Usuwanie plam po posiłkach na obrusach i ubraniach (J-L)


Jak usunąć plamy na obrusie i ubraniu po jagodach, jajku, kawie, kakao, karmelu, keczupie, koniaku, kruszonie, likierze, lodach…?

ABC plam (J-L)

Jagody, dżem z jagód

 1. Świeże plamy z jagód i dżemu z jagód skropić sokiem z cytryny lub octem, po przynajmniej godzinie wypłukać letnią wodą i wyprać.
 2. Silny materiał (np. len, bawełna) pobrudzony jagodami namoczyć w maślance lub kwaśnym mleku, przepłukać letnią a następnie ciepłą wodą.
 3. Plamy po jagodach na wełnie czyścić sokiem z cytryny, jedwab spirytusem, następnie wypłukać w ciepłej wodzie.

Pozostające po tych zabiegach przebarwienia wybieli słońce.

Jajko, białko

 1. Świeże białko jaja zebrać delikatnie za pomocą bezbarwnego papierowego ręcznika, zaplamione miejsce natychmiast przepłukać zimną wodą.
 2. W miejsce pobrudzone białkiem jaja na materiale syntetycznym i bawełnianym dodatkowo wetrzeć szare mydło rozcieńczone zimną wodą. Szybko wyprać według instrukcji na etykietce.
 3. Zaschnięte białko jajka usunie moczenie zabrudzonego miejsca w zimnej wodzie z solą (łyżka soli na 2-3 l wody). Po wymoczeniu materiał wyprać według instrukcji.

Jajko, całe

Plam po jajkach nigdy nie czyścić ciepłą wodą.

 1. Ostrożnie zdjąć resztki świeżego jajka łyżeczką lub bezbarwnym ręcznikiem papierowym.
 2. Plamę po świeżym jajku przepłukać zimną wodą. Posypać solą i po przynajmniej 20 minutach resztki spłukać zimną wodą.  Procedurę można powtórzyć. 
 3. Zaschnięte jajko delikatnie zeskrobać tępą strona noża lub szczoteczką. Materiał namoczyć w zimnej wodzie. Kiedy resztki jajka odkleją się, pobrudzone miejsce na materiale wyprać ręcznie (trąc) w ciepłej wodzie bez chemii.

Jajko, żółtko
Żółtko jaja jak najszybciej zdjąć z materiału tępą stroną noża starając się nie wcierać go w tkaninę. Plamę po żółtku jaja płukać zimną (nie ciepłą!) wodą, wyprać w odpowiednim dla materiału detergencie.

Karmel
Wskazany jest pośpiech, gdyż usunięcie zaschniętej plamy po karmelu sprawi dużo kłopotów. Świeży karmel wypłukać zimną wodą z płynem do prania. Pozostałości usunąć rozcieńczonym perhydrolem.

Kawa, kakao

 1. Świeżo poplamiony kawą lub kakao bez mleka obrus zalać gorącą wodą, po krótkim czasie wypłukać w zimnej.
 2. Mokrą plamę po kawie szybko posypać grubą warstwą soli. Po 10 minutach spłukać, następnie posmarować splamione miejsce delikatnym środkiem piorącym. Na koniec spłukać wszystko gorącą wodą.
 3. Plamy z kawy czy kakao z mlekiem moczyć w zimnej wodzie z solą, następnie wyprać.
 4. Stare plamy z kawy i kakao zmyje ciepła woda z dodatkiem gliceryny lub amoniaku, następnie materiał trzeba koniecznie wypłukać w wodzie.
 5. Zaschnięte lub uporczywe plamy z kawy i kakao zwilżyć i potrzeć watą namoczoną w gorącej wodzie z dodatkiem boraksu lub amoniaku. Substancję koniecznie wypłukać w czystej wodzie, tkaninę wyprać w wodzie z mydłem. Amoniak może zniszczyć kolor tkaniny.

Keczup

 1. Świeży keczup ostrożnie zdjąć z materiału tępą strona noża, nie wcierać we włókna tkaniny.
 2. Plamę z keczupu usunie woda z szarym mydłem lub sodką.
 3. Materiał zalany keczupem wypłukać letnią wodą, zabrudzenia potrzeć płynem do prania. Wyprać.
 4. Stare i uporczywe plamy po keczupie może usunąć spirytus metylowy.

Koniak
Plamy po koniaku można zetrzeć czystym alkoholem (96%), najlepiej wcześniej podgrzanym w kąpieli wodnej.

Kruszon

 1. Plamy po owocowym alkoholu (kruszonie, winie z sokiem owocowym), można usunąć płynem do mycia naczyń rozcieńczonym wodą lub bezbarwnym mydłem (np. szarym lub dla dzieci).
 2. Plamy po kruszonie na jedwabiu pocierać tamponem zwilżonym w wodzie amoniakalnej. Założyć gumowe rękawiczki. Amoniak może zniszczyć kolor i sztuczne włókna.

Likier
Zabrudzony likierem materiał
 natychmiast zmoczyć spirytusem lub bezbarwnym alkoholem, następnie przepłukać ciepłą wodą z szarym mydłem.
Stare plamy po likierze na obrusie pocierać watą nasączoną wodą destylowaną.

Likier jajeczny
Plam po likierze jajecznym nie wolno wetrzeć we włókna tkaniny. Gęste resztki zdjąć z tkaniny tępą stroną noża. Na poplamiony materiał położyć czystą białą bawełnianą chusteczkę, skropić wodą amoniakalną. Wypłukać w ciepłej wodzie z mydłem bez perfum i barwników (np. szarym lub dla dzieci). Koniecznie założyć gumowe rękawiczki.

Lody

 1. Do plam po lodach owocowych przyłożyć watę nasączoną spirytusem, aby „wyciągnąć” barwniki. Następnie miejsce przepłukać letnią wodą.
 2. Plamy po bardzo tłustych lodach trzeba czyścić alkoholem.


Sposoby usuwania plam po posiłkach w artykułach Usuwanie plam po posiłkach na obrusach i ubraniach cz.1, cz. 2, cz. 3, cz. 4.  Inne porady dotyczące sposobów usuwania plam różnego pochodzenia na materiałach w artykułach umieszczonych w zakładce
 Plamy.

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *