zioła. Warto sięgnąć po domowe sposoby usuwania przebarwień, a w razie problemów zwrócić się do aptekarza z prośbą o radę.

Jak usunąć plamy z alkoholu izopropylowego?
Plamę po alkoholu izopropylowym szybko spłukać pod strumieniem zimnej wody, materiał wyprać.
Czym wywabić plamę z amoniaku, wody amoniakalnej?
Do materiału zaplamionego amoniakiem przyłożyć watę nasączoną octem, spłukać czystą wodą, następnie wyprać w pralce. Amoniak niszczy kolor materiału i sztuczne włókna, szczególnie jedwab i acetat.
Jak usunąć plamy z azotanu srebra, Argentum?
Trzeba pamiętać o tym, że światło słoneczne utrwala plamę po azotanie srebra, dlatego trzeba szybko ją wymoczyć w wodzie z solą (poplamione ręce też). Chlor odbarwi materiał i skórę.
Woda utleniona może usunąć zabrudzenia.
Żółta palma po azotanie srebra zejdzie z materiału po moczeniu go w wodnym roztworze amoniaku (wodzie amoniakalnej). Amoniak działa drażniąco na skóre i układ oddechowy.
Ciemną plamę po azotanie srebra trzeba jak najszybciej usunąć, najlepiej zalać 10% roztworem jodku potasu lub rozcieńczonym płynem Lugola (plama zżółknie). Żółtą plamę po azotanie srebra na materiale usuwa się 10% roztworem tiosiarczanu sodowego.
Po próbach usunięcia AgNO3 ze skóry i materiału trzeba dokładnie wymyć ręce wodą z mydłem.

Czym wywabić plamę po barwniku Castellaniego?
Kliknij w Pigmentum Castellani.

Jak usunąć plamy z błękitu anilinowego, błękitu bawełnianego, błękitu metylowego?
Materiał pobrudzony błękitem anilinowym
moczyć przez kilka(naście) godzin w 0,1% roztworze nadmanganianu potasu (KMnO4), następnie plamę zmyć 10% roztworem kwasu szczawiowego i dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą.

Czym usunąć plamę z bromku srebra?
Plamy po bromku srebra
usuwać tiosiarczanem sodu, jak plamy po jodynie. Działanie światła powoduje silne ciemnienie plamy po bromku srebra.

Jak wywabić plamy z chloru, po chlorowanej wodzie?
Plamy po chlorze, chlorowanej wodzie
(np. w basenie) usuwać tiosiarczanem sodu, jak plamy po jodynie.

Ditranol, cygnolina wchodzi w skład maści przeciw łuszczycy. Warto wiedzieć, że plamy po cygnolinie ciemnieją pod wpływem kontaktu z mydłem.

Jak usunąć plamę z Domestosa?
Plamę po domestosie szybko spłukać pod strumieniem zimnej wody, materiał wyprać. Domestos często nieodwracalnie niszczy barwnik tkaniny.

Fiolet krystaliczny (Methylrosanilini chloridum)
Materiał zaplamiony fioletem krystalicznym moczyć przez noc w 0,1% roztworze nadmanganianu potasu.
Plamy po fiolecie krystalicznym usuwa się acetonem (aceton niszczy niektóre sztuczne włókna).
W plamę z fioletu krystalicznego wetrzeć gęstą papkę z sody i wody. Resztki plamy usunie środek piorący z wybielaczem.
Plamy z fioletu krystalicznego na skórze ciała usunie czysty alkohol.

Formaldehyd 5%
Plamę z formaldehydu szybko spłukać pod strumieniem zimnej wody, materiał wyprać.

Gencjana
Kliknij w Pioktanina.

Ichtiol, ichtamol
Plamy po maściach, zawiesinach, roztworach, kremie czy szamponie zawierających olej ichtiol usuwa się przez moczenie tkaniny w ciepłej wodzie z mydłem. 

Czym wywabić plamę z jodyny na materiale?

Leki zawierające jod, np. płyn Lugola, jodyna silnie brudzą skórę i materiał. Jodyna to 3% roztwór jodu, zostawia na materiałach plamę w kolorze ciemnobrązowym, tylko jej brzegi są żółte. Świeża plama po jodynie pachnie intensywnie, stara nie zostawia zapachu. Jodyna wnika głęboko we włókna materiału, dlatego trzeba natychmiast działać. Suchych i starych plam po jodynie oraz plam na bawełnie nie można całkowicie usunąć. Dlatego plama po jodynie nie może wyschnąć, trzeba ją skropić wodą, najlepiej gorącą. Podczas usuwania plam trzeba uważać, żeby zmoczyć tylko plamę a nie cały materiał, inaczej plama powiększy się. 

 1. Świeżą plamę po jodynie zwilżyć czystą wodą, posypać ją skrobią ziemniaczaną i wetrzeć palcami. Plama zmieni kolor. Zabrudzone miejsce moczyć w  chłodnej wodzie z dodatkiem skrobi ziemniaczanej, dobrze wypłukać. Jeśli trzeba powtórzyć moczenie i płukanie. Materiał wyprać mydłem bez barwników i dodatku perfum. Skrobia ziemniaczana jest najlepszym naturalnym środkiem do wywabienia świeżych palm po jodynie.
 2. Jeśli nie ma skrobi, plamę potrzeć przeciętym świeżym ziemniakiem (w kierunku od brzegów plamy do środka), spłukać zimną wodą. Procedurę powtarzać wielokrotnie, aż plama zniknie. Resztki plamy po jodynie na jasnym materiale przecierać tamponem zwilżonym wodą utlenioną (woda utleniona może zniszczyć kolor materiału). Po 10 minutach przepłukać zimną wodą, trzeć bezbarwnym mydłem lub wyprać w proszku do prania. Suszyć w słońcu.
 3. Świeżą plamę z jodyny zalać gorącym mlekiem.
 4. Zaplamione jodyną miejsce skropić gorącą wodą, następnie przyłożyć watę nasączoną spirytusem etylowym (konieczna próba koloru na niewidocznym miejscu). Powtórzyć, jeśli plama jest nadal widoczna. Wypłukać, wyprać.
 5. Biały materiał świeżo poplamiony jodyną czyścić 10% roztworem amoniaku. Zaprać ręcznie w wodzie z dodatkiem płatków mydlanych i kilku kropel amoniaku. Koniecznie założyć gumowe rękawice. Wypłukać, wyprać zgodnie z informacją producenta.
 6. Świeżą plamę po jodynie na mocnym białym materiale przelać gorącą wodą, następnie oklepać czystą białą ściereczką zmoczoną nierozcieńczoną wodą amoniakalną. Biały mocny materiał można także moczyć w czystej wodzie amoniakalnej. Dokładnie wyprany i wypłukany suszyć w słońcu. Amoniak jest drażniący, dlatego trzeba otworzyć okno i założyć rękawiczki ochronne.
 7. Plamy z jodyny na białym mocnym materiale zwilżyć acetonem lub wodą utlenioną, osuszyć miękką czystą ściereczką, przeprać w słabym roztworze wody z mydłem. Acetonu nie można stosować na jedwabiu i niektórych sztucznych materiałach.
 8. Świeże plamy po jodynie na wełnie i jedwabiu trudno usunąć domowymi sposobami. Jodynę usuwać przez pocieranie materiału wodnym roztworem tiosiarczanu sodu Na2S2O3 lub siarczynu sodu Na2SO3 (łyżeczka na szklankę wody).
 9. Świeże plamy na mocnym materiale usuwa się 10% roztworem tiosiarczanu sodu.
 10. Stare plamy na kolorowym materiale może wybielić alkohol, najlepiej wybrać czysty spirytus. Suszyć na słońcu.
 11. Stare palmy na białym materiale usuwa się amoniakiem. Resztki plamy wywabi woda utleniona i słońce.
 12. Uporczywe i stare plamy po jodynie próbować usunąć zwilżając poplamione miejsce roztworem jodku potasu (łyżeczka jodku na szklankę wody). Natychmiast przemyć je wodnym roztworem tiosiarczanu sodu (2 łyżeczki na szklankę wody, a w trudnych przypadkach użyć 10% roztworu tiosiarczanu sodu).
 13. Plamy z jodyny na dywanie i tapicerce wyczyści tiosiarczan sodu  z apteki (pół łyżeczki na 250 ml ciepłej wody). Tiosiarczan sodu odbarwia jodynę i powoduje, że można ją spłukać wodą. Resztki plamy usunie szampon do dywanów.

Czym usunąć plamy po jodynie na skórze ciała?

 1. Plamy po jodynie na skórze ciała długo się utrzymują. Można je zetrzeć świeżo przekrojonym ziemniakiem.
 2. Jodyna schodzi z regularnie mytej skóry wraz z naskórkiem w ciągu tygodnia. Ale nawet wtedy może pobrudzić ubranie. Jodynę usunie ze skóry ciała tłusty krem kosmetyczny lub oliwa. Tłuszcz zostawić na skórze na godzinę, następnie zetrzeć go gąbką.
 3. Można wziąć ciepłą kąpiel z solą morską (nie stosować w przypadku rany czy skaleczenia!). Pod koniec posmarować ciepłą mokrą skórę bezbarwnym mydłem (np. dla dzieci) i trzeć gąbką.
 4. Do skóry ciała poplamionej jodyną przyłożyć na 5 minut tampon zmoczony wódką lub bezbarwnym alkoholem, następnie pocierać skórę. Procedurę powtarzać. Wysuszoną skórę natłuścić kremem.
 5. Zaplamioną jodyną skórę ciała pocierać przekrojoną cytryną lub płynem do mycia naczyń. Można wykorzystać też płyn do prania, ale detergent nie może zawierać środków wybielających i warto rozcieńczyć go 4 częściami wody.

Koralgol, korgol, srebro koloidowe (Argentum colloidale)
Plamy po środkach antyseptycznych zawierających koralgol usuwać tak jak azotan srebra.

Krem tłusty bez ziół i barwników, np. Bepanthol
Krem zebrać tępą strona noża. Plamy po tłustym kremie zalać dobrym płynem do mycia naczyń (uwaga: niektóre gęste płyny do naczyń niszczą kolor tkaniny!), po jakimś czasie wymoczyć w gorącej wodzie. Tkaninę wyprać zgodnie z informacją producenta.

Kwas
Wszystkie środki o kwaśnym odczynie neutralizuje się środkami zasadowymi, np. sodką kuchenną lub wodą amoniakalną.

Jak wywabić plamę z lanoliny?
W plamę wciera się mydło żółciowe i zostawia na kwadrans. Plamę na mocnym materiale szczotkuje się, następnie mydło wypłukuje się wodą. Czasem procedurę trzeba powtórzyć. Następnie poplamioną bieliznę pierze się w najwyższej dopuszczalnej temperaturze. Lekkie plamy usunie w podobny sposób płyn do naczyń.

Lekarstwa w płynie
Poplamione miejsce lekiem nie zawierającym tłuszczów wypłukać dokładnie chłodną wodą. Do miejsc na dywanie, tapicerce poplamionych płynnym lekarstwem przyłożyć biały papierowy ręcznik, następnie czystą bawełnianą ściereczkę zmoczoną chłodną wodą. Resztki plamy po lekaarstwach w płynie usunie szampon do dywanów.

Lekarstwa z alkoholem
Plamy po lekach zawierających alkohol czyścić jak alkohol.

Lekarstwa zawierające żelazo
Leki zawierające żelazo zostawiają rdzawe palmy. Plamy po lekarstwach z żelazem można usuwać sokiem z cytryny lub papką z niewielkiej ilości wody i sody oczyszczonej (kuchennej).

Czym wywabić plamy z lizolu?
Plamy po lizolu mają czerwono-brązowy kolor. Zabrudzony lizolem materiał przetrzeć tamponem zwilżonym mieszaniną 20 ml wody amoniakalnej i 30 ml spirytusu lub bardzo mocnego alkoholu (96%). Resztki plam z lizolu spłukiwać kilkakrotnie wodą, materiał suszyć w przewiewnym miejscu.

Porady dotyczące usuwania innych plam w artykule Plamy po lekach, maściach, środkach dezynfekcyjnych i odkażających (M-W). 

W rubryce Plamy zawarte są rady jak wywabić plamy różnego pochodzenia na wykładzinie, tapicerce, podłodze, meblach, firankach, ubraniach…

Podobne wpisy

16 komentarzy

  1. Ponieważ znane mi substancje usuwające Argentum drażnią błony śluzowe i mogą podrażnić delikatną skórę twarzy proszę udać się do apteki po poradę. Azotan srebra wchodzi w reakcję z potem a promienie słoneczne powodują ciemnienie naskórka. Przebarwienia usuwa się trąc skórę wilgotną solą – to jedyny znany mi domowy sposób na usunięcie zabrudzeń tego typu. Można też poczekać aż plamy zejdą po kilku dniach mycia się.

 1. Szkoda że nie przeczytałam wcześniej czyściłam plamę z rivanolu na bluzce wybielaczem, plama jest teraz ciemna w ogóle nie schodzi po praniu

   1. Prawdopodobnie warstwa ochronna linoleum została zniszczona i białych plam nie uda się usunąć domowymi sposobami.

 2. Wycisnęłam sok ze startego ziemniaka, nałożyłam na plamę z jodyny i porządnie wtarłam w materiał. Plama szybko zbladła. Potem wyprałam w 40 stopniach – po jodynie nie ma śladu!

 3. Jodyna? Jak można się domyśleć nie miałem nic z tych rzeczy, które trzeba mieć natychmiast, ale… nie zaszkodzi spróbować czymś innym. IZOPROPANOL, taki spirytus dla elektroników. Położyłem płatek kosmetyczny na plamę i polałem obficie izopropanolem. Po kilku minutach plama zniknęła bez śladu.

  1. Stare plamy po jodynie często nie schodzą, szczególnie na bawełnie. Można powtórzyć czyszczenie stosując silniejszy roztwór tiosiarczanu sodu. Uwaga: nadmanganian potasu w wysokim stężeniu powoduje silne oparzenia skóry!
   Pozdrawiam, MDR

 4. Super swietnie , a ja mam plame na dywanie od utrwalacza do zdjec.
  Sklad chemiczny : tosiarczan amonu, kwas octowy, wodosiarczan sodowy oraz octan sodowy. I jak sie tego pozbyc z dywanu? Plama jest zielona;/ plus taki, ze pozbylam sie zapachu octu w calym domu.

  1. Dużo zależy od tego czy dywan jest z naturalnego włókna, czy ze sztucznego. Ważne jest też to, czy utrwalacz był wcześniej używany, czy jest świeży. W używanym znajdują się bromki srebra z klisz, papieru fotograficznego i to one mogły spowodować zabarwienie. Jeśli plama na dywanie ma zielony kolor, to może też znaczyć, że utrwalacz wszedł w reakcję chemiczną z barwnikiem lub innym sztucznym składnikiem dywanu (np. klejem). Czysty utrwalacz fotograficzny nie powoduje przebarwień. Można spróbować mieszanki rodinalu z wodą (też utlenioną), ale rokowania są bardzo słabe.
   Pozdrawiam

   1. Dodam tylko że tiosiarczan sodu (inna nazwa antychlor) usuwa resztki chloru np. po bieleniu. Fajne zestawienie porad

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *