Jak usunąć plamy po posiłkach na obrusach i ubraniach?

 Plamy_mydlo_GallseifeNie powinno się odkładać usunięcia nawet niedużych zabrudzeń. Czyszczenie plamy trzeba rozpocząć od delikatnego zdjęcia brudzącej substancji, tak aby nie wetrzeć jej we włókna materiału, zawsze od zewnętrznych brzegów plamy w kierunku środka. Istotnych informacji o sposobie czyszczenia dostarczają etykietki przyszyte do ubrań, obrusów, koców, pościeli.

Warto pamiętać o tym, że wytrzymałe tkaniny (np. bawełna, len) lepiej zniosą traktowanie je środkami chemicznymi niż delikatne (np. aksamit, jedwab, wełna). Żele, koncentraty, nierozcieńczone środki czyszczące zawsze niszczą kolor. Nie powinno się ich stosować na ubrankach dla dzieci. W przypadku białych materiałów bez problemu można używać środki zawierające wybielacze optyczne, kolorowe zaś powinny być prane w środkach bez wybielaczy, które zawsze powodują utratę koloru. W przypadku łatwych do usunięcia plam nie powinno się stosować prania w wysokiej temperaturze, gdyż ta prowadzi do szybkiego zużycia tkaniny. Wiele zabrudzeń można usunąć za pomocą domowych środków i zwykłych proszków do prania. Przed rozpoczęciem czyszczenia plam uporczywych warto sprawdzić, czy substancja, której chcemy użyć jako wybielacza, nie zniszczy tkaniny. Wystarczy nałożyć jej niewielką ilość na niewidoczne miejsce na materiale. Większość plam usuwa woda amoniakalna, którą po pewnym czasie trzeba wypłukać letnią wodą, a następnie plamę usuwać mydłem bez barwników i konserwantów i wodą. Stosuje się ją na silnych i jasnych materiałach, ponieważ woda amoniakalna może zniszczyć kolor tkaniny.

Artykuły powiązane:

Usuwanie plam po posiłkach na obrusach i ubraniach cz.1, cz. 2, cz. 3, cz. 4. 

Rady jak pielęgnować bieliznę stołową. Obrus, serwetka, bieżnik…

Porady jak usunąć świeże i stare plamy na różnych materiałach w artykułach w zakładce Plamy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *