Jak prać pościel w domu cz. 1

Pranie pościeli w domu


Jak często prać pościel? W czym prać pościel? W ilu stopniach prać pościel? Jak prać białą pościel, a jak prać pościel kolorową? Jak prać pościel z czystej bawełny, pościel z dżerseju, pościel z bawełny renforcé, pościel z kory, pościel z bawełny satynowej, pościel z flaneli, pościel z bawełny biber, pościel z perkalu, pościel z atłasu, pościel z jedwabiu, pościel z lnu, a jak prać pościel z mikrofazy czy pościel z poliestru? Jak zmiękczyć bieliznę pościelową? 

Jak często powinno się zmieniać i prać pościel?

W czasie snu nocą dorosły oddaje około 0,5 l płynów przez skórę i przez oddech. Wsiąkający w bieliznę pościelową pot zawiera wodę, sól kuchenną, mocznik, tłuszcze, kwasy organiczne, enzymy, związki mineralne, także bakterie żyjące na skórze. Wiele składników potu nie ulega rozkładowi, posiada nieprzyjemny zapach, powoduje żółknięcie pościeli.

 1. Latem, kiedy pocimy się silniej, pościel powinno się prać co 2 tygodnie, zimą wystarczy raz w miesiącu (oczywiście przy zachowaniu higieny osobistej).
 2. Bielizna pościelowa powinna być prana co tydzień, jeśli w łóżku śpią też domowe zwierzęta, przy nocnych potach, kiedy stopy pocą się silnie, kiedy śpimy nago.
 3. Podczas choroby całą używaną bieliznę pościelową pościel trzeba prać co 2-3 dni, a pościel pobrudzoną wymiocinami, moczem, kałem pierze się niezwłocznie.
 4. Nową pościel dla dzieci i alergików, pościel z nadrukiem lub w ciemnym kolorze pierze się nawet dwukrotnie. Pomoże to zabić bakterie, usunąć resztki środków chemicznych używanych w procesie produkcji. Z pościeli z nadrukiem zostanie usunięty specyficzny zapach, poza tym pościel zmięknie.
 5. Pościel z naturalnych włókien, wełny, kaszmiru trzeba regularnie wietrzyć. Najlepiej rozwiesić ją w pochmurny i wilgotny dzień na świeżym powietrzu, aby wsiąknęła w nią wilgoć. Następnie rozwiesić w suchym pomieszczeniu. Wilgoć zostanie odtransportowana z pościeli, a wraz z nią zanieczyszczenia.

Jak przygotować pościel do prania? Jak prać pościel?

Przepoconą pościel powinno się wyprać jak najszybciej. Jeśli nie ma na to czasu, trzeba ją szybko rozwiesić i wysuszyć. Pościel nie powinna leżeć mokra i czekać na pranie!

 1. Przed praniem bieliznę pościelową koniecznie posortować wg kolorów, dopuszczalnej temperatury prania.
 2. Poszwy przewrócić na lewa stronę, zamknąć zamki, zapiąć guziki, aby zapobiec uszkodzeniu tkaniny. Z rogów wyjąć nagromadzony kurz i nitki.
 3. Mocno brudną i przepoconą pościel warto moczyć przed praniem w chłodnej wodzie nawet przez noc, aby łatwiej było usunąć brud podczas prania. Lekko pożółkłą pościel wybieli soda oczyszczona czyli sodka kuchenna dodana do wody, w której moczy się pościel (przynajmniej 20 dag – 30 dag sodki na komplet pościeli). Sodka doskonale wybiela plamy po pocie, kawie, sokach owocowych i warzywnych nie niszcząc kolorowego wzoru na tkaninie.
 4. Przed praniem bielizny pościelowej w ciepłej wodzie powinno się usunąć z niej wszystkie plamy pochodzenia biologicznego. 
 5. Nową pościel pierze się pierwszy raz wyłącznie osobno, bez względu na to czy jest to biała czy kolorowa pościel.
 6. Prześcieradła i poszwy prać osobno lub z lekką bielizną osobistą w podobnych kolorach. Ciężkie ręczniki, spodnie z jeansu nadmiernie gniotą je, odzież z zamkiem czy z dużymi guzikami podczas prania mogą ścierać tkaninę pościeli.
 7. Bęben pralki nie może być przeładowany, można go załadować najwyżej w 60%-70%, ponieważ zbita pościel nie zostanie dobrze wyprana. Zaleca się wkładać do pralki taką ilość pościeli, aby na każdy kilogram suchej pościeli przypadało 5 l wody podczas prania.
 8. Dodanie krochmalu do płukania wzmacnia tkaninę pościelową, zapobiega gnieceniu się pościeli. Bielizna pościelowa pozostaje też miękka, dłużej świeża i pachnąca. Krochmalenia nie zaleca się w przypadku alergii na kurz, roztocza.

Przebarwioną w praniu białą pościel odbarwi kwasek cytrynowy, tabletka do zmywarki lub tabletka do czyszczenia protez. W 10 l gorącej wody rozpuścić 4 tabletki lub 2 duże opakowania kwasku cytrynowego, dokładnie wymieszać i włożyć zafarbowaną bieliznę pościelową. Pościel moczyć przez noc. Odlać kolorową wodę, pościel lekko wykręcić, włożyć do pralki i wyprać z godnie z zaleceniami producenta. Przebarwienia usuwa też podgrzany ocet.

Temperatura prania pościeli. Wirowanie pościeli

 1. Bieliznę pościelową powinno się prać w przynajmniej 60 stopniach, aby pozbyć się bakterii, wirusów, insektów i ich jaj. Pościel dla niemowląt powinna być gotowana. Lecz wysoka temperatura prania jest szkodliwa dla niektórych materiałów.
 2. Białą pościel bawełnianą bez nadruku (także z bawełny egipskiej) można, jeśli to konieczne, wyprać w temperaturze 95°C. Tak wysoka temperatura jednak osłabia nawet mocne włókna, dlatego pościel powinno się wygotować tylko w przypadku choroby zakaźnej, zabrudzeń podczas choroby (wymioty, biegunka).
 3. Pościel z bawełny czystej, z dżerseju, z bawełny renforcé, z kory, z perkalu, z mikrofazy można wyprać w temperaturze 60°C. Pościel z tkanin bawełnianych można wirować na wysokich obrotach. Jednak wirowanie na najniższych obrotach oszczędza włókna tkaniny, a nam pracę z prasowaniem czy maglowaniem pościeli.
 4. Pościeli z kory nie powinno się krochmalić, ani odwirowywać czy prasować.
 5. Pościel z satyny bawełnianej prać w temperaturze nie wyższej niż 60°C i bez wybielaczy. Lepiej jej nie odwirowywać.
 6. Pościel z delikatnego atłasu można prać temperaturze do 40°C. Zamiast proszku do prania używać delikatnych płynów do prania.
 7. Pościel z jedwabiu oraz z tkanin z dodatkiem jedwabiu powinno się prać w temperaturze 30°C w środkach piorących przeznaczonych specjalnie do jedwabiu. Nie wirować, suszyć z dala od źródeł ciepła.
 8. Lnianą pościel pierze się w programie dla delikatnych tkanin (max. temperatura 40°) bez wirowania w delikatnym środku piorącym bez wybielaczy. Niektórzy producenci zalecają pranie lnu w szamponie dla dzieci. Len po pierwszym praniu kurczy się lekko, jednak z każdym praniem jest jaśniejszy i bardziej miękki. Tylko biały len można suszyć w słońcu, kolorowa pościel z lnu powinna być rozwieszona w cieniu. Dobrze pielęgnowana pościel z lnu jest trwalsza niż bielizna pościelowa z  bawełny.
 9. Pościel z flaneli i tkaniny biber pierze się w temperaturze nie wyższej niż 40°C. Kolorową pościel i we wzory lepiej wyprać w programie dla delikatnych tkanin, włączając niskie obroty bębna. Zarówno pościel flanelowa jak i bawełna biber po pierwszym praniu może się lekko skurczyć.

W czym prać pościel?

Proszek do prania jest bardziej skuteczny i wydajny niż środki do prania w płynie. Im wyższa temperatura prania, tym wyższa skuteczność proszku do prania. Środek piorący dla tkanin kolorowych nadaje się do prania każdego materiału w każdej temperaturze.
Białą pościel powinno się prać wyłącznie w proszku do prania dla białych tkanin. Środki do prania z dodatkiem chloru powodują żółknięcie białej pościeli. Chlor osłabia włókna tkaniny pościelowej.
Dodawanie chemicznych środków dezynfekujących mija się z celem, ponieważ pranie w temperaturze 60°C zabija także groźne bakterie, wirusy i grzyby, a dodatki chemiczne w tych środkach, które pozostają w pościeli, drażnią skórę i drogi oddechowe podczas snu.

Jak zmiękczyć bieliznę pościelową?

Najlepiej zrezygnować ze środka do zmiękczania tkanin, ponieważ powoduje, że pościel chłonie mniej wilgoci (potu) podczas snu i nie oddycha. Poza tym zawiera dodatki zapachowe, które mogą przeszkadzać we śnie, uczulać. Na zmiękczanej tkaninie z flaneli, z frotte powstaje dużo „kłaczków”. Jeśli konieczne jest zmiękczenie pościeli, zamiast płynu do zmiękczania, do prania można dodać 4 łyżki octu, który ma również właściwości dezynfekujące. Jego zapach zniknie podczas płukania. Do płukania bielizny pościelowej w pralce, zamiast octu, który wysusza gumowe i plastikowe części pralki, można użyć kwasku cytrynowego dla zmiękczenia tkaniny.

Artykuły o podobnej tematyce:

Pranie pościeli cz. 2.
Pranie pościeli cz. 3. Rady jak pozbyć się pasożytów skóry w pościeli…
Plamy pochodzenia biologicznego na ubraniu, bieliźnie i pościeli cz. 1. 
Plamy pochodzenia biologicznego na ubraniu, bieliźnie i pościeli  cz. 2.  
Plamy pochodzenia biologicznego na ubraniu, bieliźnie i pościeli  cz. 3. 
Jak zapobiec pojawieniu się moli odzieżowych i jak je wytępić?

Dodaj do zakładek Link.

6 odpowiedzi na „Jak prać pościel w domu cz. 1

 1. Marian mówi:

  Pominięto poliester

 2. metafizyka mówi:

  Uwielbiam delikatny zapach pościeli wypranej w paście mydlanej. Żaden proszek ani płyn nie dają mi takiej przyjemności zasypiania

 3. Artdeco mówi:

  Kupuję wyłącznie taką pościel którą można prać w wysokiej temperaturze. Mówienie że prześcieradło można wyprać w 30 stopniach to jakaś globalna ściema

 4. Natalka mówi:

  Pranie pościeli nie jest łatwe. Dobre rady dziękuję

 5. Marzynia Mamcia mówi:

  Ma pani stuprocentową rację – płyny zmiękczające, które ludzie leją bez opamiętania, to chemiczna pułapka. Od lat stosuje ocet (i nie zauważyłam procesu niszczenia, może dlatego, że dolewam go niewiele i się mocno rozcieńcza). Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *