Jak prać w domu? Program prania

Rady jak prać w pralce automatycznej. Jaki program prania wybrać dla…


Wybór programu prania w pralce automatycznej zależy od rodzaju pranej tkaniny i stopnia zabrudzenia, a efektywność prania od załadunku pralki …

Program prania „Bawełniane” 
lub „Bawełna” to jest cykl prania przeznaczony dla średnio lub bardzo zabrudzonych materiałów bawełnianych oraz tkanin lnianych. W programie Bawełniane/Bawełna można wyprać ręczniki, bieliznę, pościel, koszule, dżinsy, T-shirty, skarpety, obrusy z bawełny, bawełnianą bieliznę dziecięcą wymagającą gotowania. Powinno się wypełnić bęben pralki tak, aby między praniem a górną ścianką bębna zmieściła się pionowo włożona dłoń. W przypadku mocno zabrudzonego prania trzeba wybrać dodatkowo opcję „Pranie wstępne”. 

Program prania „Tkaniny syntetyczne” lub „Syntetyczne” to cykl prania dla średnio zabrudzonej odzieży z poliestru (Diolen, Trevira), odzieży z włókien syntetycznych (np. poliester, poliakryl, wiskoza itp.), poliamidu (Perlon, Nylon) lub mieszanek włókien syntetycznych z bawełną. W programie „Tkaniny syntetyczne” lub „Syntetyczne” można wyprać bluzki, koszule, fartuchy itd. Zaleca się załadować bęben pralki tylko w 40%-50% podanego maksymalnego suchego wsadu prania, aby tkaniny nie gniotły i nie ścierały się nadmiernie.

Program prania „Mało wymagające” to jest cykl prania dla niewymagającej prasowania odzieży z poliamidu, akrylu, poliestru.

Program prania Mieszane” lub „Codzienne” to jest cykl prania dla lekko lub średnio zabrudzonych mocnych tkanin z bawełny, lnu, włókien sztucznych i ich mieszanek. W programie „Mieszane” i „Codzienne” można prać jednocześnie różne rodzaje tkanin, ale tylko o podobnych kolorach (za wyjątkiem jedwabiu, wełny, sportowej odzieży, ciemnych ubrań, pościeli, zasłon…). Bęben pralki powinno się załadować w 75% podanego maksymalnego suchego wsadu prania.

Program prania „Białe” jest to cykl prania przeznaczony do prania średnio lub bardzo zabrudzonych i mocnych białych tkanin z bawełny. Można dodać do środka piorącego wybielacz na bazie tlenu. Zaleca się załadować bęben pralki tak, aby nad praniem została przestrzeń na pionowo włożoną dłoń.

Program prania „Kolory jasne” – cykl prania przeznaczony do prania białej i pastelowej odzieży wykonanej z delikatnych tkanin, pozwalający zapobiegać szarzeniu lub żółknięciu pranych materiałów. Powinno się używać mocnych detergentów, także odplamiaczy lub wybielaczy na bazie tlenu. Zaleca się wypełnić bęben pralki w 70% podanego maksymalnego suchego załadunku prania.

Program prania „Kolory ciemne” – cykl prania przeznaczony do prania czarnej i ciemnej odzieży z bawełny oraz mieszanek bawełny i poliestru. Program ogranicza blaknięcie kolorów, miejscowe odbarwianie. Zaleca się wypełnić bęben pralki tylko w 50%-60% maksymalnego suchego wsadu prania.

Program prania „Odzież niemowlęca” lub „Ubranka dziecięce” jest to cykl prania przeznaczony do prania lekko i średnio zabrudzonej odzieży niemowlęcej i dziecięcej z bawełny, lnu i bawełniano-lnianych. Program skutecznie wypłukuje detergenty i pianę.

Program prania „Bielizna pościelowa” lub „Pościel” – cykl prania przeznaczony do prania w proszku białej lub kolorowej pościeli bawełnianej, pościeli ze sztucznych włókien i ich mieszanek. W programie „Pościel” można prać kołdry, poduszki, koce, lekkie narzuty i pokrycia mebli. Zaleca się wypełnić bęben pralki tylko w 40% podanego maksymalnego suchego załadunku prania. Nie powinno się w nim prać delikatnych materiałów (jedwab, wełna).

Program prania „Jeans” – cykl prania przeznaczony do prania normalnie zabrudzonych materiałów dżinsowych z bawełny, ubrań wykonanych z mocnych materiałów podobnych do dżinsu (np. spodnie i kurtki).

Program prania „Duże rzeczy” jest to cykl prania przeznaczony do prania dużych sztuk. W programie „Duże rzeczy” można wyprać koce wykonane z włókien syntetycznych, narzuty na łóżko (wypełnione pierzem, poliestrem lub innymi włóknami sztucznymi), śpiwory, maty łazienkowe… Zaleca się wypełnić bęben pralki tylko w 35% podanego maksymalnego suchego wsadu prania.

Program prania „Kołdra” jest to cykl prania przeznaczony do prania dużych sztuk: kołdry, szal, koc, małe dywaniki…

Program prania „Ręczniki” to cykl prania przeznaczony do prania ręczników, prześcieradeł, poszwy na pościel.

Program prania „Mini wsad” to jest cykl prania przeznaczony do prania niewielkiej ilości odzieży wykonanej z mocnych tkanin bawełnianych, syntetycznych. Przed włożeniem do pralki powinno się wstępnie usunąć plamy. Nie powinno się prać w tym programie odzieży z delikatnych tkanin.

Program prania „Delikatne” to cykl prania przeznaczony do prania lekko zabrudzonej delikatnej odzieży, sukienek, spódnic, bluzek, koszul nocnych, lekkich zasłonek. Można wypełnić bęben pralki tylko w 30% maksymalnego suchego wsadu prania (1-2 kg).

Program prania „Business” lub „Odzież wizytowa” jest to oszczędny cykl prania dla mało używanej lub lekko zabrudzonej odzieży z delikatnych materiałów. W programie Business można prać koszule i bluzki z bawełny, lnu, włókien sztucznych albo z materiałów mieszanych. Przed praniem w pralce należy usunąć plamy. Opcja „Stop z wodą” pozwala zakończyć program bez wirowania. Zaleca się załadować do bębna tylko połowę maksymalnego suchego wsadu prania.

Program prania „Wełna” lub „Wełniane” lub „Pranie ręczne” to cykl prania przeznaczony do prania nadających się do prania w pralce wyrobów wełnianych (ze znakiem Woolmark) oraz z oznaczeniem „do prania ręcznego” materiałów z jedwabiu, lnu, wiskozy, wełny i z domieszką wełny. Należy bezwzględnie przestrzegać temperatury prania podanej na wszytej etykietce. Zaleca się wypełnić bęben pralki tylko w 25% maksymalnego załadunku i wybrać niską prędkość wirowania (400 obr./min).

Program prania „Jedwab” jest to cykl prania przeznaczony do prania delikatnych tkanin nadających się do prania w pralce takich jak jedwab, satyna, tkaniny syntetyczne lub z włókien mieszanych (bluzki, szale, apaszki). Zaleca się wypełnić bęben pralki tylko w 25% maksymalnego suchego wsadu prania. Powinno się użyć środka piorącego dla tkanin delikatnych i/lub jedwabiu i wybrać temperaturę prania podaną na wszytej etykietce.

Program prania „Firanki” to cykl prania przeznaczony do prania jedwabiu, wiskozy, firanek w zimnej wodzie. Zaleca się wypełnić bęben pralki tylko w 25% maksymalnego suchego wsadu prania. Aby zwiększyć efektywność prania, firanki przed praniem powinno się wymoczyć w zimnej wodzie.

Program prania „Pranie ręczne” to jest cykl prania przeznaczony do prania tkanin lnianych, jedwabnych, wiskozy, wełnianych (lub z dodatkiem wełny) przeznaczone do prania ręcznego z bardzo delikatnym wirowaniem.

Program prania „Super szybki” lub „Speed” lub „EXPRESS” lub „eko Szybki” to jest krótki cykl prania przeznaczony do prania raz założonych wierzchnich ubrań z bawełny, poliestru, poliamidu oraz mieszanek sztucznych włókien z bawełną w celu szybkiego odświeżenia lub nowych ubrań przed ich włożeniem. Zaleca się wypełnić bęben pralki tylko w 35% podanego suchego załadunku prania. Powinno się stosować najmniejszą zalecaną ilość detergentu. Nie powinno się w nim prać wełny, jedwabiu i tkanin przeznaczonych do prania ręcznego.

Program prania „AquaEco” to oszczędzający wodę cykl prania przeznaczony do prania lekko zabrudzonej odzieży z włókien sztucznych lub mieszanek włókien sztucznych z bawełną. Powinno się stosować płyn do prania w najmniejszej zalecanej ilości i nie używać płynu zmiękczającego. Zaleca się załadować bęben pralki tylko w 35% podanego suchego załadunku prania.

Program prania „eko Bawełniane” jest to oszczędzający wodę i energię cykl prania przeznaczony do prania lekko zabrudzonej tkaniny bawełnianej.

Program prania „SUPER eko” to oszczędzający wodę i energię cykl prania przeznaczony do prania lekko i średnio zabrudzonej bielizny pościelowej, obrusy, bielizny, ręczników, koszul z bawełny i z lnu. Ma wydłużony czas prania. Zaleca się wypełnić bęben pralki w 85%.

Program prania „Intensywne 60” jest to energooszczędny cykl prania przeznaczony dla lekko zabrudzonych ubrań z bawełny i włókien mieszanych.

Specjalny program prania „Obuwie” to cykl prania przeznaczony do prania maksymalnie 2 par lekkich butów sportowych.

Specjalny program prania „Express” to jest cykl prania przeznaczony do prania w bardzo krótkim czasie i w zimnej wodzie niewielkiej ilości lekko zabrudzonych tkanin różnego rodzaju jednocześnie (z wyjątkiem wełny i jedwabiu).

Specjalny program prania „Sport intensive” jest to cykl prania przeznaczony do prania odzieży sportowej z bawełny, dżerseju lub mikrowłókna silnie przepoconej i zabrudzonej. Program może obejmować cykl prania wstępnego. Zaleca się wypełnić bęben pralki do połowy podanego maksymalnego suchego wsadu.

Specjalny program prania „Sport light” to cykl prania przeznaczony do prania odzieży sportowej lekko zabrudzonej z takich tkanin jak Coolmax, Gore-tex, polar, Sympatex. Powinno się używać wyłącznie detergentów w płynie w niedużej ilości.

Specjalny program prania „Płukanie i wirowanie” jest to krótki cykl prania przeznaczony do wypłukania w zimnej wodzie tkanin, które można prać, i do ich odwirowania. Zaleca się wypełnić bęben pralki tak, aby między praniem a górną ścianką bębna zmieściła się pionowo ułożona dłoń.

Specjalny program prania „Wirowanie” to krótki cykl prania przeznaczony do intensywnego odwirowania mocnych tkanin, dlatego delikatne tkaniny przeznaczone do prania ręcznego i wyroby wełniane nie mogą być w tym programie odwirowywane. Program można zastosować do odprowadzenia wody z pralki.

Specjalny program prania „Delikatne wirowanie” to jest krótki cykl prania przeznaczony do delikatnego odwirowania delikatnych tkanin (podobny do cyklu wirowania w programie „Wełna”/”Wełniane”).

Specjalny program prania „Wypompowanie” to krótki cykl przeznaczony do odpompowania wody bez wirowania.

Specjalny program „Czyszczenie bębna jest to cykl przeznaczony do oczyszczania bębna z resztek i zapachów, najlepiej raz w miesiącu. Przy włączonym programie czyszczenia bęben powinien być pusty, aby nie zniszczyć tkanin.

Rady dotyczące prania różnych tkanin, oraz jak sortować materiały przed praniem i jak je wkładać do pralki, jaką temperaturę i jaki środek piorący wybrać, jak prać firanki a jak wyprać pościel i ręczniki, puchową odzież, kołdrę czy śpiwór znajdują się w zakładce Pranie i prasowanie.  

Sposoby usuwania plam na różnych materiałach można znaleźć w zakładce Plamy.  

Dodaj do zakładek Link.

3 odpowiedzi na „Jak prać w domu? Program prania

 1. Tomek komentarz:

  Nie wiedziałem że jest tyle programów prania! Niestety moja pralka nie wypompowuje wody, to przydatny program

 2. Iza komentarz:

  Genialne ! 😀 info które szukałam tutaj odnalazłam w 100% … Dzięki 🙂
  Pozdrawiam

 3. Jar komentarz:

  Przydatne informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.