Jak podlewać rośliny w ogrodzie?

Podlewanie ogrodu latem. Rady jak uniknąć błędów  

Jak podlewać rośliny w ogrodzie? W jakich godzinach powinno się podlewać ogród? Jaka powinna być temperatura wody do podlewania? Technika podlewania roślin. Jak często podlewać ogród? Których roślin nie powinno się podlewać latem? Czy trzeba podlewać drzewa i krzewy owocowe? Rady jak oszczędzać wodę w ogrodzie. 

Samo nawożenie ogrodu nie zapewni dobrych plonów, jeśli rośliny nie będą właściwie podlewane. Z powodu braku wilgoci koper, pietruszka, sałata i inne warzywa szybko uschną, marchew, buraki i ogórki będą gorzkie, pomidory nie będą plonowały. Natomiast nadmiar wilgoci powoduje, że korzenie roślin gniją, warzywa i owoce tracą aromat i mają wodnisty smak.

Jak podlewać rośliny w ogrodzie warzywnym?

W jakich godzinach powinno się podlewać ogród?

Najlepsza pora na podlewanie roślin latem to wczesny ranek (między 3. a 4. godziną gleba jest najchłodniejsza i podlewanie najbardziej ekonomiczne, ale pora między 5 a 7. jest wystarczająco dobra). Roślina zdąży wykorzystać wodę przed silnym nagrzaniem się gleby i ma czas na wysuszenie liści zanim słońce zacznie silnie świecić. W ciepłe i suche lato można podlewać ogród także późnym popołudniem tak, aby skończyć podlewanie na przynajmniej 2 godziny przed zachodem słońca. Rośliny mają czas na to aby wyschnąć. Jednak w czasie upałów nawet po południu woda szybko wyparowuje z gleby. Natomiast wieczorne podlewanie ogrodu powoduje nocną inwazję ślimaków i rozwój chorób grzybowych. Choć są wyjątki od reguły: truskawki podlewa się w nocy… Późne popołudnie (od 16.00 do 18.00) to najlepsza pora na podlanie ogórków, rzodkiewek, warzyw korzeniowych.

Pomidory, paprykę, bakłażany podlewa się rano, ponieważ podlewanie późną porą przyczynia się to do pojawienia się na nich mączniaka prawdziwego. Nocny spadek temperatury powoduje zwiększone parowanie, dlatego późne podlewanie roślin w szklarni powoduje nadmierną wilgotność powietrza i narażenie roślin na choroby grzybowe.

Jaka powinna być temperatura wody do podlewania roślin?

Czy podlewanie roślin zimną wodą z kranu, podlewanie wodą ze studni, podlewanie z węża a podlewanie deszczówką czy odstaną wodą robi jakąś różnicę?
Zimna woda z kranu jest szkodliwa dla roślin. Krople zimnej wody spadające na roślinę, zwłaszcza rozgrzaną, powodują szok termiczny i jej osłabienie. Żadnej rośliny nie należy podlewać zimną wodą i również należy unikać dużych różnic między temperaturą wody a temperaturą gleby i powietrza. Zimna woda hamuje działanie pożytecznych mikroorganizmów i dżdżownic w glebie, przyczynia się do rozwoju chorób i może nawet spowodować obumarcie ciepłolubnych ogórków i cukinii. W zimnej glebie dochodzi do obumierania cienkich korzeni roślin, zmniejsza się zdolność do przyswajania pewnych składników odżywczych. W rezultacie osłabiona i „głodna” roślina staje się łatwym łupem dla szkodników. 
Woda do podlewania musi być dostatecznie ciepła. Podlewanie odstaną wodą nagrzaną słońcem zwiększa plony (wystarczy woda o temperaturze 18°C do 22°C, ale pod warunkiem, że nie jest niższa niż temperatura gleby). Opłaca się zbieranie do beczki wody deszczowej spływającej z rynny.

Przygotowanie gleby jest ważne…

Wierzchnią warstwę grządki powinno się systematycznie lekko wzruszać na głębokość 2-3 cm. Wtedy woda lepiej wsiąknie wgłąb ziemi. Kilka godzin po podlaniu roślin powinno sie wzruszyć glebę wokół nich, aby woda lepiej mogła wsiąknąć i dotrzeć do głębiej położonych korzeni. Inaczej w czasie upałów powstanie na niej twarda skorupa. Nie można też doprowadzić do zachwaszczenia grządki, a pielenie można połączyć ze wzruszaniem gleby motyczką.

Jaką ilością wody powinno się podlewać rośliny?

Podlewanie roślin dużą ilością wody na raz jest błędem. Woda wsiąka bardzo powoli w suchą glebę, duża ilość wody po prostu z niej spłynie. Dlatego rośliny podlewa się najpierw niewielką ilością wody. Po zwilżeniu górnej warstwy gleba łatwiej wchłonie większą ilość wody podawaną porcjami. Lepiej jest podlewać to samo miejsce 2-3 razy w krótkich odstępach czasu, aby woda miała czas na wsiąknięcie.
Rośliny w donicach powinno się podlewać porcjami tak długo, aż woda zacznie wypływać z otworu na dnie. Po piętnastu minutach wodę z podstawy trzeba wylać.

Jak można oszczędnie podlewać rośliny w ogrodzie?

W ogrodzie w czasie suchego lata potrzeba około 10-15 l wody na podlanie 1 m² ziemi obsadzonej warzywami. Wtedy gleba nasiąknie głęboko (na głębokość 10-15 cm) i dostarczy roślinom wystarczającej ilości wilgoci do następnego podlewania. Pod krzewy owocowe i drzewa należy wylać nawet 20 l wody na 1 m².
Większość roślin dobrze znosi podlewanie dużą ilością wody co kilka dni, ale rośliny po posadzeniu potrzebują stałej wilgoci. Przy słonecznej i ciepłej pogodzie należy je podlewać codziennie, czasem dwa razy dziennie. Kiedy przyjmą się, wystarczy podlewanie co 3 dni. Ogród można podzielić na 2-3 części, które są nawadniane na zmianę. Oszczędza to wysiłek i wodę. Dużo zależy od rodzaju gleby: gleba o wysokiej zawartości gliny i próchnicy gromadzi wodę znacznie lepiej niż gleby ubogie w próchnicę.
Codzienne podlewanie roślin małą ilością wody, zraszanie, powoduje że korzenie roślin nie są nawodnione, a na roślinie i powierzchni gleby rozwijają się choroby grzybowe.

Jak często podlewać warzywa? 

Częstotliwość podlewania warzyw zależy od fazy wzrostu. Sadzonki rosnące na grządce, po posadzeniu trzeba codziennie podlewać. Kiedy dobrze ukorzenią się podlewa się je raz na 3-4 dni. Młode rośliny podlewa sie wyłącznie konewką (prysznic), dzięki czemu nie wypłucze sie gleby i nie uszkodzi delikatnych korzeni i pędów roślin. Często zraszana roślina nie wytwarza korzeni szukających wilgoci głęboko w glebie. Powoduje to, że roślina jest delikatniejsza i słabiej rośnie, natomiast rozwijają się wokół niej chwasty. Sygnałem do podlania drzew i krzewów są „zmęczone” liście, tzn. lekko zwiędłe. Jeśli gleba jest mokra na głębokości 5-10 cm, warzywa, kwiaty, rośliny o normalnym zapotrzebowaniu na wodę nie muszą być podlewane. Częstotliwość podlewania zależy również od tego, jak głęboko korzenią się warzywa. Cukinia, dynie, ogórki mają korzenie głęboko w ziemi i nie trzeba podlewać ich codziennie. Natomiast kapusta i pomidory, których system korzeniowy jest rozbudowany ale płytki, podlewane są co 1-2 dni.

Jakim strumieniem wody można podlewać rośliny?

Podczas podlewania z węża nie powinno się celować w roślinę silnym strumieniem wody, ponieważ zrywa on kwiaty i drobne owoce. Trzeba zachować delikatny, rozproszony strumień wody (jak deszcz, prysznic) i bezpieczną odległość od rośliny. Silny strumień i podlewanie z małej odległości powoduje zmycie wierzchniej warstwy gleby pod rośliną i odsłania jej korzenie.

Roślinę podlewa się „od dołu”…

Rośliny podlewa się kierując lekki strumień wody na glebę wokół rośliny, aby nawilżyć bryłę korzeniową i nie zmoczyć liści. Moczone płatki kwiatów wielu roślin szybko gniją (m.in. piwonia, chryzantemy, zimowit). Osadzające się krople wody na liściach rośliny skupiają promienie słoneczne jak szkło powiększające i w słoneczne dni powodują poparzenie ich. Natomiast w dni pochmurne w każdej kropli rozwijają się bardzo szybko mikroorganizmy, dlatego chłodne i wilgotne liście często pokrywają się pleśnią.

Czy powinno się podlewać rośliny cebulowe latem?

Kwitnące wiosną rośliny cebulowe przechodzą stan spoczynku od czerwca, dlatego nie powinno się ich podlewać latem. W przeciwnym razie ich cebule zaczynają gnić.

Kwitnące rośliny trzeba systematycznie podlewać…

Kwiaty wymagają systematycznego podlewania od fazy tworzenia pączków kwiatowych (kwiaty będą większe) aż do fazy rozkwitania pąków. Po przekwitnięciu większości roślin wystarczy deszcz.

Czy trzeba podlewać krzewy i drzewa owocowe?

Młode drzewa i krzewy trzeba systematycznie podlewać, ponieważ na dobre ukorzenienie się potrzebują 3 lat. Głęboko ukorzenione drzewa owocowe i krzewy jagodowe przetrwają letnią suszę. W czasie kwitnienia, w okresie tworzenia się owoców i ich aktywnego wzrostu zawsze trzeba podlewać krzewy i drzewa, szczególnie te z płytkim systemem korzeniowym (m.in. aronia, wiśnia, śliwa), w przeciwnym razie plony będą niskie.

Czy ogród powinno się systematycznie podlewać przez cały sezon?

Wiosną, kiedy ogród budzi sie do życia i na początku lata rośliny wymagają dużej ilości wilgoci. Począwszy od połowy lipca drzewa i krzewy nieowocujące podlewa się tylko wtedy, gdy gleba wokół nich całkowicie wyschnie.

W sierpniu podlewane powinny być tylko tylko świeżo posadzone i przesadzone rośliny, rośliny kwitnące i kochające wilgoć byliny… We wrześniu parowanie gleby jest nieduże, podlewanie wcale nie jest potrzebne. Ale jeśli opady są niewielkie, a początek jesieni ciepły, to na początku października, ogród potrzebuje ostatniego w sezonie nawodnienia.

Zraszanie trawnika

Trawa potrzebuje odpowiedniej ilości wody aby nie wysychała latem.  Lepiej trawnik podlewać 1-2 razy w tygodniu ale obficie. Najlepszą porą jest wczesny ranek, kiedy gleba nie jest jeszcze nagrzana. Dobrą metodą sprawdzenia, czy trawnik został dostatecznie podlany jest postawienie na nim słoika po dżemie – po podlaniu trawnika powinno być na jego dnie 1,5 cm wody.

Najczęstsze błędy w podlewaniu ogrodu:

 • podlewanie warzyw i roślin ozdobnych w południe lub późnym wieczorem;
 • podlewanie roślin zimną wodą;
 • podlewanie roślin zbyt dużą ilością wody na raz;
 • podlewanie roślin silnym strumieniem wody;
 • zbyt oszczędne podlewanie ogrodu;
 • zbyt częste podlewanie warzyw i kwiatów;
 • moczenie wodą liści i kwiatów roślin;
 • podlewanie roślin cebulowych latem;
 • nie podlewanie roślin podczas zawiązywania pąków, kwitnienia i owocowania;
 • nie podlewanie krzewów i drzew owocowych;
 • obfite podlewanie roślin w ogrodzie przez cały sezon;
 • nieprzygotowanie gleby do podlewania, zachwaszczenie i niewzruszanie jej po podlaniu;
 • zraszanie trawnika…

Artykuły powiązane:

Podlewanie ogrodu warzywnego cz. 1.
Podlewanie ogrodu warzywnego cz. 2.
Podlewanie ogrodu warzywnego cz. 3
Własna prognoza pogody.

Informacje o pielęgnacji ogrodu i trawnika, ekologicznej uprawie, dobrym sąsiedztwie krzewów, drzew, warzyw, ziół i kwiatów, przepisy na domowe sposoby ochrony przed szkodnikami i chorobami oraz na domowe preparaty do nawożenia roślin zebrane są w artykułach w kategorii Ogród. 

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *