Jak prać i jak prasować w domu? Przeczytaj informacje na etykietkach

 

Konserwacja odzieży. Co oznaczają symbole prania, czyszczenia, suszenia i prasowania na metkach wszytych w ubranie? 


Symbole prania na metkach odzieżowych są ważne, informują o tym jak prać ubranie, w jakiej temperaturze można je wyprać, jak wyczyścić plamy, jak wysuszyć odzież po wypraniu…
Spójrz na rysunki na etykietkach wszytych lub dołączonych do ubrania – informują one o sposobach pielęgnacji tkaniny, tzn. jej prawidłowego sposobu prania, czyszczenia, suszenia i prasowania, a podstawowe informacje dotyczące sposobu prania i prasowania zawarte są w symbolach w kształcie wanienki do prania, żelazka i kwadratu.

PRANIE ODZIEŻY – symbole prania ubrania na metkach
Pranie_delikatneJeśli na metce ubrania znajduje się rysunek wanienki, to znaczy, że ubranie można czyścić na mokro, czyli prać w pralce lub ręcznie.  W rysunku wanienki na metce odzieży podane są maksymalne temperatury prania tkaniny, a podkreślenie oznacza, że jest ona wyjątkowo delikatna – wrażliwa na naprężenia mechaniczne i zmiany temperatury. Taką tkaninę powinno się prać i płukać w wodzie o stałej temperaturze. Nie należy jej wyżymać, lecz odwirować na najniższych obrotach. Pranie_reczne1Podwójne podkreślenie lub przerywana kreska zalecają pranie ochronne, czyli pranie w programie specjalnym (pranie jedwabiu, pranie wełny), tzn. w najniższej temperaturze bez wirowania. Wanienka z symbolem dłoni to zalecenie prania ręcznego w temperaturze nie wyższej niż 40ºC. Ubrania z rysunkiem przekreślonej wanienki należy oddać do czyszczenia do pralni, gdyż pranie w wodzie z detergentami może uszkodzić delikatną strukturę tkaniny (jedwab).

PRASOWANIE UBRANIA – symbole prasowania odzieży na metkach
Pranie_etykietki3Oprócz symboli prania na etykietce dołączone są również symbole prasowania tkaniny. Symbol żelazka na metce informuje o dopuszczalnej temperaturze prasowania tkaniny. Ilość kropek w żelazku oznacza wysokość temperatury prasowania. Jeśli na metce w żelazku są trzy kropki, to tkaninę można prasować w bardzo wysokiej temperaturze z parą (200ºC), najlepiej przez bawełnianą chustkę lub po jej lewej stronie. Przy tak wysokiej temperaturze można prasować tylko mocne materiały – bawełnę i len.

Dwie kropki w żelazku na metce odzieży to zalecenie, aby materiał prasować w średniej temperaturze (150ºC) po lewej stronie tkaniny lub przez chusteczkę. Można prasować z parą unikając silnego dociskania. W średniej temperaturze prasuje się materiały wiskozowe, poliestrowe, z wełny, z jedwabiu.

Jedna kropka w żelazku na metce oznacza najniższą temperaturę prasowania (110ºC) i wykluczenie prasowania z parą. W najniższej możliwej temperaturze prasuje się włókna sztuczne: octanowe, poliamidowe, poliakrylonitrylowe.

Podkreślone żelazko na metce ubrania to zalecenia prasowania żelazkiem parowym lub przez płótno ochronne.

Przekreślone żelazko na metce informuje nas o tym, prasowanie nawet w najniższej temperaturze może zniszczyć tkaninę.

CZYSZCZENIE ODZIEŻY – symbole sposobu czyszczenia ubrań na metkach

Jeśli odzież nie powinna być moczona w wodzie, to zamiast symboli prania na etykietce znajdują się symbole czyszczenia materiału.  Trójkątne i okrągłe symbole z literami w środku instruują o sposobach czyszczenia ubrania.

Etykietka_chlorPusty trójkąt na metce przyszytej do ubrania informuje o możliwości stosowania każdego wybielacza bez szkody dla tkaniny. Trójkąt z symbolem CL oznacza, że można stosować wybielacz z chlorem. Trójkąt z kreskami oznacza, że należy stosować delikatny wybielacz zawarty w proszku do prania, a ten zawierający chlor może uszkodzić tkaninę. Przekreślony trójkąt na metce (pusty lub czarny) to zalecenie niestosowania jakichkolwiek (nawet delikatnych) wybielaczy w praniu.

CZYSZCZENIE PROFESJONALNE UBRANIA – ważne symbole na metkach

Pranie_etykietki5bOkrąg na metce oznacza, że tkanina powinna być czyszczona chemicznie lub za pomocą pary, a literka w środku to konkretny środek chemiczny używany w pralniach.

Litera P w okręgu informuje, że materiał można czyścić środkami zawierającymi nadchlorek etylenu oraz wodny roztwór węglanu fluoru.
Litera F w okręgu widnieje na metce przy delikatnych tkaninach. Do ich czyszczenia stosuje się ciężką benzynę lub roztwór węglanu fluoru.
Litera W w okręgu oznacza, że materiał powinno się oddać do profesjonalnego czyszczenia na mokro.

Kreska poniżej koła oznacza, że materiał szczególnie wrażliwy na naprężenia mechaniczne, wilgoć i temperaturę, dlatego powinien być czyszczony ze szczególną ostrożnością. Czarne przekreślone koło na metce to ostrzeżenie przed stosowaniem jakichkolwiek środków w płynnej postaci. Pusty i przekreślony okrąg informuje o tym, że należy zrezygnować z jakiegokolwiek czyszczenia chemicznego.

SUSZENIE ODZIEŻY – symbole suszenia ubrania na metkach 

Etykietki_suszenieKwadrat na metce informuje o sposobie suszenia ubrań. Kwadrat z fragmentem okręgu na górze oznacza możliwość suszenia na sznurku. Kwadrat z poziomą kreską to zalecenie suszenia w pozycji leżącej (np. na rozłożonej suszarce). Kwadrat w pionowymi kreskami informuje nas, że nieodwirowane ubranie powinno się suszyć rozwieszone na wieszaku, aby z niego ściekała woda. Poprzeczne kreski w górnym rogu to ostrzeżenie przed suszeniem w słońcu. Możliwe są również kombinacje symboli.

Pranie_etykietki6Kwadrat zawierający okrąg oznacza, że tkaninę można suszyć w suszarce bębnowej. Jedna kropka oznacza suszenie ochronne. Im więcej kropek w kwadracie, tym wyższą temperaturę suszenia można zastosować.
Przekreślony kwadrat z okręgiem na metce informuje o tym, że materiału nie powinno się suszyć w suszarce bębnowej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie ubrania mają ten ostrzegawczy znak. Czarne koło na metce ubrania oznacza zakaz suszenia gorącym powietrzem. Tkaniny które nie nadają się do suszenia w suszarce to jedwab i wełna, czyli włókna zwierzęce, zbiegające się wyroby ze zbiegającej się dzianiny (często nie ma o tym informacji na metce) oraz syntetyczne włókna poliakrylonitrylowe.


Więcej porad dotyczących sposobu prania znajduje się w zakładce Pranie.

 

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „Jak prać i jak prasować w domu? Przeczytaj informacje na etykietkach

  1. Edgar mówi:

    Mam zawaloną łazienkę rzeczami do prania bo pranie dla mnie to koszmar. Jak coś nie zafarbuje to materiał się rozlezie w pralce albo śmierdzi po praniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *