Plamy z oleju silnikowego

Łatwe sposoby usuwania plam z oleju silnikowego i oleju do piły łańcuchowej

Jak usunąć plamy z oleju silnikowy z ubrania? Jak usunąć plamy z oleju silnikowego na betonie, na kostce brukowej, na asfalcie, na drewnie… W jaki sposób usunąć z betonu plamy z oleju do piły łańcuchowej? Czym usunąć olej silnikowy z lakieru samochodu? Jak usunąć olej silnikowy na szybie auta? W jaki sposób usunąć plamy z oleju silnikowego z tapicerki? Czym usunąć plamy z oleju silnikowego z dywanu, wykładziny dywanowej? Czy można usunąć zapach rozlanego oleju silnikowego w bagażniku? 
Podczas wymiany oleju zdarza się pobrudzić nie tylko ręce, ale też ubranie, lakier samochodu czy szybę.  Jeżeli olej wycieka z silnika lub skrzyni biegów, na kostce brukowej, asfalcie czy betonie pojawiają się mniejsze lub większe plamy oleju. Nierzadko zdarza się, że na przykład w garażu pojawia się nieestetyczna plama na podłodze.
Ponieważ oleje silnikowe, napędowe czy opałowe wraz z chemicznymi środkami czyszczącymi tworzą łatwopalne lub nawet wybuchowe mieszaniny opary trzeba zachować szczególną ostrożność. Podczas usuwania plam w garażach, piwnicach trzeba zadbać o dobrą wentylację.

Olej silnikowy jest lepki, jednak nie pozostaje na powierzchni odzieży, podłogi betonowej czy kostki brukowej. Zawiera różne dodatkowe składniki chemiczne w postaci środków odpieniających, substancji antykorozyjnych i dodatków przeciw ścieraniu itp., które dobrze łączą się z włóknami materiałów, wnikają w porowata strukturę nawierzchni. Olej silnikowy z biegiem czasu utlenia się, staje się ciemniejszy i jest trudny do usunięcia. 

W jaki sposób usunąć olej silnikowy z ubrania?

W przypadku zabrudzenia odzieży olejem silnikowym należy działać szybko, inaczej na tkaninie powstaną trwałe przebarwienia. Świeże plamy na delikatnym materiale można usunąć domowymi sposobami i ekologicznymi środkami.
Ubranie poplamione olejem silnikowym wstępnie czyści się, resztki oleju spłukuje czystą wodą. Na koniec pierze się w pralce w wysokiej temperaturze.

Najpierw olej silnikowy delikatnie zbiera się tępą stroną noża i papierowymi chusteczkami z powierzchni materiału. Nie wolno trzeć plam, inaczej olej wejdzie głęboko we włókna materiału.
Detergent do prania danego materiału miesza się z niedużą ilością gorącej wody. Czystą bawełnianą ściereczkę zwilża się roztworem i przeciera plamy. Roztwór pozostawia się na ubraniu przez kilka minut. Następnie trzeba go spłukać czystą wodą, ubranie wyprać.

Resztki oleju silnikowego, które wniknęły głębiej, można oczyścić za pomocą pasty zrobionej z sody oczyszczonej i ciepłej wody. Na jasnej odzieży pastę można zostawić na dłużej. Następnie pastę spłukuje się pod bieżącą wodą.

Zaschnięte plamy z oleju silnikowego
trzeba najpierw zmiękczyć wcierając w nie pastę BHP lub mydło żółciowe. Po przynajmniej godzinie moczy się odzież w ciepłej wodzie. Niestety mydło żółciowe niszczy kolor na delikatnych materiałach.
Dobrym środkiem rozpuszczającym stare i uporczywe plamy z oleju silnikowego jest benzyna lakowa (spirytus mineralny), ale stosuje się ją tylko na ciemną odzież z trwałego materiału (na odzież roboczą).

Rady jak usunąć plamy z oleju silnikowego na betonie, na kostce brukowej, na asfalcie…

Dobra rada: jeżeli wyciekła duża ilość oleju silnikowego, wskazane jest natychmiastowe zgłoszenie zdarzenia straży pożarnej, która w skuteczny sposób usunie szkodę. W ten sposób uniknie się także kary finansowej.

Plamy z oleju silnikowego na betonie, kostce brukowej lub asfalcie mogą same zniknąć, ale zajmuje to lata. Należy szybko reagować, ponieważ olej silnikowy wsiąka w porowatą i popękaną powierzchnię.

Oleje z powierzchni niechłonnych takich jak kostka brukowa, beton czy kamień naturalny usuwa się wyłącznie przy suchej pogodzie, nigdy podczas deszczu lub wilgoci, w bezpośrednim świetle słonecznym ani podczas upału. Rozlanego oleju silnikowego na nie impregnowanej nawierzchni nie usuwać za pomocą pary wodnej ani mycia pod wysokim ciśnieniem!

Jak usunąć olej silnikowy z kostki brukowej?
Najpierw świeże plamy z oleju silnikowego na bruku trzeba posypać grubą warstwą suchego piasku, albo trocin czy żwirku bentonitowego dla kotów. Na małe plamy można wysypać mąkę. Nie trzeć! Po około pół godzinie olej zostanie przez nie wchłonięty a po zamieceniu usunięty.

Pozostałości świeżych plam z oleju silnikowego na kostce brukowej usunie się szybko za pomocą płynu do czyszczenia szkła, odtłuszczającej pasty lub mydła w płynie. Nakłada się grubą warstwę za pomocą pędzla bez rozcieńczania. Po czyszczeniu środki spłukuje się czystą wodą.
Jeśli olej już zasechł na bruku, można go rozpuścić alkoholem albo benzyną. Po nałożeniu substancji na brudną kostkę brukową trzeba poczekać, aż zacznie działać. Następnie kostkę myje się twardą szczotką moczoną w gorącej wodzie. Na koniec oczyszczoną powierzchnię trzeba dokładnie spłukać czystą wodą i zostawić do wyschnięcia. Silne rozpuszczalniki mogą trwale rozjaśnić kolor kostki.
Dobra rada: zmywanie plam z olejów na kostce brukowej wrzącą wodą może doprowadzić do widocznych i trwałych plam. Woda nie jest rozpuszczalnikiem tłuszczów. Podobnie ocet i coca-cola mogą powodować zniszczenia kostki.

Czym usunąć plamy z oleju silnikowego z betonu?
Olej rozlany na betonie trzeba najpierw związać trocinami, żwirkiem bentonitowym dla kotów lub piaskiem posypując nimi poplamioną powierzchnię. Zostawić je na przynajmniej pół godziny. Po zamieceniu i dokładnym usunięciu trocin resztki plam usuwa się mydłem żółciowym lub innym nierozcieńczonym mydłem w płynie szorując beton twardą szczotką. Na koniec spłukuje się czystą, gorącą wodą. Czasem powtarza się szorowanie betonu kilka razy.
Szczególnie uporczywe plamy z oleju silnikowego na betonie można usunąć środkiem do czyszczenia piekarnika.
Dobra rada starego budowlańca: w suchy dzień na plamę z oleju na betonie wysypać chlorek wapnia, pozostawić na kilka godzin. Poplamiony beton czyścić szczotką, spłukać czystą wodą. Chronić przy tym oczy!

Jak usunąć olej silnikowy z drewna?
Olej trzeba zebrać jak najszybciej miękkim papierem. Wstępnie oczyszczoną powierzchnię można przetrzeć wilgotną, nie mokrą ściereczką.
Jeśli olej wsiąknie głęboko w drewno, powstaną trwałe plamy, które może rozjaśnić specjalistyczny środek do drewna. Tylko szlifowanie papierem ściernym całkowicie usunie plamę.

W jaki sposób usunąć z betonu plamy z oleju do piły łańcuchowej?
Plamy posypuje się piaskiem, drobnymi trocinami albo kocim żwirkiem (bentonit), aby cały tłuszcz z powierzchni został wchłonięty. Następnie zbiera się je szczotką i szufelką. Teraz na resztki plamy z oleju wysypuje się garść cementu i szoruje twardą szczotką. Po zamieceniu powierzchni wysypuje się świeżą porcję cementu i szoruje do skutku. Trzeba pamiętać o założeniu okularów ochronnych.   
Do usuwania małych plam z oleju do piły łańcuchowej na betonie używa się pasty do mycia rąk ze ścierniwem (z trocinami/mączką drzewną).

Czym usunąć plamy z oleju silnikowego z asfaltu?
Jeśli na asfalcie rozleje się olej silnikowy posypuje się go podobnie jak w przypadku betonu. Natomiast do czyszczenia asfaltu można stosować bardziej agresywne środki: odplamiacze olejowe, terpentynę, środek do czyszczenia hamulców i benzynę lakową. Należy jednak obchodzić się z nimi ostrożnie, ponieważ są łatwopalne.

Czasami może się zdarzyć, że olej silnikowy pochlapie lakier samochodu, przednią szybę pojazdu albo dostanie się do wnętrza. Tutaj również potrzebne jest szybkie działanie.

Jak usunąć olej silnikowy z lakieru samochodu?
Usuwanie plam oleju silnikowego z lakieru samochodu wymaga szczególnej ostrożności, ponieważ lakier łatwo uszkodzić. Najpierw olej zbiera się drewnianą łopatką. Łagodny szampon samochodowy lub specjalny środek do czyszczenia lakieru samochodowego trzeba wymieszać z niedużą ilością ciepłej wody. Roztwór nakłada się na plamę za pomocą miękkiej ściereczki. Następnie plamę masuje się delikatnie okrężnymi ruchami. Na koniec miejsce należy dokładnie spłukać czystą wodą. Po usunięciu plam najlepiej wymyć cały samochód.

Czym usunąć olej silnikowy na szybie auta?
Olej silnikowy rozchlapany na przedniej szybie tworzy smugi, zwłaszcza po włączeniu wycieraczek. Ograniczają one skutecznie widoczność kierowcy. Do usunięcia plamy z oleju silnikowego na szybie używa się dużej ilości łagodnego płynu do mycia naczyń lekko rozcieńczonego ciepłą wodą. Roztworem pokrywa się dokładnie brudną powierzchnię i zostawia aby zadziałał. Plamę zmywa się delikatnie miękką szmatką. Olej łatwiej usuwa się wykonując ruchy okrężne. Na koniec dokładnie spłukuje się szybę czystą wodą, aby usunąć resztki.
Skuteczne są też dostępne specjalne środki do czyszczenia szyb.
Dobra rada: do usuwania uporczywych plam na szybie nie powinno się stosować materiałów ściernych ani agresywnych środków chemicznych, lepiej udać się do warsztatu.

W jaki sposób usunąć plamy z oleju silnikowego z tapicerki?
Jeżeli olej silnikowy dostał się do wnętrza, należy ostrożnie zebrać gęsty olej z powierzchni tapicerki najlepiej tępą stroną noża, aby nie wetrzeć go w materiał. Następnie plamy posypuje się grubą warstwą sody oczyszczonej lub pudru dla niemowląt i czeka przynajmniej pół godziny, aż wchłoną tłuszcz. Po tym czasie tapicerkę trzeba odkurzyć lub wyszczotkować suchą szczotką. Aby usunąć resztki oleju można wybrać jeden z poniższych sposobów.
1. Nałożyć specjalny środek do czyszczenia tapicerki lub odplamiacz i delikatnie wmasować go w tkaninę za pomocą czystej szmatki lub miękkiej szczoteczki. Należy postępować zgodnie z instrukcjami producentów.
2. Na resztki plamy z oleju silnikowego na tapicerce nakłada się płyn do mycia naczyń zmieszany z małą ilością gorącej wody. Po około 20 minutach zbiera się płyn ręcznikiem papierowym. Tapicerkę przeciera się czystą wodą.

Czym usunąć plamy z oleju silnikowego z dywanu, wykładziny dywanowej?
Świeże plamy z oleju silnikowego na dywanie, wykładzinie dywanowej, dywaniku w samochodzie posypuje się pudrem dla niemowląt albo sodą oczyszczoną (kuchenną). Kiedy zwiążą tłuszcz odkurza się na sucho. Resztki usuwa się płynem do mycia naczyń albo za pomocą odkurzacza parowego.

Stare plamy po oleju silnikowym przed czyszczeniem trzeba zmiękczyć gorącą wodą albo przykładając do nich bibułę i prasując lekko rozgrzanym żelazkiem.

Jak usunąć zapach oleju silnikowego?
Zapach oleju z ubrania usunie pranie w pralce w możliwie wysokiej temperaturze dla danego materiału.
Zapach rozlanego oleju w bagażniku trudno szybko usunąć domowymi sposobami. Można użyć środka do czyszczenia dywanów. Ale najlepiej sprawdza się ozonowanie.

Rady jak usunąć różne plamy domowymi sposobami są zebrane w zakładce Jak usunąć plamy? 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *