Jak prać i suszyć odzież z wełny?

Jaki środek piorący wybrać do prania wełny? Ręczne pranie wełny. Pranie wełny w pralce. Jak suszyć wełnianą odzież? Dlaczego wełna drapie? Jak zmiękczyć ubranie z wełny? Przepis na domowy preparat zmiękczający wełnę
Wełna jest ulubionym materiałem noszonym w zimne i mroźne dni. Wełniane włókna wchłaniają duże ilości wilgoci (potu, deszczu, śniegu), a mimo to wełniana odzież sprawia wrażenie suchej. Jest mokra dopiero wtedy, gdy pochłonie wilgoć ważącą ponad 30% wagi wełny. Poza tym nie gniecie się łatwo, nie przyjmuje łatwo obcych zapachów. Ubrania z wełny pierze się rzadko. Zaleca się je wietrzyć na świeżym powietrzu w pozycji leżącej. Wietrzone wełniane włókna szybko „odżywają” po noszeniu.
Wełniane sweterki, czapki, szaliki, skarpety czy rękawiczki można wyprać w domu, natomiast płaszcze, kurtki, duże koce z wełny powinno się oddać do czyszczenia. Przed przystąpieniem do prania wełny lub jej czyszczenia trzeba przeczytać informacje zawarte na etykietce. Wyroby z wełny powinno się prać zawsze osobno lub z inną wełnianą odzieżą w podobnym kolorze. Suszenie ubrań z wełny wymaga cierpliwości i czasu.

Jaki środek piorący wybrać do prania wełny?
Najlepsze są detergenty w płynie przeznaczone do prania wełny, ponieważ nie zawierają niszczących enzymów, mają neutralne pH i działają w niskich temperaturach. Wełnę można prać w delikatnym szamponie (np. dla dzieci), ale nie może on zawierać dodatków, które mogłyby spowodować sfilcowanie ubrania z wełny. Środek piorący musi być całkowicie rozpuszczony w wodzie, zbyt duża jego ilość może spowodować sfilcowanie wełny. Proszek do tkanin kolorowych, uniwersalne detergenty i zawierające wybielacze najbardziej niszczą strukturę wełnianego włókna. Płyn do zmiękczania powoduje, że ubranie z wełny jest obwisłe.

Ręczne pranie wełny
Ręczne pranie wełny wymaga uwagi i ostrożności. Przed praniem wełnianych rzeczy zapiąć guziki, opróżnić kieszenie, ubranie przełożyć na lewą stronę. Wełny nie moczy się przed praniem, nawet jeśli jest mocno brudna. Trzeba ją prać i płukać w wodzie o stałej temperaturze około 30°C. Zbyt ciepła woda i duża różnica temperatur (np. pranie w ciepłej wodzie a płukanie w zimnej) prowadzi do kurczenia się wełnianych włókien i całej wełnianej odzieży. Wełnę pierze się przez delikatne uciskanie, trzeba uważać, aby jej nie rozciągnąć. Wełny nie powinno się trzeć ani wyżymać. Po wypraniu wełny detergent trzeba dokładnie wypłukać, jego resztki niszczą wełniane włókna.
Wełniany materiał o dużej powierzchni, np. koc z wełny, wełnianą pościel, pierze się wyłącznie ręcznie, w wannie. Sprawdzonym sposobem jest lekkie udeptywanie go, a przy płukaniu trzeba zachować ostrożność, aby nie rozciągnąć mokrych włókien.

Pranie wełny w pralce
Do czyszczenia wełny nie stosuje się ani prania wstępnego, ani wirowania (po których wełna ulega sfilcowaniu), lecz specjalny program prania wełny lub krótki program dla delikatnych materiałów bez odwirowania. Można zapełnić najwyżej 1/4-1/3 bębna. Delikatne wełniane materiały warto wyprać w białej poszewce na poduszkę, która uchroni je przed ewentualnym mechanicznym uszkodzeniem przez bęben.

Jak suszyć wełnianą odzież?
Mokra wełniana odzież łatwo rozciąga się, a wełniane włókno niszczy się, dlatego powinno się ostrożnie wyjmować wełnę z miski czy pralki. Przenosić złożoną w obu rękach i lekko wycisnąć, aby pozbyć się nadmiaru wody. Położyć na grubym ręczniku, przykryć drugim. Luźno zwinąć w rulon. Wycisnąć wodę z mokrej wełny delikatnie ją uciskając przez ręczniki. Nie wyżymać!

Ubrania z wełny suszy się zawsze w pozycji leżącej na suchym grubym ręczniku, kocu rozłożonym na podłodze lub na płaskiej suszarce (zawsze na rozłożonym ręczniku). Trzeba nadać im ich naturalny kształt, lecz nie wolno ich rozciągać wzdłuż ani wszerz. Wilgotny wełniany beret czy czapkę warto nałożyć na odpowiedniej wielkości talerz lub nadmuchany balonik, aby nie straciły kształtu. Lekki wełniany koc czy pościel z wełny powinno się prać tylko w ciepłe dni, aby szybko wyschły. Długo schnąca wełna deformuje się i nabiera brzydkiego zapachu, którego nudno się pozbyć.
Odzieży z wełny nie powinno się suszyć w elektrycznej suszarce, na kaloryferze, w słońcu ani na wieszaku czy sznurku. Jeśli to konieczne, zmięte czy rolujące się miejsca można delikatnie przeprasować z parą przez lnianą ściereczkę (prawdziwy len długo utrzymuje wilgoć).

Dlaczego wełna drapie naszą skórę? Czy można zmiękczyć wełnę?
Taka jest natura wełny, że jej włókna nas drapią i trzeba się z tym pogodzić. Najprościej pod wełnianą odzież założyć koszulkę z długim rękawem, a odsłonięte części ciała posmarować kremem. Nie każdy produkt z wełny można prać w domu. Jeśli producent dopuszcza pranie wełny ręczne lub w pralce, trzeba w każdym praniu stosować dobrej jakości preparaty dla wełny zawierające lanolinę, która zapobiega odtłuszczeniu i wysuszeniu wełny. Duże ubrania z wełny najlepiej oddać do dobrej profesjonalnej pralni, gdzie wełniane włókna zostałyby pokryte dobrym preparatem natłuszczającym.

Jak zmiękczyć ubranie z wełny? Przepis na domowy preparat zmiękczający wełnę

Drobne części wełnianej garderoby można zmiękczyć domowym sposobem.  W aptece można kupić czystą naturalną lanolinę* bez wody i substancji rozpuszczających. Do 300 ml wrzącej wody dodać pełną łyżeczkę lanoliny i 2 krople gliceryny z apteki (gliceryna ułatwia rozpuszczanie się gęstej lanoliny). Mieszać, aż znikną pływające na powierzchni oka tłuszczu. Płyn schłodzić, dodać do letniej wody w misce. Zanurzyć w niej całkowicie jedną sztukę wełnianej odzieży, lekko ugniatać, aby rozpuszczona lanolina dotarła głęboko do włókien. Nie płukać już w czystej wodzie. Suszyć jak wyżej.

Polecane na forach dyskusyjnych „zmiękczanie” przez wkładanie do zamrażalnika nie przyniesie dobrego trwałego efektu, moczenie w wodzie z octem silnie wysusza wełniane włókna i pozbawia je ochronnej warstwy naturalnego tłuszczu, a podgrzewanie wełny w suszarce czy przy kaloryferze powoduje jej filcowanie. Nie polecam systematycznego prania wełny w szamponie do włosów, nawet jeśli zawiera lanolinę.

*Lanolina może wywołać u niektórych osób reakcję alergiczną w postaci zaczerwienienia skóry i obrzęku. 

 

Artykuły powiązane:
Jak prasować i dbać o wełnianą odzież?
Usuwanie plam na wełnie cz. 1
Usuwanie plam na wełnie cz. 2
Jak prać i suszyć ubrania z wełny? 

Jak zapobiec pojawieniu się moli ubraniowych i jak je wytępić?

Więcej porad dotyczących sposobu prania znajduje się w zakładce Pranie.

Dodaj do zakładek permalink.

4 odpowiedzi na „Jak prać i suszyć odzież z wełny?

 1. Aga mówi:

  Szanowna Pani,

  czy powyższe instrukcje odnoszą się również do wełny islandzkiej? Czy ma Pani na nią jakieś sprawdzone sposoby? Mówi się o rzadkim praniu swetrów z wełny islandzkich owiec lub o zupełnym unikaniu prania i wietrzeniu. Wydaje mi się to jednak niezbyt higieniczne.
  Przymierzam się właśnie do zakupu swetra icewear, ale z racji tego, że to duża inwestycja szukam informacji, które upewnią mnie w tym zakupie.

  Pozdrawiam serdecznie,
  AM

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Tak. Wełna regeneruje się na świeżym powietrzu. Wełnę islandzką powinno się jak najrzadziej prać, wyłącznie ręcznie, przez delikatne ugniatanie. Nie trzeba dodawać środków zmiękczających. Wypłukać w dużej ilości wody.
   Redakcja Mama Dobra Rada

 2. Krystyna mówi:

  co zrobić jak plaszczyk z wełny parzonej ”gryzie”,w czym płukać?Proszę o radę.Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *