Usuwanie plam pochodzenia biologicznego na tapicerce, dywanie, materacu cz. 3

Porady, jak wywabić domowym sposobem plamy pochodzenia biologicznego na tapicerce, na dywanie i na materacu cz.1.

ABC plam pochodzenia biologicznego. Jak usunąć plamy z potu, plamy z ropy z rany, plamy ze spermy, plamy z wymiocin na kanapie, na fotelu, na materacu łóżka, na dywanie… Jak pozbyć się zapachu spermy, jak usunąć zapach wymiocin?

Jak usunąć plamy z potu?
Do mokrej plamy z potu przykładać białe papierowe ręczniki, aż wchłoną wilgoć. Miejsce wstępnie oczyścić czystą zimną wodą i osuszyć przykładając suchy biały papierowy ręcznik.

 1. Wymieszać delikatny detergent w płynie z letnią destylowaną wodą, aż powstanie piana. Pianą czyścić plamy z potu na tapicerce i materacu.
 2. Wymieszać 2 filiżanki letniej wody, łyżkę płynnego detergentu, łyżeczkę octu lub amoniaku. Nie należy używać amoniaku i octu razem, ponieważ neutralizują swoje działanie na plamę. Roztwór nanieść na plamę potu czystą gąbką lub rozpylić go (konieczna próba). Po krótkim czasie usunąć ręcznikami i znów nanieść na zaplamione miejsce. Zetrzeć ściereczką nasączoną zimną wodą, materiał wysuszyć.
 3. Starą plamę od potu na materacu usunie amoniak z wodą (30%) lub woda amoniakalna.
 4. Uporczywe plamy od potu na tapicerce kanapy, fotela z materiału traktować silnym czystym alkoholem (konieczna próba).
 5. Plamę z potu na skórzanej tapicerce czyścić samą pianą. Wymieszać delikatny detergent w płynie z letnią destylowaną wodą, aż powstanie piana.

Jak usunąć plamę z ropy z rany?
Plamy po ropie na tapicerce fotela, kanapy i na materacu
nie powinno się czyścić octem. Po usunięciu ropy do dezynfekcji użyć czysty spirytus.

 1. Ropę zdjąć z powierzchni łyżką lub tępą stroną noża. Do wstępnie oczyszczonego miejsca z ropy przykładać czystą bawełnianą ściereczkę nasączoną zimną lub letnią wodą z łagodnym detergentem (najlepsza będzie piana). Pozostałe plamy po ropie można usunąć mydełkiem na plamy lub odplamiaczem.
 2. Jeśli ropa zawiera krew, to po oczyszczeniu plamę po ropie wywabiać jak plamę z krwi. 

Jak usunąć plamę ze spermy z materaca i tapicerki?
Miejsce na kanapie lub materacu łóżka poplamione spermą wstępnie oczyścić czystą letnią destylowaną wodą naniesioną na bawełnianą ściereczkę i osuszyć przykładając suche białe papierowe ręczniki. Plamy po spermie nigdy nie czyścić papierem!

 1. W razie potrzeby plamę po spermie skropić sokiem z cytryny i zostawić (na białym materiale sok może zostawić białe przebarwienia). Wytrzeć letnią wodą. Sok z cytryny, kwasek cytrynowy i ocet usuną też zapach spermy.
 2. Plamy ze spermy na białym i jasnym materacu czy kanapie czyścić naturalnym żelem pod prysznic (bez barwników i perfum) lub detergentem w płynie. Substancję wytrzeć letnią wodą.
 3. Stare i trudne plamy po spermie usunie benzyna White spirit naniesiona wacikiem na plamę (konieczna próba koloru i otwarcie okna).
 4. Stara niedoczyszczona sperma na fotelu, kanapie, materacu może być usunięta przez żytnią wódkę.
 5. Plamę po spermie zawierającą krew najpierw czyścić letnią wodą, następnie sokiem z cytryny (jw.) lub czystą pianą z szarego mydła lub mydła dla dzieci. Jeśli pozostaną przebarwienia po krwi, trzeba je czyścić jak plamy  z krwi. 

Jak usunąć plamę z wymiocin na tapicerce, na materacu, na dywanie?
Wymiociny trzeba usunąć jak najszybciej z kanapy, łóżka czy dywanu, aby bakterie nie rozprzestrzeniały się w pomieszczeniu i kwasy w nich zawarte nie zniszczyły materiału. Wymiocin nigdy nie nie wycierać papierem!
Najpierw trzeba usunąć tyle wymiotów, jak to możliwe, starając się nie wcierać ich w tkaninę, ani nie powiększyć powierzchni zabrudzenia. Miejsce wstępnie oczyścić czystą zimną wodą i osuszyć przykładając suche białe papierowe ręczniki.

 1. Wstępnie oczyszczone z wymiocin i jeszcze mokre miejsce posypać skrobią kukurydzianą lub sodą oczyszczoną (sodką kuchenną) i pozostawić na 15 minut, aż wchłonie wilgoć (sodka może odbarwić niektóre włókna). Usunąć papkę, powtórzyć czynność jeśli to konieczne.
 2. Przygotować pianę z szarego mydła i letniej wody, nanosić na oczyszczone miejsce na materacu, tapicerce z materiału czy dywanie i zdejmować białym ręcznikiem papierowym.
 3. Dla ciemnych materiałów przygotować roztwór z 2 filiżanek zimnej wody i łyżki płynnego detergentu, wymieszać aż powstanie piana. Czystą gąbką nanieść jak najwięcej piany na osuszone miejsce, następnie osuszyć je białym ręcznikiem kuchennym i powtarzać czynność, aż do całkowitego usunięcia zabrudzenia.
 4. Jasną i białą tkaninę pobrudzoną wymiocinami doczyści całkowicie inny przygotowany w domu środek o składzie: szklanka wody utlenionej, 2 łyżki sodki kuchennej i łyżka płynnego detergentu (np. płynu do naczyń). Składniki dokładnie wymieszać. Oczyszczone z wymiocin i osuszone miejsce spryskać roztworem, po kilku minutach osuszyć je papierowym ręcznikiem. Przy uporczywych plamach czynność powtórzyć, albo zostawić roztwór na tkaninie na całą noc. Roztwór także dezynfekuje i rozjaśnia materiał.
 5. Wyjątkowo oporne plamy po wymiotach po wysuszeniu doczyścić amoniakiem rozcieńczonym wodą (np. wodą amoniakalną) lub benzyną lakową, następnie miejsce przetrzeć bawełnianą ściereczką nasączoną chłodną wodą. Czyścić przy otwartym oknie. Amoniak może odbarwić kolorowe tkaniny.
 6. Oczyszczone i osuszone po wymiocinach miejsce dezynfekuje woda z octem. Przy okazji ocet usunie przykry zapach treści pokarmowej.
 7. Resztki bakterii usunie także detergent zawierający enzymy (najlepiej w piance).
 8. Zapach wymiocin likwiduje pianka do golenia (bez mentolu i in. dodatków), rozsypana na suche miejsce  soda oczyszczona (jasne materiały), kawa rozpuszczalna (ciemne materiały) oraz sok z cytryny (może zniszczyć kolor delikatnych tkanin). Silny i uporczywy zapach zaschniętych wymiocin usunie mydło żółciowe, najlepiej w płynie.
 9. Wymiociny na tapicerce skórzanej ostrożnie usunąć, starając się nie wcierać ich i nie powiększyć plamy. Do mokrego miejsca przyłożyć suche ręczniki papierowe, aby wchłonęły reszty wymiocin. Wilgotne miejsce można też posypać drobnym drewnianym żwirkiem dla kota (po jakimś czasie wchłonie resztę płynu i zapach wymiocin). Żwirek dokładnie zebrać odkurzaczem.
 10. Na wstępnie oczyszczone z wymiocin miejsce na tapicerce skórzanej nanieść pianę uzyskaną z letniej wody destylowanej i szarego mydła. Mydło usunąć papierowym ręcznikiem zmoczonym w letniej wodzie.  Osuszone miejsce opryskać letnią destylowaną wodą z octem w stosunku 5:1 (konieczna próba). Całkowite wywabienie plam po wymiocinach na skórze może być bardzo trudne. 

Trudną plamę po wymiocinach na dywanie usunie boraks. Do pół litra ciepłej wody dodać 15 g boraksu, kiedy rozpuści się nanieść roztwór na plamę i wetrzeć (koniecznie założyć gumowe rękawice). Plamę wytrzeć ciepłą wodą, wydezynfekować i usunąć zapach.

Mocno zabrudzony i przemoczony wymiocinami dywan, tapicerkę, materac najlepiej wyczyści odkurzacz parowy.
(c.d.n.)

Jak usunąć plamy po pocie, ropie, spermie i wymiocinach na materiałach, które można wyprać w artykule Plamy pochodzenia biologicznego na ubraniu, bieliźnie i pościeli cz. 3. 

Rady jak dbać o dywan i wykładzinę dywanową, jak rozjaśnić kolor, jak usunąć z dywanu i wykładziny dywanowej przykre zapachy, plamy pochodzenia biologicznego, plamy po kosmetykach, plamy po posiłkach można znaleźć w serii artykułów Czyszczenie dywanu i wykładziny dywanowej w domu. 

W rubryce Plamy zawarte są rady jak wywabić plamy różnego pochodzenia na wykładzinie, tapicerce, podłodze, meblach, firankach, ubraniach…

Podobne wpisy

12 komentarzy

 1. Wreszcie pozbyłam się plam potu z kanapy, no i smrodku też. Było trochę pracy ale efekt super. Napewno wrócę tu jeszcze

  1. Mozna prosić o radę jak pozbywa sie Pani tego zapachu? Od 3 tygodni walczę ze smrodem na kanapie, całe mieszkanek płonie zapachem. Pies zwymiotował. Soda nie dala rady, lenor do plukania tez…

 2. Czy mydło żółciowe i galasowe to jest to samo? Pytam, bo nie spotkałam się z nazwą „żółciowe”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *