Przepisy na domowe środki odstraszające komary

Skuteczne domowe sposoby na komary

Komar_pije_krew
Proste domowe sposoby na komary. Przepisy na preparaty i ich składniki: ocet jabłkowy, ocet spirytusowy, mięta, lawenda, goździki, piołun, olej kokosowy, sok aloesu, olejki eteryczne…

Czy jest jakikolwiek nieszkodliwy dla człowieka środek na komary? Otóż tak! Okazuje się, że pomocne w walce z komarami mogą być naturalna kawa, przyprawy kuchenne, popularne zioła z ogrodu i łąki oraz naturalne olejki zapachowe, stosowane w niewielkich ilościach.
Olejki syntetyczne nie mają działania ochronnego i mogą wywołać reakcje alergiczne. Olejki eteryczne również mogą wywołać uczulenie, szczególnie w słoneczny i upalny dzień. Nakładając olejki trzeba omijać okolice oczu, ust, nosa, rany i zadrapania na skórze. Dużą ostrożność trzeba zachować stosując aromaty w obecności dzieci, zwłaszcza niemowląt. Olejki eteryczne można mieszać ze sobą, jednak kombinacje nie podnoszą ich skuteczności.

Najlepsze działanie odstraszające komary ma olejek migdałowy, olejek cytrynowy, olejek cynamonowy, olejek waniliowy, olejek goździkowy albo olejek eukaliptusowy. Sam olejek eteryczny można wetrzeć w skórę  na wewnętrznej stronie nadgarstków lub dodać go do balsamu do ciała. Nakłada się go na miejsca o małej powierzchni, najlepiej tam, gdzie najwięcej się pocimy – w zgięciach łokci, nadgarstków, kolan, na karku. Nie smaruej się nim całego ciała, aby zapobiec niechcianym reakcjom alergicznym.
Olejki eteryczne są bardzo skuteczne, można przygotować z nich preparaty odstraszające komary. Mają krótkie działanie, dlatego trzeba je ponownie stosować po upływie 30-60 minut. Nie powinno się ich stosować razem z preparatami do opalania.

Niektóre odstraszające preparaty na komary można przygotować wcześniej w domu i sięgać po nie przed wieczornym spacerem.

Przepisy na domowe preparaty zapobiegające pokłuciu przez komary

Ocet jabłkowy, ocet spirytusowy na komary
Ocet jabłkowy (tylko naturalny) lub ocet spirytusowy rozcieńczyć wodą (1:1), spryskać ubranie, plecak, leżak, krzesło… Wrażliwą skórę opryskaną octem wymyć wodą z mydłem.

Ziołowy preparat na komary na bazie alkoholu
3-4 łyżki mieszanki suszonych ziół mięty, lawendy oraz zmiażdżonych goździków zalać filiżanką wrzącej wody, gotować przez 3-5 minut pod przykryciem na małym ogniu. Ostudzić, przecedzić i dodać pół filiżanki czystego alkoholu  o mocy min. 70%, np. etanolu.
Płynem spryskiwać odsłonięte fragmenty skóry. Preparatem można też spryskać wózek dziecka. Przechowywać w lodówce. Alkohol wysusza skórę, dlatego trzeba ją wcześniej natłuścić.

Domowy preparat z piołunu odstraszający komary 
Do termosu wsypać 1,5 łyżki rozdrobnionych liści bylicy piołun, zalać 0,5 l wrzącej wody. Po 30 minutach przecedzić, przelać do rozpylacza. Zraszać odsłoniętą skórę, włosy, ubranie, otaczające przedmioty. Zamiast liści można użyć też korzeni tego popularnego chwastu (szklanka pokrojonych korzeni bylicy piołun na 1,5 l wrzącej wody). Napar ma jasnożółty kolor.

Domowy olejek z oleju kokosowego, soku aloesu i olejków eterycznych na komary
Gruby liść aloesu wymyć, odciąć kolce, zmielić i przez płótno/gazę wycisnąć sok. Do 5 łyżek (75 ml) płynnego tłuszczu kokosowego dodać łyżkę soku z aloesu, po 5-7 kropli olejku goździkowego, olejku z mięty pieprzowej i olejku z geranium. Składniki dokładnie wymieszać. Smarować nim odsłonięte części ciała. Olej łatwo się wchłania i nie brudzi ubrań. Sok aloesu nawilża skórę. Domowy preparat na komary przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku w ciemnym miejscu przez 3-4 tygodnie.

Domowy preparat na komary z naturalnych olejków eterycznych bez alkoholu
Wymieszać 4 części olejku cytrynowego, część olejku goździkowego i część olejku cedrowego.
Mieszankę przygotować przed spacerem i nanieść na miejsca zgięcia w nadgarstku, łokci, kolan, kark i stopy, lub spryskać odsłonięte części ciała. Olejki mają krótkotrwałe działanie.

Prosty domowy środek na komary z olejków na bazie alkoholu
Wymieszać filiżankę żytniej wódki (lub innego żytniego alkoholu) i łyżkę ulubionego olejku o zapachu odstraszającym komary.
Alkohol przelać do butelki z atomizerem, dodać olejek, zamknąć i energicznie wymieszać. Przed spryskaniem skóry przetestować preparat na małej powierzchni skóry (najlepiej w zgięciu łokcia, na karku).

Domowy sposób na komary w sypialni
Nasączyć nieużywaną gąbkę ulubionym olejkiem eterycznym (lawendowym, eukaliptusowym, miętowym lub cytrynowym), włożyć do słoika i zamknąć na dobę. Wieczorem uchylić wieczko i postawić na parapecie podczas wietrzenia pokoju.

Artykuły powiązane:

Domowe sposoby łagodzenia podrażnienia skóry po ukłuciu komara cz. 1.
Domowe preparaty na podrażnienia skóry po ukłuciu przez komary cz. 2.
Jak chronić się przed komarami?

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *