W ogrodzie luty 

Prace w lutym

Kalendarz prac w ogrodzie ekologicznym i w sadzie w lutym: w ogrodzie warzywnym, w ogrodzie ziołowym, w ogrodzie ozdobnym, w sadzie ekologicznym, w jagodniku, w szklarni, na balkonie i na tarasie… Jak przeprowadzić próbę kiełkowania nasion?

W ogrodzie luty! Silne mrozy mogą uszkodzić ogrodzenie, bramę, furtki – trzeba je sprawdzić i poprawić oraz zabezpieczyć kłódki przed oblodzeniem. W lutym wysypuje się dolomit lub nawóz na trawnik pokryty śniegiem. To ostatni termin czyszczenia starych budek lęgowych dla małych ptaków i zawieszenia nowych. Ptaki dokarmiamy systematycznie tylko do końca miesiąca. W marcu powinny zająć się zakładaniem rodziny a nie pilnowaniem karmników.
Luty to miesiąc planowania prac wiosennych i pierwszych zakupów do ogrodu. Na nowy sezon trzeba zaopatrzyć się w brakujące narzędzia, sznurki, druty, podpory, podłoże dla sadzonek, nawozy naturalne na wiosnę, maści ochronne, brakujące nasiona, cebule, bulwy…
Przed zakupem świeżych nasion warto sprawdzić zdolność kiełkowania nasion warzyw pozostałych z poprzedniego sezonu. Aby przeprowadzić próbę kiełkowania nasion układa się po kilka nasion na stale wilgotnym papierowym

ręczniku umieszczonym na talerzu. Talerz luźno przykrywa się folią spożywczą. Jeśli wzejdzie mniej niż 30% nasion, można stare nasiona ze spokojnym sumieniem wyrzucić. Nasiona wielu roślin warzywnych zachowują żywotność przez okres do 3-5 lat. Nasiona warzyw i ziół takich jak rzodkiew, rzodkiewka, kapusta, bazylia, melisa, oregano, cząber, tymianek, koper włoski mogą być przechowywane do 5 lat. Tylko nasiona pomidorów, ogórków, dyni, arbuza, melonów, buraków kiełkują przez 7-8 lat.

Prace w sadzie ekologicznym i w jagodniku w lutym
Powinno się ponownie pomalować na biało pnie i konary starszych drzew owocowych (istnieje znaczna różnica między temperaturami dziennymi i nocnymi), sprawdzić ochronę pni młodszych drzew przed mrozami i zającami. Udeptuje się wysoki śnieg przy pniach drzew aby ograniczyć uszkodzenia korzeni przez karczowniki. Aby delikatne drzewa owocowe później rozpoczęły wiosenną wegetację wykłada się ściółkę pod ich koroną.

W drugiej połowie lutego po ustąpieniu mrozów, w ciepłe i suche dni należy rozpocząć przycinanie drzewek ozdobnych oraz drzew owocowych, rany zabezpieczyć balsamem, pastą ochronną (wcześniej narzędzia wydezynfekować spirytusem).
W ciepły dzień poprawić wysokie podpory dla jeżyn. Pod koniec lutego można już przyciąć ubiegłoroczne boczne gałązki jeżyny nad 3-5 pąkiem, co pobudzi tworzenie pąków kwiatowych.

Po ustąpieniu silnych mrozów (koniec lutego i pierwsza połowa marca) przystępuje sie do skracania i wycinania gałęzi drzew owocowych (głównie usunięcie gałęzi rosnących do środka korony i większych przeszkadzających innym we wzroście).
Powinno się unikać wycinania gałązek drobnych, krótkich, rozgałęzionych, wyrastających z konarów lub gałęzi grubszych, ponieważ one najlepiej owocują. Ciąć w taki sposób, aby rana była okrągła, płaska i nieposzarpana. Świeże rany łatwo wysychają lub pękają przy silniejszych mrozach i pod wpływem słońca, dlatego trzeba je od razu zasmarować maścią ogrodniczą albo, w braku tejże, choćby farbą olejną.
Pod koniec miesiąca można przystąpić do lekkiego przyginania gałęzi młodych drzew, aby nadać im poziomy kierunek.

Prace w ogrodzie warzywnym w lutym
– po roztopach wczesne odmiany truskawek muszą być przykryte włókniną lub tunelem foliowym;
– pod koniec miesiąca przykryć kępy rabarbaru donicą, aby wcześniej rozpoczął wegetację;
– na przełomie lutego i marca rozpoczyna się zbiór zimującego w glebie pasternaku i skorzonery.

Prace w szklarni w lutym
Do końca zimy usuwa się śnieg z dachu szklarni.
Poza tym trzeba:
– przygotować szklarnię, skrzynki do siewu nasion;
– w ogrzewanej części wysiać rzodkiewkę, szpinak, sałatę dębolistną, marchew i rzeżuchę; przykryć włókniną;
– przycięte pod koniec jesieni geranium, pelargonie, fuksje, begonie przesadzić w lutym do nowej ziemi, rozpoczną wegetację w temperaturze 15°C.

Na jasnym parapecie wysiewa się w skrzynkach zioła oraz wczesne odmiany warzyw na sadzonki: kapusta, sałata, pietruszka naciowa, seler, pomidory, papryka, cykoria, kalarepa, bakłażan…  Zahartowane sadzonki będzie można posadzić wiosną na grządce.

Prace w ogrodzie ozdobnym w lutym
– sprawdzić ochronę zimową roślin ozdobnych; dbać o zacienienie róż, rododendronów i azalii, aby nie wypuszczały pędów w słoneczne dni;
– w czasie suchej i słonecznej zimy podlewać także liściaste krzewy zimozielone; wilgoci potrzebują rododendron, bukszpan, mahonia, laurowiśnia…
– w suchy i bezmroźny dzień ściąć trawy ozdobne, wkrótce pojawią się zielone źdźbła;
– wschodzące tulipany przykryć choiną lub obsypać kompostem, aby nie przemarzły podczas wracających mrozów.

Jeśli zima jest łagodna już pod koniec lutego w ogrodzie ekologicznym rozpoczynają kwitnienie zimokwiat wczesny, wrzosiec krwisty, forsycja, leszczyna, leszczynowiec, wawrzynek wilczełyko, wierzba iwa.

Pod koniec lutego można zacząć wysiewać na parapecie letnie kwiaty, które potrzebują długiego czasu aby zawiązać pierwsze pąki kwiatowe (niecierpek, begonia, petunia, tytoń ozdobny, lobelia, cynie, astry, lwia paszcza…).
Nasion nie przykrywa się ziemią tylko delikatnie wgniata dłonią w ziemię, ostrożnie podlewa za pomocą zraszacza. Nasiona kiełkują w temperaturze 20°C-22°C. Trzeba chronić je przed przeciągiem, po wschodach zdjąć ochronę, bo siewki mogą gnić.
Kłącza kali und kanny sadzi się w doniczce wypełnionej dobrą ziemią, rośliny zakwitną już pod koniec maja.

Artykuły powiązane:
Dokarmianie ptaków zimą.

Rady jak rozplanować pracę w ogrodzie ekologicznym i w sadzie zawarte są w cyklu kalendarz prac ogrodowych: Plan pracy na cały rok w ogrodzie i w sadzie.

Artykuły dotyczące planowania ogrodu warzywnego, ogrodu ozdobnego i sadu, dobrego sąsiedztwa roślin, korzystnego przedplonu i poplonu, ekologicznego zwalczania szkodników, przepisy na ekologiczne preparaty roślinne można znaleźć w zakładce Ogród.  

Rady jak przechowywać warzywa zawarte są w cyklu artykułów Przechowywanie żywności w domu. Warzywa.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *