Jak chronić się przed komarami?

Domowe środki na komary. Sposoby ochrony przed komarami bez stosowania środków chemicznych

Lawenda_kwitnie

Jak zapobiegać ukłuciu przez komary?
Komary są najaktywniejsze i zarazem najbardziej dokuczliwe o zmierzchu i wieczorem. Lęgną się w wilgotnych i ciepłych miejscach, nie tylko w stawach, na bagnach, w pobliżu rzek i jezior, lecz również w gęstych wilgotnych krzakach, beczkach napełnionych wodą, rynnach pod dachem. Wprawdzie ich ukłucia bardzo rzadko wywołują silne reakcje alergiczne, lecz nie należy bagatelizować, zwłaszcza u dzieci.

Najlepszą ochroną przed komarami jest luźne ubranie
(przez obcisłe łatwiej im jest wbić się w skórę), najlepiej w jasnych kolorach, które (podobno) nie przyciągają komarów. Nie powinno się zostawiać odkrytych nóg i ramion. Obowiązkowo założyć skarpetki, gdyż komary szczególnie lubią kłuć w stopy, nie tylko pocące się.

Zapach rozgrzanego ciała i potu szczególnie silnie przyciągają komary. Choćby dlatego trzeba dbać o higienę osobistą, zmieniać przepoconą bieliznę i skarpetki. Codzienny prysznic to także ochrona przed komarami spragnionymi naszej krwi.

Należy zrezygnować ze stosowania silnych perfum
, które przyciągają zarówno komary jak i osy.

Aby zmienić zapach skóry w ciągu dnia można zażywać witaminę B1
, lub spryskać skórę wodą z rozpuszczoną witaminą. Jednak jej działanie nie jest skuteczne u wszystkich.

W ogrodzie czy na tarasie skuteczna na komary będzie podpalona w metalowej miseczce niewielka ilość zmielonej kawy naturalnej. Można wykorzystać wysuszone fusy kawy (bez mleka i innych dodatków).

Na wycieczkę w rejon jezior i bagien warto wziąć ze sobą wcześniej zaimpregnowane ubrania i namioty oraz moskitiery.

W ogrodzie trzeba usunąć naczynia ze stojącą wodą np. deszczową, wyczyścić i osuszyć rynny dachowe, które są ulubionym miejscem bytowania komarów w pobliżu ludzi.

Pewną ochronę przed komarami daje nam wiele roślinplektrantus (zwany komarzycą), lawenda, pelargonia, geranium, krzaki pomidorów, orzech włoski, rącznik pospolity (rycynus), różne gatunki mięty, kocimiętka (odstrasza także muchy), bazylia (nie lubią jej też muchy i mole), szałwia, macierzanka, hyzop, lebiodka, czosnek (odstrasza też muchy), cebula, cytryna czy surmia, która pięknie kwitnie od czerwca do lipca.

Komary unikają roślin z rodziny jasnotowatych, wiechlinowatych i mirtowatych. Dlatego warto posadzić te rośliny w ogrodzie, pod oknami lub na parapecie okiennym. Można też zmiażdżyć liście lawendy, pelargonii, geranium, cytryny, mięty, szałwii czy bazylii i wetrzeć sok w odkrytą skórę. Nie bez powodu na wsi przed pracą w polu wtykało się za pazuchę leśne paprocie, świeżo zerwane zioła lub plotło się z nich wianki i zakładało sobie na głowę lub na szyję koni.

Na okna w mieszkaniu, szczególnie w sypialni warto założyć siatki ochronne o drobnych oczkach, nad łóżkiem i wózkiem dziecka rozwiesić moskitierę.

Komary chętnie zgromadzą się na ścianach, można je usunąć odkurzaczem, (choć jest to niełatwe zadanie).

Komary nie lubią chłodu, dlatego w biurach powinna być włączona klimatyzacja.

Powinno się wspierać osiedlowe akcje zawieszania budek dla jerzyków, które sprawnie oczyszczają otoczenie z komarów. Pomagają im w tym jaskółki.

Niestety elektryczne urządzenia odstraszające i rozpylające aromaty rekalmowane jako skuteczne na komary nie dają skutecznej ochrony przed nimi. Podobnie jest z pochodniami z olejkami eterycznymi. Powinno się unikać świec aromatycznych, które mogą zawierać rakotwórcze substancje. Podobnie jak spirale owadobójcze, które są zakazane w niektórych europejskich krajach.
Bardzo szkodliwe dla zdrowia są środki do zwalczania komarów, zwłaszcza zawierające DEET (diethyltoluamid) lub icaridin.
Należy unikać opasek na komary na nadgarstek i naklejania plastrów na komary, gdyż nie wiadomo jakich substancji naprawdę użyto. Poddaje się w wątpliwość skuteczność urządzeń wysyłających ultradźwięki w celu ochrony przed komarami. Pułapki świetlno-elektryczne można stosować tylko w zamkniętych pomieszczeniach, ponieważ przyciągają i niszczą pożyteczne owady. Pułapki elektryczne nie mogą być stosowane w strefach zagrożonych wybuchem (np. gazu, benzyny).

Repelentów nie powinno się nanosić na skórę razem z kremem do opalania, lecz po 30 minutach od nałożenia kremu na skórę.

Wiele osób wierzy w to, że komary atakują nas intensywniej, kiedy w naszej diecie jest dużo słodyczy lub tłuszczu, jednak brak jest naukowego uzasadnienia dla tego poglądu.Artykuły powiązane:
Przepisy na domowe preparaty odstraszające komary.
Domowe sposoby łagodzenia podrażnienia skóry po ukłuciu komara.
Domowe preparaty na podrażnienia skóry po pokłuciu przez komary.

 

Podobne wpisy

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *