Plamy pochodzenia biologicznego na ubraniu, bieliźnie i pościeli cz. 3

Porady, jak wywabić plamy pochodzenia biologicznego na ubraniu, na bieliźnie i na pościeli


ABC plam pochodzenia biologicznego. Jak usunąć plamy z potu, plamy z ropy z rany, plamy ze spermy i plamy z wymiocin?  


Jak usunąć plamy z potu na ubraniu, na bieliźnie, na pościeli? 
Plamy potu powinno się jak najszybciej usunąć, ponieważ pot może zmienić kolor tkaniny. Zanim przystąpi się do czyszczenia i prania, trzeba wypłukać tkaninę w letniej wodzie.

 1. Na zmoczony materiał z plamą potu nanieść płynny detergent zawierający enzymy i pozostawić przez 15 minut. Następnie wyprać w najwyższej dopuszczalnej temperaturze. Jeśli go nie ma pod ręką, zastąpią go domowe środki, doskonale usuwające również przykry zapach potu.
 2. Plamę z potu na wypłukanej białej tkaninie, którą można gotować (np. bawełnie), posypać grubą warstwą sody oczyszczonej i zostawić na noc. Następnie dokładnie wypłukać i wyprać.
 3. Plamę potu na delikatnej tkaninie zmoczyć wodą, skropić sokiem z cytryny i trzeć, następnie zostawić na kilka godzin. Materiał wypłukać i wyprać.
 4. Plamy z potu na białej tkaninie wywabi kwasek cytrynowy. 3-4 łyżeczki kwasku rozpuścić w litrze gorącej wody. Zabrudzone miejsca moczyć przez kilka godzin. Tkaninę wypłukać i wyprać. Na kolorowych materiałach konieczna próba).
 5. Plamy potu wywabi zarówno ocet jak i amoniak, jednak nie powinno się nigdy mieszać tych substancji.
 6. Świeżą plamę potu na białej i mocnej tkaninie wywabi woda amoniakalna naniesiona na nią na około pół godziny (konieczna próba, otworzyć okno). Tkaninę można moczyć lub spryskać roztworem, następnie dokładnie wypłukać w czystej wodzie i wyprać.
 7. Zażółconą potem białą i mocną tkaninę można nasączyć rozcieńczoną wodą amoniakalną (5 ml roztworu amoniaku na pół litra wody). Trzeć zaplamione miejsca na pościeli (konieczna próba, ostrożność i otwarcie okna). Następnie dokładnie wypłukać w czystej wodzie i wyprać.
 8. Stare plamy potu na pościeli, na bieliźnie wywabi ocet. Przebarwione miejsce trzeć rozcieńczonym octem (łyżka octu na 250 ml wody) i pozostawić go na tkaninie na dłuższy czas.
 9. Na delikatnych materiałach, np. jedwabiu, stosować rozcieńczony spirytus.
 10. Kolorowe ubrania z widocznymi plamami potu moczyć przez kilka godzin w wodzie z czystym octem, dokładnie wypłukać i wyprać.
 11. Żółte zabarwienia w okolicy pachy na białych i jasnych ubraniach powstałe po połączeniu się potu i dezodorantu usunie moczenie ich przez noc w occie. Plamę trzeba potrzeć, ubranie wyprać. Ocet rzadko szkodzi jasnym i delikatnym materiałom.
 12. Wyjątkowo uporczywe plamy z potu na białym odpornym materiale wyczyści wybielacz (konieczna próba i ostrożność). Wyprać w temperaturze 40°C lub najwyższej dopuszczalnej, stosując proszek i odpowiednia dawkę wybielacza. Wybielacza nie można stosować na delikatnych materiałach (jedwabiu, wełnie).

Jak usunąć zapach potu?

Skutecznym naturalnym neutralizatorem zapachów jest ocet – usuwa przykry zapach potu nie niszcząc koloru tkaniny. Sprawdza się również na delikatnych tkaninach, których nie można prać w wysokich temperaturach.
Pasta z sody i wody utlenionej niweluje nieprzyjemny zapach potu na bieliźnie i pidżamie pod pachami. Usunie też żółte przebarwienie na bieliźnie i na pościeli w białym kolorze.

Jak usunąć plamę z ropy z rany?

Świeżą ropę usunąć tępą stroną noża lub białym ręcznikiem kuchennym.

 1. Wstępnie oczyszczoną plamę po ropie z rany czyścić zimną lub letnią wodą z łagodnym detergentem bez octu (najlepiej pianą naniesioną na tamponie lub czystej gąbce). Pozostałości po plamie z ropy usunie mydełko na plamy. Materiał wyprać w najwyższej dopuszczalnej przez producenta temperaturze.
 2. Jeśli ropa zawiera krew, po wstępnym oczyszczeniu plamę usuwać jak plamę z krwi. 
 3. Trudne plamy z ropy z rany wywabi odplamiacz.

Jak wyczyścić plamę po spermie? 

 1. Spermę można usunąć płucząc tkaninę w letniej wodzie i trąc zaplamienie proszkiem do prania (najlepiej z enzymem).
 2. Plamy ze spermy usunie płyn do szyb (konieczna próba).
 3. Zabarwienie po spermie usunie sok z cytryny, który trzeba zostawić na plamie tak długo, aż wyschnie. Następnie zmyć ciepłą wodą i wyprać. Sok z cytryny może zabarwić białą tkaninę.
 4. Plamy ze spermy zawierającej krew spłukać chłodną wodą (nigdy ciepłą). Materiał moczyć w chłodnej wodzie z szarym mydłem lub mydłem dla dzieci. Pozostałe resztki krwi usuwać jak krew.

Jak usunąć wymiociny?

Plamy z wymiocin powinno się usuwać jak najszybciej, gdyż zawarte w nich kwasy mogą trwale uszkodzić tkaninę. Usuwając wymiociny trzeba zachować podstawowe zasady higieny.

Świeże wymiociny najpierw zebrać z powierzchni tkaniny starając się nie wcierać ich i nie powiększyć plamy, spłukać resztki pod bieżącą zimną wodą, polewając lewą stronę tkaniny.

Jak usunąć plamę po wymiocinach?

 1. Wstępnie oczyszczoną z wymiocin plamę prać roztworem szarego mydła lub detergentu. Na bardzo delikatnych materiałach stosować raczej pianę.
 2. Resztki palmy po wymiocinach na mocnym materiale usunie woda amoniakalna (konieczna próba w niewidocznym miejscu, ostrożność i otwarcie okna).  Amoniak spłukać, materiał wyprać zgodnie z instrukcją producenta. Amoniaku nie stosować do wywabiania plam na bieliźnie z jedwabiu ani na pościeli, może uszkodzić materiał.
 3. Wstępnie oczyszczony z wymiocin materiał można też namoczyć w ciepłej wodzie z proszkiem zawierającym enzymy. Wypłukać i wyprać w najwyższej temperaturze sugerowanej przez producenta.
 4. Jeśli palma z wymiocin nie zniknęła, nie wolno jej suszyć, lecz powinno się materiał wyprać ponownie stosując odpowiedni wybielacz (można zacząć od wody utlenionej).
 5. Zarówno umywalkę jak i miskę w której moczyła się zabrudzona tkanina trzeba dokładnie zdezynfekować (wrzątek, silny wybielacz z chlorem).
 6. Suche wymiociny zeskrobać. Zamoczyć w wodzie z sodą oczyszczoną (można dodać sok z cytryny, aby szybciej usunąć zapach wymiocin które  dłużej leżały), wytrzeć gąbką zmoczoną w roztworze boraksu i bardzo dokładnie wypłukać w czystej wodzie. Wyprać w najwyższej możliwej temperaturze najlepiej z proszkiem enzymatycznym.

Czym usunąć zapach wymiocin?

Zapach wymiocin usuwa sok z cytryny, jednak może zabarwić biały materiał na żółto i odbarwić kolorowy. Podobnie działa wysypana soda oczyszczona i drobny drewniany żwirek dla kota. Bardzo silny i uporczywy zapach wymiocin usuwa mydło żółciowe/mydło galasowe, najlepiej w płynie.
(c.d.n.)

Sposoby na plamy po pocie, ropie, spermie i wymiocinach na materiałach, których nie można wyprać w artykule Usuwanie plam pochodzenia biologicznego na tapicerce, dywanie, materacu cz.3. 

Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Plamy pochodzenia biologicznego na ubraniu, bieliźnie i pościeli cz. 3

 1. Olga mówi:

  Skorzystałam sprawdziło sie DZIĘKUJE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *