Usuwanie plam pochodzenia biologicznego na tapicerce, dywanie, materacu cz. 1

Porady, jak wywabić domowym sposobem plamy pochodzenia biologicznego cz. 1

Rady jak usunąć plamę po ludzkim kale i plamy z krwi na materacu, na tapicerce kanapy, fotela, na dywanie…
Plamy pochodzenia biologicznego powinno się najpierw delikatnie usuwać chłodną lub zimną wodą, najlepiej destylowaną, która nie pozostawia śladów. Nigdy nie zaczynać usuwania plam ciepłą wodą, która powoduje ścięcie się zawartych w tego typu zabrudzeniach białek i trwałe przyklejenie się ich do włókien materiału, ani octem, który może utrwalić nowy kolor zabrudzonego miejsca. Ocet doskonale neutralizuje przykre zapachy, niszczy bakterie i powinien być użyty dopiero po usunięciu poplamienia.
Usuwanie plamy rozpoczyna się od zewnątrz w kierunku środka zabrudzenia przez delikatne przykładanie ściereczki czy tamponu. Nie powinno się trzeć ani szorować, aby nie wetrzeć brudu w materiał. Czasem trzeba powtórzyć cały proces czyszczenia plamy, aby uzyskać pożądany rezultat.
Każdy środek czyszczący, nawet delikatny, po wyczyszczeniu plamy trzeba usunąć z powierzchni tapicerki czy dywanu, a miejsce wysuszyć w temperaturze pokojowej otwierając okno lub włączając wentylator. Wilgotne miejsce na tapicerce czy dywanie sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, lecz suszenie ich suszarką często pozostawia niechciane rezultaty. W większości przypadków do usunięcia tego typu zabrudzeń wystarczą domowe metody i tylko wyjątkowo trudne plamy trzeba usuwać chemicznymi środkami. Nie powinno się eksperymentować z mieszankami chemicznych substancji, gdyż niektóre są łatwopalne, a nawet mogą spowodować wybuch i poparzenie.
Oto kilka porad, jak wywabić domowym sposobem plamy pochodzenia biologicznego na tapicerce, dywanie czy wykładzinie dywanowej.

Jak usunąć kał i plamy z kału?
Odchody powinno się jak najszybciej usunąć, aby bakterie kałowe i jego cząsteczki nie rozniosły się w mieszkaniu. Najpierw dokładnie zdjąć kał papierem toaletowym nie wcierając ich w materiał i nie powiększając zabrudzenia. Zaschnięty kał trzeba zeskrobać miękką szczotką lub kawałkiem miękkiego drewna.

 1. Wstępnie oczyszczoną mokrą plamę po odchodach na materacu, tapicerce kanapy, fotela lub na dywanie posypać skrobią kukurydzianą lub sodką kuchenną (sodka może odbarwić kolorowe włókna) i pozostawić na przynajmniej 15 minut, aż wchłonie wilgoć, następnie papkę ostrożnie zebrać. Jeśli zabrudzenie jest duże, spowodowane biegunką, trzeba powtórzyć czynność.
 2. Następnie przygotować domowy środek czyszczący – wymieszać 2 filiżanki chłodnej wody, łyżkę płynnego detergentu i łyżkę octu, aż powstanie piana. Plamę po kale spryskać lub powstałą pianę nanieść gąbką. Kiedy zabrudzony kałem materiał wchłonie plamę, osuszyć go białym papierowym ręcznikiem. Czynność powtórzyć. Po usunięciu plamy z kału usunąć detergent za pomocą czystej ściereczki nasączonej chłodną wodą.
 3. Resztki uporczywej plamy po odchodach usunie woda utleniona lub rozcieńczony wodą amoniak naniesione dokładnie na resztki kroplomierzem (konieczna próba).
 4. Oczyszczone miejsce z kału przetrzeć wodą z octem, aby zabić bakterie. Ocet może lekko rozjaśnić materiał.
 5. Detergent zawierający enzym (najlepiej w piance) również usunie pozostałe bakterie zawarte w odchodach.
 6. Świeży kał na skórzanej tapicerce usunąć łopatką, suchy zeskrobać. Skórę oczyścić wstępnie ręcznikiem papierowym zamoczonym w letniej wodzie, przyłożyć suchy ręcznik, aby wciągnął wilgoć. Teraz przetrzeć miejsce pianą uzyskaną z letniej wody destylowanej i szarego mydła. Mydło usunąć suchym papierowym ręcznikiem. Oczyszczone miejsce opryskać letnią destylowaną wodą z octem (konieczna próba).

Jak usunąć krew i plamy z krwi?
Najpierw trzeba ostrożnie zebrać świeżą krew z dywanu, fotela, kanapy czy materaca zaczynając od brzegów plamy w kierunku środka. Biały papier toaletowy czy ręcznik papierowy doskonale wchłoną płyn. Zaschniętą krew można delikatnie zeskrobać szczoteczką do zębów.

 1. Do wstępnie oczyszczonej plamy z krwi przyłożyć czystą ściereczkę nasączoną czystą zimną wodą. Krew można zmyć wyłącznie zimną wodą. Ciepła woda utrwali plamę. Powtarzać tak długo, aż brud oderwie się od włókien. Pozostałe przebarwienie usuwać rozcieńczonym destylowaną wodą delikatnym detergentem (najlepiej pianą powstałą szarego mydła).
 2. Zarówno świeżą jak i zaschniętą plamę krwi na jasnym dywanie, jasnej kanapie usunie kwasek cytrynowy (1 płaska łyżka) rozpuszczony w 100 ml zimnej wody (kwasek może odbarwić materiał). Roztworem opryskać lekko zabrudzone miejsce i osuszyć przykładając czystą ściereczkę. Na koniec usunąć resztki kwasku zimną wodą naniesioną na tamponie.
 3. Plamę krwi na jasnym dywanie i jasnej tapicerce usunie krochmal w sprayu. Miejsce najpierw wstępnie oczyścić.
 4. Zasychającą plamę z krwi usuwać czystą ściereczką nasączoną w wodzie z solą (konieczna próba).
 5. Na zaschniętej plamie z krwi położyć zmoczoną chłodną wodą tabletkę aspiryny. Kiedy się rozpuści, przetrzeć oczyszczone miejsce kilka razy zimną wodą. Dużą zaschniętą plamę krwi czyścić aspiryną rozpuszczoną w 300 ml zimnej wody.
 6. Zaschniętą plamę krwi usunie łatwo gliceryna zmieszana z wodą (1:1) i pozostawiona na krótki czas na plamie (konieczna próba). Glicerynę trzeba całkowicie usunąć czystą ściereczką zwilżoną zimną wodą.
 7. Uporczywe małe plamy po krwi można spróbować usunąć wodą utlenioną (3%) lub alkoholem (min. 70%) nanoszonymi punktowo na plamę (konieczna próba).
 8. Krew na obiciach skórzanych zebrać czystą ściereczką nasączoną wodą z solą lub wodą z octem. Na koniec miejsce przetrzeć zimną czystą wodą.
 9. Plamę z krwi na dywanie czy na tapicerce z tkaniny wełnianej posypać skrobią kartoflaną lub kukurydzianą (jeśli plama zaschła trzeba dodać odrobinę wody). Plamy krwi na białym i jasnym wełnianym materiale można posypać sodą oczyszczoną. Kiedy proszek czy skrobia pochłoną krew i całkowicie wyschną, miejsce odkurzyć lub delikatnie wyszczotkować szczotką o miękkim włosiu, następnie przetrzeć wodą z solą. Po wyschnięciu miejsce odkurzyć, przetrzeć pianą z delikatnego detergentu i letniej wody. Po całkowitym usunięciu plamy, detergent usunąć z włókien letnią wodą.
 10. Duże uporczywe plamy z krwi może usunąć szampon do tapicerki i dywanu (konieczna próba).
 11. Świeża plama z krwi na tapicerce skórzanej – usuwać białym papierowym ręcznikiem nasączonym zimną destylowaną wodą w kierunku od brzegów plamy do środka. Następnie rozpuścić szare mydło w letniej wodzie destylowanej (30°C), skórę czyścić tylko pianą. Pianę zebrać ściereczką zwilżoną czystą letnią wodą. Resztki uporczywej plamy krwi czyścić alkoholem.
 12. Stare plamy po krwi na skórze naturalnej mogą być zbyt trudne do usunięcia w domu. (c.d.n.) Sposoby usuwania plam po kale i krwi na materiałach, które można wyprać w artykule Plamy pochodzenia biologicznego na ubraniu, bieliźnie i pościeli cz.1. 

Rady jak dbać o dywan i wykładzinę dywanową, jak rozjaśnić kolor, jak usunąć z dywanu i wykładziny dywanowej przykre zapachy, plamy pochodzenia biologicznego, plamy po kosmetykach, plamy po posiłkach można znaleźć w serii artykułów Czyszczenie dywanu i wykładziny dywanowej w domu. 

W rubryce Plamy zawarte są rady jak wywabić plamy różnego pochodzenia na wykładzinie, tapicerce, podłodze, meblach, firankach, ubraniach…

Podobne wpisy

Jeden komentarz

 1. Wiele plam można usunąć tym co ma się w domu. Kiedyś tak robiono nie było tyle chemii w naszym życiu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *