Jak prać pościel w domu cz. 3.

Pranie pościeli w domu. Rady jak pozbyć się pasożytów skóry w pościeli: wszy, pchły, pluskwy, świerzbowiec…

 

Wszy łonowe, wszy odzieżowe i wszy głowowe oraz pluskwy i ich jaja w bieliźnie pościelowej zabija zarówno wysoka jak i bardzo niska temperatura.
W przypadku występowania wszy łonowych pościel powinno się codziennie zmieniać. Pościel wyprać niezwłocznie w wysokiej temperaturze, aby zabić wszy i ich jaja.
 Wszy łonowe, wszy głowowe i gnidy zniszczy wypranie pościeli w wodzie z mydłem w temperaturze przynajmniej 60°C. Idealnie byłoby wysuszyć wypraną pościel w suszarce w możliwie najwyższej temperaturze. Jeśli to jest niemożliwe, bieliznę pościelową wyprasować gorącym żelazkiem. Bielizny pościelowej, piżamy nie używać przez 4-5 tygodni, aby mieć pewność, że gnidy wyschły. 
Poszewki, prześcieradło z delikatnej tkaniny, którą wyższa temperatura może zniszczyć, szczelnie owinąć w folię, zostawić na 6 tygodni w cieple (wystarczy temperatura pokojowa), aby zagłodzić wszy i wysuszyć ich jaja.
Trzeba wygotować bieliznę osobistą, odzież wierzchnią wyprać w wysokiej temperaturze, usunąć wszy i gnidy ze skóry i włosów. 

Pchły przetrwają bez pożywienia przez 2 miesiące, dlatego przez ten okres powinno się, nawet co 3 dni, powtórzyć dokładne sprzątanie sypialni. Bieliznę pościelową z pchłami, pokrowiec na materac, narzutę wyprać w temperaturze 90°C w proszku do prania z dodatkiem soli. Do płukania dodać ocet. Bardzo skutecznym środkiem na pchły w pościeli, choć drogim, jest dodany do prania olejek z trawy cytrynowej lub z drzewa herbacianego. Materac powinno się dokładnie odkurzyć, wyczyścić na gorąco z parą i wietrzyć przez dobę. Dokładnie odkurzyć całe łóżko, podłogę, dywan, ściany i zasłony w sypialni. Przygotować mieszankę 3 l octu, 1,5 l wody do spryskiwania powierzchni co 3 dni. Do mieszanki można też dodać sok z cytryny. Mieszanka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych. Skutecznym środkiem na pchły jest rozsypana sól, którą po 2 dniach można zebrać odkurzaczem.

Pluskwy mogą przetrwać bez posiłku nawet przez 4 miesiące, dobrze odżywiane przeżyją nawet półtorej roku. Dlatego walka z nimi jest najtrudniejsza. Pościel z pluskwami moczy się w mydlinach przez przynajmniej 3 godziny, pierze w temperaturze minimum 60°C, następnie płucze w wodzie z dodatkiem octu. Wysuszoną bieliznę pościelową trzeba wyprasować gorącym żelazkiem (najlepiej z parą).
Poduszki ozdobne, pluszaki, które były w łóżku z wszami lub pluskwami, szczelnie zamknąć w torbie foliowej i włożyć do zamrażarki (temperatura -18°C) na ponad 3 dni. Po wyjęciu ich z zamrażarki wyprać w najwyższej dopuszczalnej przez producenta temperaturze lub oddać do czyszczenia.

W przypadku pluskiew łóżko rozmontować, jego części, materac, dywan trzeba spryskać octem lub spirytusem. Odkurzyć ściany, zdezynfekować całe pomieszczenie. Ponieważ pluskwy zakładają gniazdo w ciemnych i niedostępnych miejscach, szczelinach i pęknięciach, trzeba wydezynfekować denaturatem, naftą nie tylko łóżko i jego otoczenie, lecz wszystkie zakamarki w pokoju, a szczeliny zakleić silikonem lub wazeliną. Bardzo skuteczne jest czyszczenie parowe powierzchni. Często trzeba zatrudnić specjalistę, aby całkowicie pozbyć się pluskiew.

Świerzbowiec powoduje chorobę zakaźną zwaną świerzbem. Świerzb jest chorobą trudną w leczeniu. Często przenosi się na dzieci. Chory wymaga leczenia. W przypadku świerzbu trzeba wymienić pościel całej rodziny. Pościel, piżamę, bieliznę chorego trzeba wymieniać codziennie, ręczniki nawet co 12 godzin, Po wypraniu w temperaturze przynajmniej 60°C w wodzie z szarym mydłem oraz dokładnym wysuszeniu i wyprasowaniu, bielizny pościelowej nie wolno używać, lecz włożyć ją do foliowego worka na ponad 2 tygodnie (niektóre źródła podają, że świerzbowiec w chłodzie i w nawet niewielkiej wilgoci przetrwa na używanej bieliźnie przez 14 dni). Tkaniny, których nie można prać, wietrzyć nieprzerwanie przez przynajmniej 7 dni (musi być sucho, wilgoć przedłuża żywotność pasożytów skóry), następnie oddać je do czyszczenia chemicznego lub przetrzymać szczelnie owinięte folią przez ponad 2 tygodnie.

W przypadku wystąpienia pasożytów skóry łóżko bardzo dokładnie wymyć (miejsca trudno dostępne, szczeliny można posmarować wazeliną), materac przewietrzyć i wytrzepać. Pluszaki i ozdobne poduszki owinąć folią i włożyć do zamrażarki. Poduszkę, kołdrę, narzutę czy koc, pokrowiec na materac wynieść na słońce na kilka godzin, wytrzepać. W przypadku pluskiew i świerzbowca najlepiej oddać do czyszczenia. Ważne jest dokładne i częste sprzątanie całej sypialni.

Artykuły o podobnej tematyce:

Pranie pościeli cz. 1. Rady jak prać pościel w domu.
Pranie pościeli cz. 2. 

Plamy pochodzenia biologicznego na ubraniu, bieliźnie i pościeli cz. 1. 
Plamy pochodzenia biologicznego na ubraniu, bieliźnie i pościeli  cz. 2.  
Plamy pochodzenia biologicznego na ubraniu, bieliźnie i pościeli  cz. 3. 
Jak zapobiec pojawieniu się moli odzieżowych i jak je wytępić?

 

 

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *