Choroby trawnika

Pielęgnacja trawnika cz. 5

Popularne błędy w pielęgnacji trawnika. Jakie są częste choroby trawnika i objawy: żółto-brązowe plamy na trawniku; rdzawe plamki na trawie; brązowe plamki na trawniku; białe plamy w trawie; mączniak w trawie; mech, glony, koniczyna biała i chwasty wieloletnie, grzyby w trawniku; trawnik wysuszony i spalony słońcem; trawa spalona nawozem i herbicydami… 

Pozostawienie wysokiej trawy na zimę, ciepła zima, nieodpowiedni termin nawożenia traw nawozami azotowymi, nadmierna wilgotność i wysoka temperatura nocą sprzyjają rozwojowi szkodliwych grzybów w trawniku. Źródłem zakażenia chorobami grzybowymi i bakteryjnymi są także pozostałości roślinne w glebie (lub na jej powierzchni). Niektóre gatunki grzybów powodują poważne choroby trawy, np. zgorzel, zgnilizna, plamistość i nitkowatość traw, objawiające się plamami i smugami na trawnikach. Doprowadzają do całkowitego zniszczenia trawy, dlatego trzeba lepiej zadbać o glebę i trawę, aby nie dopuścić do ich rozwoju. Plamę z ginącą trawą i okolice wokół niej trzeba oczyścić, koniecznie całkowicie usunąć martwe i porażone rośliny.

Częste zraszanie trawnika powoduje płytkie korzenienie się traw i sprzyja rozwojowi chorób trawy. W ogrodach nie stosuje się fungicydów. Chorej trawy i rosnących na trawniku grzybów nie powinno się odkładać na kompost.  

Choroby trawnika 

Żółto-brązowe plamy na trawniku

Okrągłe lub nieregularne żółto-brązowe plamy oraz łyse miejsca na trawniku występują często po długim okresie suszy, wskazują na choroby grzybowe, rozwój pleśni. Gnijącą trawę trzeba usunąć (wygrabić najlepiej z korzeniami), wzruszyć lub nakłuć ziemię, dosypać ziemi i wysiać świeże nasiona.
Wiosną lub latem trawnik profilaktycznie nawieźć nawozem wieloskładnikowym zawierającym azot.

Brązowe plamki na trawniku latem i jesienią

To mogą być plamy pleśni, pojawiają się w darni trawników silnie nawożonych azotem podczas chłodnego i wilgotnego lata oraz wczesną jesienią. Zniszczoną trawę usunąć, wysiać nasiona traw tych samych gatunków co już rosnące na trawniku.

Rdzawe kropki lub cętki na źdźbłach trawy 

Kiedy pojawiają się wyraźne przebarwienia trzeba szybko zacząć działać, lekko nawieźć glebę nawozem azotowym, trawę kosić umiarkowanie ale przynajmniej raz w tygodniu.

Białe plamy na trawniku

Białe miejsca wielkości ok. 15 cm z biało-różową otoczką to pleśń śniegowa. Szczególnie podatne na pleśń są życica trwała, kostrzewa czerwona i trzcinowa. To groźna choroba trawy, dlatego trzeba szybko usunąć martwe części traw, napowietrzyć glebę przez wertykulację lub aerację. Latem trawnik nawieźć nawozem potasowym, a przed zimą nawozem zawierającym potas i fosfor, aby silniej rozwinął się system korzeniowy traw. Unikać nawożenia trawnika azotem we wrześniu! Koniecznie skosić trawnik przed zimą, usunąć z trawnika opadające liście z drzew, unikać deptania trawnika przykrytego śniegiem. Rozbijać skorupę lodową na trawie.

Mączniak prawdziwy w trawie

Źdźbła trawy rosnącej w cieniu wyglądają jakby je posypano mąką, żółkną i zasychają. Aby zapobiec występowaniu mączniaka trzeba przycinać dolne gałęzie drzew, skracać żywopłoty aby zredukować zacienienie trawy, regularnie kosić trawę, unikać gęstego siewu, zaprzestać na jakiś czas nawożenia azotowego.

Mech w trawniku

Mech pojawia się gdy gleba jest kwaśna, zbita, wilgotna tylko na wierzchu i kiedy brakuje w niej składników odżywczych w warstwie korzeni traw. Chemiczne środki zwalczające mech w trawie eliminują tylko objawy, ale nie przyczyny niepożądanego wzrostu mchu. Dlatego o wiele lepiej jest zastosować nawóz zawierający związki żelaza, który odżywi trawę i uodporni przy okazji na wiele chorób. Mech często pojawia się w wilgotnych i zacienionych miejscach trawnika. W miejscach zacienionych powinno się wysiewać odpowiednie mieszanki nasion z 15-20% dodatkiem nasion wiechliny niskiej. Należy kosić trawę etapami, unikać zbyt niskiego skracania trawnika, bo wtedy mech szybko zastąpi trawę. Na mech w trawniku pomaga wertykulacja, przy dużej ilości mchu aeracja. Wtedy do otworów w glebie wsypuje się piasek. Trawę warto posypać popiołem, dolomitem lub niewielką ilością wapna.

Glony na trawniku

Pojawiają się w trawie rosnącej w cieniu na glebie kwaśnej, gliniastej, zbitej i nieprzepuszczalnej tworząc nalot w różnych odcieniach zieleni. Glony zwalcza sie tak jak mech, głównie regularną wertykulacją, dodawaniem piasku do gleby i delikatnym wapnowaniem.

Koniczyna biała w trawie

Duża ilość koniczyny białej na trawniku wskazuje na niedobór składników odżywczych w glebie, zwłaszcza azotu. Rośnie na ciężkiej i zbitej ziemi, niszczy trawę, dusi ją oraz roznosi choroby pleśniowe, dlatego powinno się jej jak najszybciej pozbyć. Nie lubi częstego koszenia (kosić nie za nisko 1-2 razy w tygodniu) i grabienia. Łatwo pozbyć się jej także przez wertykulację trawnika. Aby zapobiec wyrastaniu koniczyny w trawniku trzeba go regularnie nawozić i dbać o odpowiedni odczyn gleby (6 pH), ew. wapnować i napowietrzać.
Dużo trudniejsza w usunięciu jest komonica przypominająca koniczynę: ma żółte kwiaty, należy do rodziny motylkowatych. Komonica chętnie rozrasta się w bardzo krótko koszonej trawie, ponieważ ma wtedy lepszy dostęp do światła i wody. Częste koszenie trawnika i grabienie przyczyniają się tylko do jej rozwoju. Dlatego trzeba mechanicznie zniszczyć jej korzenie, czasem trzeba zerwać darń i trawnik założyć od nowa.

Grzyby na trawniku

W starszym trawniku często wyrastają kępki grzybów kapeluszowych, z czasem tworząc kręgi. Grzyby lubią piaszczyste podłoże, dlatego trzeba je wzbogacać próchnicą. Brązowy grzybek na cienkiej nóżce chętnie wyrasta także wśród młodej trawy o słabym systemie korzeniowym, zwłaszcza w okresie częstych opadów po dłuższym okresie suszy. Większość grzybków jest szkodliwa dla trawy, po ustaniu opadów szybko giną, ale warto zebrać i wyrzucić ich kapelusze. Po każdym koszeniu trzeba wymyć ostrza kosiarki, aby nie rozsiewały się. Często pojawienie się grzybów w trawie świadczy o tym, że gleba zawiera butwiejące resztki (niewykarczowane pnie, korzenie drzew), jest słaba, zawiera za mało azotu i powinno się ją koniecznie napowietrzyć.

Chwasty w trawie

Chwasty szybko wyrastają w pustych miejscach w trawniku, dlatego zaleca się je szybko zasiać trawą.
Najlepszym sposobem na chwasty wieloletnie jest ręczne usunięcie całej rośliny przed kwitnięciem, wraz z korzeniem. Chwasty jednoroczne niszczy regularne koszenie trawy.

Trawnik wysuszony, spalony słońcem

Trawę jak najszybciej obficie podlać i koniecznie wstrzymać się z nawożeniem. Trzeba liczyć się z tym, że w trawie pojawią się chwasty. Nie kosić! W czasie upałów trawnik podlewać regularnie bardzo wcześnie rano lub popołudniem, trawa musi zdążyć wyschnąć przed nocą, inaczej porażą ją choroby grzybowe. Nigdy nie podlewać w południe, krople wody działają jak soczewka – skupiają promienie słoneczne i prowadzą do spalenia źdźbeł. Trawa podlewana małą ilością wody nie wytwarza głębokich korzeni i w okresach suszy szybko ginie.

Dlaczego trawa rośnie słabo i nieregularnie? Dlaczego trawa wysycha?

Kiedy w niektórych miejscach trawa wysycha, to przyczyną może być stres termiczny. W czasie upałów niektóre gatunki trawy szybko giną. Optymalna temperatura powietrza dla rozwoju trawy wynosi 15°C-25°C, korzenie preferują temperaturę gleby w granicach 10°C-18°C. Mniejsze obszary można chronić włókniną.

Trawnik spalony nawozem, środkami chwastobójczymi

1. Młody trawnik nie powinien być nawożony nawozami mineralnymi ani traktowany herbicydami przez minimum pierwsze 2 lata!
2. Trawnik nawozi się tylko wtedy, gdy jest to konieczne, tzn. regularnie koszona i podlewana trawa nie rośnie, nie zieleni się. Często podlewanie i koszenie trawy jest ważniejsze niż nawożenie.
3. Powinno sie stosować wyłącznie nawóz do trawnika, najlepiej zawierający nie więcej niż 20% azotu. Nawóz do trawnika powinno sie wysypywać równomiernie stosując najmniejszą możliwą podaną przez producenta dawkę i po nawiezieniu trawę obficie podlać. Po zastosowaniu nawozu codziennie podlewać przez 7-10 dni.
4. Nigdy nie nawozić suchej gleby i kiedy temperatura przekracza 25°C. 
5. W gorące lato zrezygnować z nawożenia trawy nawozami z azotem.
6. Mocznik, saletra amonowa mogą zniszczyć trawę. Spaloną trawę trzeba wygrabić z korzeniami, ponieważ nie da się jej uratować. Wysypać dobrą ziemię, na wilgotną równomiernie rozrzucić nasiona traw. Lekko przydusić i regularnie zraszać.

Rady jak założyć trawnik, jak dbać o młody trawnik, jak nawozić trawnik, jak i kiedy kosić trawnik, w jaki sposób podlewać trawnik, jak dbać o trawnik zimą i po zimie można przeczytać w artykułach w cyklu Pielęgnacja trawnika.

(pielęgnacja trawnika cz. 1-5)

Podobne wpisy

2 komentarze

  1. W ubiegłym roku skosiłam kawałek trawnika bardzo krótko przy ziemi i zniszczyłam trawę. Dużo podlewałam, ale w tym miejscu jest cień i teraz mam dużo mchu. Jeśli posypię go wapnem wyrośnie mi w tym miejscu trawa?

    1. Z wapnowaniem lepiej poczekać, aż skończą sie upały. Najlepiej nie podlewać w tym miejscu, może susza zniszczy mech. Jeśli nie, wysypać wapno dopiero we wrześniu. Dokładnie wyskrobać suchy mech i na wiosnę dosiać trawę wolnorosnącą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *