Jakie jest dobre sąsiedztwo dla drzew owocowych? Cz. 2

Dobre sąsiedztwo drzew owocowych i drzew jagodowych, krzewów owocowych, ziół i kwiatów w ogrodzie i w sadzie


Sadzenie drzew a
allelopatia. Planowanie ogrodu biodynamicznego i przydomowego sadu – uprawa współrzędna. Rady gdzie sadzić drzewa owocowe i dzikie drzewa jagodowe aby były zdrowe i dawały wysoki plon: jarząb brekinia, jarząb domowy, jarząb mąkinia, jarzębina, leszczyna, mirabelka, morela, morwa, nektaryna, nieszpułka, orzech włoski, pigwa, śliwa, śliwa wiśniowa ałycza, wiśnia…

Złym sąsiedztwem drzew owocowych
są rośliny głęboko korzeniące się, np. róże, maki, łubin trwały, osty, dziewanna, bób. Szałwia i bylica piołun powinny rosnąć w odległości nawet kilku metrów od drzew owocowych i drzew jagodowych. Zawilce, przylaszczka pospolita, rannik zimowy przyczyniają się do rozprzestrzeniania choroby grzybowej na śliwach, mirabelkach, brzoskwiniach i morelach. Pod drzewami nie powinno się sadzić warzyw, poza niskim grochem, szpinakiem, sałatą. Pod młodymi drzewkami owocowymi, zwłaszcza pod  jabłoniami i gruszami, nie powinno się wysiewać trawy. Złym sąsiedztwem dla drzew owocowych są sasanki, przylaszczki, miłek wiosenny, piwonie, maki, orliki, pełniki, ostróżki.

W sąsiedztwie drzew owocowych nie powinno się sadzić roślin wytwarzających bulwy, szczególnie ziemniaki. Duże krzewy owocowe takie jak berberys, głóg, tarnina nie powinny rosnąć w ogrodzie użytkowym, ponieważ hamują rozwój sąsiednich roślin.

Dobre sąsiedztwo drzew owocowych, krzewów owocowych, ziół i warzyw w ogrodzie i sadzie, czyli które drzewa owocowe, krzewy owocowe, zioła i warzywa sadzić obok siebie? Allelopatia

Jarząb brekinia
Brekinia rośnie zarówno w bogatej glebie wapiennej jak i w słabej, kwaśnej a nawet kamienistej. Nie toleruje gleby stale wilgotnej ani piaszczystej. Źle znosi mrozy, dlatego w pierwszych latach korzenie brekinii potrzebują okrywy na zimę. Warto posadzić pod nią gęsto rośliny cebulowe chroniące przed nornikami, które ją bardzo lubią.
Jarząb domowy oraz jarząb mączny czyli mąkinia
Jarząb dobrze rośnie w miejscu słonecznym i lekko zacienionym, preferuje glebę żyzną, ciepłej, suchą i bogatą w wapń. Zarówno jarząb domowy jak i mąkinia źle znoszą nadmierną wilgoć, suchą glebę oraz upał.
Jarząb pospolity, jarząb zwyczajny, jarzębina
Jarząb pospolity jest drzewem odpornym na choroby, idealnym do amatorskich ogrodów. Źle znosi zanieczyszczone powietrze, choruje posadzony w pobliżu ulicy. Dobrze rośnie i plonuje na kwaśnej ale wilgotnej glebie, ubogiej z dodatkiem próchnicy, na stanowisku słonecznym i w półcieniu. Jarząb pospolity źle znosi upał i suszę oraz glebę bogatą w wapń. Jarzębina przyciąga szkodniki jabłoni, powoduje choroby wiśni. Nie powinna rosnąć w pobliżu róż, gruszy, głogu, jałowca.

Leszczyna
W pobliżu leszczyny zgodnie rosną wiosenne kwiaty cebulowe, porzeczka krwista, przywrotnik, funkie, złota truskawka, dziki bez czarny, dzika róża, trzmielina.
Leszczyna potrzebuje jasnego, słonecznego stanowiska osłoniętego przed wiatrem, oraz żyznej, wilgotnej gleby zawierającej trochę wapnia.

Morela
Morele dobrze rosną na stanowiskach ciepłych, słonecznych, jasnych, osłoniętych od wiatru, przy murze lub ścianie domu. Wymagają żyznej gleby piaszczysto-gliniastej, umiarkowanie wilgotnej, o odczynie obojętnym. Morele źle rośną na glebach kwaśnych i zimnych. Szkodzi im zanieczyszczone powietrze. Morela lubi nawożenie kompostem, obornikiem, gnojówką z żywokostu. Najlepiej wybrać dla niej miejsce z dala od innych upraw.
Morele sadzi się w odległości 5 m od innych drzew owocowych. Idealnym towarzystwem dla moreli są nagietki, nasturcja, aksamitki, mięta, krwawnik, wrotycz. Ochronę przed mszycami na moreli zapewniają czosnek, cebula, melisa. Pokrzywa i chrzan zapobiegają występowaniu chorobom grzybiczym. Złocień maruna, czerwona naparstnica mają pozytywny wpływ na zdrowie moreli i ochronę przeciw gumozie i rakowaceniu. Szpinak siany jesienią jest dobrym nawozem zielonym.
Pod koroną moreli nie powinno się sadzić szałwii, zawilców, przylaszczki pospolitej, rannika zimowego. W pobliżu moreli nie powinno się sadzić owsa, ziemniaków (konkurencja o składniki odżywcze), ani pomidorów, ponieważ pod ich wpływem słabo rozwijają się korzenie drzewa.

Morwa
Morwę powinno się sadzić w miejscach ciepłych, słonecznych, w glebie żyznej, wapiennej. Morwa dobrze rośnie w glebie gliniastej ale przepuszczalnej, nawet trochę suchej.
Pod morwą warto wysadzić konwalię, która ma pozytywny wpływ na jej plenność.

Nektaryna
Nektaryna ma wymagania podobne do brzoskwini, jednak potrzebuje miejsca jeszcze cieplejszego i bardziej ukrytego przed wiatrem i mrozem, ponieważ silnie wymarza przez późny przymrozek.
Sadzi się ją przy południowej ścianie budynków, a gleba nie powinna wysychać. Nektaryna wymaga stałego nawożenia wapniem i magnezem.
Nektaryna potrzebuje ochrony przed mszycami, dlatego sadzi się pod nią szczypiorek, cebulę, niską nasturcję. Złym sąsiedztwem dla nektaryny są jabłonie, ziemniaki i pomidory.

Nieszpułka
Nieszpułkę sadzi się w przepuszczalnej ale trochę wilgotnej glebie gliniastej, bogatej w wapń. Nieszpułka wymaga około 4 m wolnej przestrzeni, stanowiska osłoniętego od wiatrów. Lubi miejsce słoneczne lub półcień.

Orzech włoski
Wbrew pozorom orzech włoski jest delikatnym drzewem, potrzebuje dużo ciepła i słońca, żyznej i lekkiej gleby zasobnej w próchnicę i wapń. Orzech włoski nie znosi gleby podmokłej, ponieważ korzeni się bardzo głęboko. Jest wrażliwy na silny mróz i późne przymrozki. W pobliżu 8-9 m nie powinno się sadzić innych drzew. Orzech włoski nie powinien być sadzony na małej działce – w miejscu jednego silnie rosnącego orzecha włoskiego można posadzić 12 drzewek karłowych.
Pod orzechem włoskim warto urządzić miejsce do odpoczynku, ponieważ zapach orzecha włoskiego odstrasza gryzonie i szkodliwe owady latające: muchy, komary, mszyce, mole. Wiele roślin źle rośnie w jego pobliżu, zwłaszcza, jeśli nie są usuwane jego opadłe liście (zawierają substancje hamujące wzrost roślin). Pod orzechem włoskim można wysiać trawę, miętę, posadzić zawilce gajowe i jeżyny.

Pigwa
Pigwa ma płytki system korzeniowy i dlatego wymaga żyznej i stale wilgotnej gleby o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Powinno się ją sadzić w miejscu nasłonecznionym, ciepłym i chronionym przed mrozem. Pigwy niskopienne można sadzić w odstępach 2.0 m x 3.5 m, dobrze rosną w pobliżu zbiornika wodnego. Pod koroną pigwy powinny rosnąć szafirki, czosnek, mniszek lekarski, łoboda, jasnota biała (głucha pokrzywa), facelia.
Złym sąsiedztwem dla pigwy są krzewy jagodowe, szałwia, drzewa iglaste.

Śliwa, mirabelka, renkloda
W odległości nawet 3 m – 4 m od śliwy niskopiennej nie powinno się sadzić innych drzew, ponieważ śliwa ma rozległy i płytki system korzeniowy.
Śliwy i mirabelki najlepiej rosną w miejscu słonecznym, ciepłym i chronionym przed wiatrem. Wymagają lekko ciężkiej, próchniczej i stale wilgotnej gleby o neutralnym odczynie.
W przypadku gumozy i rakowacenia śliwy lecznicze działanie ma rosnąca pod drzewem czerwona naparstnica. Korzystny wpływ na zdrowie śliwy mają także złocień maruna i nagietki.
Wysiew nasturcji pod śliwami daje ochronę przed ślimakami, mszycami i karczownikami. W pobliżu śliwy warto uprawiać czosnek, cebulę i chrzan, które odkażają glebę. Pod koronami śliw wysiewa się sałatę, koniczynę, facelię, łobodę, a pod koniec lata gorczycę na nawóz zielony. Obok śliw wysadza się bodziszki, jaskry wiosenne, kokorycz, które korzystnie wpływają na zdrowie drzewa.
W pobliżu śliw nie powinno sie sadzić ziemniaków. Złymi sąsiadami dla śliw są zawilce, przylaszczka pospolita, rannik zimowy, ponieważ przenoszą choroby grzybowe atakujące śliwy. W bezpośrednim sąsiedztwie śliw nie powinno się sadzić jabłoni, gruszy, wiśni, czereśni, porzeczek i malin. Porzeczki posadzone przy śliwie słabo rosną. Leszczyna, brzoza, jodła źle wpływają na śliwę.
Warto zwabić do ogrodu złotooki, biedronki, skorki, które żywią się mszycami, przędziorkami, pluskwiakami, małymi gąsienicami szkodliwych motyli bytujących na śliwie i innych drzewach owocowych.

Śliwa wiśniowa, ałycza
Ałycza najlepiej rośnie na glebie piaszczysto-gliniastej z dodatkiem próchnicy. Źle znosi glebę zarówno piaszczystą jak i ciężką, zbitą i nadmiernie wilgotną.
Śliwa wiśniowa lubi stanowisko słoneczne lub lekko ocienione. Wysiana pod nią niska nasturcja chroni ją przed atakiem norników.

Wiśnia
Wiśnie sadzi się w rozstawie 2,5 m x 4 m. Wiśnia źle rośnie w ciężkiej, zimnej i podmokłej glebie, a także w miejscach bardzo gorących. Korzystna jest dla niej luźna gleba piaszczysto-gliniasta. Wiśnia lubi nawożenie kompostem i gnojówką z żywokostu (1-2 razy w roku).
Wiśnie lepiej owocują kiedy w ich w pobliżu rosną czarne porzeczki. W przypadku gumozy i rakowacenia wiśni lecznicze działanie ma przede wszystkim rosnąca pod drzewem czerwona naparstnica. Korzystny wpływ na zdrowie wiśni mają także złocień maruna, nagietki, nasturcja i dzwonek brzoskwiniolistny, które powinno się wysiewać w pobliżu pnia wiśni. Nasturcja chroni wiśnie przed karczownikami, a bylica piołun przed mrówkami. Pod koroną wiśni można wysiewać aksamitkę, która wpływa na poprawę stanu gleby i chroni przed nicieniami. Konwalie mają zmniejszać podatność wiśni na brunatną zgniliznę (moniliozę). Czosnek, cebula i chrzan mają lekkie działanie grzybobójcze i odkażające glebę. Dobry wpływ na zdrowie wiśni ma krwawnik, wrotycz, bodziszek, koniczyna. Poza tym pod koroną wiśni mogą rosnąć sałata, szpinak, gorczyca na nawóz zielony. Dobrymi sąsiadami są krzewy winorośli i czarnego bzu lekarskiego.
W pobliżu wiśni nie powinno się sadzić śliw, ze względu na ich płytki i rozległy system korzeniowy oraz możliwość przenoszenia zakażeń grzybiczych. Jabłonie i grusze stanowią zbyt silną konkurencję dla wiśni. Złymi sąsiadami dla wiśni są morela (wydzieliny jej korzeni podtruwają wiśnię), maliny (powinno się je sadzić w najdalszej części ogrodu), agrest, truskawki i barwinek. Ziemniaki, papryka, pomidory, kolcowój przenoszą choroby wirusowe na wiśnie. Pszenica nie powinna być wysiewana przy sadzie wiśniowym.

Więcej informacji znajduje się w artykule  Dobre sąsiedztwo dla drzew owocowych cz. 1

Tekst opracowany na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji, lektury „Działkowca” od 1990 roku oraz książek:
Baake K.H. „Ogrodnik”, wyd. 2015
Gugenhahn E. „777 x ogród w pytaniach i odpowiedziach”, wyd. Ulmer 2002.
Weinrich Ch. „Mischkultur im Hobbygarten”, wyd. Ulmer 2008.

Więcej artykułów dotyczących planowania ogrodu, uprawy współrzędnej warzyw i ziół na grządce oraz krzewów w ogrodzie, płodozmianu, terminów siewu i sadzenia, ekologicznych sposobów zwalczania szkodników, przepisy na ekologiczne preparaty wzmacniające rośliny znaleźć w zakładce Ogród. 

Podobne wpisy

62 komentarze

 1. Jeszcze nie mamy drzew owocowych, chciałabym w tym roku posadzić śliwę, porzeczki i maliny. Czy mogę jeszcze posadzić morwę, nie jest za późno? Działka jest otoczona pięknymi tujami.

  1. Trochę za późno, choć listopad w tym roku jest wyjątkowo ciepły. Morwa potrzebuje około 6 tygodni na ukorzenienie się. Przy sadzeniu trzeba uważać na jej korzenie, które są bardzo delikatne. Morwa lubi miejsca osłonięte, ale tuje to złe towarzystwo dla drzew i krzewów owocowych.

  2. Dzień dobry,
   Mam kilka pytań.
   1. W jednym miejscu działki rosną porzeczki i porzeczkoagrest. Chciałabym nad nimi puścić winogrona. Czy to ms sens? Dodam że w pobliżu rosną jezyny.
   2. Zastanawiam się nad drzewkami kolumnowymi typu sliwa lub grusza. Czy sąsiedztwo wiśni łutowki lub thui będzie odpowiednie?
   3. Czemu sliwa która ma przynajmniej 5 lat nie kwitnie? Rośnie w polcieniu koło jeżyn.
   4. Czy zielony nalot na korze wiśni łutowki to mech czy jakaś choroba?

   1. 1. Nie, krzewy owocowe potrzebują światła a winorośl niezarośniętej gleby wokół i dużo suchego powietrza. Zagęszczenie roślin spowoduje choroby winorośli (mączniak!).
    2. Sąsiedztwo tui zdecydowanie niewskazane.
    3. Trzeba o nią zadbać – opielić, regularnie podlewać, nawieźć. Żeby owocowała potrzebuje dużo słońca.
    4. Kora wiśni pokrywa się zielonym nalotem z powodu nadmiaru wilgoci w powietrzu.

    1. A proszę mi powiedzieć, czy sąsiedztwo winogron i wiśni łutowki lub winogron i drzewek kolumnowych jest wskazane? Ewentualnie winogrona kolo jabłoni lub koło brzozy (wiem że brzoza ma płytki system korzeniowy)?
     Z góry dziękuję za odpowiedź

     1. Z moich doświadczeń wynika, że winorośl najlepiej rośnie sama ewentualnie obok brzoskwini.
      W pobliżu brzozy najlepiej rosną grzyby :))

 2. Mam na działce jarzębinę, ale zmarniała mi w tym roku. Mocno wyschły czubki gałązek i ma mało owoców. W pobliży rośnie czarny bez, też chorował i nie miał owoców. Zależy mi na obu drzewkach, ale obawiam się, że wzajemne towarzystwo im nie służy. Czy mam rację?

  1. Towarzystwo nie powinno być dużym problemem, chociaż oba drzewka wyciągają z gleby dużo wody (ale też nie lubią jej nadmiaru). To może być choroba bakteryjna lub grzybowa. Suche gałązki trzeba szybko wyciąć, zebrać wszystkie liście, resztki owoców i wynieść z ogrodu.

   1. Korzenie wiśni znajdują się płytko, łatwo je uszkodzić sadząc pod nią rośliny. Pod koroną wiśni, w słonecznych miejscach, sadzę tylko fasolkę szparagową. Po zbiorach pozostawiam korzenie w glebie, ponieważ wzbogacają ją w azot. Dynia bardzo wyczerpuje glebę z zapasów pokarmowych, powinna być uprawiana na osobnej grządce, cukinia i kapusta także potrzebują dużo pokarmu i stanowiłyby zbyt dużą konkurencję dla wiśni.

    1. Witam. Planuję posadzić w jednym rzędzie co 3 m kilka różnych drzew owocowych. Z lewej strony szpaleru mam maliny i borówki. Drzewa które chcę posadzić to: śliwka węgierka, papierówka, grusza i wiśnia. W jakiej kolejności sądzić drzewka? Może z którejś zrezygnować i posadzić co 4 m? Nie mam za wiele miejsca a bardzo bym chciała mieć po jednym drzewku… Między drzewami chciałbym posadzić po krzaczku czarnej porzeczki, czerwonej i agrest… Proszę o poradę czy to ma sens?

     1. Odległość 3 m między drzewami owocowymi jest zdecydowanie za mała. Śliwa i jabłoń wymagają najwięcej światła aby owocowały, wiśnia dobrze znosi lekkie zacienienie. Przez brak miejsca dla płytkich korzeni śliwka mocno ucierpi. Zrezygnowałabym z sadzenia mało wartościowej papierówki. Planując nasadzenia, oprócz sąsiedztwa dla drzew, trzeba wziąć pod uwagę odpowiednie stanowisko, rodzaj gleby i jej odczyn. Rady są także w 1. części artykułu http://mama-dobra-rada.pl/sasiedztwo-drzewa-owocowe-allelopatia-uprawa-wspolrzedna/

   1. Świdośliwa potrzebuje słońca, dobrze rośnie też w półcieniu. Podobnie jak brzozy ma płytki system korzeniowy, dlatego nie toleruje bliskiego sąsiedztwa drzew.

 3. 1. Wypowiedź na temat jabłoni :”Dobre sąsiedztwo dla jabłoni to grusza, czereśnia, śliwa”.”
  2. Wypowiedź na temat śliwy: „W bezpośrednim sąsiedztwie śliw nie powinno się sadzić jabłoni, wiśni i czereśni”.
  Jak powinnam to rozumieć?

  1. Śliwa ma wyjątkowo płytko rozmieszczone, rozległe korzenie (sięgają kilka metrów dalej niż korona drzewa), konkuruje o wodę nawet z krzewami. Dlatego w pobliżu śliw lepiej nie sadzić drzew z płytkim systemem korzeniowym (czyli m.in. jabłoni, wiśni, czereśni). Grusza, czereśnia i śliwa mogą rosnąć w sadzie z jabłoniami, nie hamują ich wzrostu. Jednak lepiej zachować duże odległości między drzewkami.

 4. Witam. Proszę o radę. Muślę o posadzeniu cisów na niski żywopłot w sąsiedztwie leszczyny purpurowej jarząbu pospolitego wiśni śliwowiśni. Jaki może mieć to wpływ na dzrzewa?

  1. Zarówno nasiona jak igły i kora cisów są trujące, dlatego trzeba bardzo uważać na dzieci. Cis korzeni się głęboko, w jego sąsiedztwie dobrze rosną karłowe drzewa ozdobne i krzewy.

 5. Dzień dobry, czy można jarzębinę posadzić niedaleko drzewek owocowych? Jeśli nie, to dlaczego? I jaka najmniejsza bezpieczna odleglosc?

  1. Jarząb pospolity ma dużo odmian, niektóre osiągają wysokość nawet do 20-25 m. Sadzony jest pojedynczo, ponieważ potrzebuje dużo słońca, poza tym płytko wypuszcza wiele korzeni bocznych. W cieniu rozwija się słabiej z dużą ilością odrostów korzeniowych. Nie zaleca się sadzenia popularnej jarzębiny w małym przydomowym sadzie owocowym.

   1. Dziękuję za odpowiedź. Chciałabym posadzić na brzegu działki z drzewkami i ogródka wzdłuż wjazdu na posesję. Znalazłam drzewka rosnace do 5 metrow. Nie chce ich sadzic miedzy drzewkami owocowymi. Zastanawialam sie, czy sa jakies przeciwskazania dotyczace np. chorob albo wplywu na drzrwka. Pozdrawiam!

    1. Aha, miejsce jest słoneczne, bo oprocz małych jeszcze drzewek owocowych i tuj teren w wiekszosci jest nieobsadzony.

     1. Jarzębina bardzo dobrze rośnie w towarzystwie sosny.

   2. Dzień dobry, dlaczego nie powinno się sadzić jarzębiny przy różach? Właśnie planowałam takie sąsiedztwo. Acha, między jarzębiną, a różami jeszcze czarny bez. Czy to bardzo złe zestawienie?

     1. Dziękuję za radę. Bardzo cenię sobie Pani posty z poradami i podczas urządzania ogrodu staram się wcielać je w życie 🙂 Pozdrawiam.

 6. Czy drzewa iglaste mają zły wpływ na drzewa owocowe . Np. Sosna lub świerk rosnący w sądzie jabłkowym lub śliwkowy.

  1. Z moich obserwacji wynika, że jabłonie dobrze rozwijają się i dobrze plonują póki sosna jest bardzo młoda i niewielka. Płytkie, poziome korzenie sosny osiągają długość 8-10 m, śliwa ma również bardzo rozwinięty system korzeniowy korzeni płytko położonych, natomiast jabłoń na szerokość korony. Oba drzewa lubią miejsca wilgotne i przede wszystkim potrzebują dużo słońca, aby ich owoce dojrzały.

 7. Dzień dobry. Posadziłam w swoim ogródku drzewka owocowe kolumnowe jabłonie i czereśnie w jednym rzędzie w odl. 1m od siebie. Czy mogę między drzewkami zasadzić lawendę?

  1. Jabłonie i wiśnie nie są najlepszymi sąsiadami. Drzewka kolumnowe wprawdzie mają małe korzenie ale za to lawenda rozwija spory (głęboki) system korzeniowy. Lepiej posadzić w pobliżu cebulowe, nagietki, nasturcje i delikatne zioła.

  1. Orliki wysiewają się w niekontrolowany sposób w nadmiarze, tworzą mięsiste korzenie palowe, które wytwarzają związki hamujące rozwój roślin wokół. Są konkurencją dla młodych drzew i dla tych, którze korzenią sie płytko. Najlepiej wydzielić dla nich osobną rabatę.

  1. Śliwa potrzebuje gleby o znacznie wyższym odczynie pH, z zawartością wapnia. Tworzy b. rozległy i płytki system korzeniowy, dlatego krzewy owocowe nie rozwijają się w jej pobliżu.

  1. Glebę pod marchew i pietruszkę korzeniową trzeba głęboko spulchnić, łatwo uszkodzić korzenie drzew owocowych.

 8. dzień dobry, pieknie dziekuje za pani opracowania 🙂

  czy przy leszczynie to musi byc zlota truskawka i krwista porzeczka? nie moze byc po prostu porzeczka i truskawka?

  1. Leszczynę sadzi się w ozdobnej części ogrodu, podobnie jak porzeczkę krwistoczerwoną. Leszczyna wymaga gleby o lekko podwyższonym pH, zaś porzeczka uprawiana na owoc glebę lekko kwaśną. „Złota truskawka” to Waldsteinia, ozdobna roślina płożąca o dużej tolerancji dla pH gleby. Pozdrawiam.

  2. Witam
   Zakładam sad owocowy i winnicę tunelową zastanawiam się nad żywopłotem 2m ,pytanie jaki wybrać ligustra,graba,itp

   1. Grab tworzy piękny żywopłot, ale trzeba liczyć się z tym, że wolno rośnie. Ligustr jest niewymagający, rośnie szybko, łatwo rozmnaża się przez odkłady i szybko zagęści żywopłot. Ptaki roznoszą jego nasiona, wyrasta w niechcianych miejscach. Przy sadach sadzi się dziką różę. Na pewno w żywopłocie nie powinno być roślin wabiących ptaki do sadu, w którym dojrzewają soczyste czereśnie. Można pomyśleć też o konstrukcji ażurowej, choćby w niektórych miejscach. Szczelna osłona czy gęsty żywopłot są niekorzystne – w wilgotne lata sprzyjają rozwojowi chorób, a zimą tworzeniu się zastoisk mrozowych. W przewiewnych sadach plony są wyższe.

 9. Witam, chciałam się dopytać czy można obok wiśni posadzić jarząb Burka? W Pani tekście jest informacja, że jarzębina powoduje choroby wiśni (jakie?). Jarząb Burka to krzyżówka jarzębiny i aronii – podobno odporna na szkodniki i choroby niemniej mam wątpliwości czy sadzić ja w sadzie…Pozdrawiam

  1. Wiśnia, jarzębina i aronia należą do rodziny różowatych, chorują na podobne choroby grzybowe, chętnie atakują je przędziorki. Jarzębiny sadzi się na skraju działki, przy alejkach, od frontu domu ze względu na walory ozdobne – na pewno daleko od drzew sadowniczych. Dużo zależy od klasy odporności drzewek na choroby. Pozdrawiam

  1. Świerk silnie zakwasza glebę, na której rośnie. Poza tym ma rozbudowany – choć płytki – system korzeniowy, który należałoby dokładnie wykopać. Zaleca się odczekanie kilku lat zanim posadzi się drzewo owocowe na miejsce innego drzewa.

 10. Czy do malin i jeżyn karłowatych posadzonych w ogrodzie stosuje się te same zasady co do odmian tradycyjnych jeśli chodzi o sąsiedztwo z innymi roślinami i odstępy między samymi sadzonkami?

  1. Karłowate odmiany malin i jeżyn przeznaczone są do uprawy w donicach na balkonach. Mają te same choroby i szkodniki co odmiany tradycyjne, tylko nie zajmują tak dużo miejsca.

 11. Czereśnia- mam ją( 2 szt obok siebie) już kilka lat i nie owocują.Dużo kwiatów, a potem kilka owoców.Miejsce słoneczne. Dzieki za odpowiedz.Pozdrawiam.

  1. Wiele odmian drzew owocowych potrzebuje kilku lat, aby zaczęły dobrze owocować. Drzewka trzeba opielić i nawieźć nawozem z przewagą potasu i magnezu (czereśnie potrzebują dużo azotu tylko wiosną). W sierpniu dobrze jest wysiać pod nimi groch i skosić go nie przekopując ziemi. W czasie suszy konieczne jest obfite podlewanie. Młodym czereśniom wycina się tylko gałęzie suche, chore, rosnące do środka korony. Tylko bardzo wysokim, starym czereśniom skraca się przewodnik. O dobrym sąsiedztwie dla czereśni http://mama-dobra-rada.pl/sasiedztwo-drzewa-owocowe-allelopatia-uprawa-wspolrzedna/

 12. Dzień dobry. Mam posadzone wzdłuż ogrodzenia 4 czereśnie, a dalej 2 świdośliwy. Ok 1 m od ogrodzenia. Chciałabym zaraz przy ogrodzeniu coś posadzić co osłoni moją działkę. Czy mogłabym cokolwiek tam posadzić? Myślałam o czymś na żywopłot lub jakichś krzewach, ale nigdzie nie znajduję informacji czy to nie zaszkodzi moim owocowym. Serdecznie pozdrawiam

  1. Przychodzą mi do głowy jedynie fasola, groszek pachnący, nasturcja – jednoroczne rośliny pnące. Wieloletnie osłabiłyby drzewa, które mają płytki system korzeniowy. Pozdrawiam, MDR

   1. Bardzo dziękuję za odpowiedź. A czy wogóle nie wchodzi w grę posadzenie wzdłuż ogrodzenia żywopłotu z laurowiśni? Chciałabym posadzić coś na stałe, żeby się odgrodzić od sąsiadów. Pozdrawiam

    1. Laurowiśnia lubi cień, w letnim słońcu zgubi poparzone liście. Zimą może wymarzać. Trzeba pouczyć dzieci, że jej owoce są bardzo trujące.

   1. Laurowiśnia nie powinna rozrastać się mocno w naszym klimacie, ale może osiągnąć około 1 m szerokości. Można też zastanowić się nad bluszczem, rośnie tylko w górę, do 50 cm rocznie.

 13. Dzień dobry,

  pięknie dziękuje za solidne podpowiedzi i Pani zaangażowanie w prowadzenie strony.

  W tym roku zakupiłam różne drzewka kolumnowe, są posadzone w dużych donicach.

  Rozumiem, że część porad tyczy się wpływu systemów korzeniowych na siebie.

  Mam pytanie, które z porad, albo które drzewka muszą koniecznie być od siebie daleko?

  Z opisów wyżej wnioskuję, że morela dobrze, by była dalej.

  Mam zakupione kolumnowe: jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie, miniaturową brzoskwinię.

  Do posadzenia został mi jeszcze ozdobny migdałek i jeżyna (ta ostatnia pójdzie do ziemi).

  Które z wymienionych wyżej drzewek rosną w donicach) mogą rosnąć obok siebie?

  1. W tym wypadku ważniejsza od sąsiedztwa jest odpowiednia przestrzeń, jaką powinny mieć drzewka oraz dostęp do światła słonecznego. Osobiście uważam, że do uprawy kolumnowej nadaje się najbardziej jabłoń, a najmniej wiśnia. Drzewka kolumnowe sadzi się do donicy o pojemności min. 30-40 l, najpóźniej po 3-5 latach przesadza do coraz większej. Optymalna pojemność donicy dla dojrzałego drzewka wynosi 70 l. Drzewka owocowe w donicach wymagają intensywniejszej opieki, podlewania i nawożenia niż rosnące w glebie. Jabłonki w donicy mogą przemarzać zimą, dlatego lepiej ustawić je już jesienią przy ścianie domu. Pozdrawiam, MDR

 14. Dlaczego nie można sadzić agrestu obok jabłoni; a jeśli już oba te gatunki rosną to jaka powinna być minimalna odległość między nimi. Czy ewentualne wkopanie bariery przeciwkorzeniowej jest w stanie uratować takie sąsiedztwo? Z góry dziękuję za odpowiedź; pozdrawiam serdecznie

  1. Zarówno jabłoń jak i agrest mają płytki ale rozległy system korzeniowy. Uważam, że krzewy owocowe powinno się sadzić w wydzielonym obszarze ogrodu, nie wśród drzew owocowych. Zalecana odległość między krzewami agrestu wynosi 2 m. Bariera nic dobrego nie wniesie. Pozdrawiam, MDR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *