Usuwanie plam pochodzenia biologicznego na tapicerce, dywanie, materacu cz. 2

Porady, jak wywabić domowym sposobem plamy pochodzenia biologicznego cz. 2

 

Jak usunąć plamy po mleku, plamy po ludzkim moczu, plamy z moczu i z odchodów kota i psa na tapicerce fotela, kanapy, na materacu, na dywanie…
Jak usunąć odchody ptaków, much i pająków na tapicerce, materacu, dywanie?

Jak usunąć plamę po mleku karmiącej kobiety?

1. Plamę po mleku osuszyć jak najszybciej białym ręcznikiem papierowym, nie trąc tkaniny. Plamy po mleku usunie tylko zimna lub chłodna woda, ciepła tylko utrwali zabrudzenie.
2. Do osuszonego miejsca przyciskać ściereczkę nasączoną czystą zimną wodą, znów osuszyć ręcznikiem. Powtarzać, aż przebarwienie zniknie.
3. Resztki mleka wyczyścić pianą szarego mydła lub ze słabego wodnego roztworu detergentu z enzymem. Pianę usunąć czystą wodą, gdyż pozostawione resztki enzymu mogą silnie odbarwić materiał.

Jak usunąć plamy po moczu kota, moczu psa na dywanie, kanapie, fotelu, łóżku…
Plamę po moczu kota czy psa trzeba usuwać szybko.
Plamę moczu osuszyć najpierw przyciskając biały papierowy ręcznik. Nie trzeć!

 1. Mocz zwierząt domowych zebrać z materiału białym papierowym ręcznikiem. Zaplamiony moczem dywan, materac czy tapicerkę posypać solą, wetrzeć, zostawić, aż mocz w nią wsiąknie, odkurzyć lub wyczesać miękką szczotką. Przykładać czystą ściereczkę nasączoną zimną wodą. Jeśli konieczne, czynności powtórzyć.
 2. Zagotować szklankę wody w wysokim naczyniu, do gorącej wody dosypać pół szklanki sody oczyszczonej (sodki kuchennej), ostudzić. Dodać szklankę octu i wymieszać. Płyn wlać do butelki ze spryskiwaczem. Przed użyciem wstrząsnąć. Spryskać plamy po moczu kota lub psa na jasnych materiałach, gdy są jeszcze świeże. Osuszyć białym papierowym ręcznikiem lub papierem toaletowym. Spryskać ponownie. Osuszyć. Powtarzać, aż do osiągnięcia zadowalającego rezultatu. Metoda może zawieść, gdy plama wyschła.
 3. Plamy po moczu zwierząt na jasnym dywanie, materacu czy tapicerce spryskać domowym preparatem składającym się z pół szklanki wody utlenionej, 2 łyżeczek sodki kuchennej i 1-2 kropli płynu do naczyń. Mieszanka skutecznie usuwa zapach moczu kota jeśli jest użyta nie później niż w ciągu 60 minut po przygotowaniu. Preparatu nie powinno się przechowywać, zwłaszcza w zamkniętej butelce, ponieważ wytwarzają się w nim gazy.
 4. Amoniak usuwa nawet uporczywe plamy z moczu, jednak jego zapach może skłonić kota do oddawania moczu lub częstszego znaczenia tego miejsca.
 5. Zapach moczu psa usuwa woda do płukania ust. Spryskać nią oczyszczony wcześniej z moczu dywan, materac, czy tapicerkę.
 6. Zapach moczu zarówno kotki jak i kocura jest trudny do usunięcia. Świeżą plamę posypać sodą oczyszczoną, a kiedy wyschnie wyczesać miękką szczotką lub odkurzyć.
 7. Mocny zapach moczu kota usunie mieszanka szklanki wody i 2-3 łyżek octu, którą trzeba spryskać wcześniej oczyszczone miejsce.
 8. Resztki zapachu moczu może usunąć środek do czyszczenia wykładzin lub wysypany drewniany żwirek pochłaniający zapachy. Miejsce trzeba zabezpieczyć przed kotem.
 9. Długo utrzymujący się silny zapach moczu kota usunie bielinka (użyć zgodnie z instrukcją producenta).

Jak usunąć plamę po moczu ludzkim?
Usunąć płyn białymi ręcznikami kuchennymi, uważając, aby nie powiększyć plamy. Miejsce wstępnie oczyścić czystą zimną wodą i osuszyć przykładając suchą bawełnianą ściereczkę. Plamy po moczu nie trzeć papierem. Mokrą plamę po moczu na materacu, tapicerce kanapy, fotela czy na czy dywanie zasypać sporą ilością soli i poczekać, aż wchłonie płyn. Odkurzyć lub wyczesać.

 1. Wymieszać 2 filiżanki chłodnej wody, łyżkę płynnego detergentu i łyżkę octu, aż powstanie piana. Pianę i niedużą ilość płynu nanieść czystą gąbką na osuszone plamy z moczu. Wilgotne miejsce znów osuszyć ręcznikami. Gąbkę wypłukać zimną wodą, dokładnie wyżąć i nanieść nią przygotowany roztwór na zaplamione miejsce. Procedurę powtórzyć. Otworzyć okno lub włączyć wentylator i suszyć.
 2. Zarówno mokre jak i suche plamy po moczu usuwa płyn do mycia szyb (zawiera alkohol). Płyn rozpylić na zabrudzone miejsca, pozostawić na kilka minut i wytrzeć gąbką zwilżoną zimną wodą.
 3. Mocz na białej tkaninie usunąć przykładając białe papierowe ręczniki, miejsce przetrzeć zimną wodą, osuszyć a następnie czyścić wodą z octem i znów osuszyć.
 4. Zapach moczu neutralizuje sodka kuchenna (tylko na jasnych tkaninach) lub skrobia kukurydziana, którą trzeba wysypać na całe zaplamione moczem miejsce i zostawić, aż wchłonie płyn. Do proszku można dodać trochę wody, aby powstała papka i zostawić ją na noc. Następnie odkurzyć lub wyczesać i przystąpić do czyszczenia. Do filiżanki zimnej wody dodać 2 łyżki amoniaku, mieszankę rozpylić na zaplamione miejsce, zostawić na godzinę (konieczna próba koloru i otwarcie okna).
 5. Pozostałe zażółcenia po moczu na jasnej tapicerce usunie woda utleniona i soda oczyszczona. Wymieszać pół szklanki wody utlenionej (3%), 5 łyżeczek sody i kilka kropli płynnego detergentu, rozpylić na plamę, otworzyć okno lub włączyć wentylator i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Resztki proszku wytrzeć lub odkurzyć. Trzeba się liczyć z lekkim odbarwieniem materiału obiciowego.
 6. Plamę z moczu na materacu można usunąć boraksem. Osuszone papierowymi ręcznikami miejsce na materacu posypać boraksem i wetrzeć w tkaninę (koniecznie założyć gumowe rękawiczki), otworzyć okno i zostawić do wyschnięcia. Odkurzyć lub wyczesać boraks. Materac używać po całkowitym osuszeniu (najlepiej w słońcu) i przewróceniu na druga stronę. Materac chronić przed zmoczeniem wodoodpornym pokrowcem przykrytym prześcieradłem.
 7. Mocz zebrać ze skórzanej tapicerki białym papierowym ręcznikiem, starając się nie wcierać go. Skórę oczyścić wstępnie ręcznikiem papierowym zamoczonym w letniej wodzie. Teraz przetrzeć pianą uzyskaną z letniej wody destylowanej i szarego mydła. Mydło zetrzeć papierowym ręcznikiem zwilżonym letnią wodą.

Jak wyczyścić dywan, tapicerkę, materac z odchodów psa i kota?

Kał ostrożnie usunąć z dywanu, z tapicerki, aby nie wsiąkł we włókna. Do czyszczenia dywanu i tapicerki z odchodów psa i kota najlepszy jest ocet. Ocet usuwa zapach kału, zabija bakterie i wirusy. W przypadku delikatnego materiału dodaje się do niego mydło. Niewielką ilość mydła w płynie rozcieńczyć ciepłą wodą, niewielką ilość roztworu dodać do octu. Ostudzonym roztworem wyczyścić dywan. Wysuszyć przykładając czystą bawełnianą ściereczkę. Czyszczenie powtarzać. Zapach octu czy soku z cytryny odstraszy kota/psa od załatwiania się w tym miejscu.

Jak usunąć plamy po kale kota i psa na dywanie, tapicerce kanapy, fotela, na materacu?

W trudne plamy po odchodach zwierząt domowych na tapicerce lub dywanie wetrzeć mydło galasowe. Mydło wypłukać gazowaną wodą mineralną. W przypadku delikatnego materiału w niewidocznym miejscu najpierw przeprowadzić próbę.

Jak usunąć odchody much?

 1. Do miejsc poplamionych przez muchy na materacu i tapicerce przykładać czystą bawełnianą ściereczkę z pianą szarego mydła (mydło wymieszać z chłodną wodą).
 2. Odchody much usunie piana z szarego mydła z kilkoma kroplami wody amoniakalnej. Amoniak może zniszczyć kolor tkaniny – konieczna próba.
 3. Plamy po muchach na materacu czy tapicerce czyścić czystą miękką szczotką, gąbką lub delikatnym czyścikiem kuchennym  zmoczonym w wodzie z octem.

Jak usunąć ptasie odchody?
Zdjąć świeże odchody łyżką, starając się nie wcierać ich we włókna. Suche odchody ptaków zdrapać, wyszczotkować. Miejsce wstępnie oczyścić czystą zimną wodą i osuszyć przykładając suchą bawełnianą ściereczkę.

 1. Przygotować roztwór z 2 filiżanek zimnej wody i łyżki płynnego detergentu (np. szarego mydła), spienić go. Pianę nanieść na wstępnie oczyszczone zabrudzenie czystą białą ściereczkę. Oklepując ściereczką usunąć plamy po odchodach ptaków. Na oczyszczone miejsce nanieść trochę octu z wodą. Czynności powtarzać, aż plama całkowicie zejdzie.
 2. Plamy po ptasich odchodach zawierających jagody i owoce usunie sok z cytryny zmieszany z octem.
 3. Pozostałości po suchych odchodach ptaków usunie woda z solą lub octem.
 4. Trudne plamy po ptasich odchodach może wywabić woda utleniona naniesiona kroplomierzem na zabrudzenie (konieczna próba) lub roztwór amoniaku (łyżka amoniaku i 2 filiżanki letniej wody).
  (c.d.n.)

Porady jak usunąć plamy po moczu i odchodach na materiałach, które można wyprać w artykule Plamy pochodzenia biologicznego na ubraniu, bieliźnie i pościeli cz.2. 

Rady jak dbać o dywan i wykładzinę dywanową, jak rozjaśnić kolor, jak usunąć z dywanu i wykładziny dywanowej przykre zapachy, plamy pochodzenia biologicznego, plamy po kosmetykach, plamy po posiłkach można znaleźć w serii artykułów Czyszczenie dywanu i wykładziny dywanowej w domu. 

W rubryce Plamy zawarte są rady jak wywabić plamy różnego pochodzenia na wykładzinie, tapicerce, podłodze, meblach, firankach, ubraniach…

Dodaj do zakładek Link.

5 odpowiedzi na „Usuwanie plam pochodzenia biologicznego na tapicerce, dywanie, materacu cz. 2

 1. karolcia mówi:

  Uratowaliście mi życie bo mój szczeniak załatwia się wciąż w domu!

 2. gość mówi:

  Dobry artykuł. Polecam również profesjonalne usuwanie moczu za pomocą odkurzacza piorącego

 3. Tamka mówi:

  Dzięki za porady, myłam, szorowałam i wyczyściłam!

 4. iks mówi:

  pro tip: jak się zmiesza sodę (z wodą) z octem, to na nic taki roztwór nie podziała (kwas + zasada). Lepiej wybrać albo jedno, albo drugie lub czyścić sodą i octem w jakiś odstępach czasowych.

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Zarzut często stawiany przez chemików. Jednak mieszanka sodki kuchennej i octu sprawdza się w czyszczeniu niektórych świeżych plam. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *