Jak prać firanki i jak suszyć firanki?

Jak prać firanki ręcznie a jak prać firanki w pralce?

Rady w czym moczyć firanki przed praniem, jak wkładać firanki do pralki, w czym prać firanki ręcznie i w pralce. Jaki program prania wybrać do prania firan? Jak wybielić szare i pożółkłe firanki? Jaki program prania wybrać, żeby firanki nie zbiegły się i nie pogniotły? Przepis na krochmal do firanek. Jak suszyć firanki? Jak prasować firanki?
Firanki powinno się prać przynajmniej raz na 6 miesięcy, przed i po sezonie grzewczym. Te ze sztucznego materiału, wiszące w oknach kuchni i od strony ruchliwej ulicy trzeba czyścić i prać częściej. Firanki zdjąć z okna najlepiej bezpośrednio przed praniem. Na tarasie lub przez okno strzepnąć z nich kurz, pyłek kwiatów, owady czy suche liście. Usunąć wszystkie nie przytwierdzone na stałe części (np. szpilki), a odrywające się falbanki, frędzle i in. ozdoby przyszyć. Ostre części usunąć. Metalowe części mogłyby w praniu zostawić rdzawe plamy lub zniszczyć delikatne włókno.

Przed praniem firanki wymoczyć, a w czasie ich wielogodzinnego moczenia wymyć okna, w okresie grzewczym też kaloryfery i piece.

Moczenie firanek przed praniem

 1. Zakurzone firanki włożyć do wanny/miski z czystą chłodną/letnią wodą, moczyć przynajmniej przez kilka godzin (można zostawić je w wodzie na noc). Im dłużej moczą się firanki, tym łatwiej usunąć z nich plamy i zabrudzenia. Wodę warto zmienić 2-3 razy, jeśli firanki są wyjątkowo mocno zakurzone.
 2. Firanki pożółkłe od dymu papierosów lub tłuszczu unoszącego się z parą wodną w kuchni, źródeł ciepła (kaloryferów czy pieca, słońca) moczyć w wodzie z dodatkiem kilku łyżek sodki kuchennej (mocno pożółkłe potrzebują nawet 40-50 dag sodki na 10 l wody) i 2 łyżek płynu do mycia naczyń. Nieduże firanki, np. „zazdroski” wystarczy wymoczyć w 5 l wody z dodatkiem łyżki sody oczyszczonej.
 3. Szare firanki moczyć w chłodnej wodzie z dodatkiem garści soli kuchennej. Częste stosowanie soli osłabia włókna, dlatego warto zastanowić się nad zafarbowaniem starej firanki lub jej wymianą.
 4. Szare i pożółkłe firany moczyć przez noc w wodzie z dodatkiem niebieskiego atramentu z 2 nabojów. Następnego dnia wyprać.
 5. Kremowe firanki, które trochę wyblakły, moczyć w wodzie z dodatkiem mocnego naparu z czarnej herbaty, aby nadać im równomierny kremowy kolor.
 6. Tylko wyjątkowo mocno poplamione i brudne firanki trzeba moczyć w środkach wybielających z chlorem.

Firanki koniecznie muszą być prane oddzielnie, ponieważ są niszczone i gniecione przez cięższe tkaniny. Można je wyprać w pralce lub ręcznie. 

Rady jak prać firanki


Jak wkładać firanki do pralki?

 1. Firanki bardzo delikatne, z frędzlami, falbanami lub koronkowe oraz mające przymocowane na stałe części mogące oderwać się lub uszkodzić pralkę, ułożyć luźno w torbie z siatki przeznaczonej do prania delikatnych rzeczy lub w dużej białej poszewce na poduszkę.
 2. Nie wkładać do bębna więcej niż 1/4-1/3 wagi zwykle ładowanej (jeśli do pralki można załadować max. 4 kg, to włożyć nie więcej niż 12 m² lub 1 kg firanki).

W czym prać firanki?

 1. Sam zwykły proszek do prania może nie przynieść pożądanego efektu. Zalecany jest proszek do prania firanek.
 2. Drogi proszek do firanek można zastąpić zwykłym proszkiem do prania z domieszką 1-3 torebek sody oczyszczonej i 2 łyżkami octu. W tej mieszance można usunąć silniejsze zabrudzenia na firankach.
 3. Pożółkłe firanki wypierze i wybieli proszek do prania białych tkanin z dodatkiem 1-2 łyżek sody.
 4. Kolorowe firanki prać w płynie do prania kolorowych materiałów, do ostatniego płukania dodać kilka łyżek octu.
 5. Firanki pastelowe i firanki z foto nadrukiem prać w środkach do kolorowych materiałów. Nie używać środków wybielających.
 6. Lepiej nie dodawać środków do zmiękczania tkanin, ponieważ nie zawsze dają korzystny efekt w przypadku firanek.

Jaki program prania wybrać dla firanek?

 1. Włączyć krótki program dla delikatnych materiałów bez wirowania (np. dla wełny). Im krótszy czas prania tym mniej zagnieceń na firance. Firany z materiałów syntetycznych nie powinny być prane w gorącej wodzie, lecz w temperaturze 30°C-40°C, ponieważ w gorącej wodzie powstają silne zagniecenia. Białe firanki trzeba prać w temperaturze 40°C, aby mogły zadziałać wybielacze zawarte w proszku.
 2. Jeśli firanki są bardzo brudne trzeba je wyprać dwukrotnie, za każdym razem wsypując do pralki odpowiednią ilość proszku do prania, aby nie szarzały.
 3. Najlepiej powtórzyć płukanie, aby pozbyć się resztek proszku z włókna, które mogłyby uszkodzić delikatne firanki.
 4. Po wypłukaniu firanek nie wyjmować ich z pralki, tylko zostawić w otwartym bębnie do ocieknięcia i po 5 minutach odpompować wodę jeszcze raz. Przełożyć do plastikowej wanienki albo dużej miski i od razu powiesić (dużą firankę na suszarce do ocieknięcia, małą można powiesić na oknie).

Ręczne pranie firanek

 1. Wypłukane firanki przełożyć do wody z rozpuszczoną wybielająca pastą do prania lub proszkiem do prania z dodatkiem sodki kuchennej. Woda powinna mieć temperaturę max. 40°C (sprawdzić ręką). Prać delikatnie ugniatając, nie trzeć. Wypłukać w dużej ilości chłodnej wody.
 2. Do ostatniego płukania firanek ze sztucznego materiału można dodać łyżkę lub garść soli kuchennej (w zależności od powierzchni materiału), aby lekko usztywnić firankę.
 3. Do ostatniego płukania firanek kolorowych dodać ocet spirytusowy (1 łyżka octu na 1 litr wody).
 4. Firany z nadrukiem, fotofirany można prać tylko ręcznie z proszkiem bez optycznych wybielaczy i trzeba je wielokrotnie ręcznie płukać.

Płukanie wypranych i wypłukanych firanek w krochmalu zapobiega gnieceniu się firanki i osiadaniu na niej kurzu. Firanki ze mieszanych materiałów lepiej płukać w krochmalu przygotowanym ze skrobi ziemniaczanej, bawełniane i lniane natomiast w krochmalu ryżowym.

Przepis na domowy krochmal
2-4  łyżki skrobi ziemniaczanej wsypać do kubka, wlać pół szklanki zimnej wody, dokładnie wymieszać łyżeczką. Kiedy skrobia całkowicie rozpuści się (musi być bez grudek), dolać litr wrzącej wody i wymieszać. Krochmal można gotować przez kilka minut, aby był trwalszy.
Krochmal wlać do wiadra, uzupełnić do połowy chłodną czystą wodą. Włożyć wypraną i wypłukaną firankę, tylko lekko uciskać, aby cała pokryła się roztworem. Przed rozwieszeniem powiesić na krótko na suszarce do ocieknięcia. Im bardziej gęsty roztwór, tym lepszy efekt.  Schłodzony krochmal można też wlać do pralki, włożyć do niej firankę i włączyć program płukania bez wirowania.  

Jak suszyć firanki? Jak prasować firanki?

 1. Firan nie wolno suszyć w suszarce elektrycznej, ponieważ w cieple zbiegają się.
 2. Po praniu i dokładnym wypłukaniu powiesić firanki na suszarce nad wanną lub na sznurku do ocieknięcia. Jeszcze lekko wilgotne (woda nie może z nich ściekać na podłogę), powiesić w oknie upinając. Wilgotne białe firanki nie powinny być wieszane w ciągu dnia w południowych oknach, aby nie zżółkły pod wpływem promieni słonecznych.
 3. Lekkie fałdy na wilgotnym materiale same wyprostują się, znikają najpóźniej po 3 dniach. Jeśli firanki są mocno pogniecione (szczególnie podatne są firanki z naturalnego  i mieszanego włókna), trzeba je wyprasować w niskiej temperaturze. Spód żelazka musi być idealnie czysty, do pojemnika można wlać destylowaną wodę z łyżeczką całkowicie rozpuszczonej soli, która usztywni wiotki materiał.

Artykuły powiązane:
Jak usunąć plamy na firankach?
Prawidłowe mycie okien

Podobne wpisy

5 komentarzy

  1. Wszystko zależy od materiału, sposób prania i temperatura prasowania firanek są podane na etykietce. Firanki uszyte w domu trzeba zacząć prasować od najniższej możliwej temperatury w ukrytym miejscu na firance. Firanki ze sztucznego materiału zazwyczaj prasuje się w temperaturze 110°C.

 1. Jak wyprać firanki z poliestru z fotonadrukiem żeby nie prasować? Wrzuciłam do pralki na płukanie w zimniej wodzie na 400 obrotów i mają ślady zagnieceń tak jak były złożone w opakowaniu

  1. Firanki z nadrukiem można prać i płukać wyłącznie ręcznie. Firanki z zagnieceniami włożyć do wanny z chłodną wodą, mokre powiesić na suszarce lub sznurku aby woda swobodnie ściekła. Lekko wilgotne powiesić w oknie, po kilku dniach wyprostują się.

 2. Zrezygnowaliśmy z firanek po remoncie mieszkania. Nowe okna pieknie wyglądają a ja nie mam problemu z praniem, suszeniem, wieszaniem i upinaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *