W ogrodzie marzec 

Prace w marcu

W ogrodzie marzec! Kalendarz prac w ogrodzie ekologicznym i w sadzie w marcu: w ogrodzie warzywnym, w ogrodzie ziołowym, w ogrodzie ozdobnym, w sadzie ekologicznym, w jagodniku, w szklarni, na balkonie i na tarasie… Jakie warzywa i kwiaty można wysiać w marcu? Cięcie drzew i krzewów w marcu. Przygotowanie gleby do sadzenia drzew i krzewów wiosną.
Na początku miesiąca powinno się przejrzeć kalendarz siewu warzyw, ziół, kwiatów –  to ostatni termin uzupełnienia zapasu nasion. Od początku marca wysiewa się wczesne odmiany warzyw oraz jednoroczne kwiaty kwitnące latem. Jeśli wiosna jest śnieżna i zimna, można opóźnić ten termin.

Ogród zaczyna się budzić, jednak jest jeszcze za wcześnie na prace na grządkach. Ważne jest, aby rośliny dopiero rozpoczynające wegetację po zimie nie były narażone na ekstremalne temperatury. Powinno się zdjąć ochronę tylko pod drzewami, aby gleba ociepliła się. W zamarzniętym gruncie korzenie nie mogą w pełni zapewnić drzewu niezbędnych substancji odżywczych i wody. Zostawia się ściółkę pod morelami i brzoskwiniami, aby opóźnić ich kwitnienie. W marcu skraca się i wycina gałęzie drzew. Formuje się korony w zależności od gatunku drzewa. Cięcie przeprowadza się tylko w suche i słoneczne dni – rozpoczyna się od odmłodzenia koron starych drzew. Jeśli temperatura nie spada już poniżej -10°C można prześwietlać jabłonie i grusze. Z drzew pestkowych najwcześniej można ciąć morele, od połowy marca śliwy, a brzoskwinie dopiero, gdy będą miały pąki kwiatowe, czyli w kwietniu. Pod koniec marca można zacząć sadzić drzewa owocowe. Wcześniej wytycza się miejsca i przygotowuje je. Krzewy owocowe rozmnaża sie przez odkłady i pobrane sadzonki.
Jest czas na zakup nawozów, środków grzybobójczych, przygotowanie potrzebnych narzędzi ogrodniczych. Prawdziwa wiosna rozpoczyna się kiedy na krzewach agrestu pękają pierwsze zielone pąki liściowe. W ciepły i słoneczny dzień trzeba wygrabić resztki roślin z trawnika, wysypać nawóz zawierający żelazo, aby wzmocnić źdźbła trawy i usunąć z trawnika niszczący go mech i koniczynę.

Kalendarz prac na rozsadniku i w szklarni w marcu

Po wysianiu nasiona zasypuje się cienką warstwą ziemi lub czystym piaskiem i lekko przyciska. Grubość warstwy pokrywającej nasiona powinna być tylko 2-3 razy większa od ich średnicy. Jeśli nasiona są położone zbyt głęboko, roślinki mogą nie przebić się lub będą słabo rozwijały się. Bardzo drobne nasiona wysypuje się na glebę i lekko wciska w podłoże.
Sadzonki po wykiełkowaniu wymagają niewielkiej ilości składników odżywczych i niewielkiej powierzchni do wzrostu. Jeśli jednak rosną bardzo gęsto, to rosną słabo, wyciągają się i żółkną. Aby temu zapobiec, trzeba je pikować. Pikowane rozsady przed wysadzeniem do gruntu są silniejsze. Do prawidłowego rozwoju sadzonka selera potrzebuje powierzchni 4 x 4 cm, pomidorów 8 x 8 cm, kapusty 6 x 6 cm lub 8 x 8 cm, bakłażanu i papryki 8 x 8 cm lub 10 x 10 cm, ogórka i cukinii 12 x 12 cm. Podczas rozsadzania rośliny trzeba uszczypnąć końcówkę korzenia, aby stymulować wytworzenie bocznych korzeni.
Sadzonki przykryć włókniną, regularnie podlewać, szklarnię wietrzyć w ciepłe dni.

Jakie warzywa na rozsady można wysiać w marcu? 

Już w pierwszej połowie marca na rozsady wysiewa się wczesne odmiany sałaty masłowej i kruchej, kalarepy, seler korzeniowy i naciowy, szpinak nowozelandzki, brokuły, poziomki. Dopiero w drugiej połowie miesiąca wysiewa się wysokie odmiany pomidorów, a pod koniec miesiąca karłowe odmiany pomidorów i paprykę.

Kalendarz prac w ogrodzie warzywnym 

W marcu nawozi się grządki. Gdy gleba wystarczająco wyschnie przygotowuje się ją do sadzenia i siewu. Najpierw płytko wyrównuje się powierzchnię opielonej grządki grabiami z zębami odwróconymi ku górze, aby zmniejszyć parowanie nagromadzonej zimą wody z gleby. Po kilku dniach można ją nawieźć nawozami mineralnymi, azotowymi (wysypać na powierzchnię i płytko przegrabić) lub płytko przekopać zostawione na zimę nawozy zielone czy kompost.
Do gleby sieje się pietruszkę, która lubi chłód, wytrzymuje temperatury nawet do -8°C. Jednak nie toleruje miejsc zacienionych i suchych. Gleba powinna być wcześniej przekopana, wzbogacona w próchnicę i wystarczająco wilgotna. Siewki pietruszki są bardzo delikatne, dlatego wysiewa się jej nasiona najwyżej na głębokość 2 cm. Wysiane w rowku zalewa się gorącą wodą, aby pobudzić je do kiełkowania.
Do gleby w marcu sieje się też pasternak i szpinak. Wczesne odmiany rzodkiewki i sałaty najlepiej wysiać z pietruszką, pasternakiem, ponieważ wcześniej wschodzą i wytyczają rządki.
W drugiej połowie marca sadzi się groszek i bób (gleba nie może być ciężka, błotnista), następnie grządkę trzeba dobrze udeptać. Grządki pod groszek nie nawozi się przed sadzeniem, lecz dopiero po jego wschodach.
Nie powinno się przekopywać grządek przed wysadzaniem rozsad, lecz wzruszać glebę tylko na powierzchni, w przeciwnym razie rozsady uschną.
Poza tym w ogrodzie ekologicznym w marcu powinno się:
– usunąć suche, zmarznięte i chore liście truskawek;
– przykryć posadzone karpy rabarbaru dużymi donicami lub wiadrami aby przyspieszyć wegetację;
– przygotować, ustawić tunel foliowy;
– na grządkach wysiać nasiona wczesnych odmian marchwi i przykryć włókniną; nasiona najpierw przechować w ciepłym pomieszczeniu przez 2 dni w wilgotnym piasku, aby przyspieszyć wschody, następnie gęsto wysiać razem z piaskiem –  warto dodać nasiona rzodkiewki, aby wyraźnie wytyczyły miejsca, w których wzejdzie marchew do zbioru na początku czerwca.
Pod koniec marca należy umieścić ziemniaki do kiełkowania w pomieszczeniu o wysokiej temperaturze i wilgotności, aby wzmocnić odporność bulw i przyspieszyć zbiory.

Kalendarz prac w sadzie i w jagodniku w marcu

W marcu kontynuuje się ochronę drzew owocowych przed chorobami i szkodnikami. Korę drzew trzeba wciąż chronić przed silnym marcowym słońcem. Przy stabilnych dodatnich temperaturach można rozpocząć oprysk przeciwko chorobom grzybiczym.
Jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji drzew owocowych wycina się zdrowe młode gałązki do wiosennego szczepienia. Przed nabrzmieniem pąków wycina się jednoroczne i zdrowe pędy czarnej porzeczki na sadzonki. Powinny mieć 15-20 cm długości i 4-5 pączków. Po ukorzenieniu sadzi się je jesienią na miejsce stałe. Od początku marca ukorzenia się gałązki agrestu przez odkłady poziome. Poza tym trzeba nawieźć drzewa i krzewy ozdobne.

Cięcie drzew i krzewów w marcu:

– przyciąć ozdobne drzewa i krzewy kwitnące latem;
– usuwać chore i suche pędy drzew i krzewów; suche gałązki przycina się do zdrowego drewna;
– skrócić końce gałązek agrestu, aby się rozkrzewiły i obficiej owocowały;
– zgodnie z zasadami cięcia gatunku przycinać drzewa owocowe zanim zaczną wypuszczać młode pędy; posmarować rany maścią przeciwgrzybiczą;
– pod koniec miesiąca, jeśli pozwala na to pogoda, prześwietlić krzewy porzeczek, agrestu, aronii;
– dezynfekować sekator, piłę przed cięciem i w trakcie (denaturat lub spirytus).

Kontroluje się stare budki lęgowe rozwieszone w ogrodzie ekologicznym, ich stan i mocowanie (wyparzyć czystą wrzącą wodą bez środków chemicznych, uszczelnić,  następnie mocno przymocować na stałe miejsce). Warto rozwiesić lub rozstawić poidełka dla ptaków, aby z pragnienia nie obrywały młodych pąków z krzewów jagodowych.

Pod koniec marca, gdy ziemia będzie bardziej ogrzana i lżejsza, można rozpocząć sadzenie i przesadzanie drzew i krzewów, także tych z odkrytym korzeniem. Wcześniej wytycza się miejsca i przygotowuje je do sadzenia drzew i krzewów.

Przygotowanie gleby do sadzenia drzew i krzewów wiosną 

Dla drzew ziarnkowych przygotowuje się głębsze i szersze doły do sadzenia (60 cm głębokości i 1 m średnicy) niż dla drzew pestkowych (40 cm x 80 cm).
Dla porzeczek i agrestu wykopuje się dołki o wymiarach 40 cm x 40 cm. Maliny sadzi się płycej o 10 cm.
Do dołów wsypuje sie kompost (można dodać do niego 15 dag superfosfatu i 5 dag azotanu) wymieszany z żyzną ziemią (ogrodową lub z wierzchniej warstwy gleby) i tworzy kształt kopca. Sam kompost nie zatrzymuje wilgoci i drzewko mogłoby uschnąć.

Odległość między drzewami i krzewami owocowymi zależy od gatunku, odmiany, rodzaju gleby i wielkości ogrodu. Na małych obszarach należy sadzić drzewa szczepione na podkładkach skarlających.

Kalendarz prac w ogrodzie ozdobnym w marcu 

Rośliny cebulowe najwcześniej rozpoczynają swoją wegetację. Wschodzące tulipany trzeba przykryć choiną lub obsypać kompostem, aby ochronić przed nocnym mrozem. Kwiaty cebulowe wymagają wczesnego nawiezienia nawozem azotowym (trzeba wysypać go wokół rośliny i uważać na liście, aby ich nie poparzyć). Glebę spulchnia się, a nawóz trzeba w nią wmieszać. Tulipany porażone wirusami trzeba jak najszybciej wykopać i wyrzucić.
Aby zapobiec rozwojowi chorób grzybowych usuwa się resztki roślin z gleby, ziemię wokół roślin podatnych na grzyby podlewa się różowym roztworem nadmanganianu potasu (3-5 g substancji na 10 l wody).
Marzec to dobry miesiąc na rozmnażanie wierzby iwy przez sadzonki.

Poza tym w ogrodzie ekologicznym w marcu powinno się:

– skrócić końce krzewów kwitnących wiosną, aby pobudzić je do tworzenia pąków kwiatowych;
– skrócić powojniki i krzewy ozdobne kwitnące latem;
– warstwami odkrywać róże;
– podzielić coraz słabiej kwitnące byliny i posadzić w innym miejscu; dzieli się  byliny kwitnące latem: hosty, liliowce, rudbekie…
W 2. połowie marca wysiewa się roczne kwiaty w ciepłym pomieszczeniu (goździki ogrodowe szabo, astry, cynie, portulaka, tytoń, zatrwian, lwia paszcza, nagietek, petunie, niecierpek, lobelia…). Drobnych nasion (np. lwiej paszczy) nie przykrywa się glebą. Bardzo drobne sadzonki lobelii, petunii, begonii po raz pierwszy pikuje się po kilku sztuk, pojedynczo dopiero za drugim razem. Sadzi się płytko zwracając uwagę na to, by korzenie nie podwinęły się.
Pikowane roślinki trzeba chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, podlać po raz pierwszy po 2-3 dniach, ale obficie.
Dopiero pod koniec marca, gdy gleba w ogrodzie już wyschnie, można wysiać do niej smagliczkę, ostróżki, chabry, pachnący groszek, mak lekarski (nie tolerują rozsadzania). Nasiona groszku powinno się przed siewem przechować przez kilka dni w wilgotnym piasku.

Kalendarz prac w ogrodzie ziołowym w marcu

Pod koniec marca można wysiać ogórecznik bezpośrednio do gleby. W ciepły i suchy dzień trzeba przyciąć zioła wieloletnie, aby rozkrzewiły się: cząber górski, lawenda, szałwia, tymianek… Po obsypaniu wilgotnym kompostem rozmnaża się je przez ukorzenienie bocznych gałązek.

Pielęgnacja roślin doniczkowych w marcu 

W marcu przesadza się rośliny ozdobne do świeżej ziemi i do większych doniczek. Rozpoczyna się nawożenie roślin, które nie będą przesadzane. Delikatnie podlewa się kaktusy (regularnie dopiero w kwietniu).

Rady jak rozplanować pracę w ogrodzie ekologicznym i w sadzie zawarte są w cyklu Plan pracy na cały rok w ogrodzie i w sadzie.

Artykuły dotyczące planowania ogrodu warzywnego, ogrodu ozdobnego i sadu, dobrego sąsiedztwa roślin, korzystnego przedplonu i poplonu, ekologicznego zwalczania szkodników, przepisy na ekologiczne preparaty roślinne można znaleźć w zakładce Ogród.  

(kalendarz prac ogrodowych)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *