Usuwanie plam po posiłkach z tapicerki z materiału i ze skóry. Plamy S-W

Rady jak wywabić plamy na tapicerce z materiału i ze skóry cz. 4.

Rady jak usunąć plamy po posiłku: plama z soku, plama z syropu, plama ze śmietany, plama z tłuszczu, plama z wina białego i czerwonego na kanapie, na sofie, na fotelu…

Jak usunąć sok owocowy z tapicerki?

 1. Do zalanej sokiem tapicerki lekko przycisnąć biały ręcznik papierowy, aby pochłonął płyn.
 2. Plamę po soku owocowym na tapicerce delikatnie przetrzeć czystą ściereczką nasączoną letnią wodą (około 30°C) od brzegów plamy do środka, następnie czyścić wodnym roztworem soli kuchennej (łyżeczka soli kuchennej na pół litra wody destylowanej).
 3. Trudne plamy po rozlanym soku na tapicerce kanapy, fotela czyścić wodą destylowaną z octem (konieczna próba) lub benzyną ekstrakcyjną.
 4. Sok zebrać ze skórzanej tapicerki białym papierowym ręcznikiem. Następnie zabrudzenie przetrzeć wodą destylowaną i szarym mydłem lub płatkami mydlanymi.

Jak usunąć plamy z syropu owocowego na tapicerce?
Plamy po syropie na tapicerce należą do szczególnie uporczywych. Resztki syropu ostrożnie zebrać łyżką, nie wcierając go we włókna tkaniny tapicerki.

 1. Plamę po syropie na tapicerce czyścić roztworem 2 części wody destylowanej i 1 części alkoholu (minimum 70%). Konieczna próba koloru.
 2. Trudną plamę z syropu owocowego na kanapie, fotelu usunie benzyna lakowa White spirit  (konieczna próba, ostrożność i otwarcie okna). Na koniec miejsce przetrzeć roztworem letniej wody i łagodnego detergentu.
 3. Syrop ostrożnie zebrać z tapicerki ze skóry  i przyłożyć do zabrudzonego miejsca białe ręczniki papierowe, aby pochłonęły jego resztki. Następnie przetrzeć skórzaną tapicerkę wodą destylowaną i neutralnym mydłem.

Jak wyczyścić plamę ze śmietany na tapicerce?
Ostrożnie usunąć łyżką resztki śmietany z obicia mebla.

 1. Plamę po śmietanie na tapicerce czyścić roztworem letniej wody destylowanej (30°C) i łagodnego detergentu.
 2. Trudne plamy ze śmietany na tapicerce usunie benzyna lakowa (konieczna próba, ostrożność i otwarcie okna). Na koniec miejsce przetrzeć roztworem letniej wody i łagodnego detergentu.
 3. Śmietanę zdjąć jak najszybciej ze skórzanej tapicerki tępą stroną noża. Do pobrudzonego miejsca przyłożyć biały ręcznik papierowy, aby wchłonął tłuszcz.
 4. Plamę ze śmietany na tapicerce ze skóry czyścić roztworem wody destylowanej i neutralnym mydłem.

Jak usunąć plamy tłuszczu z tapicerki?
Dokładnie usunąć resztki tłuszczu białym papierowym ręcznikiem nie wcierając ich w tapicerkę.

 1. Oczyszczone miejsce posypać talkiem i po 30 minutach odkurzyć lub delikatnie wyszczotkować. Resztki plamy z tłuszczu na tapicerce czyścić letnią wodą destylowaną o temp. 30°C i delikatnym detergentem. Najpierw spróbować czyścić samą pianą.
 2. Trudne plamy z tłuszczu na kanapie, fotelu wyczyści benzyna lakowa (konieczna próba, ostrożność i otwarcie okna). Miejsce czyszczone benzyną przetrzeć roztworem letniej wody i łagodnego detergentu.
 3. Resztki tłuszczu na skórzanej tapicerce usuwać białym ręcznikiem papierowym do skutku.

Jak wyczyścić tapicerkę  z soku z warzyw?
Łyżką całkowicie usunąć wszelkie resztki warzyw z tkaniny tapicerki.

 1. Zabrudzenia po soku z warzyw na tapicerce czyścić wodnym roztworem soli (łyżeczka soli na pół litra wody).
 2. Plamę z soku na fotelu, kanapie można także usunąć octem lekko rozcieńczonym wodą.
 3. Plamy po soku z warzyw na skórzanej tapicerce są łatwe do usunięcia. Najpierw trzeba usunąć resztki białym papierowym ręcznikiem. Zabrudzenie wyczyści woda destylowana z szarym mydłem.

Jak usunąć plamę po białym winie na tapicerce?
Plamy po białym winie nie są tak trudne do usunięcia jak plamy po czerwonym winie.

 1. Do fotela, kanapy zalanej białym winem przyłożyć białe papierowe ręczniki, aby pochłonęły płyn.
 2. Plamy po białym winie na tapicerce czyścić roztworem letniej wody destylowanej (30°C) i łagodnego detergentu. Najpierw spróbować czyścić samą pianą.
 3. W razie potrzeby plamę na tapicerce czyścić benzyną lakową (konieczna próba, ostrożność i otwarcie okna). Miejsce czyszczone benzyną przetrzeć roztworem letniej wody i łagodnego detergentu.
 4. Rozlane na skórzanej tapicerce białe wino wytrzeć białym papierowym ręcznikiem. Zabrudzenie przemyć wodą destylowaną i szarym mydłem lub płatkami mydlanymi.

Jak wywabić plamę po czerwonym winie z tapicerki?
Plamy po czerwonym winie na tapicerce mogą być trudne do usunięcia i powinny być czyszczone jak najszybciej. Nigdy nie powinno się sypać soli na plamy po czerwonym winie na tapicerkę mebli.

 1. Fotel, kanapę zalaną czerwonym winem oklepać bezbarwnym papierowym ręcznikiem, następnie przyłożyć do plamy ściereczkę nasączoną wodą destylowaną i lekko przycisnąć. Osuszone miejsce czyścić roztworem letniej wody (30°C) i łagodnego detergentu.
 2. Trudne plamy po czerwonym winie na tapicerce czyści pianka do golenia (bez dodatków, np. mentolu) lub płyn do mycia szyb. Oczyszczone obicie mebli przetrzeć roztworem letniej wody i łagodnego detergentu.
 3. Rozlane czerwone wino na skórzanej tapicerce wytrzeć białym papierowym ręcznikiem. Plamę czyścić wodą destylowaną i szarym mydłem.

Artykuły powiązane:
Usuwanie plam po posiłkach z tapicerki z materiału i ze skóry. Wstęp
Jak usunąć plamy po posiłkach z tapicerki i skóry? Plamy C-J
Jak usunąć plamy po posiłkach z tapicerki i skóry? Plamy K-L
Jak usunąć plamy po posiłkach z tapicerki i skóry? Plamy M-P
Jak usunąć plamy po posiłkach z tapicerki i skóry? Plamy S-W

Porady dotyczące usuwania plam różnego pochodzenia i na różnych materiałach zebrane są w Plamy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *