Jak prać pościel w domu cz. 2.

Pranie pościeli w domu


Jak suszyć pościel? Czy trzeba prasować pościel? Jak przechowywać pościel? Dlaczego pościel żółknie i szarzeje? Jak wybielić pożółkłą pościel?

Jak suszyć pościel?

Wyprana bielizna pościelowa nie powinna leżeć ani w pralce ani poza nią. Mokra gniecie się, po jakimś czasie zacznie brzydko pachnieć, może odbarwić się, a po dłuższym leżeniu butwieje. Poszwy z nadrukiem powinno się jak najszybciej rozwiesić po praniu. Tylko wytrzymałe materiały można suszyć w suszarce, zawsze w obniżonej temperaturze.
Nie powinno się suszyć pościeli na kaloryferze, ponieważ tkanina staje się nieprzyjemnie twarda i szybciej niszczy się. Pościel najlepiej jest suszyć przełożoną na lewą stronę, wygładzoną i rozciągniętą na sznurku czy na suszarce. Rogi małej poszwy przyczepić klamerkami, aby nie tworzyły się zagniecenia od sznurka. Nie zawsze można suszyć pościel na świeżym powietrzu. W słońcu nie powinno się suszyć pościeli kolorowej czy z nadrukiem, pościeli z lnu. Trzeba pamiętać również o tym, że mokra bielizna pościelowa przyjmie nieprzyjemny zapach i brud z powietrza. Nie powinno się jej suszyć na świeżym powietrzu w wilgotny dzień.

Czy trzeba prasować pościel?
Ze względów higienicznych zaleca się prasowanie pościeli dla niemowląt i osób silnie osłabionych przewlekłą chorobą.
Większości materiałów pościelowych nie trzeba prasować, zwłaszcza jeśli zostanie odwirowana na niskich obrotach bębna. Odporna na gniecenie jest bawełna i jej mieszanki: kora, flanela, satyna bawełniana, mako z bawełny egipskiej, frottee, biber, linon, jersey, mako-jersey, renforcé, seersucker oraz pościel z materiałów syntetycznych np. mikrofibra, mikrofaza, policotton,  fizelina. 

Jak prasować pościel?
Pościel prasuje się zawsze na lewej stronie, w temperaturze nie wyższej niż podana przez producenta.
Silnie wysuszoną pościel bawełnianą można przed prasowaniem zwilżyć i zmiękczyć wodą destylowaną. Lnianą pościel prasować z parą, kiedy len jest jeszcze wilgotny. Suchą i pogniecioną lnianą tkaninę rozwiesić w łazience po kąpieli/prysznicu – wilgoć w powietrzu lekko wygładzi zagniecenia.
Jedwab można prasować dopiero gdy wyschnie (nie spryskiwać wodą, bo zostaną plamy!) i tylko w niskiej temperaturze.

Przechowywanie pościeli
Dwa razy w roku trzeba przejrzeć szafę z bielizną pościelową i odzieżą, tzn. wyjąć wszystko, szafę wymyć, wysuszyć, uporządkować. Czystą i suchą pościel przechowuje się luźno złożoną w przewiewnej szafie lub skrzyni łóżka owiniętą w bawełniane prześcieradło lub jedwabną bibułkę, aby chronić ją przed kurzem. Bielizny pościelowej nie powinno się upychać. Nie wkłada się jej do folii ani do szczelnego plastikowego pojemnika (może pleśnieć), ani nie wpycha do kartonu (papier przyciąga kurz i bakterie). Bakterie i mole żywią się kurzem, brudem, potem oraz środkami do pielęgnacji ciała, perfumami, krochmalem. Dlatego przechowuje się tylko czystą i odplamioną pościel. Zarówno tkanina z lnu jak i wetknięte między bieliznę pościelową mydełka chronią ją przed molami odzieżowymi.

Na stan bielizny pościelowej wpływa też czystość kołdry, poduszki, materaca, narzuty na łóżko. Powinno się je jak najczęściej wietrzyć, a materac co jakiś czas obracać. Wprawdzie łóżko pościelone i przykryte narzutą daje wrażenie porządku w pomieszczeniu, jednak codzienne wietrzenie pościeli jest decydujące dla utrzymania higieny. Kołdrę i narzutę pierze się lub czyści przynajmniej raz w roku (kołdrę puchową co 2-3 lata), a wymienia przynajmniej po 8-10 latach. Poduszki puchowe powinny być prane lub czyszczone przynajmniej raz w roku, poduszki ze sztucznym wsadem 2-3 razy w roku. Poduszki wymienia się najpóźniej po 3 latach. Pokrowiec na materac pierze się przynajmniej 2 razy w roku, materac wymienia mniej więcej co 8 lat.

Dlaczego pościel żółknie? Jak wybielić pożółkłą pościel?
Pościel żółknie
jeśli długo leży nieużywana w szafie. Pościel można wybielić przez wielokrotne pranie w temperaturze 60°C z dodatkiem dobrej jakości proszku do prania.
Pościel z czystej bawełny i bawełny z poliestrem, pościel z poliestru czasem żółknie po wypraniu jej z dodatkiem wybielaczy na bazie chloru.
Aby zapobiec żółknięciu pościeli powinno się ją prać w temperaturze 60°C z dodatkiem dobrego proszku do prania. Woda złej jakości zawsze powoduje szarzenie i żółknięcie pościeli. 

 

Artykuły o podobnej tematyce:

Pranie pościeli cz. 1. 
Pranie pościeli cz. 3. Rady jak pozbyć się pasożytów skóry w pościeli…
Plamy pochodzenia biologicznego na ubraniu, bieliźnie i pościeli cz. 1. 
Plamy pochodzenia biologicznego na ubraniu, bieliźnie i pościeli  cz. 2.  
Plamy pochodzenia biologicznego na ubraniu, bieliźnie i pościeli  cz. 3. 
Jak zapobiec pojawieniu się moli odzieżowych i jak je wytępić?

Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Jak prać pościel w domu cz. 2.

  1. elka mówi:

    Ja bardzo lubię z mikrofibry. Jest milutka. Teraz praktycznie tylko taką kupuję. Mam też funkcję w pralce aby nie gniotło za bardzo pościeli czy ubrań więc nie jest wymagane zawsze prasowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *