Ozory wołowe i cielęce w diecie

Jak gotować ozory wołowe i cielęce?

Jak długo gotować ozory wołowe? Jak czyścić ozór przed gotowaniem? Jak gotować ozór wołowy? Przepisy na sałatkę z gotowanym ozorem cielęcym, pasztet z gotowanego ozora wołowego
Gotowany ozór wołowy i cielęcy należą do przysmaków ze względu na przyjemny, oryginalny smak, delikatną strukturę. Jest smaczniejszy niż ozór wieprzowy.
Jak wygląda świeży ozór wołowy?

Świeży ozór wołowy ma kolor ciemnoróżowy, a jeśli zawiera dużo żelaza ma lekko fioletowy odcień. Jasnoróżowy kolor wskazuje na to, że był zamrożony. Jest elastyczny ale mięsisty (po naciśnięciu nie pozostaje dołek), ma przyjemny zapach mięsa. Jeśli jest szary, miękki, to znaczy, że ozór był źle przechowywany. Waży przeciętnie od 40 dag do 1,5 kg, jest pokryty twardą, szorstką w dotyku skórą. Po przekrojeniu wypływa jasny i przezroczysty płyn, a nie krew.
Jak przechowywać świeży i gotowany ozór wołowy?
Po zakupie świeży ozór wołowy powinien być jak najszybciej przetworzony lub zamrożony. Ugotowany przechowuje się w lodówce w zamkniętym opakowaniu nie dłużej niż dwa dni. 

Jak długo gotować ozory wołowe i cielęce? 

W garnku język cielęcy należy gotować około 2,5 godziny, ozór wołowy około 4 godzin na małym gazie. Czas gotowania liczy się od momentu zagotowania wody.
W szybkowarze ozór cielęcy można ugotować w ciągu 40 minut, ozór wołowy musi gotować się około godziny.
Na parze gotuje się ozór pokrojony w plastry i skropiony sokiem z cytryny przez przynajmniej 1,5 godziny.
Jak gotować ozory wołowe?
Przed gotowaniem ozór moczy się w zimnej wodzie nawet do 3 godzin, aby łatwiej było go oczyścić. Następnie dokładnie płucze pod bieżącą zimną wodą, czyści jego powierzchnię nożem lub szczoteczką. Trzeba wykroić gruczoły ślinowe i tłuszcz.
Oczyszczony, wypłukany ozór włożyć do dużego garnka, całkowicie zalać zimną wodą (podczas gotowania zwiększa objętość o około 10%). Doprowadzić do wrzenia, gotować na małym ogniu przez 15-20 minut, wylać wodę. Ozór wypłukać, zalać wrzącą wodą i gotować pod przykryciem na małym ogniu przez około 2,5 – 3 godziny.
Po godzinie gotowania dodać obraną cebulę w całości i marchew, aby był smaczniejszy i bardziej aromatyczny. Na około pół godziny przed końcem gotowania, kiedy mięso jest już miękkie, posolić (wystarczy 0,5 – 1 łyżeczka soli) i popieprzyć do smaku, dodać liść laurowy, paprykę, majeranek. Ozory soli się pod koniec gotowania, inaczej będą twarde i sztywne. 
Jeśli po przekłuciu mięso w najgrubszym miejscu jest bardzo miękkie, wypływa z niego przezroczysty płyn, to ozór jest ugotowany.

Po ugotowaniu trzeba od razu zdjąć skórę z ozora. Natychmiast wyjąć go z garnka i przełożyć na kilka minut do bardzo zimnej wody. Wtedy skórę można łatwiej zdjąć nożem. Ze zdjęciem skóry nie powinno się czekać, aż ozór będzie zimny. Wywar w którym gotował się ozór wołowy wylewa się, ponieważ często ma nieprzyjemny zapach.

Przed przygotowaniem potrawy ozory kroi się w plastry. Ozorki można podać jako samodzielne danie, część dań gorących lub zimnych, sałatek… Podaje się je z ziemniakami, ryżem, kaszą, dużą ilością warzyw świeżych lub gotowanych. Ogórek kiszony, zielony groszek, jabłko podnoszą wartość odżywczą dań z ozorów. Najbardziej popularnym daniem z ozorów wołowych jest chyba galaretka.
Ozorki dobrze komponują się z sosem grzybowym, śmietanowym, musztardowym, chrzanowym.

Przepisy z gotowanym ozorem cielęcym i ozorem wołowym


Sałatka z gotowanym ozorem cielęcym

Składniki
50 dag gotowanych ozorów cielęcych
30 dag ugotowanych ziemniaków
kilka listków sałaty 

2 ogórki kiszone
2 jabłka
2 łyżki oleju
łyżka soku z cytryny
młode cebulki ze szczypiorem
sól, pieprz do smaku
Ziemniaki pokroić w ćwiartki lub ósemki, ozory w plastry, ogórki w kostkę a cebulki na kilka części. Jabłka obrać, zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Sałatę porwać. Składniki przełożyć do salaterki, przyprawić olejem z sokiem z cytryny i przyprawami, wymieszać. Sałatkę z gotowanym ozorem cielęcym przykryć i przed podaniem schłodzić w lodówce.

Pasztet z ugotowanego ozora wołowego
Składniki
średniej wielkości ozór wołowy lub 2 ozory cielęce
2 jaja
8 dag miękkiego masła
pęczek świeżego koperku
sól, czarny pieprz mielony do smaku
ew. słodka papryka
świeży koperek

Jaja ugotować na twardo, schłodzić, włożyć do lodówki. Ozór ugotować wg wskazówek podanych powyżej, ostudzić, zdjąć skórę, pokroić w cienkie plastry. Jaja obrać, posiekać grubo nożem. Koperek wypłukać, strzepnąć wodę, pokroić grubo. Składniki zmieszać, przyprawić, zmielić blenderem. Pasztet przełożyć do salaterek, przykryć folią spożywczą, wstawić do lodówki. Przed podaniem udekorować koperkiem. Pasztet z ozora wołowego jest bardzo delikatny i wyjątkowo smaczny.

O wartościach odżywczych ozorów wołowych i i przeciwwskazaniach do ich spożywania można przeczytać w artykule Jedzmy podroby wołowe. Ozory wołowe.   

Rady, które części wołowiny są najlepsze do gotowania, jak długo i jak gotować mięso wołowe i podroby wołowe aby były miękkie, soczyste i smaczne są zawarte w cyklu artykułów Jak gotować wołowinę?

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *