Buty ze skóry. Jak dbać o skórzane buty?

Kilka sprawdzonych porad, jak dbać o skórzane buty i jak czyścić buty zamszowe, buty z nubuku, buty z gładkiej skóry, buty z lakierowanej skóry (lakierki), skórzane buty z membraną. Jak czyścić skórzaną i kauczukową podeszwę buta? Co zrobić gdy skórzane buty ocierają lub skrzypią? 
Buty ze skóry, czasem wyjątkowo drogie, służą długo, jeśli są prawidłowo pielęgnowane. Kupując skórzane buty powinnyśmy zaopatrzy się w łyżkę do butów, ponieważ skórzane buty powinno się wkładać na stopę używając łyżki do butów, aby nie zniszczyć zapiętka. Zdejmuje się je tylko po rozsznurowaniu lub rozpięciu zamka i rozchyleniu cholewek.

Jak dbać o buty zamszowe i buty z nubuku?

Nowe buty z zamszu i nubuku przed użyciem i zastosowaniem jakichkolwiek środków pielęgnacyjnych warto najpierw przynajmniej raz zaimpregnować, aby zabezpieczyć je przed zawilgoceniem z zewnątrz, zapobiec powstaniu plam i zacieków. Potrzebny jest spray z bezbarwną substancją ochronną, który trzeba nanieść z podanej przez producenta odległości, aby nie powstały plamy na delikatnej skórze, a następnie dobrze wysuszyć.

 1. Czyszczenie butów zamszowych polega głównie na usunięciu kurzu. Kurz na butach z zamszu i nubuku można usunąć lekko pocierając skórę szczotką o miękkim włosiu lub miąższem białego chleba.
 2. Butów z zamszu i nubuku nie powinno się czyścić wodą ani mlekiem, które zostawiają zacieki i zniszczą kolor skóry. Wyjątkowo brudne buty z nubuku czy zamszu można wymyć ciepłą wodą z delikatnym szamponem bez dodatków (małych dla dzieci) lub szarym mydłem. Zacząć od mycia pianą, jeśli nie pomoże, myć powierzchnię otrzymanym roztworem, ale nie przemoczyć butów. Najpierw trzeba przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu.
 3. Buty z tego typu skóry pielęgnuje się i wygładza gumową lub krepową szczotką.

Jak dbać o buty z gładkiej skóry?

 1. Aby zapobiec powstawaniu zacieków od deszczu, śniegu i soli przed wyjściem z domu obuwie z gładkiej skóry trzeba natłuścić lub wypastować dobrze dobraną pastą do butów. Wtedy nie nasiąknie wilgocią i skóra nie wejdzie w reakcje z substancjami znajdującymi się w błocie, śniegu i lodzie na ulicy.
 2. Czyste i suche ciemne skórzane buty i podeszwy można natłuścić nie więcej niż kilkoma kroplami olejku rycynowego lub oliwy naniesionymi na czystej bawełnianej ściereczce, dokładnie wetrzeć w skórę. Nadmiar tłuszczu zebrać papierowym ręcznikiem kuchennym, aby nie powstały przebarwienia.
 3. Gładka skóra w dobrym stanie nie wchłania wody i nie ciemnieje pod jej wpływem.

Jak dbać o buty z lakierowanej skóry? 

 1. Powszechnie dostępne środki do czyszczenia oraz uniwersalne środki do pielęgnacji butów mogą szkodzić butom z lakierowanej skóry. Zwykła pasta do butów zostawi trudne do usunięcia smugi. Do ich polerowania nie powinno się używać ściereczek pranych w proszku do prania.
 2. Lakierowane skórzane buty przed pierwszym założeniem natrzeć kilkoma kroplami olejku rycynowego, aby opóźnić powstanie fałd i zagnieceń.
 3. Ciemne lakierki można konserwować oliwą spożywczą naniesioną na miękką ściereczkę z bawełny, a jasne dobrej jakości balsamem do ciała. Koniecznie wypolerować wełnianą szmatką lub bawełnianym płatkiem kosmetycznym (papier toaletowy może zostawić rysy). Co jakiś czas, po dokładnym odkurzeniu, lakierki można w ten sposób konserwować.
 4. W zmatowiałe buty z lakierowanej skóry wetrzeć czystą bezbarwną wazelinę, aby odzyskały blask.  Wypolerować miękką ściereczką.
 5. Aby zapobiec powstawaniu pęknięć i związanych z tym odprysków na lakierkach w miejsca zagięć od wewnątrz buta wcierać olejek dla niemowląt. Buty będą miękkie, przyjemne w noszeniu.
 6. Lakierowane buty ze skóry źle znoszą zimno, na które reagują pęknięciami. Warto założyć je na pół godziny przed wyjściem, aby je ogrzać od środka. Przy ujemnych temperaturach najlepiej nie zakładać.
 7. Pęknięcia i odpryski lakieru na butach można wypełnić lakierem do paznokci w odpowiednim kolorze. Rysy na jasnych lakierowanych butach wypełnia się bezbarwną gliceryną bez dodatków (z apteki), rysy na kolorowych butach zamaskuje marker.
 8. Skórzane buty lakierowane powinno się suszyć wyłącznie w temperaturze pokojowej.

Dobra rada: buty lakierowane powinno się przechowywać każdy osobno owinięty papierem lub materiałem przepuszczającym powietrze, ponieważ łatwo rysują się. Najlepiej w twardym pudełku. 

Jak czyścić lakierowane buty?

 1. Zakurzone, lekko zabrudzone lakierki poza domem można przetrzeć chusteczką do czyszczenia okularów.
 2. Ciemne smugi na butach lakierowanych powstałe w kontakcie z podeszwą buta lub innym butem rozjaśni się czyszcząc je chusteczkami dla niemowląt i polerując płatkiem bawełnianym. Smugi na butach usunie nowa miękka, bezbarwna lub biała gumka do wycierania ołówka lub kawałek podeszwy z krepy (odpadki można dostać u szewca). Właściwości czyszczące ma także bezbarwna kremowa pasta do butów lakierowanych.
 3. Brud na lakierkach usuwa rozcieńczony płyn do mycia naczyń, płyn do mycia szyb. Trzeba je nanieść na bawełniany płatek kosmetyczny, nigdy bezpośrednio na but.

Skórzane buty z membraną
Czyszcząc skórzane buty z membraną Gore-texu trzeba uważać, aby jej nie pobrudzić środkami pielęgnującymi zawierającymi oleje i olejki.

Jak czyścić podeszwy butów?
Skórzane podeszwy nowych butów trzeba lekko zetrzeć albo delikatnym papierem ściernym, albo chodząc w nich. Dopiero wtedy można je wzmocnić olejem. Za pomocą szmatki lub pędzla nanieść olej rycynowy lub lniany uważając, aby nie natłuścić cholewy. Olej wcierać miękką ściereczką.  Nanieść tyle oleju, ile podeszwa jest w stanie przyjąć.
Suche błoto na podeszwie dokładnie wyczesać szczotką, większe kawałki błota, gliny zdjąć kawałkiem miękkiego drewna. Czystą podeszwę przetrzeć wilgotną miękką ściereczką, odstawić do wysuszenia. Co jakiś czas konserwować olejem rycynowym.
Podeszwa butów z kauczuku jest wyjątkowo odporna, jednak po jakimś czasie ciemnieje. Można ją rozjaśnić wcierając w nią terpentynę.

Co zrobić, kiedy but ciśnie lub ociera stopę? Jak rozciągnąć buty?

 1. Cisnące, niewygodne nowe buty ze skóry można bezpiecznie rozciągnąć nakładając je na ciepłe nielakierowane prawidła, za pomocą specjalnej substancji w sprayu lub zanosząc je do szewca.
 2. Zarówno ciemne jak i jasne buty można założyć na stopy w wilgotnych (nie mokrych) skarpetkach i chodzić w nich w ciepłym pomieszczeniu przez godzinę.  Powoduje to zmiękczenie i lekkie rozciągnięcie skóry i dopasowanie jej do kształtu stopy. Następnie lekko wypchać zmiętymi czarno-białymi gazetami i odstawić w przewiewnym miejscu na przynajmniej 24 godziny.
 3. Do butów nie powinno się wlewać ani oleju, ani alkoholu, ani moczu. Olej pozostawia nieusuwalne ciemne plamy i nie zmiękcza skóry, alkohol wysusza i niszczy warstwę ochronną skóry, a zastosowanie moczu dla zmiękczenia skóry nie ma zastosowania.

Jeśli skórzany but uciska lub ociera stopę w jakimś miejscu, tworzy się na niej pęcherz lub ranka, można temu zaradzić prostymi sposobami.

 1. Aby rozszerzyć skórę buta trzeba natrzeć to miejsce wewnątrz buta wacikiem zmoczonym w gorącej wodzie. Można przyłożyć gorącą metalową łyżkę, lub nałożyć but na rozgrzane prawidło. Następnie szybko nałożyć but na stopę odzianą w niezbyt grubą skarpetkę i „rozchodzić” go w domu. Czynność można powtórzyć nawet kilka razy, aż but będzie idealnie pasował.
 2. Jeśli wysoki zapiętek ociera stopę, można włożyć do obu butów korkowe podpiętki o grubości 0,5 cm.
 3. Jeśli skórzany but ciśnie w miejscu zewnętrznych szwów, wystarczy rozciągnąć skórę wyginając ją.  Można włożyć kulę ze starej gazety.
 4. Na twardą skórę wewnątrz buta pomaga też przecięty ziemniak. Trzeba włożyć go tak, aby miejsce przecięcia dotykało twardego miejsca wewnątrz buta, umocować zmiętymi suchymi czarno-białymi gazetami i zostawić na noc. Wilgotna skrobia ziemniaczana zmiękcza skórę.
 5. W bucie ze sztucznej skóry te sposoby nie działają. Można do niego wkleić poduszkę, wkładkę żelową lub zanieść do szewca do rozciągnięcia.
 6. Przemoczonych butów nie suszyć ciepłym powietrzem suszarki ani przy kaloryferze, ponieważ tak suszona skóra kurczy się, staje się twarda i szybko pęka.

Co zrobić, kiedy skórzane buty skrzypią?

 1. W skrzypiącą przesuszoną podeszwę ze skóry można wetrzeć, a lepiej wstrzyknąć strzykawką z igłą ciepły olej lniany lub rycynowy, które również mają działanie pielęgnujące. Do strzykawki nabrać 2 ml oleju i wstrzyknąć w 4 miejsca w podeszwie. Po kilku dniach nadmiar oleju może  wypływać, więc podeszwy trzeba wycierać.
 2. Czasem skrzypi natłuszczona skóra. Wtedy trzeba wyjąć sznurówki, rozchylić połówki buta, wysunąć język i posypać czystym talkiem lub pudrem dla niemowląt (bez dodatków).

Jeśli podeszwy mimo noszenia są nadal zbyt śliskie, można je lekko przetrzeć grubym papierem ściernym. Do podeszw w mało eleganckich butach można przykleić plaster. Są to jednak rozwiązania krótkotrwałe. Najlepiej buty oddać do szewca do podzelowania, zwłaszcza jeśli mają podeszwę z kauczuku.

Artykuły powiązane:

Buty ze skóry cz. 1. Jak dbać o skórzane buty? Co zrobić, gdy buty cisną, ocierają lub skrzypią?
Buty ze skóry cz.2 Czyszczenie i pastowanie. Jak czyścić i pielęgnować buty z zamszu i gładkiej skóry?
Buty ze skóry cz. 3. .
Buty ze skóry cz.4 Plamy A-P.
Buty ze skóry cz.5. Plamy S-Ż.

Dodaj do zakładek Link.

6 odpowiedzi na „Buty ze skóry. Jak dbać o skórzane buty?

 1. linJA mówi:

  Mam zupełnie przemoknięte kozaczki ze skóry ! Nie umiem ich wysuszyć , już jedne zniszczyły się boje się że te też się zniszczą

 2. Karolina mówi:

  Witaj, mam beżowe lakierowane buty, na których powstały przebarwienia po kontakcie z czarnym butem. Próbowałam Twoich sposobów na czyszczenie, jednak plamy ani drgną… czy są może jakieś inne sposoby, aby pozbyć się uporczywych przebarwień? Pozdrawiam Karolina

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Buty trzeba zanieść do szewca.

   • Karolina mówi:

    Właśnie byłam i powiedział mi że margaryną jedynie, ale znów obawiam się, że pozostaną tłuste plamy… jak sądzisz?

    • Mama Dobra Rada mówi:

     Trzeba zrobić próbę w najmniej widocznym miejscu. Lakierowaną skórę butów wzmacnia się olejkiem rycynowym, więc jeśli to wyrób dobrej jakości to tłustych plam nie będzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *