Pranie ręczników cz. 2

Problemy z pielęgnacją ręczników

 

Rady jak korzystać z ręcznika, jak często wymieniać i prać ręczniki? Dlaczego ręcznik po praniu ma brzydki zapach? Jak usunąć brzydkie zapachy z ręcznika? Jak usunąć zapach pleśni i zapach stęchlizny na ręczniku? Dlaczego ręcznik po praniu jest szorstki i twardy? Jak prać ręczniki żeby były miękkie i puszyste? Rady jak usunąć plamy na ręczniku: plama z farby do włosów, plama z olejku, plama z wody po goleniu, kolorowe plamy na ręczniku…

Jak korzystać z ręcznika, aby uniknąć infekcji skóry?

Ręcznika do rąk i nóg nie powinno się wykorzystywać do wycierania twarzy. Każdy członek rodziny powinien mieć własny ręcznik lub myjkę do mycia stref intymnych, których nie powinno się wykorzystywać w innych celach. Powinno się korzystać tylko z suchego ręcznika – na wilgotnym, niedosuszonym ręczniku rozmnażają się bakterie i grzyby pleśniowe, które przenosimy na skórę. Zdarza się, że z ręcznika kąpielowego korzystają 2-3 osoby, pozostawiając na nim bakterie, grzyby, złuszczoną skórę i łupież, ślinę, wydzieliny z genitaliów i odbytu, mocz. Na naszą skórę mogą dostać się mikroorganizmy, których nasz organizm nie toleruje i spowodować m.in. pryszcze, infekcje skórne, czyraki…
Jak często zmieniać ręcznik? Jak często prać ręcznik?
Ręczniki do wycierania ciała powinno się wymieniać regularnie 1-2 razy w tygodniu. Duży ręcznik powinno się prać co 3. kąpiel lub co 3. prysznic.
Myjki do mycia tułowia płucze się dokładnie po każdym użyciu, zmienia co 3-4 dni.
Myjki do higieny miejsc intymnych pierze się po każdym użyciu.
Ręcznik kuchenny do wycierania naczyń wymienia się przynajmniej 2 razy w tygodniu, ściereczki co 2 dni, pierze w silnym proszku w temperaturze nie niższej niż 60°C. Ręczniki kuchenne, ścierki, na których są bakterie pochodzące z żywności, powinny być odkładane do prania i prane osobno.
Ręczniki do wycierania ciała powinno się wymieniać co 3 lata, myjki co rok, ręczniki kuchenne 1-2 razy w roku, ponieważ nawet częste pranie nie zniszczy wszystkich bakterii i grzybów.

Dlaczego ręcznik po praniu brzydko pachnie? 

Przyczyną brzydkiego zapachu ręcznika może być przeładowanie pralki, za niska temperatura prania, za duża ilość środka do prania, za mała ilość środka piorącego, płyn do zmiękczania zostający na włóknach. Wyprany ręcznik nie powinien leżeć w bębnie suszarki, lecz powinien być od razu luźno powieszony na suszarce, aby jak najszybciej wysechł. Wieszać ręcznik tak, aby powietrze wokół niego mogło swobodnie przemieszczać się.

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu ręcznika?

  1. Nie trzeba prać ręcznika ponownie, lecz wypłukać ręcznik w wodzie z dodatkiem octu, a następnie jeszcze raz z dodatkiem sody oczyszczonej. Ocet usuwa przykry zapach i czyści włókna ze środka piorącego, a soda powoduje, że ręcznik jest lekki i miękki.
  2. Jeśli jest taka możliwość, wyprać ręcznik ponownie w temperaturze 60°C z dodatkiem 5 dag sody oczyszczonej lub wyprać w samym proszku, a do płukania dodać do wody 4 łyżki octu spirytusowego. Ocet zmiękcza ręcznik, powoduje, że jest on bardziej puszysty, sodka oczyszcza materiał i usuwa przykre zapachy.
    Dobra rada: octu i sody oczyszczonej nie powinno się łączyć w jednym praniu lub płukaniu, ponieważ wzajemnie neutralizują swoje działanie.

Dlaczego ręcznik pachnie stęchlizną?

Ręcznik brzydko pachnie po praniu jeśli mokry długo czekał na pranie lub jeśli pralka długo nie była czyszczona. Aby wyczyścić pralkę wsypać do pojemnika na proszek sodę oczyszczoną i zrobić „puste” pranie w najwyższej temperaturze. Co jakiś czas trzeba wyczyścić lub wymienić filtr w pralce.

Jak usunąć zapach pleśni z ręcznika?

Aby usunąć zapach pleśni na ręczniku przed praniem ręcznik wymoczyć w chłodnej wodzie z dodatkiem 10 dag sody oczyszczonej, a po praniu ręcznik wypłukać w wodzie ze szklanką octu (jeszcze lepiej moczyć ręcznik w wodzie z octem).

Dlaczego ręcznik po praniu jest twardy, szorstki i mniej chłonny? 

Najbardziej chłonne są ręczniki frotte z dużą ilością długich i cienkich pętelek typu „zero-twist” lub „low-twist”, czyli słabo skręcone. Takie ręczniki są lżejsze i cieplejsze, szybciej schną.

  1. Ręcznik jest twardy i szorstki po praniu jeśli woda jest twarda, a używa się mało proszku do prania (proszek zmiękcza wodę).
  2. Jeśli używa się dużo mocnego środka do prania, a woda jest średnio twarda lub miękka, ręcznik traci swoją puszystość i chłonność. Podobnie jest jeśli do prania ręczników używa się skróconego cyklu prania i programu oszczędzającego wodę. Proszek nie zostanie dokładnie rozpuszczony ani wypłukany.
  3. Po wypraniu ręczników najlepiej nie stosować płynu do płukania tkanin. Płyn zawiera środki natłuszczające, które uniemożliwiają wchłanianie wilgoci przez ręczniki. Przy częstym stosowaniu płynu ręcznik jest szorstki i twardy. Poza tym środki do zmiękczania powodują, że gruby ręcznik dłużej schnie.
  4. Wysoka temperatura również niszczy ręczniki, dlatego nie suszy się ręczników w silnym słońcu lub na kaloryferze. Prasowanie ręcznika również powoduje, że ręcznik staje się twardy i mniej chłonny.
  5. Aby ręcznik pozostał puszysty, przed praniem moczyć go czasem w wodzie z octem lub kwaskiem cytrynowym. Ręcznik suszony na silnym wietrze lub na mrozie jest miękki.


Jak usunąć plamy na ręczniku?

Jak usunąć plamy z farby do włosów na ręczniku?
Przed przystąpieniem do usuwania plam na ręczniku przeprowadzić próbę na rogu ręcznika.
Świeżą plamę z farby do włosów na ręczniku spryskać tanim lakierem do włosów (działa lepiej, ponieważ zawiera więcej alkoholu) lub pianką do golenia. Po 5 minutach spłukać czystą letnią wodą.
Resztki plamy z farby do włosów na białym ręczniku, na ręczniku o trwałych kolorach usuwa woda utleniona. Ręcznik wysuszyć w słońcu.
Trudną plamę z farby do włosów na ręczniku o trwałych kolorach usunie woda amoniakalna (wcześniej założyć rękawice, otworzyć okno). Po krótkim czasie plamę spłukać letnią wodą.
Plamy po farbie blond na ręczniku nie da się usunąć.

Jak usunąć kolorowe plamy po praniu ręcznika? 
Czasem ręcznik ma po praniu niebieskie lub ciemnozielone plamy. Może to być efekt reakcji niektórych kosmetyków, głównie żelu pod prysznic, ze środkiem do prania. Plamy blakną po wielu praniach, lecz nie uda się ich całkowicie usunąć, nawet wybielaczem.

Jak usunąć plamy z olejku na ręczniku? 
Plamy po olejku do masażu, olejku do opalania, olejku do włosów trzeba usunąć przed wypraniem ręcznika, ponieważ temperatura powyżej 30°C utrwali plamę na ręczniku. Na plamę z olejku na ręczniku nałożyć na noc papkę z soli kuchennej i czystej wódki. Następnego dnia ręcznik wyprać.

Jak usunąć zapach olejku na ręczniku? 
Ręcznik wyprać w chłodnej wodzie, wypłukać w wodzie z octem.

Jak usunąć plamy z wody po goleniu na ręczniku? 
Plamę z wody po goleniu na ręczniku usunie spirytus.

Rady jak prać ręczniki z różnych materiałów, aby ich nie zniszczyć, jaki program prania i środek do prania wybrać znajdują się w artykule „Pranie ręczników cz. 1.”  

Rady jak wywabić plamy można przeczytać w artykułach zebranych w kategorii „Plamy”.

Rady jak prać i prasować odzież i różne materiały można znaleźć w kategorii „Pranie i prasowanie”.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *