Pielęgnacja trawnika cz. 4

Rady jak dbać o trawnik aby był ładny


Błędy w pielęgnacji trawnika: sianie trawy, podlewanie trawnika, eksploatacja trawnika, koszenie i grabienie trawy, nawożenie trawnika. Problemy z trawnikiem. Dlaczego są puste miejsca na trawniku? Dlaczego wysiana trawa choruje? Skąd żółte i brązowe plamy na trawniku? Dlaczego trawa ma jasny kolor i wolno rośnie? Dlaczego trawa rośnie nierównomiernie? Filc w trawie…
Często łatwiej jest zapobiec problemom z trawnikiem niż je naprawić. Problemy z trawnikiem powstają najczęściej przez złą pielęgnację trawnika.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji trawnika powodujące jego słaby wzrost i choroby

1. Sianie trawy
Często wysiewa się za mało nasion. Trzeba kupować więcej mieszanki nasion traw, aby dokonać dosiewki. Świeże nasiona traw zachowują zdolność kiełkowania przez 4 lata, jeśli są przechowywane w chłodzie. Oferowane przez handel nasiona na dosiew to często nasiona traw szybko rosnących, które są jednocześnie bardziej podatne na choroby grzybowe, gorzej tolerują brak wilgoci i słabe gleby.

2. Podlewanie
Wysiane nasiona wykiełkują tylko w wilgotnej glebie. Aby młode trawki rozwinęły system korzeniowy trzeba je codziennie zraszać nawet przez miesiąc, ponieważ niektóre gatunki traw kiełkują po 3 tygodniach. W ciepłe dni glebę i siewki zrasza się kilkakrotnie, ale nigdy w godzinach, w których słońce operuje najsilniej. Straszy trawnik podlewa się rzadziej ale dużą ilością wody, aby dotarła do głębokich korzeni trawy.

3. Eksploatacja trawnika
Na młody trawnik można wejść dopiero po 2 miesiącach, kiedy trawa osiągnie wysokość 8-10 cm. Na starszym trawniku nie powinno się rozkładać leżaków, koców stale w tym samym miejscu, zostawiać przedmiotów, zwłaszcza dużych (basen, namiot, wiadra).

4. Koszenie trawy
Młody trawnik kosi się pierwszy raz kiedy trawa osiągnie długość 8-10 cm. Trawnik powinno się często kosić skracając tylko końcówki traw, co wzmacnia kępki traw pobudzając je do rozkrzewiania się. Nigdy nie powinno się radykalnie skracać trawy o więcej niż połowę długości źdźbeł. Krótkie koszenie znoszą tylko niektóre gatunki traw. Zbyt silnie skrócenie (krócej niż 3,5 cm w słońcu lub 4,5 cm w cieniu) powoduje, że trawa nie regeneruje się, żółknie, ma słabe korzenie, a w trawniku wyrastają chwasty i mech, rozwijają się choroby grzybowe.
Trawnika nie kosi się w słoneczne, gorące dni, ani kiedy trawa jest wilgotna.
Koszenie niszczy chwasty jednoroczne całkowicie, ogranicza rozsiewanie się wieloletnich. Gęsta trawa dusi chwasty i mech.

5. Grabienie trawnika
Brak grabienia trawnika i pozostawienie na nim rozkładających sie resztek roślin (ścięta trawa, opadłe z drzew owoce, liście) powoduje duszenie sie trawy, gnicie i choroby grzybowe. Na pokrywającym glebę filcu gromadzi się woda, paruje i nie dociera do korzeni.

6. Nawożenie trawnika
Trawie szkodzi zarówno za mało jak i za dużo składników odżywczych w glebie. Trawę dokarmia się nawozami wieloskładnikowymi zgodnie z porami roku, nigdy podczas upału i suszy. Trawnika nie powinno się nawozić przed zimą nawozami azotowymi.

Trawy zaatakowanej przez choroby grzybowe nie wolno wyrzucać na kompost, inaczej choroba rozprzestrzeni się!

Problemy z trawnikiem


Puste miejsca w trawniku

1. Przyczyną pustych miejsc w młodym trawniku może być słabe kiełkowanie nasion traw, gnicie nasion lub wydziobanie ich przez ptaki.
2. Jeśli trawa żółknie, wysycha i pojawiają się łyse placki, to przyczyną może być brak wilgoci, brak składników odżywczych, przedłużające się deszcze. Trawnik trzeba regularnie podlewać rano lub po południu i nawozić, ale nie przenawozić!
3. Jeśli źdźbła trawy rosną bardzo rzadko, ale wyglądają zdrowo, to przyczyną może być niewystarczający drenaż górnej warstwy podłoża. Glebę trzeba dobrze napowietrzyć (aeracja i wsypanie piasku do otworów w glebie).
4. Inną możliwą przyczyną łysego trawnika jest źle dobrana mieszanka traw do stanowiska (cień lub silne słońce) albo słaba gęstość siewu. Podczas zakładania trawnika nie można oszczędzać na nasionach! Optymalna gęstość wysiewu wynosi 3-5 dag mieszanki nasion traw na 1 m² (ilość można nieznacznie zwiększyć).
Samo nawiezienie trawy poprawi sytuację, ale nie wyeliminuje przyczyny problemu. W rzadkiej i nierozkrzewiającej się trawie rozrastają się chwasty. W przypadku rzadkiego trawnika glebę trzeba spulchnić, trawnik skosić, podlać, dosiać nasiona i zrosić. Najlepiej dosiać nasiona traw tej samej mieszanki traw. Trzeba pamiętać o tym, że szybko rosnące trawy są jednocześnie najsłabsze.
5. Puste miejsca w trawniku powodują pędraki żywiące się korzeniami roślin. Ich masowemu występowaniu zapobiega aeracja i wertykulacja trawnika, wygaszenie świateł wieczorem i w nocy, aby nie zwabiać chrząszczy.

Dlaczego wysiana trawa choruje?
1. Jeśli trawa została zbyt gęsto wysiana lub w okresie skrajnie wilgotnej pogody, to siewki trawy gazonowej mogą czernieć i gnić.
2. Jeśli młoda trawa żółknie, ale jej łodygi nie czernieją i nie są martwe, to nie ma infekcji. Powstanie żółtej plamy na trawniku może być spowodowane np. odchodami zwierząt domowych, zakopanym gruzem budowlanym, ponieważ skład chemiczny odpadów jest szkodliwy dla roślin.
3. Również mech zakłóca normalny wzrost trawnika, dlatego trzeba usunąć go z trawnika (napowietrzanie, wysypanie dolomitu lub nawozów zawierających związki żelaza).

Żółte i brązowe plamy na trawniku
1. Często powstają przez zbyt rzadkie koszenie trawy. Kiedy trawa jest wysoka, zielona jest tylko jej górna część, dolna natomiast jest pozbawiona światła, powietrza, żółknie i wysycha. Po skoszeniu trawy zostaje odsłonięta przebarwiona część źdźbeł i plamy na trawniku są bardzo widoczne.
2. Przyczyną żółto-brązowych plam na trawniku może być mocz psa, królika który „spala” trawę. Powstawaniu poparzeń można zapobiec szybko polewając obsikane miejsce dużą ilością wody, aby rozcieńczyć mocz. Jeśli takie plamy już powstały, to trzeba usunąć korzenie traw i wierzchnią warstwę gleby, dosypać żyzną ziemię, podlać czystą wodą i wysiać świeże nasiona traw. Przydeptać.
3. Podobne uszkodzenia powstają, kiedy w glebie rozmnażają sie nicienie lub pędraki. Nicienie niszczą zupełnie korzenie trawy tak, że murawę można podnieść jak dywan. Aby zapobiec ich pojawieniu sie w glebie wysiewa się aksamitkę i nagietki, których korzenie odstraszają wiele szkodników.
4. Brązowy kolor ma trawa spalona nawozem lub zaatakowana przez choroby grzybowe (rozwijają się one w temperaturach 25°C-30°C).

Zbyt jasny kolor trawy i powolny wzrost trawnika
1. Jednoczesne pojawienie się obu tych objawów wskazuje na brak azotu. Wiosną powinno się zastosować nawóz zawierający związki azotu, najlepiej płynny i w najniższym stężeniu w zakresie wskazanym na opakowaniu.
2. Trawa słabo rośnie na terenie pochylonym (składniki są wypłukiwane).

Trawa rośnie nierównomiernie
Jeśli po zastosowaniu nawozu tylko w niektórych miejscach trawa jest ciemnozielona i wysoka to znaczy, że nawóz został nierównomiernie wysypany. W miejscach gdzie jest jasnozielona trawa wysypać nawóz (ale nie zwiększać dawki!), dobrze podlać. Cały trawnik podlewać systematycznie i równomiernie.

Sfilcowany trawnik
Jeżeli trawnik pokrył się zbitą warstwą obumarłej trawy, mulczu zostawionego po koszeniu, to trzeba trawę skosić, następnie płytko naciąć darń (wertykulacja). Po tym dokładnie grabie się trawnik, aby usunąć resztki roślinne (filc). Filc ogranicza dostęp trawy do wody i powietrza. Trawnik nawozi się i zaraz po tym podlewa.

Rady jak dbać o trawnik zimą i po zimie, jakich nawozów potrzebuje trawnik, jak założyć trawnik, jak dbać o młody trawnik, jak i kiedy kosić trawnik, jak podlewać trawnik zawarte są w cyklu artykułów Pielęgnacja trawnika. 

(pielęgnacja trawnika cz. 1-5)

Podobne wpisy

5 komentarzy

 1. Skosiłem trawnik razem z liśćmi które na nim leżały i nie ma po nich śladu. Chyba mam sposób na oszczędzenie sobie pracy jesienią

 2. Zbyt gęsto posiałem trawe i po pierwszym koszeniu w zasadzie przestała rosnąć, jest jasnozielonego koloru i część łodyg (tych najnizej przy glebie) zaczeła żółknąć. Jak sobie z tym teraz poradzić? Czy nawozić czy może czekać aż trawa sama osiągnie równowagę?

  1. Może trawa została zbyt nisko skoszona (poniżej 6-7 cm). Lepiej poczekać, aż zregeneruje się, w ciepłe dni często zraszać.

   1. Dziękuję za odpowiedź. Faktycznie w mojej kosiarce najwyższe koszenie to 55mm. Czy w takim razie na kolejne koszenia powinienem pożyczyć kosiarkę z wyższą regulacją czy już teraz nie zmieniać i kosić na 55mm?

    1. Młodą trawkę najlepiej kosić wysoko kosą, ale jest ona bardzo niebezpieczna dla niedoświadczonej osoby. Wczesną wiosną i w czasie upalnego lata wysokość koszenia na 5,5 cm jest nieodpowiednia nawet dla dojrzałego trawnika. Jeśli ma Pan możliwość wypożyczenia kosiarki to warto skorzystać, ale ostrza nie mogą być stępione, inaczej wyrwą młodą trawkę z korzeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *