Kwaśny kompost

Jak zrobić kwaśny kompost w ogrodzie ekologicznym?


Jak zrobić kwaśny kompost z igieł sosny, świerku, jodły? Jak zrobić kompost z trocin z roślin iglastych? Jak zrobić kompost z mchu? Jak wykorzystać kwaśny kompost w ogrodzie ekologicznym?
Kwaśny kompost
uzyskuje się kompostując igły sosny, świerku czy jodły, szyszki, trociny i korę roślin iglastych, mech, liście rododendronów…
Kompostowanie igliwia trwa długo, szczególnie sosny. Igły świerku trzeba kompostować przez 2-3 lata, ponieważ pokryte są warstwą wosku. Kompost z igieł jodły i jałowca powstanie trochę szybciej. Najdłużej rozkładają się szyszki i kora. Kwaśny kompost przygotowuje się osobno, nigdy razem z kompostem uniwersalnym. Do kwaśnego kompostu nie dodaje się nigdy popiołu, wapna ani słomy. Aby powstał mocno kwaśny kompost zielone resztki z ogrodu mogą być tylko niewielkim dodatkiem. Do kompostowania używa się tylko zdrowych igieł, nie zarażonych chorobami grzybowymi ani nie zaatakowanych szkodnikami, inaczej w ogrodzie ekologicznym po rozrzuceniu kompostu rozprzestrzenią się choroby (szczególnie narażone są róże i jabłonie). 
Jeśli w ogrodzie jest niewiele kwasolubnych roślin, warto układać wokół nich wymoczone w gnojówce z pokrzywy igły sosny lub pocięte drobne gałązki jałowca pospolitego albo korę iglaków, zmieszać je z torfem wysokim lub własnym kompostem i podlewać deszczówką, zamiast długo czekać na powstanie kwaśnego kompostu w kompostowniku.
Dobra rada: gałązki popularnych żywotników (tuje) zawierają wyjątkowo dużo związków żywicznych, olejków eterycznych hamujących rozkład. Najlepiej wykorzystać je na ściółkę zamiast czekać kilka sezonów na własny kompost z nich. Nadmiar igliwia można wywieźć do lasu i wyłożyć w miejscu wskazanym przez leśniczego. 

Jak zrobić kwaśny kompost z igliwia świerku, sosny, jodły?
Aby powstał kwaśny kompost z igliwia układa się warstwami ziemię ogrodową albo dojrzały kompost (kwaśny lub uniwersalny), igliwie (można dodać do nich trochę pociętych drobnych gałązek, drobnej kory, drobnych szyszek, trocin/wiórów z drzew iglastych), trawę oraz torf wysoki. Niewielka ilość zielonych resztek z ogrodu i skoszonej trawy dostarczą potrzebny roślinom azot, gałązki i trociny wzbogacą kompost w związki węgla. Każdą warstwę polewa się gnojówką z pokrzywy lub liści dzikiego bzu czarnego (można ją lekko rozcieńczyć ciepłą wodą), aby przyspieszyć rozkład ułożonych resztek i dostarczyć dodatkową dawkę azotu. Gnojówki i dojrzały kompost zastępują szczepionkę do kompostu. Najtwardsze składniki, szyszki, korę i trociny, warto wymoczyć w gnojówce z pokrzyw przez przynajmniej kilka dni, co przyspieszy ich rozkład.
Aby powstał lekko kwaśny kompost pod rośliny ozdobne w ogrodzie ekologicznym igliwie, trociny powinny stanowić tylko 10%-15% kompostowanych resztek. Taki kompost powstaje o wiele szybciej. Składowane resztki powinny być często wzruszane i być stale wilgotne.
Jeśli nie ma miejsca na ułożenie stosu z igliwia albo kompostownika, zebrane igliwie  kompostuje się w workach. Przesypuje się je warstwami kompostu lub ziemi ogrodowej, zlewa ciepłą wodą lub gnojówką, worek zawiązuje i dziurawi igłą. Można wykorzystać mocne worki po ziemi ogrodowej.
Kwaśny kompost z igliwia stosuje się pod rośliny kwasolubne, czyli pod borówki amerykańskie, brusznice i czernice, żurawinę, hortensje, azalie, różaneczniki, lawendę, kamelie, magnolie, skimię japońską lub dla obniżenia pH gleby zasadowej.

Jak zrobić kompost z trocin z roślin iglastych?
Trociny trudno rozkładają się, ponieważ są ubogie w azot. Dlatego, aby dostarczyć przyspieszającego rozkład azotu, miesza się trociny z rozdrobnionymi roślinami (najlepiej motylkowymi i chwastami) i koniecznie zalewa gnojówką z pokrzyw. Jeśli trociny dodatkowo zmiesza się z obornikiem, otrzyma się cenną próchnicę. Aby kompost z trocin nie był zbyt kwaśny, dodaje się do niego dolomit. Kompost z trocin tworzy wartościową próchnicę, bardzo poprawia strukturę ciężkiej i zbitej gleby. Przykopuje się go jesienią lub wykłada jako ściółkę wokół kwasolubnych roślin.

Jak zrobić kompost z mchu?
Mech długo rozkłada się w kompostowniku i nigdy nie powinien być kompostowany w warstwach, tylko dobrze wymieszany ze składnikami przyspieszającymi jego rozkład. Wysuszony w słońcu mech miesza się dokładnie z wymoczonym w deszczówce (lub gnojówce roślinnej) i rozdrobnionym papierem falistym lub wytłoczkami na jaja, aby zapobiec nadmiernemu zbiciu się mchu pod wpływem wilgoci. Każdą warstwę mchu zmieszanego z papierem posypuje się mączką mineralną, dolomitem lub bentonitem, układa na przemian z resztkami roślin, zmieszanymi z warstwą ziemi ogrodowej w stosunku 1 część mchu i 3-5 części roślinnych. Mech stanowi więc mniejszą część kompostowanych składników. Jeśli mchu jest mało, dodaje się do niego warstwę ziemi lub świeżego kompostu zmieszanego z  rozdrobnionymi liśćmi i suchą trawą. Rozkład kompostowanego mchu przyspiesza gnojówka roślinna (do mchu najbardziej polecana jest gnojówka z kwiatów kozłka lekarskiego). Kwaśny kompost z mchu lubią maliny, borówki, żurawiny, rododendrony, azalie. 

Rady jak przygotować swój kompost i wykorzystać go w ogrodzie ekologicznym znajdują się w cyklu artykułów Jak zrobić i wykorzystać kompost w ogrodzie ekologicznym?

Artykuły dotyczące planowania ogrodu warzywnego, ogrodu ozdobnego i sadu, dobrego sąsiedztwa roślin, korzystnego przedplonu i poplonu, zwalczania szkodników, przepisy na preparaty roślinne można znaleźć w zakładce Ogród.  

(jak zrobić i wykorzystać kompost)

Podobne wpisy

7 komentarzy

 1. od 5 lat mam około metra grubości igliwia sosnowego , cały czas zalanye woda . czy po wydobyciu moge stosować jako nawóz do warzyw.

  1. Nie, wodę i resztki igieł można zastosować tylko do kwasolubnych jagód, rododendronów, wrzosów… Kwaśny kompost z igieł sosnowych w glebie na grządce spowoduje, że warzywa nie będą mogły pobierać wszystkich składników pokarmowych.

 2. Mam działkę w lesie sosnowym. Kompost z resztek sosnowych i liści klonu, trochę odpadków kuchennych. Wpuscilam tam rok temu dżdżownice. Nie pomyslalam, aby dać ziemię ogrodową 😉
  Mam kompost, a raczej ziemię lisciową. Zmierzyłam odczyn – bardzo kwaśny. Wysciółkowałam tym rabaty. Zamierzam pod roslinami zasadolubnymi posypać zmielone skorupki lub wapniak koryncki. Mam nadzieję, że nieco podniosę odczyn.
  Mam kilka m3 tych odpadów, i żal nie wykorzystac

  1. Skorupki to za mało. Pod rośliny lub do kompostu przed przykopaniem oprócz wapniaku warto dodać nawóz z dużą ilościa azotu, choćby rozpuszczony w wodzie suchy obornik.

   1. Dzięki za odzew.
    Sprawa wygląda tak. Na jesieni rabaty posypane wapniakiem. W dużej ilosci. Przed wyściólkowaniem kwasnym kompostem, rosliny dostały azofoskę.
    Wczoraj z ciekawości zbadalam odczyny. I zmartwiłam się tym kwaśnym odczynem. Obornik bydlęcy granulowany mam. Zamierzam sypnać tak za tydzień lub dwa. Niech rosliny azofoskę przetrawią.
    Wszystko rosnie. Od hiacyntow, przez lilie po hosty.
    Na jesieni znowu im dam wapno. A teraz, w miarę konsupcji jaj – będę sypać po trochu proszek skorupkowy.
    Mam ciężki teren. Las sosnowy to kwasny piach.
    Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *