Zioła i przyprawy – delikatne domowe sposoby na bezpieczne usunięcie zaparć

Zioła i przyprawy wspomagają dobre trawienie. Przepisy na bezpieczne usunięcie zaparć

Zioła i przyprawy usuwają zaparcia, zapobiegają powstawaniu wzdęć, usuwają uczucie pełności w żołądku, dlatego powinno się je codziennie dodawać do potraw. Należy jednak zachować ostrożność w stosowaniu ziół, ponieważ niektóre wywołują silne reakcje alergiczne. Wielu ziół nie powinno się pić w czasie ciąży.
Podczas zaparć sprawdzają się zioła (siemię lniane, babka płesznik psyllium, szałwia, pokrzywa, krwawnik, mniszek lekarski, bylica piołun, chaber bławatek, tysiącznik czyli centuria, goryczka żółta, szanta zwyczajna, arcydzięgiel litwor), oraz przyprawy (kora cynamonu, świeży imbir, kurkuma, kminek, koper), które stymulują do pracy żołądek, trzustkę, wątrobę i jelita.

Herbata z liści jeżyny

Łyżkę liści jeżyny zalać w termosie 200 ml wrzącej wody. Zaparzać przez 3 godziny. Pić po 100 ml na 20 minut przed posiłkiem.

Herbata z szałwii

Pełną łyżkę suszonych liści szałwii wsypać do garnka, zalać 0,5 l zimnej wody, przykryć i podgrzewać. Gotować przez 3 minuty licząc od momentu zawrzenia wody. Nie odchodzić od kuchenki, gdyż wywar może wykipieć. Wyłączyć gaz, po 5 minutach przecedzić i przelać do szczelnego termosu. Wypić całość w ciągu dnia w 3 równych dawkach. Napar pić przez kilka dni, ale nie dłużej.

Oczyszczająca herbatka ziołowa
Wymieszać 5 dag ziela dymnicy, 3 dag korzeni i ziela mniszka lekarskiego, 2 dag ziela krwawnika. Łyżeczkę mieszanki zalać filiżanką wrzącej wody, przykryć i zostawić do naciągnięcia przez 10 minut. Pić filiżankę świeżo zaparzonej herbaty 3 razy dziennie. Dymnica działa lekko przeczyszczająco i wspiera wydzielanie żółci, mniszek lekarski i krwawnik wpływają stymulująco na pracę jelit i przemianę materii. 

Babka płesznik na zaparcia
Niezawodnie przy zaparciach działa babka płesznik i to zarówno nasiona jak i łuski (można je nabyć pod nazwą psyllium), koniecznie popijane dużą ilością wody (inaczej mają odwrotne działanie).

  • Ten delikatny środek przeczyszczający mogą przyjmować nawet kobiety w ciąży: przynajmniej 2 łyżeczki nasion babki płesznik zalać niedużą ilością wody i odstawić do napęcznienia. Następnie przełknąć je popijając 2 szklankami wody. W razie potrzeby przyjmować zarówno rano jak i wieczorem. Działanie nie jest natychmiastowe, następuje po 12-24 godzinach.
  • Dla małych dzieci przygotowuje się kleik z łyżeczki całych nasion zalanych wrzącą wodą, mlekiem lub herbatą rumiankową. Po ostudzeniu przecedzić, podawać łyżeczką.

Napar z kminku, napar z kopru na przeczyszczenie

  • Łyżkę kminku zalać szklanką wrzącej wody, zaparzać przez 30 minut. Pić po łyżce kilka razy dziennie. Napar z kminku ma delikatne działanie wiatropędne i przeczyszczające. 
  • Łyżkę rozdrobnionych nasion kopru wsypać do termosu, zalać 1,5 szklanki wrzątku. Zaparzać przez całą noc. Rano przecedzić. Wypijać po pół szklanki herbatki koperkowej przed każdym posiłkiem.

Herbata z dzikiej róży na zaparcia
Łyżeczkę rozdrobnionych suszonych owoców dzikiej róży zalać szklanką wrzącej wody. Zaparzać pod przykryciem przez 5-10 minut. Rozluźniająco na stolec działa zarówno ciepła jak i chłodna herbatka.

Przeciwwskazania do stosowania środków przeczyszczających
Nawet ziołowe środki przeczyszczające mogą wywołać szkody!
Jeśli zawiodą delikatne naturalne środki stymulujące trawienie i produkcję żółci oraz usuwania zaparć, można sięgnąć po środki przeczyszczające. Jednak powinno się zachować dużą ostrożność nawet z naturalnymi środkami przeczyszczającymi, ponieważ działają one silnie i mogą prowokować m.in. bóle, skurcz i podrażnienie jelit, odwodnienie organizmu, a nawet silne reakcje alergiczne.
Do naturalnych bardzo silnych środków przeczyszczających należą olej rycynowy, kora kruszyny, aloes, korzeń rabarbaru dłoniastego, jagody szakłaku, liście senny, kolokwinta (kolocynta), wilec przeczyszczający (jalapa meksykańska), przestęp (bryonia).
Bezwzględnie nie wolno podawać ich dzieciom do 12 r.ż., kobietom w ciąży ani chorym z niedrożnością jelit!
Zamiast eksperymentować z nimi trzeba udać się z problemem do lekarza i przeprowadzić kurację przeczyszczającą pod jego kierunkiem.

Artykuły powiązane:

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *