Buty ze skóry. Czyszczenie i pastowanie butów skórzanych

Jak czyścić i pastować skórzane buty? Domowe sposoby pielęgnacji butów z różnych rodzajów skór


Rady jak czyścić skórzane buty, aby ich nie zniszczyć. Domowe sposoby pastowania butów ze skóry i polerowania ich. Jak czyścić buty ze skóry porowatej, buty z nubuku, buty zamszowe?

I. Czyszczenie butów ze skóry
Skórzane buty powinno się czyścić co 2 tygodnie, bez względu na to czy buty są pobrudzone czy nie. Mokrą ziemię, błoto można zostawić do wyschnięcia. Inne zabrudzenia, szczególnie tłuszczem, napojami i słodyczami trzeba usuwać jak najszybciej, ponieważ wnikają w głąb skóry.
Najpierw powinno się zacząć od usunięcia brudu z podeszwy i jej boków za pomocą drewna, suchej miękkiej szczotki lub twardej szczoteczki do zębów. Następnie wyszczotkować suchą ziemię ze skóry. Wyjąć sznurówki, wysunąć język buta. Wnętrze buta wytrzeć ściereczką zwilżoną pianą szarego mydła.
Przetrzeć lekko wilgotną ściereczką całą powierzchnię skóry i ozdoby. Skórę myć zawsze lekko wilgotną bawełną lub irchą, nie na sucho, aby nie porysować ochronnej warstwy skóry. Trzeba unikać silnego przemoczenia butów i nigdy nie czyścić ich pod wodą płynącą z kranu, nawet jeśli są pokryte błotem. Nie powinno się przemoczyć nawet wierzchniej warstwy skóry. Skórzane buty, szczególnie z gładkiej skóry, najlepiej przemywać wodą destylowaną, koniecznie wysuszyć z dala od źródła ciepła. Powinno się unikać tarcia, aby nie zniszczyć warstwy farby.

Wiele nowych środków do impregnacji skóry niszczy z czasem ich naturalny połysk, dlatego nie powinny być stosowane do eleganckich butów. Buty wyjściowe powinny być pielęgnowane tradycyjnymi metodami, również bez nabłyszczania. Nie powinno się nakładać na skórzane buty środków nabłyszczających, które niszczą każdy rodzaj skóry.

Do natłuszczania wyrobów ze skóry nie powinno się stosować oleju słonecznikowego.

II. Jak pastować buty z gładkiej skóry?
Przed pastowaniem buty koniecznie wyczyścić i osuszyć. Do czyszczenia gładkiej skóry idealna jest delikatna szczotka, np.  z końskiego włosia.

 1. Na gładką skórę buta nanieść cienką warstwę pasty do butów (bezbarwnej lub dobranej do koloru butów). Do codziennej konserwacji wygodne są miękkie pasty w tubkach, słoikach, gdyż one wnikają głęboko w skórę i nadają jej elastyczność. Jednak niektóre pasty w tubce nanoszone bezpośrednio na but powodują powstawanie plam. Twardsze pasty z metalowego pudełka pozostają w wierzchniej warstwie skóry nadając jej elegancki połysk.
 2. Pastę do butów nabierać palcem owiniętym w miękką czystą ściereczkę i smarować nią skórę cienką warstwą. Dokładnie wetrzeć w suchą skórę. Pastę pozostawić najlepiej na kilka(naście) godzin na skórze.
 3. Pastuje się również skórzaną podeszwę i obcasy.
 4. Najlepsza jest pasta w tym samym kolorze lub o jeden odcień ciemniejsza niż kolor skóry. Pasta jaśniejsza powoduje powstawanie jasnych poprzecznych smug.
 5. Pasta do butów nie może być wysuszona, gdyż może porysować skórę. Wystarczy podgrzać ją kładąc zamknięte pudełko na kaloryferze lub w gorącej wodzie.
 6. Koniecznie wypolerować skórę czystą ściereczką z wełny czy bawełny (może być zużyta skarpetka) lub starą nylonową pończochą. Polerować buty ruchami okrężnymi nanosząc 2-3 razy bardzo cienką warstwę pasty. Kończąc polerowanie butów warto skropić ściereczkę czystą wodą, aby uzyskać trwały połysk.
 7. Polerując brązowe buty zwilżyć ściereczkę naparem z  czarnej herbaty, będą ładnie błyszczały.
 8. Jeśli wierzchnia warstwa butów z ciemnej skóry jest już wytarta, warto je czyścić i polerować  z dodatkiem mocnego naparu kawy.
 9. W czystą i suchą podeszwę ze skóry wetrzeć olejek rycynowy lub oliwkę dla dzieci.
 10. Wyczyszczone buty włożyć w drewniane prawidła.

III. Jak czyścić buty z szorstkiej skóry, z nubuku, z zamszu?
Szorstką, porowatą skórę, np. nubuk i zamsz trzeba regularnie szczotkować, aby oczyścić je z osiadającego kurzu. Przed czyszczeniem kurz strzepnąć, skórę wyszczotkować szczotką z delikatnym włosiem. Suchą podeszwę również trzeba wyczyścić szczotką. Miękka skóra jest wyjątkowo podatna na zabrudzenia i wybielające działanie promieni słonecznych.
Dobra rada: nigdy nie czyści się mokrych butów skórzanych! Tak delikatnej skóry nie powinno się traktować kremem czy pastą do butów! 

 1. Zabrudzenia i tłuszcz na nubuku i zamszu usuwać gumową szczotką lub krepową, a jeśli nie schodząpianą z delikatnego mydła, najlepiej szarego. Niewielkie plamy zetrze szkolna gumka di ołówka (powinna być czysta, bezbarwna lub biała i bardzo miękka). Uporczywe i suche zabrudzenia można delikatnie zetrzeć bardzo drobnym papierem ściernym, ale stosować ten sposób tylko sporadycznie. Nubuk tylko wyjątkowo zmywać ciepłą wodą z szarym mydłem, dokładnie wysuszyć, aby nie pozostały odbarwienia i plamy na bucie.
 2. Zamszowe buty, które zaczynają „świecić” można odświeżyć trzymając je przez chwilę w parze nad gotującą się wodą.
 3. Lekkie powierzchniowe zabrudzenia na butach z zamszu i z nubuku lepiej czyszczą się po odświeżeniu skóry nad gorącą parą wodną.
 4. Wygląd skóry po czyszczeniu poprawia środek do pielęgnacji szorstkiej skóry w formie pianki w aerozolu.

IV. Domowe sposoby pielęgnacji butów ze skóry
Podczas czyszczenia skórzanych butów nie można przemoczyć.

 1. Stare zmatowiałe buty trzeba często nawilżać. Wystarczy wetrzeć tanią wazelinę kosmetyczną bez dodatków lub glicerynę z apteki.  Po kilku(nastu) godzinach buty wytrzeć czystą suchą ściereczką.
 2. Skórzane buty bez blasku można przetrzeć przekrojoną cebulą i wypolerować wełnianą ściereczką.
 3. Zakurzone lub zmoczone deszczem buty w drodze można przetrzeć wewnętrzną stroną świeżej skórki pomarańczy.
 4. Buty z białej skóry po oczyszczeniu można czasem przetrzeć mleczkiem do demakijażu.
 5. Kurz i lekkie zabrudzenia na lakierkach wycierać lekko wilgotną ściereczką z mikrofazy. Buty z jasnej skóry lakierowanej wystarczy przetrzeć ściereczką zwilżoną w chudym mleku, a następnie wytrzeć suchą ściereczką. Do mleka można dodać łyżkę soku z cytryny.
 6. Ocieplane futerkiem buty można wyczyścić w środku odkurzaczem bez końcówki.
 7. Zabrudzone brzegi jasnych podeszw skórzanych czyścić benzyną ekstrakcyjną. Dokładnie oczyszczone i osuszone koniecznie natłuścić kremem.
 8. Brzydki zapach przemoczonych deszczem skórzanych butów usunie woda amoniakalna z mydłem. Buty trzeba wytrzeć czystą wodą, wysuszyć i  przetrzeć suchą ściereczką nasączoną kilkoma kroplami olejku rycynowego. Nie polerować. Zamiast olejku można użyć wazelinę lub glicerynę.  Nadmiar użytych środków usunąć dopiero po kilku godzinach.
 9. Rysy na obcasach butów można zatuszować nanosząc bezbarwny lakier do paznokci. Lakier na obcasach uchroni skórę przed jej odrywaniem.

Artykuły powiązane:
Buty ze skóry cz. 1. Jak dbać o skórzane buty? Co zrobić, gdy buty cisną, ocierają lub skrzypią?
Buty ze skóry cz.2 Czyszczenie i pastowanie. Jak czyścić i pielęgnować buty z zamszu i gładkiej skóry?
Buty ze skóry cz. 3. .
Buty ze skóry cz.4 Plamy A-P.
Buty ze skóry cz.5. Plamy S-Ż.

Podobne wpisy

12 komentarzy

 1. Dzień dobry,
  wczytałam się w porady, ale mam jeszcze jedno pytanie – czy mają Państwo jakiś pomysł na odratowanie jasnych butów ze skóry nielicowej? Po wypastowaniu środkiem otrzymanym przy zakupie butów – zrobiły się brzydkie… były jasno szare, teraz są nijakie, a do tego się świecą. Czy można wrócić do stanu sprzed katastrofy? Będę wdzięczna za wszelkie sugestie,
  pozdrawiam

  1. Buty ze skóry nielicowej mogą być różnego rodzaju, zostać w różny sposób zafarbowane i mieć zupełnie różne właściwości. Radzę udać się z nimi i środkiem do pastowania do szewca, który powinien udzielić najlepszej porady.
   Pozdrawiam

 2. Dzień dobry!
  W trakcie lekcji pierwszego tańca, buty skórzane w kolorze beżowo-ecru zostały porysowane ciemnobrązowymi bbutami partnera. Czym można usunąć zabrudzenia?
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Wszystko zależy od tego jaki to rodzaj skóry, czy są to ślady po ciemnej paście do butów, środku impregnującym czy może od podeszwy buta partnera. Ponieważ są to jasne buty, trzeba ostrożnie usuwać plamy sprawdzając najpierw działanie środka w niewidocznym miejscu. Proszę zajrzeć na strony http://mama-dobra-rada.pl/jak-usunac-plamy-na-skorzanych-butach-plamy-a-p/ oraz http://mama-dobra-rada.pl/jak-usunac-plamy-na-skorzanych-butach-plamy-s-z/

 3. Kupuję wazelinę w dużych opakowaniach, bo to tani i dobry środek do ochrony, Nawet stare paski ze skóry nawilżam wazeliną. Pozdro

 4. Witam..wyczyściłam swoje buty skórzane pastą bezbarwną, pod wpływem tego zmieniły zupełnie kolor na ciemniejszy i w dodatku z matowych stały się błyszczące. Jest szansa na przywrócenie im pierwotnego wyglądu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *