Domowe sposoby usuwania plam z dywanów i wykładzin dywanowych. Wstęp


Jak czyścić dywan i wykładzinę dywanową? Jak stosować amoniak, boraks, wodę utlenioną, glicerynę do usuwania plam? 

Usuwanie plam na dywanie, na wykładzinie dywanowej w domu. Jak czyścić dywany i wykładziny z włókien naturalnych, dywany i wykładziny barwione naturalnie, a jak dywany i wykładziny z włókien syntetycznych? Jak rozcieńczyć amoniak, boraks, glicerynę i wodę utlenioną?
Każdą plamę najłatwiej usunąć kiedy jest jeszcze świeża. Ze względów zdrowotnych, ekologicznych i finansowych warto zawsze zacząć czyszczenie najłagodniejszym środkiem czyszczącym, a dopiero w przypadku uporczywych plam przejść do specjalistycznych środków chemicznych. Plam na dywanie i na wykładzinie dywanowej, szczególnie tych cennych, nie powinno się czyścić proszkiem do prania ani płynami do płukania. Nie można ich wypłukać, a tego typu środki pozostając na włóknach przyciągają brud.

 1. Dla dywanów z delikatnych włókien nie jest zalecane stosowanie silnych detergentów.
 2. Dywany barwione naturalnie należy czyścić tylko ciepłą wodą, ponieważ chemiczne środki czyszczące rozpuszczają barwniki i odbarwiają czyszczone miejsca.
 3. Dla dywaników z włókien naturalnych najlepsze jest pranie w delikatnych środkach, jednak duże dywany powinny być czyszczone w pralni.
 4. Plamy na dywanie z wełny należy potraktować sokiem z cytryny lub gazowaną wodą mineralną. Po jakimś czasie miejsce przetrzeć pianą mydła z wodą.
 5. Plamy na dywanie i na wykładzinie z włókien syntetycznych mogą być czyszczone silnymi detergentami. W przypadku trudnych do usunięcia plam, ważne jest, aby wiedzieć, czym dywan został zanieczyszczony.

Niewłaściwie dobrany sposób czyszczenia może zaostrzyć problem i powodować nieodwracalne szkody. Do zbierania płynnych substancji z dywanów i wykładzin stosować białe papierowe ręczniki. Stałych substancji nie moczyć, lecz zdjąć je tępym nożem lub łyżką, a następnie miejsce oczyścić odkurzaczem. Dopiero kiedy ta metoda okaże się niewystarczająca, można zastosować odpowiedni dla rodzaju plamy środek czyszczący.

Świeże i jeszcze mokre plamy na dywanie i na wykładzinie dywanowej należy delikatnie „oklepać” suchą ściereczką. Nie trzeć, aby nie powiększyć powierzchni plamy. Osuszone przebarwienia przetrzeć środkiem czyszczącym naniesionym czystą białą bawełnianą ściereczką lub niebarwiącą gąbką. Czyścić zawsze w kierunku od brzegów plamy do środka, aby nie powiększyć zabrudzonej powierzchni. Przy silnym nawilżeniu wykładziny należy miejsce wysuszyć suszarką. Suche świeże plamy na dywanie i na wykładzinie dywanowej należy spróbować usunąć najpierw metodą „na sucho”, aby ich nie utrwalić na włóknie. Nigdy nie trzeć, aby nie powiększyć powierzchni plamy.

Plamy po kawie, herbacie, coca-coli lub czerwonym winie powinny być zawsze natychmiast przepłukane czystą wodą. Jeśli plama wyschnie, może zostawić trwały ślad.

Przepisy na domowe preparaty do czyszczenia plam na dywanie i na wykładzinie dywanowej

Jak rozcieńczyć amoniak, boraks, glicerynę i wodę utlenioną?

Wiele plam można szybko i trwale usunąć stosując proste, dostępne w każdym domu środki. Są to np.  sok cytryny, mydło, woda utleniona, soda oczyszczona czyli sodka kuchenna do wypieków, denaturat, ocet, alkohol, gliceryna… Zawsze bezpieczniej jest stosować je w rozcieńczonym stanie:

 • amoniak: płaska łyżeczka amoniaku na pół litra zimnej wody;
 • boraks: płaska łyżka boraksu na pół litra ciepłej wody;
 • gliceryna: 1 część gliceryny na 1 część ciepłej wody;
 • woda utleniona: łyżka H2O2 na 6 łyżek zimnej wody.

W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie specjalistycznych detergentów dostępnych w sklepach i aptekach.

Trzeba pamiętać o tym, że amoniaku nie wolno mieszać z wybielaczem, ponieważ w wyniku reakcji ulatniają się silnie trujące substancje. 
Wybielacza nie powinno się dodawać do środków czyszczących zawierających enzymy, ponieważ blokuje ich działanie.
(c.d.n.)

(czyszczenie dywanu i wykładziny)

Rady jak dbać o dywan i wykładzinę dywanową, jak rozjaśnić kolor, jak usunąć z dywanu i wykładziny dywanowej przykre zapachy, plamy pochodzenia biologicznego, plamy po kosmetykach, plamy po posiłkach można znaleźć w serii artykułów Czyszczenie dywanu i wykładziny dywanowej w domu. 

W rubryce Plamy zawarte są rady jak wywabić plamy różnego pochodzenia na wykładzinie, tapicerce, podłodze, meblach, firankach, ubraniach…

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „Domowe sposoby usuwania plam z dywanów i wykładzin dywanowych. Wstęp

 1. PaniKa komentarz:

  Wyprać można samemu polecam wypożyczalnię odkurzaczy i maszyn sprzątających, sam skorzystałem i jest ok. Przywiozą odkurzacz wytłumaczą jak działa i jak go używać i odrazu stałem się „bohaterem w swoim domu” 🙂

 2. AM komentarz:

  Czyściłam plamy na moim dywanie vaniszem ale nie jestem zadowolona bo miejsce jest nieprzyjemne w dotyku i mam wrażenie że włosy się skleiły. Wypróbuje jeszcze domowe sposoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.