Masa solna. Bezpieczna zabawa z dziećmi  

Rady jak zrobić ozdoby z masy solnej z naturalnych składników


Przepisy na masę solną dla dzieci bez kleju, bez sody, bez kosmetyków i bez sztucznych dodatków: masa solna z mąki pszennej z olejem; miękka masa solna z mąki pszennej i mąki ziemniaczanej z olejem; bezglutenowa masa solna z mąki ziemniaczanej; bezglutenowa masa solna z mąki kukurydzianej bez oleju; masa solna z mąki pszennej bez oleju… Jak suszyć ozdoby z masy solnej?
masa_solna_dla_dzieci_przepisZ masy solnej dzieci mogą przygotować łatwe ozdoby świąteczne, drobne i oryginalne prezenty.
Dzieci lubią bawić się masą solną, wymyślać figurki, malować i ozdabiać je. Aby zabarwić masę solną do zabawy z małymi dziećmi można dodać do części składników kolorowy sok z warzyw lub owoców, kakao lub bezpieczne farbki spożywcze. Nie powinno się dodawać suszonej ostrej papryki, curry, kawy, cynamonu czy kwasku cytrynowego.
Kształty formuje się ręcznie, można spłaszczyć je ręką lub wałkiem, wyciąć kształty foremkami do ciasta. Do wilgotnej ozdoby przymocowuje się wykałaczkę, magnes, suszone kwiaty, liście, kamyczki, guziki, koraliki, muszelki… i zostawia do wyschnięcia bez wypiekania. Starsze dzieci mogą pomalować białe ozdoby z masy solnej farbkami akwarelowymi lub plakatowymi.
Jak przechowywać masę solną?
Dobrze wyrobioną masę solną z dodatkiem oleju przechowuje się w szczelnie zamkniętym pojemniku lub worku foliowym w lodówce przez 5-7 dni. Zimna masa solna twardnieje, ale w rękach szybko rozgrzewa się i mięknie.

Jak zrobić masę solną z naturalnych składników?
Do przygotowania masy solnej potrzebne są tylko 3-4 składniki, które znajdują się w każdej kuchni:  mąka pszenna (najlepsza tortowa i krupczatka) lub bezglutenowa mąka ziemniaczana/kukurydziana, drobna sól niejodowana, letnia woda i ewentualnie olej. Proporcje składników mają duży wpływ na wygląd i zastosowanie masy solnej.
1. Większa ilość soli powoduje, że ciasto jest trudniejsze w wyrabianiu, ale bardziej trwałe po wysuszeniu.
2. Dzięki dodaniu mąki ziemniaczanej masa solna jest delikatna, gładka. Łatwiej wykonać z niej drobne elementy i nie pęka podczas suszenia.
3. Olej nadaje masie gładkości i miękkości. Ozdoby z masy solnej z olejem mają gładką strukturę, podczas suszenia są mniej podatne na pękanie, a w piekarniku nabierają rumieńców.
Najpierw miesza się w misce mąkę, sól i olej. Następnie dodając niewielkie ilości wody zagniata się ręcznie ciasto. Masę wyrabia się ręcznie do czasu, gdy stanie się miękka, elastyczna i bez grudek. Końcowy efekt zależy od dokładnego wyrobienia gładkiej masy. Jeśli można uformować gładką, nierozpadająca się kulkę, to ciasto jest gotowe. Można znaleźć też przepisy na gotowaną masę solną, jednak ozdoby przygotowane z niej rozpadają się podczas suszenia.

Jak suszyć ozdoby z masy solnej? 
Drobne ozdoby suszy się w słońcu przez kilka dni lub krócej w piekarniku bez termoobiegu. Ozdoby o grubości 5 mm wypiekane są w temperaturze 75°C przez około godzinę. Grubsze ozdoby z masy solnej dosusza się w temperaturze 100-120°C, wtedy są bardzo twarde i lekko brązowieją. Czas wypiekania zależy od wielkości i grubości wyrobu: na każde 5 mm grubości masy trzeba przeznaczyć godzinę suszenia w piekarniku. W wysokiej temperaturze masa solna pęka, zwłaszcza cienkie ozdoby z drobnymi elementami. Przed włożeniem do piekarnika ozdoby warto pomalować olejem, wtedy nie kruszą się tak łatwo. Elementy pomalowane olejem ciemnieją w czasie wypiekania. Co jakiś czas warto uchylić drzwiczki piekarnika, aby usunąć parę wodną.

Masa solna z naturalnych składników jest idealną zabawką także dla alergików. Świeża masa solna nie jest trująca, ale nie powinna być spożywana przez dzieci! Nie powinno się dodawać do masy solnej aromatów, np. wanilii, które mogą zachęcić dzieci do jej smakowania. Najmłodsze dzieci powinny bawić się masą solną tylko w towarzystwie dorosłych.

Masa solna dla dzieci z naturalnych składników – przepisy


Masa solna dla dzieci – przepis podstawowy

Składniki:
2 szklanki pszennej mąki tortowej lub uniwersalnej
1-1,5 szklanki drobnej soli niejodowanej
2 łyżki oleju sałatkowego
szklanka letniej wody
Mąkę i sól dokładnie wymieszać, dodać olej, ugniatając dolewać wodę. Jeśli masa po wyrobieniu klei się do rąk, dodaje się trochę mąki. Jeśli masa jest zbyt gęsta wystarczy dodać trochę wody.

Miękka masa solna z mąką ziemniaczaną dla dzieci
Składniki:
szklanka pszennej mąki tortowej
szklanka mąki ziemniaczanej
2 łyżki oleju sałatkowego
szklanka drobnej soli niejodowanej
szklanka letniej wody
Miękką masę solną z dodatkiem mąki ziemniaczanej przygotowuje się jak masę solną wg przepisu podstawowego. Z masy z dodatkiem mąki ziemniaczanej łatwiej formuje się detale. 

Bezglutenowa masa solna z mąki ziemniaczanej dla alergików
Składniki:
2 szklanki mąki ziemniaczanej
łyżka oleju sałatkowego 
szklanka drobnej soli niejodowanej
szklanka letniej wody
Bezglutenową masę solną z mąki ziemniaczanej przygotowuje się jak masę solną wg przepisu podstawowego. Jest bardzo miękka i przyjemna w dotyku.

Bezglutenowa masa solna z mąki kukurydzianej bez oleju dla alergików – do przygotowania odcisków
Składniki
1 1/4 zimnej szklanki wody
2 szklanki soli niejodowanej
pełna szklanka mąki kukurydzianej
Do garnka wsypać sól, zalać połową ilości wody i mieszając podgrzewać, aż sól się rozpuści. Do innego naczynia wlać resztę zimnej wody, porcjami sypać mąkę kukurydzianą dobrze mieszając, aby nie powstały krupy (tak jak przygotowuje się sos). Dodać do gorącej wody, wymieszać, aż powstanie gładka masa. Jeśli masa jest bardzo rzadka można ją podgrzewać, aby zgęstniała, ale nie powinno się jej gotować! Po ostudzeniu przełożyć do foliowego worka, szczelnie zamknąć. Masa jest rzadka, ale po dobie w lodówce będzie elastyczna, idealna do zabawy dla dziecka i do robienia odcisków. Prace wykonane z tej masy solnej z mąki kukurydzianej suszy się długo na parapecie lub na świeżym powietrzu. Wysuszone w piekarniku są porowate i popękane.

Masa solna bez oleju dla dzieci – do szybkiego wykorzystania
Składniki:
3 części białej mąki pszennej
1 część drobnej soli niejodowanej
1 – 1,5 części letniej wody
Wymieszać mąkę i sól w dużej misce, dodając partiami wodę wyrobić ciasto. Ciasto trzeba od razu wykorzystać, ponieważ szybko wysycha! Ozdoby z masy solnej bez oleju są blade, drobne elementy łatwiej kruszą się.

Podobne wpisy

7 komentarzy

  1. Świetna zabawa, zwłaszcza kiedy na dworze wieje albo pada deszcz. Dziecko uczy się eksperymentować z kolorowaniem masy. Muszę się postarać o sól niejodowaną dla zdrowia malucha.

  2. Nasze piękne misie i serca z masy solnej na święta dosychają przy kaloryferze. Dziękuję za przepis!

    1. Ja dodałam do tego brokat i się błyszczą choć trochę 🙂 poza tym np.masa porcelanowa plus brokat to jest piękne i błyszczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *