Nietypowe wykorzystanie resztek alkoholu. Piwo

Jak wykorzystać resztki piwa?


Rady jak wykorzystać resztki piwa do czyszczenia mebli z drewna, przedmiotów z cyny, ze srebra lub z miedzi, do pielęgnacji roślin, usuwania szkodników w domu i w ogrodzie, dla urody i dla zdrowia…

Często po spotkaniu z rodziną, znajomymi czy hucznej imprezie pozostają resztki piwa w butelkach, kuflach czy szklankach. Zamiast wylewać piwo, można wykorzystać je w domu i w ogrodzie.

Cyna
Podgrzanym zwietrzałym piwem można czyścić i polerować przedmioty z cyny, przy czym nie usunie się powłoki patyny.Meble

  1. Resztki piwa (jasnego) bez zapachu można wykorzystać do czyszczenia plam i polerowania mebli dębowych.
  2. Ściereczkę nasączyć lekko podgrzanym jasnym piwem i mocno trzeć zabrudzone śladami palców drewno w kierunku przebiegu słojów. Szybko wytrzeć do sucha lnianą ściereczką. Tłuste plamy znikną, nawet stare meble nabiorą blasku. Czyste i suche meble można teraz nawoskować odpowiednim preparatem. Do tak czyszczonych mebli nie przywierają tak szybko kurz i brud jak do mebli czyszczonych środkami zawierającymi tłuste dodatki.
  3. Dębowe meble można polerować jasnym piwem z olejkiem z ostropestu (na litr piwa dodać łyżeczkę olejku) i łyżką soku z cytryny. Przed użyciem piwa butelka powinna stać otwarta, aby zapach piwa na meblach był słabszy i nie utrzymywał się długo.

Miedź
Zwietrzałe piwo wykorzystać do czyszczenia przedmiotów z miedzi. Piwo nada im blasku.

Rośliny

  1. Zwietrzałym piwem zmieszanym w stosunku 1:2 z odstałą czystą wodą (najlepiej mineralną) można podlewać zielone rośliny rosnące zarówno w doniczce jak i w ogrodzie. Nie powinno się ich dokarmiać w ten sposób częściej niż 2 razy w miesiącu. Piwo nie nadaje się do podlewania kwitnących roślin.
  2. Niektórzy czyszczą piwem zakurzone liście fikusów. Nie wychodzi to jednak roślinie na zdrowie.

Srebro
Matowe srebrne sztućce, tacki, drobne dzbanki bez blasku włożyć do pojemnika z piwem na całą noc. Następnego dnia opłukać czystą wodą i pocierać miękką ściereczką, aż znów będą lśniły.

Szkodniki w domu
Zwietrzałe piwo, zwłaszcza posłodzone, przyciąga mrówki. Resztki piwa wylać na gładkie szklane spodeczki i rozstawić w pobliżu ścieżek nieproszonych gości.

Szkodniki w ogrodzie
Posłodzone piwo wabi pomrowy, bardzo szkodliwe ślimaki bez skorupki. Wąski głęboki pojemnik z gładkimi ściankami wypełnić resztkami piwa, włożyć do dołka wykopanego w ziemi, a ślimaki wpadną do niego.

Szyba
Czasem zależy nam na tym, aby szybki oknach w altanie, garażu czy pomieszczeniach gospodarczych były nieprzejrzyste. Wystarczy je przetrzeć jasnym pszennym piwem z rozpuszczoną w nim solą (7-8 dag soli na szklankę piwa).

Włosy
Umyte i wypłukane z szamponu włosy spłukać zwietrzałym piwem. Piwo nada im blask i wrażenie gęstości.

Zdrowie
Kiedy zmarzniemy warto wypić podgrzane jasne piwo, wskoczyć pod kołdrę i wypocić się. Szklankę piwa można posłodzić łyżką płynnego miodu, aby mieć mocniejszy sen, zwłaszcza gdy zaczyna już drapać w gardle. Piwo powinno się podgrzać do temperatury poniżej 40°C, inaczej traci swoje walory, także smakowe.

Piwa nie powinno się stosować w chorobie, zwłaszcza gdy trzeba brać leki.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *