Plamy pochodzenia biologicznego na ubraniu, bieliźnie i pościeli cz.2

Porady, jak wywabić plamy pochodzenia biologicznego na ubraniu, na bieliźnie, na pościeli…

ABC plam pochodzenia biologicznego – jak usunąć plamy z ludzkiego moczu, plamy z moczu i odchodów kota, psa i innych zwierząt  domowych, odchody ptaków i much?
Jak usunąć plamę z moczu? 
Świeżą plamę moczu trzeba szybko spłukać chłodną wodą, wtedy można ją łatwo usunąć. Po wypłukaniu tkaniny przebarwione moczem miejsce posypać grubą warstwą soli, a kiedy wchłonie cały płyn, wypłukać w zimnej wodzie i wyprać.

 1. Bieliznę i ubranie całkowicie przemoczone moczem dokładnie wypłukać pod strumieniem zimnej wody, aż woda będzie czysta. Następnie moczyć w wodzie z sodką kuchenną lub solą. Wypłukać w zimnej wodzie i wyprać w proszku enzymatycznym.
 2. Pozostałą po płukaniu plamę z moczu usunie moczenie przez godzinę w roztworze litra ciepłej wody i łyżki octu (nie stosować w przypadku plam na bawełnie i lnie). Materiał dokładnie wypłukać w czystej wodzie, wyprać w proszku enzymatycznym.
 3. Uporczywą plamę po moczu usunie moczenie przez pół godziny w roztworze litra ciepłej wody, łyżeczki płynnego detergentu i łyżki amoniaku (konieczna próba w niewidocznym miejscu). Tkaninę dokładnie wypłukać i wyprać w proszku enzymatycznym.
 4. Uporczywą plamę po moczu można wywabić alkoholem przykładając nasączony nim tampon (w przypadku materiału z akrylu alkohol rozcieńczyć wodą w stosunku 1:1). Dokładnie wypłukać w czystej wodzie i wyprać w proszku enzymatycznym.
 5. Jeśli plama z moczu jest nadal widoczna, wyczyścić nie rozcieńczoną wodą amoniakalną, wypłukać i potrzeć octem. Wyprać w proszku enzymatycznym.

W starą plamę moczu wetrzeć odpowiedni dla materiału płynny detergent zawierający enzymy, włożyć do zimnej wody i moczyć przez noc. Nie prać w gorącej wodzie!
Starą plamę po moczu na jasnym materiale mocno spryskać roztworem 2 łyżek sody oczyszczonej (sodki kuchennej) i 100 ml wody utlenionej. Zostawić nawet na kilka godzin.

Zaschnięty mocz na delikatnej tkaninie ostrożnie wyszczotkować. Pozostałości wyczyścić bawełnianą ściereczką nasączoną wodą z solą lub octem, starając się nie powiększyć plamy. Mocniejszą tkaninę moczyć w chłodnej wodzie z solą. Następnie wypłukać i wyprać zgodnie z instrukcją producenta.

Jeśli mocz zawiera krew, zabrudzoną moczem tkaninę koniecznie dokładnie wypłukać w zimnej wodzie i usuwać jak plamę krwi.

Jak usunąć plamę z moczu kota i z moczu psa?

Mocz kota lub psa najpierw zebrać z powierzchni materiału przykładając z obu stron gruby biały ręcznik papierowy. Nie trzeć! 

 1. Osuszoną plamę po moczu zwierzęcia posypać solą, wetrzeć ją palcami, zostawić aż mocz w nią wsiąknie. Wypłukać zimną wodą. Jeśli konieczne, czynność powtórzyć. Wyprać w najwyższej dopuszczalnej przez producenta temperaturze. Sól może zniszczyć bardzo delikatny materiał.
 2. Pobrudzoną moczem kota lub psa pościel wypłukać w zimnej wodzie, następnie moczyć w wodnym roztworze octu – 12 łyżek octu na litr zimnej wody.  Małe plamy po moczu zwierząt wystarczy spryskać rozcieńczonym octem.
 3. Plamy moczu zwierząt na białej pościeli spryskać domowym preparatem składającym się z  pół szklanki wody utlenionej, 2 łyżeczek sodki kuchennej i 1-2 kropli płynu do naczyń. Mieszanka skutecznie usuwa zapach moczu kota jeśli jest użyta nie później niż w ciągu 60-90 minut po przygotowaniu. Preparatu nie powinno się przechowywać, zwłaszcza w zamkniętej butelce, ponieważ powstają w nim gazy.
 4. Amoniak dobrze usuwa nawet uporczywe plamy, jednak jego zapach może skłonić kota do częstszego oddawania moczu w tym miejscu.

Jak usunąć odchody much?

 1. Bawełnę z plamami po muchach wymoczyć w chłodnej wodzie z szarym mydłem.
 2. Do miejsc na delikatnym materiale poplamionych przez muchy przykładać czystą bawełnianą ściereczkę z pianą szarego mydła (mydło wymieszać z chłodną wodą).
 3. Trudne plamy po odchodach much ubraniu czy pościeli usunie piana z szarego mydła z kilkoma kroplami wody amoniakalnej. Amoniak może zniszczyć kolor tkaniny – konieczna próba w niewidocznym miejscu.
 4. Plamy po muchach na twardych kolorowych materiałach czyścić czystą miękką szczotką, gąbką lub delikatnym czyścikiem kuchennym zmoczonym w wodzie z octem.
 5. Plamy po odchodach much na mocnym białym materiale można wywabiać wodą utlenioną.

Jak usunąć odchody ptasie?

Świeże odchody ptaka usunąć z ubrania łyżką (patykiem, sztywnym liściem jeśli jesteśmy w parku), starając się nie wcierać ich we włókna. Suche ptasie odchody zdrapać, wyszczotkować.

 1. Ubranie przewrócić na lewą stronę i  wstępnie oczyszczone miejsce wypłukać  bieżącą zimną wodą.
 2. Przygotować roztwór z 2 filiżanek zimnej wody i łyżki płynnego detergentu (np. szarego mydła), spienić go. Pianę nanieść na wstępnie oczyszczone zabrudzenie czystą białą ściereczką. Oklepując ściereczką plamę usunąć resztki brudu. Na oczyszczone miejsce nanieść trochę octu z wodą. Czynności powtarzać, aż plama całkowicie zejdzie.
 3. Plamy po jagodach zawartych w odchodach ptaka usunie sok z cytryny zmieszany z octem.
 4. Pozostałości po suchych ptasich odchodach usunie woda z solą lub octem.
 5. Trudne plamy po odchodach ptaków można wywabić wodą utlenioną naniesioną kroplomierzem na zabrudzenie lub roztwór amoniaku (łyżka amoniaku i 2 filiżanki letniej wody). Amoniak może zniszczyć delikatne sztuczne włókna (nie stosować do jedwabiu i włókien octanowych!). Amoniak i woda utleniona mogą odbarwić materiał farbowany słabą farbą.
 6. Najłatwiej usuwa się zaschnięte plamy po odchodach.
  (c.d.n.)

Porady jak usunąć plamy po moczu i odchodach na materiałach, których nie można wyprać w artykule Usuwanie plam pochodzenia biologicznego na tapicerce, dywanie, materacu cz. 2.

Sposoby na zabezpieczenie się przed muchami w artykule Jak pozbyć się much?

Podobne wpisy

8 komentarzy

 1. uratowalas mi zycie wpisem o usuwaniu plam po muchach. a juz myslalam ze bede musiala wywalic zyrandol (w tym roku kupiony) ale wyglada jak nowy 🙂 jestem mega szczesliwa
  Dziekuje

 2. A jak pozbyć die nieprzyjemnego zapachu moczu ze spodni garnituru ciemnego ? Pralnia chemiczna nie radzi sobie mimo kilkukrotnego juz prania 🙁

  1. Trudno powiedzieć coś konkretnego bez znajomości składu materiału i zalecanego sposobu prania.

 3. Mam problem z wredna plama po moczu na różowych spodniach. Juz nie wiem jak mam się jej pozbyć żeby nie zniszczyć spodni. Proszę o pomoc! :/

 4. Mam plame na koszuli po ptaszku vanish sobie nie radzi koszula jest kolorowa i boje sie ze ja zniszcze. To moja ulubiona 🙁

  1. Na plamy po odchodach ptaków na delikatnym kolorowym materiale dobry jest ocet i sok z cytryny, tylko na mocnym materiale można stosować amoniak. Plama mogła utrwalić się podczas prania w ciepłej wodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *