Czyszczenie dywanu w domu

Rady jak dbać o dywan, jak wyczyścić dywan domowymi sposobami, jak rozjaśnić kolory dywanu, jak usunąć przykry zapach z dywanu, jak zebrać sierść psa i kota z dywanu, jak usunąć odciski na dywanie…


Odkurzanie dywanu i wykładziny dywanowej, trzepanie dywanu

Dywan i wykładzinę dywanową trzeba odkurzać 2 razy w tygodniu, ponieważ leżący na nim kurz, sierść psa czy kota, piasek wciskają się w jego głęboką warstwę. Dywan traci swój kolor, szarzeje i sprawia wrażenie starego. Piasek dodatkowo działa na włókna jak papier ścierny. Domowe sposoby wystarczą, aby wyczyścić dywan w domu, rozjaśnić poszarzałe kolory czy usunąć brzydkie zapachy z dywanu.
Najpierw trzeba dokładnie odkurzyć wierzchnią warstwę dywanu. Odkurza się go w różnych kierunkach, nie tylko w jednym. Jeśli nie ma do dyspozycji odkurzacza, trzeba wytrzepać dywan od spodniej strony. Po wytrzepaniu wyczesuje się dokładnie szczotką każdy fragment dekoracyjnej strony dywanu. Zimą warto rozłożyć go wierzchnią warstwą na świeżym śniegu przy ujemnej temperaturze i dobrze wytrzepać trzepaczką do dywanów. Śnieg doskonale wchłania kurz i brud z dywanu.

Jak rozjaśnić kolory dywanu?
Kolor dywanu i wykładziny dywanowej odświeżą sól, ocet, soda oczyszczona (soda kuchenna), które mają także działanie dezynfekujące. Czyszcząc dywan czy dywanik na mokro, trzeba pamiętać o tym, że przemoczone miejsca na dywanie schną kilka dni. Podczas czyszczenia dywanu na sucho lub mokro nie powinno się po nim chodzić.

Czyszczenie dywanu solą kuchenną
Sól  kuchenna odświeża poszarzałe kolory dywanu i wykładziny dywanowej. Na dokładnie odkurzony jasny dywan wysypać sól (w zależności od stopnia zabrudzenia nawet kilka paczek), dywan zrosić wodą (najlepiej wykorzystać do tego czysty spryskiwacz). Nie chodzić po dywanie przez przynajmniej 1-2 godziny. Po tym czasie suchy dywan dokładnie odkurzyć. Dywan z włosem można wyczesać szczotką przed odkurzaniem. Sól stosuje się zarówno na dywany jasne jak i ciemne.
Sól doskonale czyści frędzle dywanu. Przed zwilżeniem trzeba podłożyć pod nie folię, aby sól nie uszkodziła podłoża.

Czyszczenie dywanu octem
Kolorowy dywan, kolorową wykładzinę dywanową, które straciły świeży kolor, po odkurzeniu spryskać wodą z dodatkiem octu (na litr wody dodać 7 łyżek octu). Otworzyć okno, nie chodzić po dywanie, aż wyschnie.
Małą powierzchnię dywanu wystarczy przetrzeć miękką ściereczką z frotte (nie z mikrofazy) zmoczoną letnią wodą z dodatkiem octu. Ściereczkę trzeba dobrze wykręcić, aby nie przemoczyć dywanu.
Stary dywan z naturalnych włókien można wyczyścić sokiem z kiszonej kapusty, ale może on rozpuścić barwniki naturalne, którymi został zafarbowany dywan (np. dywan orientalny).

Poszarzałe miejsca na dywanie w jasnych kolorach rozjaśni sok z cytryny. Jednak sok może odbarwić ciemny dywan, a biały zabarwić na żółty kolor.

Czyszczenie dywanu sodą oczyszczoną
Soda oczyszczona czyli sodka kuchenna neutralizuje przykre zapachy, ma działanie dezynfekujące, usuwa roztocza i najczęściej występujące bakterie. Można nią wyczyścić dywan i wykładzinę dywanową zarówno na sucho jak i na mokro.
Aby odświeżyć dywan, równomiernie wysypać na całą powierzchnię suchego dywanu 15-20 dag sody kuchennej. Dywan trzeba wcześniej dokładnie odkurzyć, inaczej soda sklei się z brudem. Czyszczenie dywanu sodą będzie skuteczniejsze, jeśli dodatkowo wetrzemy ją w dywan czystą, suchą i miękką szczotką lub ściereczką. Aby soda wniknęła głębiej, wcierać ją zataczając małe kręgi. Po przynajmniej 5 godzinach dywan bardzo dokładnie odkurzyć. W czasie działania sody nie chodzić po dywanie.
Soda oczyszczona wyczyści i rozjaśni także dywan zaniedbany. Po wysypaniu jej w całą powierzchnię odkurzonego dywanu, trzeba zrosić go gorącą (ale nie wrzącą) wodą. Po kilkunastu godzinach suchy dywan odkurzyć.

