Domowe preparaty na podrażnienia skóry po pokłuciu przez komary


Rady jak przygotować domowe preparaty utrwalone octem lub alkoholem na opuchliznę, swędzenie skóry i ból po ukłuciu komara. Skuteczne składniki: olejek eukaliptusowy, olejek goździkowy, olejek rozmarynowy, olejek lawendowy, olejek miętowy, olejek cytrynowy, babka lancetowata, rumianek, ocet jabłkowy, woda kolońska lub spirytus…
Niektóre domowe 
środki kojące skórę pokłutą przez komary można przygotować wcześniej, zwłaszcza kiedy często przebywamy wieczorem poza domem czy w ogrodzie.
Wieczorem komary są szczególnie aktywne i wkłuwają się w  odsłonięte ciało zostawiając swędzące bąble na skórze. Nieleczone podrażnienia skóry po ukąszeniach komarów znikają najczęściej po kilku dniach, jednak u osób wrażliwych ślady po pokłuciu komarów pozostają na skórze czasem przez kilka tygodni.

Domowy preparat z olejkiem goździkowym uśmierzający ból po ukłuciu komara – przepis aptekarza 
Woda kolońska i naturalny olejek goździkowy zmieszane w stosunku 1:4. Preparat wcierać w podrażnioną skórę.

Domowy preparat z olejku eterycznego na bazie octu jabłkowego
na uśmierzenie swędzenia i bólu po ukłuciu komara
Wymieszać pół filiżanki octu jabłkowego i 30-50 kropel ulubionego olejku eterycznego, przelać do buteleczki z atomizerem. Spryskiwać pokłutą przez komary skórę uważając na oczy i usta. Można wykorzystać olejek eukaliptusowy, olejek goździkowy, olejek rozmarynowy, olejek lawendowy, olejek miętowy czy olejek cytrynowy.

Szybka nalewka na bolącą, obrzękniętą skórę 
Składniki:
4 łyżki drobno posiekanych liści babki lancetowatej
4-6 łyżek posiekanych świeżych liści mięty
czysta wódka (35%-40%)
Liście zmiażdżyć albo zmielić, całkowicie zalać wódką w słoiku. Szczelnie zamknąć i wstawić do szafki. Następnego dnia przecedzić, nalewkę przelać do ciemnej buteleczki. Stosować bezpośrednio na skórę, bolące i obrzęknięte miejsca po ukłuciu przez owady. Szybka nalewkę można przechować w lodówce przez całe lato.

Nalewka z babki lancetowatej na spirytusie, koi ból i swędzenie, uczucie podrażnienia skóry 
Wiosną zebrać w suchy dzień liście babki lancetowatej (z dala od drogi, najlepiej na leśnej polanie, nieużywanej łące), włożyć do słoika i całkowicie zalać czystym spirytusem i zamknąć. Postawić w szafce, co 2-3 dni mocno wstrząsnąć. Po 5-6 tygodniach przecedzić. Można dodać kilka kropli olejku lawendowego. Płyn nanosić na waciku na miejsce po ukąszeniu komara, na skórę podrażnioną i bolącą. Przechowywana w lodówce nalewka zachowa swoje właściwości przeciwbólowe i gojące przez 2-3 lata.

Domowy preparat z rumianku na bazie alkoholu, na opuchliznę, podrażnienie skóry, swędzenie skóry po ukłuciu komara 
Zaparzyć bardzo silną herbatę z rumianku, ostudzić, dodać czysty alkohol w stosunku 1:1. Nasączyć gazę, przykładać do podrażnionej skóry. Przechowywać w lodówce.

Artykuły powiązane:
Przepisy na domowe preparaty odstraszające komary. Zioła i olejki.
Domowe sposoby łagodzenia podrażnienia skóry po ukłuciu komara.
Jak chronić się przed komarami?

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *