Usuwanie plam po posiłkach na obrusach i ubraniach (S-Z)

Jak usunąć stare plamy po posiłkach, plamy ze szpinaku, plamy po śmietanie, plamy z tłuszczu,  plamy po truskawkach, stare plamy po alkoholu, plamy po czerwonym winie, plamy po białym winie, plamy po wiśniach?


Stara plama niewiadomego pochodzenia
Niektóre uporczywe plamy niewiadomego pochodzenia na białym materiale można usunąć za pomocą białej pasty do zębów. Nałożyć ją na całą powierzchnię plamy, pozostawić do wyschnięcia i wyczesać czystą suchą szczoteczką.

Jak usunąć plamę ze szpinaku?

 1. Szpinak zdjąć jak najszybciej łyżką lub tępą stroną noża z materiału nie wycierając go we włókna.
 2. Plamę ze szpinaku potrzeć przekrojonym surowym ziemniakiem lub nałożyć na nią papkę z drobno tartego ziemniaka. Po jakimś czasie zdjąć papkę łyżką, materiał wyprać w wodzie z szarym mydłem.
 3. Plamy po sosie ze szpinaku ze śmietaną lub innym tłuszczem można usunąć nakładając na oczyszczone miejsce trochę łagodnego detergentu.

Śmietana
Zdjąć masę z materiału, zabrudzony śmietaną materiał wypłukać w zimnej wodzie, następnie wyprać w proszku do prania z enzymem.

Czym wywabić plamy z tłuszczu?

 1. Niewielkie zabrudzenia tłuszczem posypać mąką ziemniaczaną lub talkiem. Po jakimś czasie proszek strzepnąć lub wymieść suchą i czystą szczoteczką. Przepłukać delikatnym płynem do mycia naczyń.
 2. Plamy z tłuszczu na wełnie szybko zwilżyć mocno gazowaną wodą mineralną.
 3. W plamy po tłuszczu na bawełnie i syntetycznym materiale wetrzeć mydełko na plamy „Gallseife”, do delikatnej wełny i jedwabiu użyć mydełka w płynie i wyprać według instrukcji.
 4. Aby usunąć tłustą plamę na silnych materiałach warto zastosować benzynę, alkohol lub piankę morską (stearynian magnezu, sepiolit) w proszku.

Truskawki
Zaplamione truskawkami miejsce namoczyć w roztworze boraksu (dostępny w aptece), następnie spłukać wodą.

Jak usunąć plamy po winie?

 1. Świeżo zalany winem materiał zanurzyć w bardzo ciepłym mleku, następnie wyprać w ciepłej wodzie z mydłem.
 2. Uporczywe plamy po winie można usunąć silnie rozcieńczonym salmiakiem.

Jak wywabić plamę z czerwonego wina?

 1. Świeże plamy po czerwonym winie moczyć w chłodnym mleku. Przepłukać chłodną wodą i ponownie zanurzyć w mleku. Skropić sokiem z cytryny, a następnie szybko wypłukać tkaninę w wodzie i wyprać zgodnie z informacją na etykietce.
 2. Zalaną czerwonym winem bawełnę i len przez kwadrans moczyć w osolonej letniej wodzie, następnie wypłukać w czystej wodzie. Materiał wyprać zgodnie z zaleceniem producenta.
 3. Plamy z czerwonego wina na zamszu i jedwabiu posypać mąką ziemniaczaną i zostawić na jakiś czas. Mąkę strzepnąć z materiału, miejsce skropić sokiem z cytryny i wyprać.
 4. Plamy po czerwonym winie na wełnie i jedwabiu spryskać lub zalać gazowaną wodą mineralną (wcześniej mocno wstrząsnąć butelką).
 5. Uporczywe plamy po czerwonym winie zejdą po długim moczeniu tkaniny w maślance lub serwatce (najlepiej przez całą noc) lub po przetarciu etanolem. Materiał wyprać w wodzie z mydłem i wypłukać.
 6. Nigdy nie sypać soli na plamę po czerwonym winie, jeśli nie ma możliwości szybkiego wymoczenia materiału choćby w chłodnej wodzie. Długo pozostawiona sól powoduje, że czerwony barwnik  głęboko i na trwale wnika we włókna.

Wino białe
Plamy po białym winie na mniej delikatnych materiałach
posypać solą i spłukać gorącą wodą.

Wiśnie
Zaplamione wiśniami miejsce na materiale zanurzyć we wrzątku.

Wódka, gorzka

 1. Poplamione gorzką wódką miejsce natychmiast zmoczyć spirytusem lub bezbarwnym alkoholem, następnie przepłukać ciepłą wodą z szarym mydłem.
 2. Stare plamy po alkoholu na obrusie pocierać watą nasączoną wodą destylowaną.

 

Sposoby usuwania plam po posiłkach w artykułach Usuwanie plam po posiłkach na obrusach i ubraniach cz.1, cz. 2, cz. 3, cz. 4. 

Inne porady dotyczące sposobów usuwania plam różnego pochodzenia na materiałach w artykułach umieszczonych w zakładce Plamy. 

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *