Domowe sposoby łagodzenia podrażnienia skóry po ukłuciu komara

Jak radzić sobie z pieczeniem, swędzeniem, bólem i opuchlizną po ukłuciu przez komary?


Domowe środki dezynfekujące, łagodzących ból, opuchnięcie, pieczenie i swędzenie po ukłuciu przez komary: ocet jabłkowy, sok z cytryny, sok z cebuli, pasta do zębów, sok z kapusty, pomidora lub ogórka, sodka kuchenna, czarna herbata, herbata z pokrzywy, liście bazylii, twaróg, skórka banana, miąższ aloesu, ananas, olejek eteryczny…
Cebule

Jeśli ukłują nas komary, powinniśmy przede wszystkim nie drapać skóry, aby nie zakazić ranek. Jeśli to się już zdarzy, ranki trzeba szybko zdezynfekować.
 Uczucie pieczenia, swędzenia i opuchliznę po ukłuciu przez komary można łatwo ukoić i zlikwidować tradycyjnymi sposobami. Dostępne w aptece preparaty z kortyzonem czy o działaniu przeciwalergicznym są bardzo rzadko potrzebne nawet tym osobom, które silnie reagują na ślinę komarów. Do lekarza powinniśmy się udać jeśli powstała opuchlizna we wrażliwym miejscu np. na powiece oka lub pojawiła się gorączka, dreszcze, lub gdy zaczerwienienie w miejscu ukłucia przez komary stale się powiększa. Jeśli ukłucie komara jest świeże, pomoże wtarcie własnej śliny w podrażnioną skórę. Ślina działa antybakteryjnie i kojąco. W czasie spaceru na podrażnioną skórę po ukłuciu komara można przyłożyć przeżuty liść babki lancetowatej. Sok liści babki szerokolistnej i podbiału pospolitego ma podobne działanie.

W domu mamy do dyspozycji całą gamę środków dezynfekujących, łagodzących ból, opuchnięcie i swędzenie.

 1. Do podrażnioną skórę po ukłuciu komara przyłożyć na 2-3 minut tampon nasączony octem jabłkowym rozcieńczonym gorącą wodą w stosunku 1:1 (można dodać trochę gorzkiej soli epsom). Jeśli powierzchnia podrażnionej skóry jest duża, warto wymieszać ocet jabłkowy z mąką kukurydzianą, a powstałą pastę nałożyć na podrażnioną skórę. Poczekać aż wyschnie. Zmyć ciepłą wodą.
 2. Sok z cytryny ma słabsze działanie, lecz nie wysuszy skóry jak ocet.
 3. Ocet spirytusowy, ocet jabłkowy i sok ze świeżo przekrojonej cebuli, a właściwie zawarte w nich kwasy, uśmierzają ból po ukłuciu komara i osę. Mają też działanie przeciwzapalne.
 4. Pasta do zębów zawierająca olejki eteryczne (np. eukaliptusowy, miętowy) działa kojąco i wysuszająco na „bąble” po komarach. Nie stosować kolorowej pasty ani pasty do zębów zawierającej fluor.
 5. Sok ze zmiażdżonych liści kapusty, plaster pomidora czy ogórka ochłodzi i ukoi podrażnioną skórę.
 6. Mocno podgrzane na parze liście bazylii ukoją swędzenie po ukłuciu komara.
 7. Uczucie swędzenia można zahamować przykładając na 10 minut skórkę banana jej wewnętrzną stroną. Najpierw miejsce ukłucia przez komary trzeba koniecznie zdezynfekować.
 8. Podrażnienie skóry na dużej powierzchni zahamuje miąższ lub sok z często uprawianego w doniczce aloesu (aloe vera). Aloesu nie powinno się stosować w przypadku dzieci.
 9. Bromelaina i papaina, enzymy zawarte pod skórką ananasa maja działanie kojące i przeciwzapalne dla skóry w przypadku ukłucia przez komary.
 10. Naturalny olejek drzewa herbacianego sprawdza się na nierozdrapanych miejscach. Powinien być zawsze rozcieńczony wodą i nanoszony punktowo na miejsce ukłucia komara, gdyż może wywołać uczulenie.
 11. Sodka kuchenna ma delikatne działanie antyseptyczne i wysuszające, jest sprawdzonym środkiem kojącym podrażnienia skóry dzieci. Tampony lub gazę z roztworem z łyżeczki sodki i szklanki przegotowanej ostudzonej wody przykładać na miejsce ukłucia przez komary.
 12. Na swędzenie i podrażnienie skóry pomaga naturalny olejek lawendowy i czysty alkohol zmieszane w stosunku 1:1.
 13. Miód ma działanie hamujące procesy zapalne skóry, ale nie uśmierzy uczucia swędzenia.

W przypadku opuchlizny można przyłożyć na kilka minut lód owinięty w płótno. Nie powinno się przykładać lodu bezpośrednio na skórę, poza tym zbyt zimne i zbyt długo przykładane kompresy szkodzą skórze.

Opuchliznę po ukłuciu komara może usunąć papka ze świeżej ale zamrożonej pokrzywy, chłodny kompres z herbaty z suszonej pokrzywy lub z czarnej herbaty.

Przy dużym zaczerwienieniu i opuchliźnie w miejscach ukłucia przez komary warto przyłożyć zimny twaróg z lodówki. Jednak jeśli powstały ranki to tzreba z niego zrezygnować, ponieważ twaróg może wywołać zakażenie bakteryjne.

Artykuły powiązane:
Przepisy na domowe preparaty odstraszające komary. Zioła i olejki.
Domowe preparaty (na bazie octu i alkoholu) na podrażnienia skóry po ukłuciu przez komary.
Jak chronić się przed komarami?

Podobne wpisy

Jeden komentarz

 1. Najlepszym sposobem na swędzące bąble po komarach jest ostrożne podrapanie się przez ubranie i posmarowanie skóry śliną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *