Plamy pochodzenia biologicznego na ubraniu, bieliźnie i pościeli cz.1

Porady, jak wywabić plamy pochodzenia biologicznego na ubraniu, na bieliźnie i na pościeli

ABC plam pochodzenia biologicznego. Jak usunąć plamy z kału, plamy z krwi i plamy po mleku?

Plama_krwi1Plamy pochodzenia biologicznego powinno się jak najszybciej usunąć, ponieważ mogą na trwałe zmienić kolor tkaniny. Zanim przystąpi się do czyszczenia i prania, zaplamiony materiał trzeba dokładnie wypłukać w letniej wodzie. Pod wpływem ciepła tego typu plamy utrwalają się. Czasem czyszczenie i pranie trzeba powtórzyć, aby pozbyć się uporczywej, czy starej plamy. Przed zastosowaniem środka odplamiającego, nawet domowego, warto wykonać próbę w niewidocznym miejscu materiału i sprawdzić, czy nie zniszczy on koloru lub delikatnej tkaniny.
Detergenty zawierające enzymy i rozjaśniacze optyczne mogą uszkodzić kolor materiału. Zabrudzonego materiału nie powinno się suszyć, póki plama całkowicie nie zejdzie.
Jak usunąć kał, odchody?
Nieduże resztki świeżego kału usunąć papierem toaletowym, nie wcierając ich w materiał i wyrzucić do toalety. Tkaninę wypłukać w chłodnej wodzie, zabrudzone miejsce zaprać szarym mydłem w letniej wodzie. Na koniec wyprać odpowiednim detergentem, jasne rzeczy suszyć w słońcu (słońce wybieli plamy).
Plamy po odchodach usunie mydło galasowe (Gallseife) wtarte we wstępnie oczyszczone miejsce. Tkaninę wyprać w proszku bez usuwania mydła galasowego. Pozostałe przebarwienia po czyszczonej plamie z kału usunie rozcieńczony amoniak lub woda amoniakalna (konieczna próba, ostrożność i otwarcie okna). Płukanie w wodzie z octem usunie przykry zapach kału.

Zaschnięte resztki kału zeskrobać, zabrudzony materiał wypłukać w zimnej wodzie. Moczyć przez pół godziny w roztworze boraksu. Następnie wyprać w proszku enzymatycznym.
Zebrać kał z pieluchy i wyrzucić do toalety. Pozostałe zabrudzenia spłukać całkowicie pod bieżącą zimną wodą. Zdezynfekować umywalkę, aby zniszczyć niebezpieczne bakterie, najlepiej silnym wybielaczem, płynem z chlorem do mycia do WC, na koniec zalać wrzątkiem, który oczyści też rury. W tym czasie pieluchy moczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem enzymatycznego proszku przez co najmniej pół godziny. Dokładnie wypłukać. Pieluchy prać w wodzie o możliwie najwyższej temperaturze, w razie potrzeby powtórzyć pranie. Można wygotować je w wodzie z mydłem, np. w kotle na gazie. Suszyć w słońcu, które rozjaśni pozostałe zażółcenia na materiale. Nigdy nie suszyć pieluch przed wywabieniem plam z kału.

Jak wywabić plamę z krwi?
Bez względu na to, czy plama krwi jest świeża czy zaschnięta, poplamiony krwią materiał trzeba najpierw wypłukać lub wymoczyć w zimnej wodzie. Przy dużej plamie zimną wodę trzeba zmieniać. Ciepła woda zawsze utrwali plamę po krwi!

 1. Świeże plamy z krwi najpierw spłukać zimną wodą (na delikatnych materiałach najlepiej użyć gazowaną mineralną).
 2. W przepłukaną  plamę po krwi wetrzeć sól, sprać w chłodnej wodzie.
 3. Zaplamione miejsce przepłukać zimną wodą, w plamę wetrzeć mocno mydło galasowe (Gallseife) i odłożyć na jakiś czas. Następnie wyprać bez spłukiwania mydła galasowego.
 4. Na wypłukaną zimną wodą plamę krwi można nasypać kwasek cytrynowy lub zanurzyć poplamione miejsce w roztworze kwasku cytrynowego (łyżka kwasku na 100 ml zimnej wody). Po jakimś czasie wypłukać i wyprać. Kwasek może zabarwić biały materiał na żółto.
 5. Biały pokrwawiony materiał można dłużej moczyć w wodzie z solą (25 dag-50 dag soli na miskę wody), następnie wyprać używając proszku do prania.
 6. Pozostałe po krwi przebarwienie na białym i jasnym materiale usunie soda oczyszczona. Wetrzeć go w mokre miejsce, po jakimś czasie zaprać w wodzie z mydłem. Podobnie działa papka z sodki kuchennej i niewielkiej ilości zimnej wody.
 7. Pozostałe żółte ślady po plamie z krwi wywabi woda utleniona – miejsce pocierać umoczonym w wodzie utlenionej tamponem.
 8. Resztki plamy krwi usunie mieszanka 8 łyżek wody, 1 łyżki gliceryny, 1 łyżki proszku do prania kilkakrotnie rozpylona dokładnie na plamę i wtarta gąbką w materiał. Oczyszczone zabrudzone miejsce trzeba dokładnie wypłukać i wyprać.
 9. Krew na delikatnym materiale, którego nie powinno się prać, np. na krawacie z jedwabiu, usuwać przykładając tampon nasączony spirytusem. Jednak efekt nie zawsze jest pozytywny.
 10. Plamy z krwi na materiale z wełny  posypać skrobią pszenną, zostawić do wyschnięcia i wyszczotkować delikatną szczotką. Pozostałości wyprać w roztworze letniej wody i odpowiedniego dla wełny detergentu.
 11. Materiał z zaschniętą krwią zamoczyć w zimnej wodzie z tabletką aspiryny, albo nałożyć bezpośrednio na plamę rozpuszczającą się tabletkę.
 12. Zaschnięte, stare plamy krwi najpierw wyszczotkować, a następnie moczyć w zimnej wodzie. Plamy prać w wodzie z dodatkiem wody amoniakalnej lub proszku enzymatycznego, ewentualnie w roztworze perhydrolu (konieczna ostrożność).
 13. Plam krwi na bawełnie i płótnie nie usuwać spirytusem, bo się utrwalą.

Jak wywabić plamę z mleka karmiącej kobiety?
Plamy po mleku można wywabić w prosty sposób, lecz należy je najpierw wypłukać w zimnej wodzie. Trzeba starać się wywabiać je delikatnymi środkami, gdyż agresywne wybielacze mogą podrażnić skórę dziecka.

 1. Zaplamioną tkaninę dokładnie wypłukać w zimnej wodzie, przeprać w szarym mydle, a następnie wyprać zgodnie z instrukcją.
 2. Na wypłukaną świeżą plamę z mleka nanieść papkę z sody oczyszczonej i odrobiny wody. Wetrzeć w materiał, pozostawić na pół minuty, wypłukać chłodną wodą, wyprać używając proszku z enzymem.
 3. Na świeżą i wypłukaną plamę z mleka nanieść papkę z sody oczyszczonej (1 łyżka) i soku z cytryny (3 łyżki), po kilku godzinach wypłukać w letniej, a następnie w ciepłej wodzie. Suszyć w słońcu. W razie potrzeby powtórzyć procedurę.
 4. Na świeżą plamę po mleku na wełnie nasypać mąkę ziemniaczaną. Kiedy pochłonie płyn i wyschnie, wyszczotkować. Następnie wypłukać w chłodnej wodzie, wyprać w odpowiednim dla wełny detergencie.
 5. Wypłukaną świeżą plamę z mleka zalać płynnym detergentem, wetrzeć go we włókna palcami i zostawić na 15 min. Wyprać w najwyższej dopuszczalnej temperaturze.
 6. Białą bieliznę i biustonosz zaplamiony mlekiem wypłukać w chłodnej wodzie, wymoczyć w wodzie z octem, wypłukać i wyprać.
  (c.d.n.)

Porady jak usunąć plamy po kale i krwi z materiałów, których nie można wyprać w artykule Usuwanie plam pochodzenia biologicznego na tapicerce, dywanie, materacu cz. 1.

Podobne wpisy

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *