Pielęgnacja ręczników

Pranie ręczników. Jak usunąć zapach i plamy na ręczniku?

Rady jak korzystać z ręcznika, jak często wymieniać i prać ręczniki? Dlaczego ręcznik po praniu ma brzydki zapach? Jak usunąć brzydkie zapachy z ręcznika? Jak usunąć zapach pleśni i zapach stęchlizny na ręczniku? Dlaczego ręcznik jest szorstki i twardy po praniu? Jak prać ręczniki żeby były miękkie i puszyste? Rady jak usunąć plamy na ręczniku: plama z farby do włosów, plama z henny roślinnej, plama z olejku, plama z wody po goleniu, kolorowe plamy na ręczniku…

Jak korzystać z ręcznika, aby uniknąć infekcji skóry?

Ręcznika do rąk i nóg nie powinno się wykorzystywać do wycierania twarzy. Każdy członek rodziny powinien mieć własny ręcznik lub myjkę do mycia stref intymnych, których nie powinno się wykorzystywać w innych celach. Powinno się korzystać tylko z suchego ręcznika – na wilgotnym, niedosuszonym ręczniku rozmnażają się bakterie i grzyby pleśniowe, które przenosimy na skórę. Zdarza się, że z ręcznika kąpielowego korzystają 2-3 osoby, pozostawiając na nim bakterie, grzyby, złuszczoną skórę i łupież, ślinę, wydzieliny z genitaliów i odbytu, mocz. Na naszą skórę mogą dostać się mikroorganizmy, których nasz organizm nie toleruje i spowodować m.in. pryszcze, infekcje skórne, czyraki…

Jak często zmieniać ręcznik? Jak często prać ręcznik?
Ręczniki do wycierania ciała powinno się wymieniać regularnie 1-2 razy w tygodniu. Duży ręcznik powinno się prać co 3. kąpiel lub co 3. prysznic.
Myjki do mycia tułowia płucze się dokładnie po każdym użyciu, zmienia co 3-4 dni.
Myjki do higieny miejsc intymnych pierze się po każdym użyciu.
Ręcznik kuchenny do wycierania naczyń wymienia się przynajmniej 2 razy w tygodniu, ściereczki co 2 dni, pierze w silnym proszku w temperaturze nie niższej niż 60°C. Ręczniki kuchenne, ścierki, na których są bakterie pochodzące z żywności, powinny być odkładane do prania i prane osobno.


Ręczniki do wycierania ciała powinno się wymieniać co 3 lata, myjki co rok, ręczniki kuchenne 1-2 razy w roku, ponieważ nawet częste pranie ręczników nie zniszczy wszystkich bakterii i grzybów. Częstość i sposób prania ręczników ma wpływ na zdrowie naszej skóry.

Dlaczego ręcznik po praniu brzydko pachnie? 

Przyczyną brzydkiego zapachu ręcznika może być przeładowanie pralki, za niska temperatura prania, za duża ilość środka do prania, za mała ilość środka piorącego, płyn do zmiękczania zostający na włóknach. Wyprany ręcznik nie powinien leżeć w bębnie suszarki, lecz powinien być od razu luźno powieszony na suszarce, aby jak najszybciej wysechł. Wieszać ręcznik tak, aby powietrze wokół niego mogło swobodnie przemieszczać się.

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu ręcznika?

 1. Nie trzeba prać ręcznika ponownie, lecz wypłukać ręcznik w wodzie z dodatkiem octu, a następnie jeszcze raz z dodatkiem sody oczyszczonej. Ocet usuwa przykry zapach i czyści włókna ze środka piorącego, a soda powoduje, że ręcznik jest lekki i miękki.
 2. Jeśli jest taka możliwość, wyprać ręcznik ponownie w temperaturze 60°C z dodatkiem 5 dag sody oczyszczonej lub wyprać w samym proszku, a do płukania dodać do wody 4 łyżki octu spirytusowego. Ocet zmiękcza ręcznik, powoduje, że jest on bardziej puszysty, sodka oczyszcza materiał i usuwa przykre zapachy.
  Dobra rada: octu i sody oczyszczonej nie powinno się łączyć w jednym praniu lub płukaniu, ponieważ wzajemnie neutralizują swoje działanie.

Dlaczego ręcznik pachnie stęchlizną?

Ręcznik brzydko pachnie po praniu jeśli mokry długo czekał na pranie lub jeśli pralka długo nie była czyszczona. Aby wyczyścić pralkę wsypać do pojemnika na proszek sodę oczyszczoną i zrobić „puste” pranie w najwyższej temperaturze. Co jakiś czas trzeba wyczyścić lub wymienić filtr w pralce.

Jak usunąć zapach pleśni z ręcznika?

Aby usunąć zapach pleśni na ręczniku przed praniem ręcznik wymoczyć w chłodnej wodzie z dodatkiem 10 dag sody oczyszczonej, a po praniu ręcznik wypłukać w wodzie ze szklanką octu (jeszcze lepiej moczyć ręcznik w wodzie z octem).

Dlaczego ręcznik po praniu jest twardy, szorstki i mniej chłonny? 

Najbardziej chłonne są ręczniki frotte z dużą ilością długich i cienkich pętelek typu „zero-twist” lub „low-twist”, czyli słabo skręcone. Takie ręczniki są lżejsze i cieplejsze, szybciej schną.

 1. Ręcznik jest twardy i szorstki po praniu jeśli woda jest twarda, a używa się mało proszku do prania (proszek zmiękcza wodę).
 2. Jeśli używa się dużo mocnego środka do prania, a woda jest średnio twarda lub miękka, ręcznik traci swoją puszystość i chłonność. Podobnie jest jeśli do prania ręczników używa się skróconego cyklu prania i programu oszczędzającego wodę. Proszek nie zostanie dokładnie rozpuszczony ani wypłukany.
 3. Po praniu ręczników najlepiej nie stosować płynu do płukania tkanin. Płyn zawiera środki natłuszczające, które uniemożliwiają wchłanianie wilgoci przez ręczniki. Przy częstym stosowaniu płynu ręcznik jest szorstki i twardy. Poza tym środki do zmiękczania powodują, że gruby ręcznik dłużej schnie.
 4. Wysoka temperatura prania i suszenia również niszczy ręczniki, dlatego nie suszy się ręczników w silnym słońcu ani na kaloryferze. Prasowanie ręcznika również powoduje, że ręcznik staje się twardy i mniej chłonny.
 5. Aby ręcznik pozostał puszysty, przed praniem ręcznik moczyć czasem w wodzie z octem lub kwaskiem cytrynowym. Ręcznik suszony na silnym wietrze lub na mrozie jest miękki.


Jak usunąć plamy na ręczniku?

Jak usunąć plamy z farby do włosów na ręczniku?
Przed przystąpieniem do usuwania plam na ręczniku przeprowadzić próbę na rogu ręcznika.
Świeżą plamę z farby do włosów na ręczniku spryskać tanim lakierem do włosów (działa lepiej, ponieważ zawiera więcej alkoholu) lub pianką do golenia. Po 5 minutach spłukać czystą letnią wodą.
Resztki plamy z farby do włosów na białym ręczniku, na ręczniku o trwałych kolorach usuwa woda utleniona. Ręcznik wysuszyć w słońcu.
Trudną plamę z farby do włosów na ręczniku o trwałych kolorach usunie woda amoniakalna (wcześniej założyć rękawice, otworzyć okno). Po krótkim czasie plamę spłukać letnią wodą.
Plamy po farbie blond na ręczniku nie da się usunąć.

Jak usunąć plamę z henny roślinnej na ręczniku bawełnianym?
Plama z henny musi być usunięta jak najszybciej, póki jest mokra. Najpierw kilkakrotnie przyciska się ręcznik papierowy do ręcznika (nie trzeć!). Na plamę można wylać szare mydło w płynie. Po krótkim czasie dokładnie wypłukać mydło i hennę z materiału pod bieżącą zimną wodą (ciepła utrwala zabrudzenie). Jeśli plama z henny jest nadal widoczna trzeba ją zalać zwykłym octem spirytusowym i zostawić w nim brudną część ręcznika przez kilka godzin. Ocet wypłukać czystą wodą, ręcznik wyprać w pralce. Czasem plama z henny (zwłaszcza stara) schodzi całkowicie dopiero po 2-3 praniach.
Jeśli henna pobrudziła biały ręcznik, zamiast octu można użyć wody amoniakalnej (koniecznie założyć rękawiczki i otworzyć okno albo drzwi w łazience).

Jak usunąć kolorowe plamy po praniu ręcznika? 
Czasem ręcznik ma po praniu niebieskie lub ciemnozielone plamy. Może to być efekt reakcji niektórych kosmetyków, głównie żelu pod prysznic, ze środkiem do prania. Plamy blakną po wielu praniach, lecz nie uda się ich całkowicie usunąć, nawet wybielaczem.

Jak usunąć plamy z olejku na ręczniku? 
Plamy po olejku do masażu, olejku do opalania, olejku do włosów trzeba usunąć przed praniem ręcznika, ponieważ temperatura powyżej 30°C utrwali plamę na ręczniku.
Na plamę z olejku na ręczniku nałożyć na noc papkę z soli kuchennej i czystej wódki. Następnego dnia ręcznik wyprać.
Na tłustą plamę z olejku wylać skondesowany płyn do mycia naczyń lub płynne mydło żółciowe (mydło może zniszczyć kolor ręcznika!). Po jakimś czasie ręcznik wyprać w temp. 90°C z dodatkiem proszku do prania.
Na plamę z olejku nałożyć gęstą papkę z sody kuchennej rozpuszczonej w chłodnej wodzie, zostawić na noc. Ręcznik wyprać w najwyższej temperaturze.
Najtrudniej wyprać plamy z olejku z dziurawca.
Dobra rada: resztki olejków mineralnych (ropopochodnych) często odkładają się na uszczelkach w pralce powodując ich nieszczelność. 

Jak usunąć zapach olejku kosmetycznego na ręczniku? 
Często pranie nie usunie całkowicie zapachu perfumowanego olejku na ręczniku.
Ręcznik wyprać w chłodnej wodzie, wypłukać w wodzie z octem.
Brzydko pachnący olejkiem kosmetycznym ręcznik moczy się w chłodnej wodzie z dodatkiem sody kalcynowanej (2-3 łyżki sody na 10 l wody). Wymoczony ręcznik można wyprać w normalnym detergencie.

Jak usunąć plamy z wody po goleniu na ręczniku? 
Plamę z wody po goleniu na ręczniku usunie spirytus.

Rady jak prać ręczniki z różnych materiałów, aby ich nie zniszczyć, jaki program prania i środek do prania wybrać znajdują się w artykule „Pranie ręczników cz. 1.”  

Rady jak wywabić plamy można przeczytać w artykułach zebranych w kategorii „Plamy”.

Rady jak prać i prasować odzież i różne materiały można znaleźć w kategorii „Pranie i prasowanie”.

Dodaj do zakładek Link.

3 odpowiedzi na „Pielęgnacja ręczników

 1. Karina komentarz:

  Witam, jak usunąć z ręczników utwardzony już olej (salon masażu). Od jakiegoś czasu mam ten problem. Czy np pozostawienie ręczników w wannie z solą i wodą powinno pomoc? A następnie wyprać ? Czego jeszcze mogłabym użyć ?

  • Mama Dobra Rada komentarz:

   Dla białych ręczników najlepsze będzie mydło żółciowe, dla kolorowych mocny płyn do naczyń. Do artykułu dodaliśmy kilka sposobów usuwania plam z olejków kosmetycznych z ręcznika.

 2. Aaa komentarz:

  Przydatne informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.