Jak zapobiec pojawieniu się moli odzieżowych i jak je wytępić?

Domowe sposoby na mole ubraniowe 

Mol_odziezowyŚrodki chemiczne na mole zawierają toksyczne składniki. Spróbuj pozbyć się moli odzieżowych bezpiecznymi domowymi sposobami. 
W naturze larwy moli żyją w gniazdach ptaków i ssaków, odżywiając się ich piórami i sierścią. W domach i magazynach można je znaleźć na materiałach z wełny, bawełny, piórach, paltach i tapicerkach mebli. W zależności od warunków, stadium larwalne trwa 35 dni do 2 lat. Larwy moli przepoczwarzają się w ciepłych pomieszczeniach zarówno w lecie jak i zimie. W dobrych warunkach w ciągu roku pojawiają się 4 generacje moli.

Tylko larwy moli szkodzą naszym materiałom, dorosłe osobniki nie odżywiają się. Larwy moli ubraniowych żywią się naturalnymi włóknami i ich mieszankami, lecz mogą uszkodzić również włókna syntetyczne i roślinne, mimo że ich nie trawią.

Jak zapobiec pojawieniu się moli odzieżowych?

 1. Do szaf powinno się wkładać tylko wyprane ubrania, gdyż zabrudzenia (szczególnie sokiem czy potem, sierścią zwierząt) są pożywką dla rozwijających się larw moli.
 2. Długo nie używane ubrania i gromadzone tkaniny można szczelnie owinąć w folię lub gazetę, lecz trzeba je co jakiś czas wietrzyć. Silne słońce, mróz zabijają jaja moli skuteczniej niż pranie i chemiczne środki.
 3. Schowane w szafie futra, płaszcze i grube swetry, rzadko prane koce i narzuty co jakiś czas mocno wytrzepać na świeżym powietrzu, aby pozbyć się jaj i larw moli. Częściej wietrzyć.
 4. Wnętrze szaf trzeba przemywać co jakiś czas wodą z szarym mydłem i octem, przeglądać ubrania, nie tylko z wełny, w poszukiwaniu gniazd moli. Przegląd szaf przeprowadzać wyrywkowo co 2 tygodnie.
 5. Nie noszone cenne ubrania z wełny oraz futra zabezpieczyć wkładając je do szczelnie zamykanych worków foliowych ze środkiem przeciw molom.
 6. Mole odzieżowe są wrażliwe na zapachy. Aby wytępić mole posypywano kiedyś ubranie kamforą i machorką, a szafy przecierano terpentyną (terpentyna jest drażniąca, trująca i łatwopalna).
 7. Mole ubraniowe nie lubią zapachu szarego mydła (marsylskiego), silnie pachnących mydełek kosmetycznych, drewna cedrowego, sosny limby, miodly indyjskiej oraz ich olejków, a także olejku goździkowego i olejku z paczulki wonnej.
 8. Mole nie rozmnażają się w szafie, w której rozłożone są świeżo wydrukowane gazety (odstrasza je skutecznie zapach farby drukarskiej).
 9. Mole odzieżowe skutecznie wypłoszą zasuszone kwiaty i liście lawendy, nostrzyka, marzanki wonnej i świeże bagno zwyczajne (bagno jest niestety pod ścisłą ochroną). Wystarczy zostawić w szafie zioła w nienoszonej skarpetce, pończochach lub lnianym woreczku (mole nie lubią lnianych tkanin w przeciwieństwie do bawełny).

Dobra rada: świeże zioła, suszone skórki pomarańczy, cytryny czy liście bobkowe i przyprawy nie pomogą wytępić moli. Są one tylko pożywką dla moli spożywczych.

Gdzie szukać gniazd moli? 

Ponieważ larwy moli ubraniowych rozwijają nie tylko w szafach, trzeba pamiętać o systematycznym odkurzaniu dywanu, wykładziny i tapicerowanych mebli, szczególnie w ich zagłębieniach i ciasnych zakamarkach, oraz miejsc za szafą, pod kanapą i łóżkiem. Tam trzeba szukać gniazda moli. Mole chętnie rozmnażają się w rzadko sprzątanych zakurzonych zakątkach lub w wełnianym dywanie czy w wykładzinie. Gromadzą się także na przedmiotach podbitych filcem, w kapciach, nawet w pianinie. Aby pozbyć się moli, trzeba usuwać ich gniazda razem z jajami.
Worek z odkurzacza powinien być regularnie opróżniany, gdyż jest często siedliskiem moli i innych owadów.

Jak skutecznie wytępić mole ubraniowe?

Mole odzieżowe można zwalczać bezpiecznymi domowymi metodami. Kiedy zauważymy wyfruwające z szafy drobne mole (zazwyczaj jest to okres od maja do września), to ostatni znak, że już trzeba podjąć kroki, aby skutecznie mole wytępić. Naftalina jest często stosowanym środkiem na mole odzieżowe, jednak nie zawsze jest skuteczna (nowe produkty z naftaliny zawierają żywice, które niwelują zapach naftaliny, jednak są ulubionym przysmakiem moli). Poza tym naftalina jest bardzo toksyczna dla ludzi i zwierząt domowych. Trudno jest pozbyć się jej nieprzyjemnego zapachu nawet piorąc ubranie. Dlatego, jeśli już zdecydujemy się na jej użycie, po usunięciu jej z szafy można umieścić w szafie woreczki z sodką kuchenną, która neutralizuje zapach naftaliny. Można zaopatrzyć się w zawieszki nasączone nowoczesnym środkiem przeciwmolowym o neutralnym zapachu, jeśli chcemy je wykorzystać w naszej szafie.

Dobra rada: jeśli chcemy wypróbować środki na mole z feromonami, trzeba pamiętać o tym, że mogą one przyciągnąć mole z zewnątrz.

Warto skorzystać ze sprawdzonych domowych sposobów na mole w szafie.

 1. Aby pozbyć się moli szafy z ubraniami trzeba opróżnić, przetrzeć wewnątrz ciepłym octem, wysuszyć przy otwartych drzwiczkach.
 2. Zakamarki i szczeliny spryskać ciepłym octem lub denaturatem z sokiem z cytryny (najpierw wykonać próbę, aby sprawdzić, czy nie szkodzi powierzchni). Do octu można dodać olejki eteryczne (na 150 ml octu po 7 kropli olejku eukaliptusowego i olejku cytrynowego oraz 5 kropli olejku lawendowego).
 3. Jeśli meble nie są lakierowane ogrzać miejsca spojeń płyt gorącym strumieniem suszarki do włosów.
 4. Wyprać ubrania w najwyższej dopuszczalnej przez producenta temperaturze, a delikatne tkaniny, które wolno prać tylko w niskich temperaturach (np. wełna) owinąć szczelnie w worek foliowy i włożyć na tydzień do lodówki na najzimniejsza półkę. Mocniejsze tkaniny, takie jak dżins można włożyć na kilka(naście) godzin do zamrażarki.
 5. Materiał, na którym znajdziemy gniazdo moli ubraniowych, oczyścić delikatną szczotką lub odkurzyć, zwilżyć i przez kawałek lnianego płótna wyprasować gorącym żelazkiem o możliwie najwyższej temperaturze  (przeczytać informację producenta na etykietce). Delikatne tkaniny prasować przez wilgotne płótno. Już temperatura około 40ºC niszczy jaja moli.
 6. Grube ubrania, koce, narzuty oraz tkaniny, których nie powinno się prasować ani prać, wynieść przynajmniej na taras, najlepiej na silne słońce lub mróz, które zabiją jaja moli odzieżowych.

Podobne wpisy

13 komentarzy

   1. U mnie niestety sytuacja molowa wymknela sie spod kontroli. Pomyslalam,se preparat z feromonami to bedzie cos,co skutecznie pomoze w tej beznadziejnej sytuacji. Prosze o rade.W skrocie, zakupilam domek nasaczony feromonem. Powinnam go zlozyc i trzymac gdzies w szafie,by tam sie wszystkie zlatywaly,tzn czy powinien byc na malej powierzchni? Obecnie wisi na scianie w pokoju. Widze,ze lataja i czegos szukaja,ale moze otwarta przestrzen nie jest wlasciwa przy stosowaniu takich srodkow?

    1. Mimo,że wielu producentów środków p. molom twierdzi, że są one skuteczne na powierzchni nawet 20 m², to najbardziej skuteczne one są w zamkniętej szafie. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

 1. W maju miałam mole w szafie ale poszłam na łatwiznę i kupiłam silną truciznę w sprayu. Po spryskaniu nie ma moli ale na dwóch bluzkach mam odbarwienia. Raczej wrócę do octu i lawendy w szafie

  1. Spray na owady jest świetny. Ja akurat miałam pod ręką na mrówki. Popryskałam, odkurzyłam, zmyłam wodą z octem i nie ma dziadostwa. A tak nie mogłam się ich pozbyć. Nie działało nic. Domki, pułapki. I w desperacji sięgnęłam po ten spray. Spróbujcie

 2. Kupiłam kilka ładnych ciuszków w sklepie z używaną odzieżą. Boję się że są w nich jaja moli a bluzeczki można prać tylko w niskiej temperaturze. Nie chcę używać sprayu na mole, wiem że skuteczny, ale mam astmę unikam chemii jak ognia. Podobno jaja moli mogą przetrwać kilka lat, Jak się ich pozbyć?

  1. Wyprać w temperaturze zalecanej przez producenta i powiesić w silnie nasłonecznionym miejscu. Przed nami jeszcze kilka upalnych dni. Jednak silne słońce może zniszczyć kolor, więc lepiej je wyprasować. Idealnie byłoby wymoczyć wyprane ubrania w wodzie z octem, ale w Pani przypadku raczej w łazience przyjaciółki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *