Usuwanie plam po posiłkach na obrusach i na ubraniach (J-L)

 

Jak pozbyć się plam po posiłku na obrusie i na odzieży?


Rady czym usunąć plamy po posiłku: plamy z jagód; plamy z dżemu jagodowego; plama z jajka; plamy z kawy i plamy z kawy z mlekiem; plamy z kakao; plama po karmelu; plamy z keczupu; plama po lodach; plamy z alkoholu – plamy z koniaku, plamy po kruszonie, plamy po likierze…

Czym usunąć plamy z jagód, z dżemu jagodowego na obrusie i na ubraniu?
Najpierw delikatnie zdejmuje się owoce z materiału łyżeczka albo tępą strona noża. Nie wolno wcierać resztek w materiał.

 1. Świeże plamy z jagód i z dżemu jagodowego i z owoców leśnych na jasnym materiale skropić sokiem z cytryny lub wodnym roztworem kwasku cytrynowego. Jeśli plama jest duża, zalać ją octem. Po przynajmniej godzinie wypłukać letnią wodą i wyprać.
 2. Obrus z silnego materiału (z lnu, z bawełny) pobrudzony jagodami namoczyć w maślance lub kwaśnym mleku, przepłukać letnią a następnie ciepłą wodą.
 3. Plamy po jagodach na wełnie zalać mocno gazowaną wodą mineralną (najpierw wstrząsnąć butelką). Czyścić sokiem z cytryny lub nałożyć papkęz kwasku cytrynowego i wody, następnie wypłukać w ciepłej wodzie.
 4. Jedwab poplamiony jagodami czyścić spirytusem, następnie wypłukać w ciepłej wodzie.
 5. Bardzo skutecznym sposobem na usunięcie plamy z jagód jest lanie na nią wrzącej wody tak długo, aż plama zejdzie. Mozliwe to jest w przypadku materiałów, które można prać w wysokih temperaturach (bawełna).

Pozostające po tych zabiegach przebarwienia po jagodach wybieli słońce.

Czym usunąć plamy z jaj na obrusie, na ubraniu?

Plam po jajkach nigdy nie usuwać ciepłą wodą! Ostrożnie zdjąć resztki świeżego jajka łyżeczką lub bezbarwnym ręcznikiem papierowym. Plamę po świeżym jajku przepłukać zimną wodą. Posypać solą i po przynajmniej 20 minutach resztki spłukać zimną wodą. Procedurę można powtórzyć. Zaschnięte jajko delikatnie zeskrobać tępą strona noża lub szczoteczką. Materiał namoczyć w zimnej wodzie. Kiedy resztki jajka odkleją się, pobrudzone miejsce na materiale wyprać ręcznie (trąc) w ciepłej wodzie bez chemii.

Jak usunąć plamy z białka jaja na obrusie i na ubraniu?

 1. Świeże białko jaja zebrać delikatnie za pomocą bezbarwnego papierowego ręcznika, zaplamione miejsce natychmiast przepłukać zimną wodą.
 2. W plamy z białka jaja na materiale syntetycznym i bawełnianym dodatkowo wetrzeć szare mydło rozcieńczone zimną wodą. Szybko wyprać według instrukcji na etykietce.
 3. Zaschnięte białko jajka usunie moczenie zabrudzonego miejsca w zimnej wodzie z solą (łyżka soli na 2-3 l wody). Po wymoczeniu materiał wyprać według instrukcji.

Czym wywabić plamy z żółtka jaja?
Żółtko jaja jak najszybciej zdjąć z materiału tępą stroną noża starając się nie wcierać go w tkaninę. Plamę po żółtku jaja płukać zimną (nie ciepłą!) wodą, wyprać w odpowiednim dla materiału detergencie.

Jak usunąć plamy z karmelu?
Wskazany jest pośpiech, gdyż usunięcie zaschniętej plamy po karmelu sprawi dużo kłopotów. Świeży karmel wypłukać zimną wodą z płynem do prania. Pozostałości usunąć rozcieńczonym perhydrolem.

Czym usunąć plamy z kawy?

Jak usunąć plamy z kawy bez mleka na obrusie i na ubraniu? Jak usunąć plamę z kakao?

 1. Świeżo poplamiony kawą lub kakao obrus z mocnego materiału zalać gorącą wodą, po krótkim czasie wypłukać w zimnej.
 2. Mokrą plamę po kawie na obrusie szybko posypać grubą warstwą soli. Po 10 minutach spłukać, następnie posmarować splamione miejsce delikatnym środkiem piorącym. Na koniec spłukać wszystko gorącą wodą.
 3. Plamę po kawie na obrusie z syntetycznego materiału moczyć w wodzie z czystym alkoholem (1 l wody i łyżka spirytusu lub mocnej wódki).
 4. Plamy z kawy na materiale z czystego lnu (100% lnu) usunie wrząca woda. Materiał rozciągnąć nad zlewem, plamę przelać gotującą się wodą.  Wcześniej można przeprać wodą z mydłem.
 5. Plamę po kawie na lnianym materiale wymoczyć 5% roztworze soli (3 łyżki soli rozpuścić w litrze wody). Wyprać.
 6. Plamę z kawy na bawełnianej tkaninie usunie się piorąc materiał w mydle z dodatkiem 1-2 łyżek sody oczyszczonej na 3 l wody. Wypłukać w czystej wodzie, wyprać.
 7. Plamy z kawy na jedwabnym materiale wywabić mieszanką 20 ml wody destylowanej i 4 g kwasu mlekowego. Po 15-20 minutach roztwór ponownie nałożyć na plamę, przetrzeć gąbką zmoczoną w czystej ciepłej wodzie. Osuszyć suchym ręcznikiem.
 8. Na starą plamę z kawy na jedwabnym obrusie nałożyć na kilka godzin wodny roztwór boraksu, wypłukać w czystej wodzie. Po tym zwilżyć powierzchnię lekkim roztworem kwasku cytrynowego z dodatkiem szczypty soli.
 9. Stare plamy z kawy i kakao zmyje mieszanka łyżeczki wody, łyżeczki gliceryny i kilku kropel amoniaku. Czasami plamę trzeba pocierać tą mieszanką wielokrotnie w ciągu całego dnia. Następnie materiał trzeba koniecznie wypłukać w wodzie, wyprać w wodzie z mydłem. Mieszanka jest szczególnie skuteczna na jedwabnym materiale.
 10. Zaschnięte lub uporczywe plamy z kawy i kakao zwilżyć i potrzeć watą namoczoną w gorącej wodzie z dodatkiem boraksu lub amoniaku. Substancję koniecznie wypłukać w czystej wodzie, tkaninę wyprać w wodzie z mydłem. Dobra rada: Najpierw zrobić próbę na niewidocznym miejscu materiału, ponieważ amoniak może zniszczyć kolor tkaniny.

Czym usunąć plamę z kawy z mlekiem?

Plamy po kawie z mlekiem są trudne do usunięcia. Często trzeba usuwać je w pralni chemicznej. 
Świeże plamy z kawy czy kakao z mlekiem moczyć w zimnej wodzie z solą, następnie wyprać.
Starsze plamy z kawy z mlekiem na wstępie konieczne przetrzeć benzyną. Pozostałe ślady  przemyć 3% wodą utlenioną.
Ponadto na trudną plamę z kawy z mlekiem można zastosować nadtlenek karbamidu (wchodzi w skład past wybielających zęby, można zapytać o niego dentystę).

Jak usunąć plamy z keczupu na obrusie i na ubraniu?

 1. Świeży keczup ostrożnie zdjąć z materiału tępą strona noża, nie wcierać we włókna tkaniny.
 2. Plamę z keczupu usunie woda z szarym mydłem lub z sodką kuchenną.
 3. Ubranie zalane keczupem wypłukać w letniej wodzie, w zabrudzenia wetrzeć płyn do prania lub płyn do mycia naczyń. Po kilku minutach wypłukać, wetrzeć białą pastę do zębów, posypać solą. Odczekać chwilę, wyprać zgodnie z instrukcja producenta.
 4. Stare i uporczywe plamy po keczupie usunąć spirytusem metylowym.
 5. Ocet nie usunie całkowicie plam po keczupie. 

Jak usunąć plamy po lodach na ubraniu i na odzieży?

 1. Do plam po lodach owocowych przyłożyć watę nasączoną spirytusem, aby „wyciągnąć” barwniki. Następnie miejsce przepłukać letnią wodą.
 2. Materiał z plamą po lodach, także owocowych sorbetach, moczyć w bardzo zimnej wodzie. Plamę przetrzeć octem lub sokiem z cytryny.
 3. Plamy po bardzo tłustych lodach trzeba czyścić alkoholem.

Czym usunąć plamy z alkoholu?

Jak wywabić plamę z koniaku na obrusie i na ubraniu?
Plamy po koniaku można zetrzeć czystym alkoholem (96%), najlepiej wcześniej podgrzanym w kąpieli wodnej.

Czym usunąć plamy z alkoholu owocowego?

 1. Plamy z alkoholu (kruszon, wino z sokiem owocowym), można usunąć płynem do mycia naczyń rozcieńczonym wodą lub bezbarwnym mydłem (np. szarym lub dla dzieci).
 2. Plamy po kruszonie na jedwabiu pocierać tamponem zwilżonym w wodzie amoniakalnej. Założyć gumowe rękawiczki. Amoniak może zniszczyć kolor i sztuczne włókna.

Jak wywabić plamy z likieru?
Zabrudzony likierem materiał
 natychmiast zmoczyć spirytusem lub bezbarwnym alkoholem, następnie przepłukać ciepłą wodą z szarym mydłem.
Stare plamy po likierze na obrusie pocierać watą nasączoną wodą destylowaną.

Likier jajeczny
Plam po likierze jajecznym nie wolno wetrzeć we włókna tkaniny. Gęste resztki zdjąć z tkaniny tępą stroną noża. Na poplamiony materiał położyć czystą białą bawełnianą chusteczkę, skropić wodą amoniakalną. Wypłukać w ciepłej wodzie z mydłem bez perfum i barwników (np. szarym lub dla dzieci). Dobra rada: koniecznie założyć gumowe rękawiczki, uchylić okno.


Artykuły powiązane:

Usuwanie plam po posiłkach na obrusach i ubraniach cz.1, cz. 2, cz. 3, cz. 4.  

Rady jak pielęgnować bieliznę stołową. Obrus, serwetka, bieżnik…

Inne porady dotyczące sposobów usuwania plam różnego pochodzenia na materiałach w artykułach umieszczonych w zakładce
 Plamy.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.