Usuwanie plam po posiłkach na obrusach i na ubraniach (S-Z)

Jak pozbyć się plam po posiłkach na obrusie i na ubraniu?


Rady jak usunąć plamy na obrusie i na ubraniu: plamy z sosu pomidorowego, plama ze szpinaku, plama po śmietanie, plamy z tłuszczu, plama po truskawkach, stare plamy po alkoholu, plamy z czerwonego wina, plama z białego wina, plamy po wiśniach…

Stare plamy na obrusie i na ubraniu
Niektóre uporczywe plamy niewiadomego pochodzenia na białym materiale można usunąć za pomocą białej pasty do zębów. Nałożyć ją na całą powierzchnię plamy, pozostawić do wyschnięcia i wyczesać czystą suchą szczoteczką.
Czym wywabić plamy z sosu pomidorowego?
Sos pomidorowy zdjąć ostrożnie tępą stroną noża. Plamę zalać gazowaną wodą mineralną (wcześniej mocno wstrząsnąć butelką).

Jak usunąć plamę ze szpinaku?

 1. Szpinak zdjąć jak najszybciej łyżką lub tępą stroną noża z materiału nie wycierając go we włókna. Plamy z zaschniętego lub wtartego we włókna szpinaku bardzo trudno jest usunąć.
 2. Plamę ze szpinaku potrzeć przekrojonym surowym ziemniakiem lub nałożyć na nią papkę z drobno tartego ziemniaka. Po jakimś czasie zdjąć papkę łyżką, materiał wyprać w wodzie z szarym mydłem.
 3. Ślady szpinaku usuwa alkohol.  Plamę ze szpinaku zalać czystym alkoholem, następnie wetrzeć płyn do prania lub płyn do naczyń (uwaga: koncentrat może zniszczyć kolor tkaniny). Po jakimś czasie wyprać.
 4. Na plamy po sosie ze szpinaku ze śmietaną lub innym tłuszczem koniecznie nałożyć dobrej jakości płyn do naczyń, aby rozpuścił tłuszcz. Prać w proszku z enzymem.
 5. Resztki zielonego koloru po szpinaku na białym obrusie wybieli papka z sodki kuchennej i niewielkiej ilości wody. Wodę utlenioną stosuje się tylko na mocny biały materiał.

Jak usunąć plamy ze śmietany?
Ostrożnie zdjąć śmietanę z obrusa.
Plamę ze śmietany wypłukać w zimnej wodzie, następnie wyprać w proszku do prania z enzymem.

Czym wywabić plamy z tłuszczu na obrusie i na ubraniu?

 1. Niewielkie zabrudzenia tłuszczem posypać sodą kuchenną lub mąką ziemniaczaną czy talkiem. Po jakimś czasie proszek strzepnąć lub wymieść suchą i czystą szczoteczką. Przepłukać delikatnym płynem do mycia naczyń.
 2. Plamy z tłuszczu na wełnie szybko zwilżyć mocno gazowaną wodą mineralną.
 3. W plamy po tłuszczu na bawełnie i syntetycznym materiale wetrzeć mydełko na plamy „Gallseife”, do delikatnej wełny i jedwabiu użyć mydełka w płynie i wyprać według instrukcji.
 4. Aby usunąć tłustą plamę na silnych materiałach warto zastosować benzynę, alkohol lub piankę morską (stearynian magnezu, sepiolit) w proszku.

Czym usunąć plamy z truskawek?
Materiał poplamiony truskawkami namoczyć w roztworze boraksu (dostępny w aptece), następnie spłukać wodą.

Jak usunąć plamy z wina na obrusie i na ubraniu?

 1. Obrus świeżo zalany winem zanurzyć w bardzo ciepłym mleku, następnie wyprać w ciepłej wodzie z mydłem.
 2. Uporczywe plamy z wina na obrusie i ubraniu można usunąć silnie rozcieńczonym salmiakiem.

Jak wywabić plamę z czerwonego wina?

 1. Świeże plamy z czerwonego wina moczyć w chłodnym mleku. Przepłukać chłodną wodą i ponownie zanurzyć w mleku. Skropić sokiem z cytryny lub octem, a następnie szybko wypłukać tkaninę w wodzie. Przeprać w mydle. Cały materiał wyprać zgodnie z informacją na etykietce.
 2. Zalany czerwonym winem materiał z bawełny i lnu przez kwadrans moczyć w osolonej letniej wodzie, następnie wypłukać w czystej wodzie. Materiał wyprać zgodnie z zaleceniem producenta.
 3. Plamy z czerwonego wina na zamszu i jedwabiu posypać mąką ziemniaczaną i zostawić na jakiś czas. Mąkę strzepnąć z materiału, miejsce skropić sokiem z cytryny i wyprać.
 4. Plamy z czerwonego wina na wełnie i jedwabiu spryskać lub zalać gazowaną wodą mineralną (wcześniej mocno wstrząsnąć butelką).
 5. Uporczywe plamy z czerwonego wina na obrusie zejdą po długim moczeniu tkaniny w maślance lub serwatce (najlepiej przez całą noc) lub po przetarciu etanolem. Materiał wyprać w wodzie z mydłem i wypłukać.
 6. Nigdy nie sypać soli na plamę z czerwonego wina, jeśli nie ma możliwości szybkiego wymoczenia materiału choćby w chłodnej wodzie. Długo pozostawiona sól powoduje, że czerwony barwnik  głęboko i na trwale wnika we włókna.

Czym usunąć plamy z białego wina na obrusie i ubraniu?
Plamy po białym winie na mniej delikatnych materiałach posypać solą i spłukać gorącą wodą.

Jak wywabić plamy z wiśni i soku wiśniowego?
Zaplamiony sokiem z wiśni materiał zanurzyć we wrzątku. Wyprać zgodnie z zaleceniami producenta.

Jak pozbyć się plamy po gorzkiej wódce na obrusie i na ubraniu? 

 1. Materiał poplamiony gorzką wódką miejsce natychmiast zmoczyć spirytusem lub bezbarwnym alkoholem, następnie przepłukać ciepłą wodą z szarym mydłem.
 2. Starą plamę po alkoholu na obrusie pocierać watą nasączoną wodą destylowaną.

Artykuły powiązane:

Usuwanie plam po posiłkach na obrusach i ubraniach cz.1, cz. 2, cz. 3, cz. 4.  

Rady jak pielęgnować bieliznę stołową. Obrus, serwetka, bieżnik…

Inne porady dotyczące sposobów usuwania plam różnego pochodzenia na materiałach w artykułach umieszczonych w zakładce Plamy. 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *