Podlewanie ogrodu warzywnego cz. 2

Jak podlewać warzywa w ogrodzie wiosną i latem?

Podlewanie ogrodu warzywnego i szklarni. Które warzywa podlewać rano a które wieczorem? Jak często podlewać ogród warzywny w upał i kiedy panuje susza? Które warzywa wymagają obfitego podlewania, a którym wystarczy umiarkowane podlewanie? Ile wody potrzebuje: kalafior, kalafior romanesco, kalarepa, kapusta biała, kapusta brukselska, kapusta czerwona, kapusta pekińska, kapusta włoska, koper, marchew, melon, ogórki…
Korzenie niektórych warzyw znajdują się w warstwie powierzchniowej ziemi, na głębokości 10-20 cm (płytko korzenią się np. rzodkiewka, sałaty, cebula, szpinak, ogórki, ziemniaki). Warzywa, które mają płytko korzenie, wymagają częstego podlewania, ponieważ wierzchnia warstwa gleby szybko wysycha. Szczególnie ogórki są warzywami potrzebującymi dużo wilgoci w glebie, ich owoce prawie w całości składają się z wody.

Rośliny z głębokim systemem korzeniowym na głębokości 40-50 cm lub niżej, podlewa się rzadziej ale obficie, aby wilgoć dotarła do wszystkich korzeni (m.in. fasola, buraki, pietruszka korzeniowa, marchew, pasternak, skorzonera, cykoria sałatowa, słonecznik, szparagi). Rośliny te są bardziej odporne na brak wilgoci, a przy częstym podlewaniu, stała wilgotność może powodować pojawienie się chorób, obniżając jakość upraw.

Podlewanie ogrodu warzywnego 

Jak często podlewać warzywa w ogrodzie? Ile wody potrzebują warzywa?

Jak często podlewać kalafior? Ile wody potrzebuje kalafior?
Kalafior wymaga stale wilgotnej gleby ponieważ ma słaby system korzeniowy. Sadzonki na grządce podlewa się co 3-4 dni. Dojrzewające kalafiory podlewa się raz w tygodniu, wieczorem, a kiedy jest susza, podczas upalnej pogody, nawet co 3 dni. W pierwszej połowie sezonu wegetacyjnego wylewa się, w zależności od pogody, 12-20 l wody na 1 m² grządki, a kiedy rosną główki około 30–40 l wody. Przy braku stałej wilgoci kalafior nie utworzy głowy.

Jak podlewać kalafior romanesco?
Romanesco wymaga obfitego podlewania, ziemia nie może wyschnąć. Sadzonki podlewa się 2 razy w tygodniu, kiedy ukorzenią się – raz w tygodniu w ilości 7-10 l wody na 1 m². Zawsze podlewa się je u nasady i nie można zapomnieć o wzruszeniu gleby po podlaniu.

Jak często podlewać kalarepę?
Sadzonki kalarepy na grządce są podlewane co 2-3 dni. Kiedy dobrze ukorzenią się, wystarczy podlewać je raz w tygodniu (w upał, kiedy jest susza, to częściej). Kalarepa powinna być regularnie podlewana, ale nie tak obficie jak inne odmiany kapusty. Gleba na grządce zawsze powinna być lekko mokra, ponieważ kalarepa nie toleruje wysychania gleby. Kalarepa sadzona wiosną najbardziej potrzebuje wilgoci w czerwcu, zwłaszcza jeśli jest gorąco i nie ma deszczu.
Jak podlewać kalarepę?
Kalarepa powinna być regularnie podlewana ale z umiarem. Nie powinno się zraszać liści. Lubi podlewanie odstaną wodą ogrzaną słońcem. Jeśli po okresie suszy przejdzie intensywny deszcz, jej główka popęka.
Dobra rada: główki kalarepy są delikatniejsze w smaku i bardziej soczyste jeśli dzień po podlaniu glebę wzruszy sie głęboko (najlepiej na głębokość 8 cm).

Jak i kiedy podlewać warzywa kapustne?
Różne rodzaje kapusty wymagają innego nawadniania, ale zawsze w upał kapustę podlewa się częściej niż w dni pochmurne. Gorąca i sucha aura przyczynia się do tworzenia małych główek i kumulacji azotanów w roślinach.
Młodych roślin kapustnych nie powinno się podlewać zimną wodą, inaczej nie wytworzą ani silnego systemu korzeniowego, ani ładnych główek. Najlepsza jest woda ogrzana przez słońce w temperaturze 18°C-23°C. Najlepiej podlewać wieczorem (tylko w razie konieczności podlewać rano) wlewając wodę do dołków wykopanych wokół roślin.
Wczesne odmiany kapust powinny być podlewane intensywniej w czerwcu, a późne kapusty w sierpniu (gleba musi być mokra do głębokości 35–40 cm).
Na glebach ciężkich podlewa sie je nawet dwukrotnie rzadziej niż na glebach lekkich.
Zawsze po podlaniu trzeba wzruszyć glebę wokół kapust, aby zmniejszyć parowanie wilgoci, zapobiec gniciu korzeni i pomóc roślinie w tworzeniu nowych.
Po okresie suszy oraz na miesiąc przed zbiorami nie zaleca się silnego podlewania roślin kapustnych, aby uniknąć pękania głów.
Przy braku wody liście są pokryte niebieskawym nalotem, różowieją, a ich brzegi są lekko wygięte. We wczesnym wzroście kapusty obserwuje się małą główkę kapusty, która szybko żółknie i kruszy się. Natomiast nadmiar wilgoci w glebie hamuje wzrost kapusty, co prowadzi do powstawania małych liści i głów. Zarówno brak jak i nadmiar wilgoci w glebie może objawiać się lekko więdnącymi liśćmi kapusty.

Jak często podlewać kapustę białą? Ile wody potrzebuje kapusta głowiasta?
Na piaszczystych glebach kapustę podlewa się co 2-3 dni, na glebach gliniastych co 4-5 dni. Biała kapusta wymaga dużo wilgoci, ponieważ nie tylko nawadnia sie glebę ale również zrasza jej liście. W całym sezonie wegetacyjnym wylewa się do 600 l wody na 1 m² grządki. Szczególnie ważne jest podlewanie kapusty po posadzeniu, następnie gdy silnie rosną liście i tworzy się głowa, czyli przez kilka tygodni. Każdą młodą roślinę na grządce podlewa się 1-2 l wody codziennie przez dwa tygodnie, po tym czasie tylko raz co 7-10 dni wylewając 12-15 l wody na 1 m² grządki.
Kiedy głowa kapusty intensywnie rośnie wylewa się około 20-30 l wody na 1 m² grządki obsadzonej kapustą, a kiedy jest susza do 40-50 l. Po podlaniu kapusty koniecznie trzeba rozluźnić glebę na grządce. W przypadku odmian średnich i późnych kapusty białej na 15-20 dni przed zbiorem wstrzymuje się podlewanie, aby uniknąć pękania głowy.
Na każde 10 m² grządki obsadzonej kapustą należy wylać do 35 l wody przez zraszanie. Jednocześnie około 50 l wody należy wlać do bruzd.

Jak podlewać kapustę brukselską?
Kapusta brukselska wymaga regularnego podlewania, ale gleba na grządce powinna być stale umiarkowanie wilgotna. Zbyt częste podlewanie sadzonek brukselki szybko prowadzi do gnicia korzeni, wystarczy utrzymywać wilgoć w glebie.
Jak często podlewać kapustę brukselską?
Gdy sadzonki zakorzenią się i zaczną rosnąć, rośliny są podlewane w ilości 30 l wody na 1 m² grządki. Najlepiej wlewać wodę w rowki między rzędami wysadzonej kapusty brukselskiej, na koniec spryskać wodą całą grządkę.
Zapotrzebowanie brukselki na wodę szczególnie wzrasta w sierpniu i wrześniu, kiedy różyczki intensywnie rosną. Dlatego w tym czasie powinny być obficie podlewane co dwa tygodnie, przy suchej i gorącej pogodzie co 7-10 dni w ilości 40-45 l wody ma 1 m² grządki. Po podlaniu glebę trzeba koniecznie rozluźnić.

Jak podlewać kapustę czerwoną? Jak często podlewać kapustę czerwoną?
Czerwona kapusta jest mniej wymagająca i bardziej odporna na zimno oraz suszę niż kapusta biała. Ma silniej rozwinięty system korzeniowy, jednak gleba na grządce powinna być stale zwilżona na całej głębokości głównej masy korzeni. Powinno się ją podlewać wieczorem, odstaną wodą, nigdy zimną.
Przez pierwszy tydzień po posadzeniu rozsady czerwonej kapusty podlewa się codziennie, aby się dobrze zakorzeniły. Przez następne 2 tygodnie podlewane są co 3 dni w ilości 2-3 l wody na roślinę, natomiast kiedy panuje susza i podczas upałów w ilości 7-8 l wody. W czasie aktywnego wzrostu liści i formowania głów kapustę potrzebuje obfitego podlewania – około 10 l wody na roślinę podlewa się co 8-10 dni. Podczas suszy podwaja sie ilość wody.
Na 2-3 tygodnie przed zbiorami wczesnej kapusty należy przerwać podlewanie, w przypadku późnych odmian przeznaczonych do przechowywania na 4 tygodnie.

Jak podlewać kapustę pekińską?
Kapusta pekińska wymaga częstego, ale umiarkowanego podlewania, nawilżającego glebę do 20 cm głębokości.
W czasie upałów dodatkowo zrasza się jej liście odstaną wodą. Nieregularnie podlewana pęka, ale nadmierna wilgoć prowadzi do gnicia systemu korzeniowego. Koniecznie poluzować glebę.

Jak podlewać kapustę włoską?
Kapusta włoska jest to najbardziej odporna na suszę i mróz odmiana kapusty. Dlatego zaleca się umiarkowane podlewanie, aby uniknąć ślimaków, chorób grzybiczych i pękania głów.
Sadzonki powinno się podlewać rano w słoneczny dzień, koniecznie trzeba wzruszać glebę. Wczesne odmiany wymagają przede wszystkim nawadniania w maju, późnych – od połowy lipca do połowy sierpnia.
W upalne dni, wieczorem, liście spryskuje się odstaną wodą.

Jak podlewać koper?
Koper ogrodowy wymaga częstego i dość obfitego podlewania. Musi mieć wilgotną glebę przez cały okres wegetacji, w przeciwnym razie jego liście nie rosną, żółkną, są twarde.
Koper należy podlewać raz w tygodniu podczas normalnej letniej pogody, a w czasie upałów i podczas suszy co 3-4 dni. Na 1 m² grządki z koprem wylewa się ok. 8-10 l wody.
Kiedy podlewać koperek?
Najlepiej koperek podlewać wieczorem na 1-2 godziny przed zachodem słońca.

Jak podlewać marchew?
Aby korzeń marchwi był smaczny i soczysty trzeba ją regularnie podlewać. Marchew nie toleruje zarówno suchej gleby, jak i nadmiaru wilgoci. W suchej ziemi korzeń marchew urośnie pokrzywiony i gorzki. W nadmiernie nawodnionej glebie urośnie duża nać i cienkie korzonki. Nieregularne podlewanie, szczególnie w gorącą i suchą pogodę, powoduje pękanie korzeni, utratę smaku. Na niedobór wody wskazują lekko skręcone i pociemniałe liście naci. Nawilżanie jest szczególnie ważne na początkowym etapie sezonu wegetacyjnego, kiedy roślina ma słaby system korzeniowy. Wraz ze wzrostem zmniejsza się częstotliwość podlewania (prawidłowo rozwijający sie korzeń marchwi szuka wilgoci głęboko w glebie, wypuszcza cienki korzonek o długości ponad 1,5 m). Marchew podlewana wieczorem deszczówką lub wodą podgrzana słońcem jest bardziej odporna na choroby i atak szkodników.
Jak często podlewać marchew?
Na początku wzrostu, kiedy pojawi się zielona natka, marchew podlewa się z konewki dwa razy w tygodniu (jeśli nie pada deszcz). W drugiej połowie okresu wegetacji, kiedy korzenie rosną głęboko, grządkę z marchwią nawadnia się co 10 dni (ale obficie), tylko podczas suszy do 2 razy w tygodniu. Głębokość nawadniania marchwi wynosi 30-35 cm, aby korzeń wydłużał się. Jeśli jest płytko podlewana, to zaczyna wytwarzać korzenie boczne, korzeń główny jest krótszy. Jeśli ziemia wyschnie a marchew zostanie podlana dużą ilością wody, to korzeń może pęknąć.
W końcowej fazie wzrostu podlewanie marchwi ogranicza mocno się, a na 1-2 tygodnie przed zbiorem marchwi powinno się wstrzymać z podlewaniem. Natomiast dzień przed zbiorem można ją podlać, aby była dłużej soczysta.
Glebę należy regularnie wzruszać, zwłaszcza po podlewaniu i ulewnym deszczu, aby korzenie miały dostęp do powietrza.

Jak podlewać melony?
Melony podlewa się regularnie odstanej wodą, podgrzaną przez słońce.
Młode rośliny powinny być podlewane 2 razy dziennie, rano i wieczorem, a dobrze rozwinięte raz w tygodniu (w upał dwa razy w tygodniu).
Podczas tworzenia zawiązków owoców rośliny podlewa się obficiej, wylewając około 10 l na 1 m². Wodę wlewa sie w dołki w glebie w odległości 10-20 cm od szyjki korzeniowej, unikając moczenia roślin.
Kiedy rosną owoce podlewanie powinno redukuje się do niezbędnego poziomu, aby gleba nie wyschła, w przeciwnym razie owoce nie będą słodkie.
Kiedy podlewać melony?
Jeśli melony rosną w szklarni, lepiej je podlewać rano, a jeśli na grządce – podlewać wieczorem.

Jak podlewać ogórki?
Ogórki potrzebują częstego i obfitego podlewania, najlepiej wodą deszczową. Liście ogórka mają dość dużą powierzchnię i odparowują dużo wilgoci, w czasie owocowania ogórki wymagają szczególnie dużej ilości wody.
Od momentu siewu i całego okresu owocowania gleba w ogrodzie powinna być stale mokra. Korzenie ogórka znajdują się na głębokości 20–25 cm, dlatego gleba powinna być wilgotna do głębokości 40 cm, ale stojąca woda prowadzi do gnicia korzeni. Ogórki bardzo chorują jeśli są podlewane zimną wodą lub twardą wodą (wodę z kranu przechowywana w beczce powinno się lekko zakwasić octem lub kwaskiem cytrynowym).

Kiedy podlewać ogórki?
W początkowym okresie wzrostu rośliny zaleca się podlewać rano do godziny 10.00, natomiast podczas kwitnienia i owocowania ogórków korzystniej jest podlewać wieczorem.

Jak często podlewać ogórki?
Przed kwitnieniem ogórki podlewa się nie częściej niż 2 razy w tygodniu wylewając 4-6 l wody na 1 m² grządki. Często podlewane w tym okresie nie rozwijają silnego systemu korzeniowego. Ograniczenie podlewania pojawiają się pąki kwiatowe przyspiesza rozwój kwiatów żeńskich. Podczas kwitnienia i owocowania ogórki podlewa się co 2-3 dni zużywając 6-12 l wody na 1 m² (kiedy jest susza nawet do 20-30 l wody na 1 m²).
W upał ogórki podlewa się nawet codziennie, w pochmurne okresy raz na 3-5 dni.

Kiedy zawiązują się ogórki krzaczki podlewa się co 2-3 dni, zużywając 5-8 l na 1 m², a podczas owocowania co 1-2 dni, zużywając 10-15 l wody na 1 m². Ogórki podlewa się rano (we wczesnych godzinach porannych) lub wieczorem, odstaną wodą o temperaturze 20°C-25°C. Odsłonięte podczas nawadniania korzenie ogórków pokrywa się trocinami lub torfem, nie kompostem.
Ogórki w szklarni podlewane są co 2 dni, pod każdą roślinę daje się 3-4 l wody.

Zbiory przeprowadza się regularnie, co 2-3 dni, następnie dobrze jest podlać krzewy. W przypadku długotrwałych deszczów ogórków nie należy podlewać. Pod koniec lata podlewanie znacznie ogranicza się. Parowanie jest znacznie zmniejszone, a kiedy noce są chłodne, rano tworzy się obfita rosa, którą można uznać za dodatkowe nawadnianie. Ogórki podlewane zimną wodą lub nieregularnie, zwłaszcza w okresie suszy, nabierają goryczki.
Podlewanie ogórków w szklarni
Aby zapobiec chorobom grzybowym lepiej wylewać wodę w rowki wzdłuż rzędów roślin. W uprawie szklarniowej ogórków potrzeba wiosną 2-3 l wody na 1 m², a latem 7-10 l.
Dobra rada: w czasie upałów zaleca się spryskiwanie szyb kredą rozpuszczoną w wodzie, aby obniżyć temperaturę wewnątrz szklarni.

Artykuły powiązane:

Podlewanie ogrodu warzywnego cz. 1.
Podlewanie ogrodu warzywnego cz. 3.
Podlewanie ogrodu latem. Rady jak uniknąć błędów. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *