Pranie ręczników cz. 1

Jak prać ręczniki? Właściwa temperatura prania ręczników  


Pranie ręczników. Rady jak przygotować ręczniki do prania i dlaczego trzeba sortować ręczniki przed praniem? W jakim programie prać ręczniki? W jakiej temperaturze prać ręczniki z bawełny, ręczniki z frotte, a jak prać w pralce ręczniki z mikrofibry, ręczniki lniane, ręczniki płócienne? W jakim proszku prać ręczniki? Dlaczego trzeba wyprać nowe ręczniki? Jak prać ręczniki przed pierwszym użyciem? Ręczne pranie ręczników. Suszenie i prasowanie ręczników.


Jak przygotować ręczniki do prania? Dlaczego trzeba sortować ręczniki przed praniem? Dlaczego powinno się prać ręczniki osobno?

Mokre ręczniki powinno się najpierw wysuszyć, następnie odłożyć do prania. Wilgotne ręczniki pozostawione w koszu do prania pleśnieją. Przed praniem trzeba je posortować wg kolorów. Jasne ręczniki pierze się tylko z ręcznikami w jasnych, pastelowych kolorach, ponieważ łatwo przyjmują farbę z innych tkanin. Ręczniki najlepiej prać osobno – wtedy nie niszczą się, nie gniotą i nie niszczą innych tkanin przez silne pocieranie (mokre ręczniki są bardzo ciężkie). Ubrania prane z ręcznikami szybciej blakną, drobne części garderoby wplątują się w duże ręczniki i nie są doprane. Powinno się wypełnić ręcznikami przynajmniej połowę bębna pralki, wtedy włókna ręczników nie ścierają się o ścianki bębna. Jednak bardzo brudne ręczniki będą dobrze wyprane, jeśli załaduję się nimi maksymalnie połowę bębna. Ręczniki z frotte wchłaniają dużo wody podczas prania, dlatego łatwo przeładować pralkę jeśli pierze się je z dużymi częściami garderoby. Aby zapobiec wyciąganiu nitek z ręczników podczas prania nie powinno się prać ręczników z odzieżą z wszytymi klamrami, zamkami, haczykami. Zaciągnięte nitki w ręczniku z frotte trzeba skrócić nożyczkami, nie wyciągać i nie pruć!
Ręczniki plażowe trzeba wytrzepać z piasku przed włożeniem do pralki, zdjąć trawę i inne zanieczyszczenia.

W czym prać ręczniki? Jakie środki piorące nie zniszczą ręczników?

Ręczniki powinno się prać w delikatnych detergentach: ręcznik alergika i myjki do higieny intymnej w mydle lub paście mydlanej, białe i jasne ręczniki w uniwersalnym proszku do prania (zawiera wybielacze), a ciemne ręczniki i o intensywnych kolorach w proszku do prania kolorowych tkanin. Tylko do prania ręczników silnie zabrudzonych dodaje się pełną zalecaną dawkę proszku, lub kiedy są prane razem z mocnymi materiałami. Nie powinno się używać płynów do płukania, środków zmiękczających, ponieważ zmniejszają one chłonność ręczników pozostawiając woskową powłokę na ich włóknach.
Wybielacze zawierające chlor niszczą kolor ręcznika i silnie osłabiają jego włókna – ręczniki rwą się znacznie wcześniej niż zwykle. Do dezynfekcji ręczników stosuje się ocet. Co kilka prań warto wypłukać ręczniki w wodzie z kilkoma łyżkami octu, aby pozbyć się zapachów. Ocet doskonale usuwa zapach potu, tłuszczu, gromadzących się bakterii… Chemiczne środki do dezynfekcji dodaje się do prania ręczników tylko w przypadku choroby (np. grzybicy, biegunki), aby zapobiec zakażeniu.
Ręczniki zabezpiecza się przed odbarwieniem przez środki odplamiające mocząc je przez 2 godziny w gorącej wodzie z dodatkiem soli i octu (300 ml octu i 5 dag soli na 3 l wody). Wymoczone ręczniki mozna bezpiecznie wyprać z dodatkiem odplamiaczy.

W jakim programie prać ręczniki? Jaka jest właściwa temperatura prania ręczników?

Tylko wyjątkowo brudne ręczniki pierze się z praniem wstępnym. Bardzo brudne ręczniki warto przez godzinę wymoczyć przed praniem w czystej i chłodnej wodzie.
Przed praniem ręczników powinno się zawsze przeczytać na etykietce informacje dotyczące prania. Do prania ręczników z frotte wybiera się program prania „Bawełna”. W programie skróconego czasu prania ręcznik nie dopierze się, w programie prania „Eko” niszczy się, ponieważ ręczniki potrzebują dużej ilości wody. Ręczniki do ciała, myjki, kuchenne ręczniki prać osobno, w temperaturze przynajmniej 60°C, w której giną bakterie i wirusy, wybierając długi program prania. Najwyższa możliwa temparatura prania w pralce (95°C) zabija zarówno niebezpieczne bakterie jak i pasożyty skórne, grzyby pleśniowe. Jednak gotować powinno się tylko ręczniki dla niemowląt, ręczniki chorego i ręczniki wykorzystywane na publicznym basenie, na siłowni, w publicznej łaźni i saunie, gdzie łatwo o zakażenie np. grzybicą, brodawkami. Białe i jasne ręczniki można prać w temperaturze 60°C – 95°C, kolorowe często prane w silnym proszku w temperaturze powyżej 60°C szybko wyblakną. Pranie ręczników w temperaturze 60°C niszczy groźne bakterie i wirusy, jednak niektóre barwniki rozpuszczają się podczas prania w gorącej wodzie i powodują, że kolor nie jest już tak intensywny. Wtedy producenci podają na etykietce temperaturę prania 40°C – 50°C. Ręczniki z dekoracyjnym pasem, aplikacjami pierze się w niższych temperaturach. Wyprane ręczniki odwirować przy max. 700 obrotach na minutę, aby nie niszczyć ich.
Ręczniki z mikrofibry, ręczniki sportowe czy ręczniki szybkoschnące pierze się w temperaturze nie wyższej niż 30°C-40°C i zawsze bez dodatku płynu zmiękczającego. Nie powinno się ich suszyć na kaloryferze, w pełnym słońcu ani prasować. Wysoka temperatura prania, płyn do zmiękczania tkanin pozbawiają ręcznik z mikrofibry jego właściwości.

Ręczne pranie ręczników

Przed ręcznym praniem ręczniki moczyć w chłodnej wodzie przez kilka godzin. Do 20 l bardzo ciepłej wody wsypać pełną łyżkę proszku do prania (15 ml), a jeśli ręczniki są bardzo brudne użyć 2 łyżki proszku. Proszek dokładnie rozpuścić przez mieszanie. Brudne ręczniki moczyć przed praniem przez 30-60 minut. Ręczniki prać przez wyciskanie i tarcie zabrudzonych miejsc. Wyprane ręczniki trzeba wypłukać kilkakrotnie, aż zostaną usunięte resztki środka do prania.

Dlaczego trzeba wyprać nowe ręczniki przed użyciem? Pierwsze pranie ręczników

Przed pierwszym użyciem nowe ręczniki powinno się koniecznie wyprać. Włókna ręczników są pokrywane substancjami chroniącymi przed kurzem i brudem w czasie transportu, oraz substancjami nabłyszczającymi, które powodują, że ręcznik słabo wchłania wodę i nie można nim dokładnie wytrzeć się. Do pierwszego prania dodaje się połowę zalecanej dawki proszku do prania (producent proszku podaje na opakowaniu dawkę dla 4-5 kg suchego prania).
Ręczniki w ciemnych, silnych kolorach często mocno farbują w pierwszym praniu. Dlatego powinno się je wyprać osobno. W temperaturze 95°C kolor ręcznika utrwali się, a w niskiej farba wypłucze się. Do płukania warto dodać najwyżej 1/2 -1 szklankę octu spirytusowego, aby nowe ręczniki nie farbowały silnie i żeby były bardziej miękkie. Ocet można dodawać do płukania w trakcie 3 pierwszych prań, lecz trzeba się liczyć z tym, że ręczniki zmiękną dopiero po kilku praniach. Po praniu nie powinno się kłaść na siebie wilgotnych ręczników, ponieważ mogą zafarbować.
Pierwsze pranie poprawi ich zdolność wchłaniania wilgoci. Ręcznik z bawełny frotte kurczy się w pierwszym praniu o 5-10%. Nowy ręcznik z frotte i ręcznik welurowy przestanie pokrywać się klaczkami dopiero po kilku praniach.

Jak suszyć ręczniki?

Po wypraniu ręczniki wyjąć z pralki, strzepnąć, aby pozostały miękkie i chłonne, od razu pojedynczo i luźno rozwiesić na sznurku, na suszarce tak, aby powietrze swobodnie cyrkulowało. Najlepiej suszyć ręcznik na świeżym powietrzu. Ręczniki najszybciej schną na silnym wietrze i w czasie mrozu. Silne słońce powoduje blaknięcie kolorów tkaniny, lecz ma działanie bakteriobójcze. W zimne dni można je suszyć rozwieszone przed kaloryferem, nigdy położone bezpośrednio na nim. Wilgotnego ręcznika nie powinno się składać ani wieszać na haczyku.

Prasowanie ręczników

Mechaty ręcznik, ręcznik z frotte, ręcznik z mikrofibry nie powinien być prasowany, ponieważ po prasowaniu gorzej wchłania wilgoć. Ręcznik z lnu, ręcznik z płótna z domieszką lnu lub bawełny powinno się prać w temperaturze niższej, lecz prasować w najwyższej temperaturze, aby zabić bakterie i wirusy. Ręczniki lniane i płócienne najłatwiej wyprasuje się kiedy są jeszcze wilgotne.

Rady jak usunąć brzydki zapach i plamy na ręczniku, oraz jak zmiękczyć ręczniki można przeczytać w artykule Pranie ręczników cz. 2.

Rady dotyczące prania są zebrane w artykułach w kategorii Pranie i prasowanie.

Dodaj do zakładek Link.

7 odpowiedzi na „Pranie ręczników cz. 1

 1. Bal komentarz:

  Też nie mam pralki bo się zepsuła, na nową jeszcze mnie nie stać a góra prania rośnie w tym ręczniki więc ten artykuł jest bardzo przydatny zobaczymy czy się wypiorą

 2. xxx komentarz:

  Ręcznik szybkoschnący to jednorazówka

 3. aqua komentarz:

  Kto ręcznie pierze ręczniki??? WSZYSCY MAJĄ PRALKI

  • Kuki komentarz:

   No nie wszyscy. Niektórzy mają tak słabe pralki, że potrzeba by prać każdy ręcznik, zwłaszcza duży, oddzielnie. Ja tak mam, więc ręczniki piorę RĘCZNIE.

 4. JoAnNa komentarz:

  Najgorsze jest to odkładanie aż się uzbiera do prania osobno ręczniki, osobno bluzeczki, osobno spodnie… Ale przekonałam sie że niestety trzeba sortować pranie kiedy zniszczyłam ulubione dżinsy męża pakując je do pralki z ręcznikami

 5. Eddy komentarz:

  Widzę że nie miałem pojęcia o praniu ręczników

 6. parametr komentarz:

  Prałem ręczniki w 30 stopniach ale zaczęły śmierdzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.