Usuwanie plam z tapicerki z materiału. Wstęp
Podstawowe zasady czyszczenia obić mebli z materiału. Jak usunąć plamy z tapicerki z materiałów?
Rady jak dbać o tapicerkę mebli, jak ją odświeżać. Jak czyścić tapicerkę ze skóry ekologicznej, z tkaniny szenilowej, z mikrofazy, z aksamitu, ze sztruksu, z alkantary, z włókien sztucznych? Domowe sposoby usuwania plam i brudu z tapicerki. Jak usunąć tłuste plamy, smar, tusz długopisu i flamastra, rdzę z tapicerki? Jak wysuszyć wymytą tapicerkę?
Pielęgnacja tapicerki
Tapicerkę mebli powinno się regularnie odkurzać (zawsze zgodnie z kierunkiem układania się włosków), również wszystkie zagłębienia i szpary. Znajdujące się na niej kurz, włosy, naskórek czy okruchy pomagają utrwalić się wszelkim zabrudzeniom. Kurz można usunąć odkurzaczem z nałożoną na końcówkę pończochą (wtedy odkurzacz nie pochłonie zagubionych drobiazgów np. biżuterii), lekko wilgotną gąbką czy szczotką o bardzo delikatnym włosiu.
Tapicerowane meble przykryte mocno wilgotnym (ale nie mokrym) prześcieradłem można wytrzepać w domu. W trakcie trzepania trzeba kilka razy wypłukać prześcieradło. Tapicerki nigdy nie odświeża się i nie czyści się gorącą parą.
Do odświeżenia tapicerki mebli zarówno z materiału jak i ze skóry najlepiej używać letniej destylowanej wody, pozbawionej wapnia (pozostawia brzydkie ślady na brzegach zaplamień) oraz rozpuszczonych w niej naturalnych płatków mydlanych (nie zawierają tłuszczu) lub mydła o neutralnym pH, bez dodatku barwników, zapachów i tłuszczu.
Ochrona tapicerki
Dobrym pomysłem na ochronę tapicerki mebli przed zaplamieniem jest używanie lekkich i łatwych w praniu narzut lub pokrowców, zwłaszcza szytych z kawałków materiału połączonych rzepami lub zamkiem błyskawicznym. Wtedy przed praniem można je rozłożyć na mniejsze elementy. Obicia z materiałów syntetycznych jest łatwiej wyczyścić niż naturalne włókna. Kolorowe wzory na obiciach mebli ułatwiają ukrycie drobnych niedoczyszczonych plam, w przeciwieństwie do materiałów jednokolorowych, zwłaszcza w jasnych kolorach. Ochrona tapicerki jest konieczna jeśli w domu są małe dzieci. Trzeba pamiętać o tym, że na jasnym materiale obiciowym bez wzorów łatwo powstają plamy po dżinsach, przepoconych koszulkach, których nie można usunąć. Regularnie pielęgnowana tapicerka mebla nawet na często używanym meblu może zachować ładny wygląd, kiedy jest chroniona przed działaniem silnego słońca, kurzu i mokrych plam.
Jak usunąć plamy z tapicerki z materiału?
Plamy, szczególnie po żywności na tapicerkach mebli sprawiają problemy, gdyż brud łatwo wsiąka w głąb tkaniny. Dlatego trzeba szybko usuwać zabrudzenia, nie dopuścić do zaschnięcia plamy, ostrożnie dobierać środek czyszczący, nie powiększać plamy i nie wcierać brudu we włókna tkaniny. Warto sprawdzić symbole określające sposób prania i czyszczenia, które umieszcza producent na etykietkach.
Przed przystąpieniem do czyszczenia innymi środkami (nie tylko pochodzenia chemicznego, lecz także delikatnymi np. kwaskiem cytrynowym, sodką kuchenną, pianką do golenia bez mentolu czy octem) powinno się przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu materiału obiciowego, aby nie spowodować zniszczenia koloru czy osłabienia materiału. Plam na tapicerce nie powinno się pocierać mydłem do pielęgnacji ciała – zawiera ono tłuszcz głęboko wnikający we włókna materiału obiciowego. Gotowe środki do czyszczenia tapicerki są skuteczne, lecz prowadzą do szybkiego wysuszenia włókien materiału. Czasem całkowite usunięcie brudu wymaga wielokrotnego czyszczenia detergentem. Wykonując te czynności musimy pamiętać, aby nie przemoczyć tapicerki mebli.
Obicia mebli z materiałów wysokogatunkowych (skóra ekologiczna, tkaniny szenilowe, mikrofaza) powinno się często czyścić, chronić i nie dopuszczać do zaplamienia.
Plamy na tapicerce ze skóry ekologicznej czyści się wyłącznie pianą z szarego mydła rozpuszczonego w letniej wodzie. Piane nanosić miękką ściereczką.
Plamy na obiciach z mikrofazy (aloba, alova, suedine) można czyścić pianą słabego detergentu rozpuszczonego w letniej wodzie.
Obicia mebli z aksamitu odświeża się przecierając je wilgotną miękką szmatką z drobną solą kuchenną.
Materiały obiciowe z dodatkiem sztucznych włókien dobrze czyści się letnią wodą z octem lub tylko podgrzanymi na suchej patelni otrębami pszennymi. Ciepłe otręby rozsypać na tkaninę i delikatnie wcierać suchą dłonią. Pozostawić je na kwadrans, odkurzyć lub zmieść.
Tapicerkę ze sztruksu przetrzeć spirytusem denaturowanym lub wodą amoniakalną. Podobnie czyści się obicia z welwetu, ale dłużej: najpierw zgodnie z kierunkiem włosa, następnie pod włos, a na koniec z włosem.
Najtrudniejsze w utrzymaniu w czystości są obicia mebli z włókien naturalnych, z bawełny, z lnu czy z wełny. Podczas czyszczenia ich trzeba ściśle trzymać się zaleceń producenta, unikać środków chemicznych, gorącej wody i pary.
Popularnym materiałem obiciowym jest alkantara (alcantara), przypominająca skórę welurową. Plam na alkantarze nie wolno usuwać środkami chemicznymi, lecz detergentem do prania rozpuszczonym w wodzie. Zdejmowana tapicerka z alkantary może być prana w temperaturze 40 C (materiał jest nieodporny na gorąco). Po wysuszeniu trzeba wyczesać ją szczotką (w jednym kierunku – zgodnie z kierunkiem włosków lub od szwu do szwu). Alkantary nie powinno się trzeć, ponieważ ma tendencje do mechacenia, filcowania, starcia farby.
Zabrudzenia usuwa się miękką ściereczką bawełnianą, nigdy ściereczką z mikrofazy. Czyszczenie plamy na tapicerce zaczynamy od brzegów plamy na obiciu mebla w kierunku środka, nigdy odwrotnie.
Nie ma uniwersalnego środka czyszczącego dla każdego rodzaju obicia mebli. Mebli obitych sztuczną skórą nie można traktować środkami do pielęgnacji mebli z tapicerką ze skóry, ponieważ powstaną na niej plamy.
Do usunięcia trudnych plam najlepsza jest benzyna ekstrakcyjna. Prawdziwa benzyna ekstrakcyjna jest dobrze oczyszczona i dlatego jest bezpieczna dla większości materiałów. Jednak łatwo rozpuszcza kleje i smary, niszczy plastik. Jest łatwopalna i jej opary są szkodliwe.
Tłuste plamy na tapicerce z tkaniny można całkowicie wyczyścić benzyną ekstrakcyjną, lecz lepiej wykonać próbę w niewidocznym miejscu tapicerki. Po usunięciu plam z tapicerki i wysuszeniu, tkaninę koniecznie odkurzyć i lekko wyszczotkować. Benzyna ekstrakcyjna usunie z tapicerki także smar.
Gumę do żucia przyklejoną do materiału zmoczyć alkoholem etylowym, ostrożnie zeskrobać.
Tusz długopisu, flamastra na obiciu usunie z większości materiałów mieszanka octu i spirytusu.
Plamy z rdzy na tapicerce doczyści sok z cytryny. Przy czyszczeniu kolorowej i ciemnej tapicerki sok rozcieńczyć 6 częściami zimnej wody.
Siedziska na krzesła, poduszki kanapy można doczyścić pianą środków do czyszczenia wykładzin i dywanów.
Suszenie tapicerki
Po skutecznym usunięciu plamy miejsce trzeba przetrzeć wodą destylowaną, aby usunąć resztki czyszczącego środka i dopiero wtedy osuszyć. Aby po wysuszeniu nie powstały brzydkie brzegi na czyszczonym miejscu, wystarczy posypać je bezbarwnym talkiem albo pudrem dla dzieci, a po wyschnięciu talk wyszczotkować. Tapicerkę mebli suszy się w temperaturze pokojowej otwierając okno lub włączając wentylator. Nie zaleca się suszenia materiałów obiciowych suszarką, gdyż nie każdy materiał dobrze toleruje gorący prąd powietrza. Wyczyszczoną tapicerkę trzeba koniecznie całkowicie wysuszyć przed ponownym wykorzystaniem. Po czyszczeniu nie ma potrzeby impregnacji obić mebli.
(c.d.n.)
Artykuły powiązane:
Jak pielęgnować i czyścić tapicerkę z naturalnej skóry?
Jak usunąć plamy po posiłkach z tapicerki i skóry? Plamy C-J.
Jak usunąć plamy po posiłkach z tapicerki i skóry? Plamy K-L.
Jak usunąć plamy po posiłkach z tapicerki i skóry? Plamy M-P.
Jak usunąć plamy po posiłkach z tapicerki i skóry? Plamy S-W.
Usuwanie plam pochodzenia biologicznego na tapicerce… cz. 1.
Usuwanie plam pochodzenia biologicznego na tapicerce… cz. 2.
Usuwanie plam pochodzenia biologicznego na tapicerce… cz. 3.
Plamy po kosmetykach na tapicerce, poduszkach i dywanie.
Porady dotyczące usuwania plam różnego pochodzenia i na różnych materiałach zebrane są w Plamy.
Po ostatnim czyszczeniu kanapy miałem dosyć i przykryliśmy ją grubą narzutą, pewnie zdejmę dopiero kiedy dzieci będą duże