Jak usunąć przykry zapach z dywanu i wykładziny dywanowej?
Brzydki zapach intensywnie używanego dywanu usunie soda oczyszczona wysypana i wtarta w odkurzony i suchy dywan. Im dłużej soda leży na dywanie, tym lepszy jest efekt usuwania brzydkich zapachów, dlatego warto ją zostawić nawet na dobę. Jeśli po dywanie biegają psy, czyszczenie dywanu sodą powtarzać raz w miesiącu. Zapach usunie wyczyszczenie dywanu gąbką z pianą z rozpuszczonego w ciepłej wodzie szarego mydła.

Jak usunąć sierść kota, sierść psa z dywanu?
Aby pozbyć się sierści kota lub psa z dywanu i wykładziny dywanowej przetrzeć je czystą szczotką, gąbką lub mopem o dużej powierzchni. Sierść bardzo dobrze zbiera zwilżona wodą gumowa myjka do okien. Z małych powierzchni sierść zebrać ręką w wilgotnej gumowej rękawicy. Czyszczenia dywanu z sierści nie powinno się odkładać.

Jak usunąć odciski, zagniecenia, ślady chodzenia na dywanie?
Ślady chodzenia na dywanie z dłuższymi włosami usunie soda oczyszczona rozsypana na udeptane miejsce. Po kilku godzinach dywan dokładnie odkurzyć. Silne odciski po ciężkich meblach usunie żelazko. Włączyć funkcję prasowania z parą. Na krótko skierować parę z odległości 10-15 cm do odcisku (nie dotykać żelazkiem dywanu!). Do dywanu można także na krótko przyłożyć żelazko bez funkcji pary przez czystą mokrą ściereczkę. Jeśli to konieczne, czynności powtórzyć.
Co jakiś czas powinno się obracać dywan o 90-180 stopni, aby zapobiec szybkiemu wydeptaniu i zniszczeniu szczególnie często używanego miejsca.

(czyszczenie dywanu i wykładziny)

Rady jak dbać o dywan i wykładzinę dywanową, jak rozjaśnić kolor, jak usunąć z dywanu i wykładziny dywanowej przykre zapachy, plamy pochodzenia biologicznego, plamy po kosmetykach, plamy po posiłkach można znaleźć w serii artykułów Czyszczenie dywanu i wykładziny dywanowej w domu. 

W rubryce Plamy zawarte są rady jak wywabić plamy różnego pochodzenia na wykładzinie, tapicerce, podłodze, meblach, firankach, ubraniach…

Podobne wpisy

10 komentarzy

  1. Czyszczenie sokiem z kapusty kiszonej to nie najlepszy wg mnie pomysł. Lepiej ten sok wypić :). A do rzeczy – spotkałam się „węchowo” z tak „odświeżonym” dywanem… To był lekki szok, bo wręcz bardzo brzydko pachniało w pokoju. Nie wiem czy dlatego, że ktoś za dużo użył tego soku?…

    1. Moja sąsiadka odświeżała kolory swojego starego dywanu sznurkowego przecierając go nie sokiem a wyciśniętą kiszoną kapustą. Miała dywan z naturalnych włókien. Nie stosowała chemicznych środków do czyszczenia aby zachować kolory, poza tym była alergikiem. Kiedyś czyszczenie kapustą było popularne, ale też nie było tak dużo materiałów syntetycznych jak teraz.

  2. Ja probowalam odswiezyc biale wykladziny ale bezskutecznie, czasem nie obejdzie sie bez profesjonalnej pomocy

  3. Szukam sposobu na usunięcie przebarwień, plam barwnika na welnianym dywanie/ kilimie. Ktos go wyprał niewłaściwie i kolory ciemne przeszły na jasne. Czy mozna jakoś zminimalizować straty?

    1. Jeśli myjka ma długą rączkę to nie trzeba się nawet schylać. Jednak nic nie zastąpi regularnego szczotkowania pupila.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *