Jak wyczyścić rękawiczki ze skóry naturalnej?

Czyszczenie i suszenie skórzanych rękawiczek  

Jak wyczyścić rękawiczki skórzane w ciemnym kolorze? Jak wyczyścić rękawiczki z jasnej skóry? Jak wyczyścić kolorowe skórzane rękawiczki? Jak wyczyścić rękawiczki zamszowe? Jak prać rękawiczki ze skóry gładkiej i rękawiczki zamszowe? Jak suszyć rękawiczki skórzane po wyczyszczeniu?
Jak usunąć tłuste plamy z rękawic ze skóry naturalnej? Jak usunąć silny brud ze skórzanych rękawic? Jak wyczyścić skórzane rękawice od wewnątrz? Jak wy
suszyć przepocone rękawice ze skóry?

Podstawowe zasady czyszczenia skórzanych rękawiczek i skórzanych rękawic
Skórzane rękawiczki i skórzane rękawice czyści się inaczej niż skórzane buty – środki do pielęgnacji butów niszczą skórzane rękawiczki i rękawice.

  • Podczas czyszczenia nie powinno się intensywnie trzeć wyrobów skórzanych, używać twardych szczotek ani ostrych narzędzi.
  • Skórzanych rękawic nie pierze się w pralce!
  • Jeśli rękawice ze skóry naturalnej mają wyściółkę, którą można wyciągnąć, trzeba to zrobić przed czyszczeniem rękawic.
  • Tanie tłuszcze, parafina, aceton i inne rozpuszczalniki mogą być szkodliwe zarówno dla rękawiczek jak i dla skóry dłoni.
  • Rękawiczki myje się ciepłą wodą (nie gorącą), a spłukuje letnią lub chłodną.
  • Nie powinno się suszyć skórzanych rękawic na kaloryferze ani gorącym powietrzem. Rękawice powinny wysychać w temperaturze pokojowej, aby się nie deformowały, najlepiej na dłoniach lub wypchane zmiętym papierem bez nadruku.

Najtrudniej czyści się rękawice z jasnej i kolorowej skóry, ciemne są łatwiejsze w pielęgnacji.
Przed czyszczeniem rękawiczek ze skóry naturalnej detergentem należy sprawdzić jego działanie na niewielkim obszarze skóry od niewidocznej strony. Jeśli po wyschnięciu na wyczyszczonych rękawiczkach pozostają białe plamy z detergentu, usunie je sok z cytryny. Sok trzeba koniecznie usunąć mokrą szmatką, ponieważ wysusza skórę.

Jak wyczyścić rękawiczki z gładkiej skóry w ciemnym kolorze?

Lekki brud na czarnych i ciemnobrązowych rękawicach można usunąć miękką ściereczką zwilżoną ciepłą wodą z pianą z szamponu dla dzieci. Nałożyć rękawicę na dłoń, przecierać je delikatnie zaczynając od palców w kierunku nadgarstka. Po czyszczeniu wytrzeć ściereczką zwilżoną w czystej chłodnej wodzie, wodę zetrzeć ręcznikiem papierowym.
Plamy brudu na ciemnych rękawicach ze skóry wyczyści szampon dla dzieci rozcieńczony niewielką ilością ciepłej wody z dodatkiem łyżki amoniaku i 1,5 łyżki wody utlenionej.

Jak wyczyścić rękawiczki z jasnej, gładkiej skóry?

Białe i beżowe skórzane rękawiczki nie powinny być czyszczone roztworami mydła, po którym zostają żółtawe plamy. Jasne rękawiczki czyści się gęstą papką kuchennej sody i chudego mleka, którą wciera się w brudne miejsca na jasnej skórze.
Białe rękawiczki ze skóry można czyścić wodą amoniakalną, ewentualnie dodać do niej 2 części wody utlenionej. Zmyć czystą wodą.
Stare i uporczywe plamy na białych rękawiczkach skórzanych wywabi sok z cebuli lub z cytryny, który po czyszczeniu trzeba szybko zmyć czystą wodą (soki mogą zostawić żółte plamy).

Jak czyścić kolorowe rękawiczki z gładkiej skóry?

Trzeba z nimi delikatnie postępować, aby nie zniszczyć koloru. Szczególnie łatwo farbują kolorowe skórzane rękawiczki w czerwonych i fioletowych odcieniach.
Kolorowe skórzane rękawiczki szybko brudzą się na palcach i na szwach. Chleb pieczony na drożdżach namoczyć w wodzie, wycisnąć wodę, nałożyć na brudne miejsca. Po 5 minutach spłukać ciepłą wodą.
Kolorowe rękawiczki ze skóry dobrze czyści lekko ubite białko jaja, ale nie na sztywną pianę. W białku nie może znaleźć się żółtko – od żółtka jaja skóra twardnieje.
Jeśli kolorowe rękawiczki z gładkiej skóry tracą elastyczność, czyścić je mieszanką 200 ml chudego mleka i łyżeczki sody oczyszczonej (czyli sody kuchennej). Mleko z sodą wyczyści je i zmiękczy skórę.
Po myciu wszystkie czyszczące składniki spłukać letnią wodą, skórę wytrzeć białym papierowym ręcznikiem. Czystą kolorową rękawiczkę założyć na dłoń, delikatnie potrzeć wacikiem zwilżonym olejkiem łopianowym, aby były miękkie i błyszczące. Lekko naciągnąć, aby nadać jej oryginalny kształt.

Jak usunąć tłuste plamy z rękawic ze skóry naturalnej?
Plamy z tłuszczu na skórzanych rękawicach można usunąć pocierając rękawicę przekrojoną na pół cebulą. Cebula da sobie rade nawet ze starymi plamami. Aby usunąć zapach cebuli ze skóry wystarczy przetrzeć je nawilżającą chusteczką dla niemowląt (nie zawierają alkoholu).
Skuteczna jest też mieszanka łyżki szamponu dla dzieci, łyżeczki czystej wódki i łyżki wody.

Jak usunąć silny brud ze skórzanych rękawic?
Rękawice z grubej gładkiej skóry, rękawice robocze, bardzo brudne lub z uporczywymi plamami wyczyści się za pomocą mieszanki 2 części terpentyny i 1 części benzyny. Po czyszczeniu pozostaje trwały specyficzny zapach, dlatego rękawice potrzebują bardzo długiego wietrzenia.

Jak wyczyścić rękawiczki zamszowe?
Brudne zamszowe rękawice doczyści woda amoniakalna. Jeśli rękawiczki są lekko brudne rozcieńcza się ją 2 częściami wody. Wacik kosmetyczny zwilżyć w wodzie amoniakalnej, trzeć brudne miejsca. Następnie w szklance wody rozpuścić niepełną łyżeczkę octu, przetrzeć rękawiczki, aby zneutralizować amoniak.
Dobra rada: przed czyszczeniem sprawdzić w niewidocznym miejscu, czy woda amoniakalna nie zniszczy koloru. Amoniak jest szkodliwy dla dróg oddechowych, czyścić nim tylko na zewnątrz lub przy otwartym oknie.
Jeśli po wyschnięciu rękawic zamszowych pozostały ślady po brudzie, zetrzeć go drobnym papierem ściernym lub twardą stroną gąbki do naczyń.

Jak wyczyścić rękawice skórzane od wewnątrz?
Rękawice przełożyć na lewą stronę, drobne zanieczyszczenia wyszczotkować. Jeśli rękawiczki nie mają podszewki, brud usunie się miękką szczotką zwilżoną mieszanką mydła w płynie z dodatkiem wody utlenionej lub amoniakalnej (na szklankę wody dać łyżkę mydła w płynie i 1,5 łyżki wody utlenionej).
Jeśli rękawice maja podszewkę posypać ją talkiem, pudrem dla niemowląt czy skrobią ziemniaczaną, wetrzeć palcami. Wyczesać miękką wilgotną szczotką, aby proszek wchłonął brud. Czyszczenie można powtórzyć.
Jeśli rękawice mają wyściółkę, którą można wyciągnąć, można ją wyprać osobno i nigdy wewnątrz rękawic. Powinna wyschnąć również na zewnątrz.

Jak suszyć przepocone rękawice ze skóry?
Nie powinno się nosić codziennie skórzanych rękawic. Trzeba je wietrzyć, aby zapobiec brzydkim zapachom. Przepocone rękawice trzeba od razu suszyć w przewiewnym miejscu, ale z dala od słońca i kaloryfera. Przełożyć na lewą stronę, posypać pudrem dla niemowląt, skrobią ziemniaczaną lub talkiem i zostawić, aby proszek wchłonął pot. Wilgotny wyczesać. Powtórzyć, aż rękawice będą suche.

Czy można wyprać rękawiczki skórzane?
Można wyprać ręcznie rękawiczki z dobrej jakości gładkiej skóry, ale tylko wtedy, gdy inne metody czyszczenia zawiodą. Woda niekorzystnie wpływa na skórę, dlatego mycie powinno odbywać się szybko w ciepłej (nie gorącej) wodzie. Trzeba się liczyć z tym, że jeśli rękawice całkowicie przesiąkną wodą, zmniejszy się ich rozmiar.
Dobra rada: jeśli można, odpiąć podszewkę i wyprać ją osobno.

Jak wyprać rękawiczki z gładkiej skóry?
Przed praniem należy sprawdzić działanie detergentów na niewielkim obszarze skóry od niewidocznej strony.
W lekko ciepłej wodzie rozpuść łagodny szampon bez dodatków (najlepiej dla dzieci) lub hipoalergiczne mydło w płynie. Do litra wody wlać 3 łyżki szamponu/mydła. Założyć jedną rękawiczkę na rękę tak, aby skóra była wyprostowana. Miękką białą szmatkę bawełnianą nasączyć roztworem, lekko trzeć brudne miejsca, a następnie przetrzeć całą powierzchnię. Resztki szamponu zetrzeć czystą mokrą gąbką. Wodę z powierzchni rękawic zebrać białym papierowym ręcznikiem. Mokrych rękawiczek skórzanych nie wykręca się, lecz wkłada między złożone miękkie ręczniki frotte, delikatnie przyciska.

Jak wyprać rękawiczki zamszowe?
Rękawiczki zamszowe pierze się w szamponie do włosów rozcieńczonym ciepłą wodą. Najwygodniej założyć je na dłonie, zanurzyć w spienionym roztworze i pocierać dłonią o dłoń. Trudne miejsca pocierać gąbką. Szampon dobrze spłukać letnią wodą. Do ostatniego płukania dodać niewielką ilość octu do wody – ocet przywróci skórze elastyczność. Nie wykręcać rękawiczek, włożyć je między ręczniki frotee lub bawełnę i przyciskać.

Jak suszyć rękawiczki skórzane?
Mokre rękawiczki założyć na dłonie, delikatnie naciągnąć (mokra skóra łatwo deformuje się, delikatna  pęka). Trzymając końce palców rękawiczki zdjąć ją powoli wyjmując podszewkę na wierzch. Rękawiczki rozłożyć na ręczniku w suchym i ciemnym miejscu z dala od grzejników – rękawiczki skórzane powinny schnąć w temperaturze pokojowej. Lekko wilgotne założyć i dosuszyć na dłoniach. Kiedy wyschną wetrzeć w nie czystą glicerynę, która chroni je przed szybkim brudzeniem się.
Jeśli rękawiczki z gładkiej skóry marszczą się po praniu lub czyszczeniu, skóra zesztywnieje, trzeba posmarować je cienką warstwą oleju rycynowego (ciemne) lub olejku łopianowego (jasne) lub wazeliny, aby odzyskały blask i miękkość. Naciągnąć na dłonie, zaciskać dłonie w pięść.

Tylko czyste rękawiczki ze skóry powinno się wkładać do szafy. Powinno się przechowywać je tylko w przewiewnym, chłodnym i ciemnym miejscu. Szczególnie białe rękawiczki ze skóry są wrażliwe na działanie promieni słonecznych – po pewnym czasie zaczynają żółknąć.

Podobne wpisy

4 komentarze

  1. Rekawiczki z zamszu po praniu w proszku do prania mają białe smugi i kropki. To chyba nie sa odbarwienia bo nie puściły farby. Czy mogę je jakoś uratować?

    1. Białe ślady na rękawiczkach po praniu to prawdopodobnie resztki niewypłukanego proszku do prania. Trzeba je dokłądnie wypłukać pod bieżącą letnią wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *