Usuwanie plam po posiłkach na obrusach i ubraniach (M-P)

W jaki sposób usunąć plamę po majonezie, marchewce i soku marchewkowym, maśle, surowym mięsie i soku z mięsa, miodzie, mleku, musztardzie, oleju, owocach, piwie, pomidorze, sosie pomidorowym, porzeczkach…?

 

Majonez
Miejsce zabrudzone majonezem
zwilżyć letnią wodą, czyścić przykładając watę nasączoną spirytusem, etanolem lub wodą kolońską. Trudną plamę po majonezie usunie benzyna.

Marchew, sok z marchewki

 1. Świeżą plamę z soku z marchewki skropić oliwką dla dzieci lub szarym mydłem, następnie wyprać.
 2. Trudne plamy z marchewki czyścić mydełkiem do plam.
 3. Stare plamy po marchewkowym soku na białym materiale wybieli światło słoneczne (rozwiesić mokrą tkaninę).

Masło

 1. Świeże plamy po maśle posypać mąką ziemniaczaną, po jakimś czasie strzepnąć lub zdjąć sucha czysta szczoteczką. Zalać gorącą wodą.
 2. Pod materiał zabrudzony masłem położyć bezbarwny papierowy ręcznik, a na brudne miejsce watę nasączoną benzyną. Delikatnie przycisnąć kilka razy.

Mięso, surowy sok mięsa
Zaplamione miejsce sokiem z mięsa trzeba jak najszybciej przepłukać zimną wodą (ciepła utrwali plamę!). Plamy po świeżym mięsie moczyć w wodzie z proszkiem do prania zawierającym enzym zgodnie z instrukcją na etykietce.
Miód
Materiał poplamiony miodem wypłukać w letniej wodzie, następnie wyprać w wodzie z bezbarwnym mydłem z dodatkiem sody kuchennej.
Mleko
Materiał zalany mlekiem wypłukać w letniej wodzie i wyprać w ciepłym roztworze szarego mydła lub proszku zawierającym enzym. Gorąca woda utrwali plamę!

Musztarda
Miejsce poplamione musztardą wypłukać zimną wodą. Namoczyć w płynie do prania lub w wodzie z szarym mydłem. Uporczywe plamy z musztardy usunie woda kolońska lub spirytus.

Olej spożywczy

 1. Olej zdjąć z tkaniny przykładając do plamy biały papierowy ręcznik.
 2. Świeżą plamę po oleju posypać skrobią ziemniaczaną, po jakimś czasie skrobię strzepnąć, odkurzyć zmieść suchą czystą szczoteczką. Materiał wyprać w proszku do prania zawierającym enzym.
 3. Świeżą plamę z oleju zalać delikatnym płynem do naczyń (koncentrat może zniszczyć kolor), potrzeć, wypłukać w ciepłej wodzie i wyprać w proszku z enzymem.
 4. Uporczywe plamy po oleju można doczyścić spirytusem, koniakiem lub salmiakiem.
 5. Inne sposoby podane przy plamach z tłuszczu.

Owoce

 1. Świeże plamy po owocach na wytrzymałych materiałach (np. bawełnie), mogą być często usunięte wrzącą wodą.
 2. Delikatne tkaniny (jedwab, wełna) pobrudzone sokiem z owoców wypłukać w chłodnym płynie do prania, następnie zanurzyć w occie.
 3. Świeżą plamę z owoców na wełnie przepłukać gazowaną wodą mineralną a następnie ciepłą wodą.
 4. Plamy owocowe na materiale z bawełny, lnu lub wełny skropić sokiem z cytryny i spłukać ciepłą wodą z mydłem.
 5. Świeżą plamę z owoców na białej tkaninie posypać solą, po jakimś czasie tkaninę wymoczyć w zimnej wodzie i wyprać.
 6. Biały materiał ze starszą plamą po owocach zanurzyć na jakiś czas w ciepłej maślance z sokiem z cytryny lub przetrzeć alkoholem, następnie wodą utlenioną i wysuszyć w słońcu.
 7. W zabrudzoną owocami bawełnę lub materiał syntetyczny wetrzeć zsiadłe mleko, a po kilku godzinach wyprać w letniej wodzie z dodatkiem szarego mydła.
 8. Plamy z owoców na jedwabiu naturalnym i sztucznym czyścić pocierając letnim roztworem wodnym boraksu i wyprać.
 9. Stare plamy z soku owocowego potrzeć dodatkowo mydełkiem na plamy lub żółciowym (np. „Gallseife”) lub szarym mydłem (np. „Biały Jeleń”). Białą tkaninę po wypraniu rozwiesić na słońcu.
 10. Na uporczywe plamy po świeżych owocach działa rozcieńczony roztwór chlorku amonu (salmiaku) lub boraksu.

Piwo

 1. Zalane piwem miejsce przetrzeć watą nasączoną wodą z paroma kroplami amoniaku albo denaturatem z łyżeczką rozcieńczonego octu. Tkaninę wyprać w bardzo gorącej wodzie.
 2. Materiał zabrudzony piwem można namoczyć w czystym occie. Tkaninę wyprać w bardzo gorącej wodzie.
 3. W plamy z piwa wetrzeć proszek do prania zawierający enzym. Tkaninę wyprać w bardzo gorącej wodzie.

Pomidor, sos pomidorowy, sok pomidorowy

 1. Ostrożnie zebrać sos pomidorowy łyżeczką lub bezbarwnym ręcznikiem papierowym. Zabrudzone miejsce na materiale z bawełny lub syntetycznym potrzeć mydłem żółciowym (np. „Gallseife”) i wyprać.
 2. Delikatne materiały (wełna, jedwab) poplamione sosem lub sokiem pomidorowym zalać mydłem żółciowym w płynie, następnie wyprać.

Porzeczka
Świeżą plamę po porzeczkach posypać solą, po jakimś czasie strzepnąć ją. Miejsce zmoczyć gorącym alkoholem, sokiem z cytryny lub octem.

Sposoby usuwania plam po posiłkach w artykułach Usuwanie plam po posiłkach na obrusach i ubraniach cz.1, cz. 2, cz. 3, cz. 4. 

Inne porady dotyczące sposobów usuwania plam różnego pochodzenia na materiałach w artykułach umieszczonych w zakładce Plamy.Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *