Jak założyć trawnik?

Pielęgnacja trawnika cz. 3

Kiedy i jak założyć trawnik? Wybór nasion na trawnik. Jak przygotować glebę pod trawnik? Jak założyć trawnik? Jak dbać o młody trawnik?
Kiedy założyć trawnik?
Trawę można wysiać wiosną, w maju, kiedy gleba ogrzeje się do temperatury ponad 10°C. Jednak najlepszym terminem zakładania trawnika jest koniec lata i początek jesieni, czyli wrzesień. Wysiany trawnik jest wielokrotnie tańszy niż gotowa murawa z rolki. Nasiona traw kiełkują już w temperaturze 8°C, a w ciągu kilku tygodni wyrośnie z nich wystarczająco silna i gęsta trawa, aby przetrwać zimę. Trawa wysiana wiosną jest często zbyt szybko eksploatowana lub przesuszona, aby zdążyła się rozrosnąć i wzmocnić. Trawnik przy domu powinno się wysiać po zakończeniu wszelkich prac budowlanych i remontowych, aby nie zadeptać młodego trawnika. Na terenie, na którym użyto środków chemicznych do zwalczania chwastów siew mieszanki traw powinien być przeprowadzony nie wcześniej niż po okresie karencji podanym dla danego herbicydu.

Jak założyć trawnik? 

Wybór nasion na trawnik. Najlepiej kupić gotową mieszankę nasion traw z uwzględnieniem nasłonecznienia terenu, składu gleby i celu wykorzystania trawnika. Mieszanka nasion traw przynajmniej 3-4 gatunków zapewnia niezbędną równowagę, a wady niektórych gatunków traw są kompensowane przez zalety innych. Najczęstsze gatunki traw wysiewane na trawnik przed domem lub na działce to przede wszystkim wiechlina łąkowa (odporna na deptanie), życica trwała (tworzy gęstą darń), kostrzewa czerwona (rośnie na słabych glebach), mietlica pospolita (dobrze znosi suszę). Przygotowanie gleby pod trawnik i wysiew nasion odbywa się w kilku etapach. Bardzo ważne jest sprzątnięcie kamieni i odchwaszczenie terenu (nie powinno się pozostawiać koniczyny, która niszczy trawnik i przenosi choroby).
Nigdy nie powinno się nawozić gleby bezpośrednio przed siewem, zwłaszcza jeśli nawozy zawierają związki żelaza. Na 6-8 tygodni przed wysiewem nasion traw na słabszą glebę można rozrzucić wieloskładnikowy nawóz, glebę podlać.

Jak przygotować glebę pod trawnik? Jak założyć trawnik?

Przed wysiewem trawy trzeba starannie przygotować glebę, usunąć z niej resztki materiałów budowlanych, kamienie, pnie i butwiejące korzenie drzew, chwasty wieloletnie.
Trawy najlepiej będą rosły w lekkiej i przepuszczalnej ziemi o pH 5,6-7 z dużą zawartością próchnicy. Jeśli pH gleby przeznaczonej na trawnik jest zbyt kwaśne, trzeba ją zmieszać z delikatnym dolomitem lub silnie działającym wapnem ogrodniczym.
Natomiast ciężką gliniastą ziemię trzeba z wierzchu wymieszać z gruboziarnistym piaskiem, najlepiej rzecznym i torfem niskim (wystarczy warstwa piasku o grubości 3 cm i warstwa torfu o grubości 1 cm). Piasek spowoduje, że struktura gleby będzie lżejsza, luźniejsza a torf niski (nie wysoki!) będzie magazynował wilgoć.
Jeśli gleba jest słaba, należy ją nawieźć, a nawet pokryć warstwą żyznej ziemi na wysokość 10-20 cm. Do wzbogacenia używa się próchnicy, najlepiej mieszanki odchwaszczonej ziemi kompostowej, podłoża po uprawie pieczarek i niskiego torfu. Teren pod trawnik przekopuje się nie głębiej niż na 20 cm, starannie wyrównuje powierzchnię za pomocą grabi, rozbijając grudki ziemi.
Gleba musi odpocząć przez 3 tygodnie, po przekopaniu i wzruszeniu powinna lekko osiąść. Po tym czasie odchwaszczone, przekopane i wyrównane podłoże jest ubijane (duże powierzchnie są walcowane, małe udeptywane w butach z przymocowanymi deseczkami).
Dobra rada: sprawdza się walcowanie gleby za pomocą beczki z wodą.

Jak wysiać nasiona traw?

Bezpośrednio przed siewem powinno się usunąć chwasty, które zdążyły wzejść po ubiciu terenu.  Na siew wybiera się bezwietrzny i bezdeszczowy dzień. Na utwardzoną i wilgotną ziemię równomiernie wysiewa się nasiona, nie mniej niż 3-5 dag/m². Połowę mieszanki nasion traw sieje się wzdłuż a drugą połowę jeszcze raz w poprzek terenu. Jeśli obsiana ziemia nie będzie przykryta włókniną to nasiona trzeba zabezpieczyć przed ptakami i wypłukiwaniem przez silny deszcz delikatnie grabiąc teren grabiami wachlarzowymi i przykrywając nasiona warstwą ziemi o grubości max. 0,5-1 cm. Teraz obsianą glebę trzeba ubić (walcem lub kładąc długą deskę), aby nasiona traw lepiej wschodziły i zrosić wodą.
Przez pierwszy tydzień po wysianiu trawy trzeba codziennie delikatnie podlewać ziemię. W ciepłe i suche dni zrasza się ziemię 3-4 razy dziennie przez kilka minut, jeśli niebo jest zachmurzone wystarczy 2 razy dziennie. Utrzymywanie wilgoci przez 3-4 tygodni jest bardzo ważne, ponieważ niektóre gatunki traw kiełkują dopiero po 3 tygodniach.

Jak dbać o młody trawnik?

1. Na trawnik nowo założony można wejść, kiedy długość źdźbeł trawy osiągnie 8 cm. Nie powinno się go intensywnie używać.
2. Młodą trawę kosi dopiero kiedy osiągnie wysokość 8-10 cm, najwcześniej po około 2 miesiącach. Jeśli trawnik został wysiany we wrześniu, lepiej jest odłożyć koszenie na wiosnę.
3. Młoda trawę skraca się ją max. o 1/4-1/3 długości. Częste koszenie młodego trawnika powoduje, że trawa rozkrzewia się i wzmacnia. W okresie intensywnego wzrostu, w maju, trawnik kosi się wysoko co tydzień.
4. Trzeba zadbać o to, aby ostrza kosiarki nie były tępe, inaczej młoda trawka zostanie wyrwana.

Rady jak dbać o trawnik, jak podlewać trawnik, jakich nawozów potrzebuje trawnik, jak dbać o trawnik  zimą i po zimie, jakie są błędy w pielęgnacji trawnika i dlaczego trawa choruje zawierają artykuły ujęte w cyklu Pielęgnacja trawnika.

(pielęgnacja trawnika cz. 1-5)

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *