Buty ze skóry. Jak suszyć, nawilżyć i przechowywać skórzane buty?

Jak dbać o skórzane buty, aby pozostały miękkie i elastyczne


Rady jak suszyć mokre i przepocone buty ze skóry, jak nawilżyć i zmiękczyć suchą i twardą skórę butów, jak prawidłowo przechowywać skórzane buty, aby ich nie zniszczyć… Przepis na domowy preparat do zmiękczania wysuszonej skóry butów 

Skórzane buty można łatwo zniszczyć złym sposobem suszenia. Suszenie butów ze skóry zajmuje sporo czasu i nie powinno się przyspieszać tego procesu. Skórzanych butów nie powinno się suszyć w słońcu, przy kaloryferze, na piecu. Nie powinno się także dosuszać ich suszarką. Zziębniętych stóp w przemokniętych butach nie powinno się ogrzewać nadmuchiwanym ciepłym powietrzem w samochodzie czy w tramwaju. Zbyt ciepłe powietrze powoduje, że skóra traci naturalną wilgoć, staje się twarda, wysuszona i matowa. Buty tracą formę, w skórze powstają mikropęknięcia i skóra szybko niszczy się.

Jak suszyć skórzane buty i ich nie zniszczyć?

Mokre buty trzeba jak najszybciej zdjąć z nóg, ponieważ mokry but za skóry może stracić swój kształt. Buty garbowane na bazie chromu (teraz to jest chyba najczęstsza metoda garbowania skór) mogą rozciągnąć się po przemoczeniu nawet o 15%-18%, a po wysuszeniu bardzo zwężają się i cisną stopy.

 1. Buty powinny schnąć powoli, w przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze pokojowej lub na świeżym powietrzu w cieniu.
 2. Wyjąć sznurówki, buty szeroko otworzyć, wyciągnąć język. Jeśli buty nie przemokły całkowicie, lecz tylko w niektórych miejscach (np. czubki), trzeba delikatnie pocierać suchą ściereczką brzegi tych miejsc w kierunku suchej skóry, aby zapobiec powstaniu zacieków.
 3. W mokre buty włożyć zmięty papier lub mały ręcznik – pochłoną wilgoć nagromadzoną w skórze. Mokra skóra łatwo ulega deformacji i jeśli wepchnie się w buty zbyt dużo papieru, mogą utworzyć się na niej „guzy”. Wilgotny papier i ręcznik trzeba wymieniać.
 4. Jeśli buty mają przemoczone skórzane podeszwy, powiesić je na sznurówce lub położyć na boku, aby zapewnić podeszwom stałą cyrkulację powietrza. Nie powinno się ich suszyć na metalowych kratkach, ponieważ powstają rdzawe plamy, których nie można usunąć.
 5. Kiedy buty są jeszcze trochę wilgotne, włożyć w nie prawidła z drewna (ew. pianki), aby buty wróciły do poprzedniego kształtu. Nie powinno się dosuszać butów na plastikowych prawidłach, ponieważ plastik nie pochłania wilgoci. Niektórzy dosuszają buty na stopach w ciepłym pomieszczeniu lub wkładają do buta skarpetkę z drewnianym żwirkiem dla kota.
 6. Kozaki powinno się suszyć kładąc je na bok z wyprostowanymi cholewkami lub wieszając na klamerkach na sznurku, aby nie tworzyły się załamania na skórze.
 7. Wilgotnego obuwia ze skóry nie powinno się pastować, natłuszczać, gdyż powoduje to powstanie przebarwień i ciemnych plam. Czyszczenie może spowodować zadrapania na osłabionej skórze.
 8. Jeśli komuś mocno pocą się stopy, powinien odstawić skórzane buty na przynajmniej 24 godziny. Plamy po pocie usuwa sok z cytryny lub cebuli lekko wtarty w skórę bawełnianą ściereczką.
 9. Niedosuszone buty, zwłaszcza w środku, są idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii i grzybów.

Jak prawidłowo przechowywać skórzane buty?

Sposób przechowywania butów ma duży wpływ nie tylko na ich wygląd lecz również na ich trwałość. Skórzane buty nie powinny być noszone codziennie, aby wysechł zgromadzony w nich pot potrzeba 24 godzin. Jeśli mają skórzane podeszwy trzeba postawić je na plastikowej lub drewnianej kratce lub położyć je na boku, aby także podeszwa mogła wyschnąć.

 1. Przed schowaniem skórzane buty powinny schnąć w ciepłym przewiewnym pomieszczeniu przez 2 doby (kozaki dłużej). Suche trzeba wyczyścić i natłuścić. Warto zanieść je do szewca, aby je obejrzał i dokonał ewentualnych napraw, lub zabezpieczył je odżywczym środkiem odpowiednim dla rodzaju skóry.
 2. Skórzane buty nie powinny być przechowywane w wilgotnym pomieszczeniu, ponieważ w wilgoci szybko tracą formę, skóra puchnie, łapie zapach stęchlizny i tworzy się na niej pleśń. Również silne światło słoneczne szkodzi skórze. Dlatego powinno się je schować do chłodnego, suchego, ciemnego i przewiewnego pomieszczenia, z dala od źródeł ciepła.
 3. Najlepiej jest przechowywać skórzane buty na drewnianych prawidłach (z drewna cedrowego lub bukowego), aby zapobiec tworzeniu się zmarszczek, fałdek oraz przykrym zapachom. Drewno pochłania wilgoć z buta, a drewno cedrowe zapobiega rozmnażaniu się bakterii. Nie stosować plastikowych prawideł!
 4. Skórzane buty można wysypać bezzapachowym talkiem i luźno wypchać zwiniętymi starymi niekolorowymi gazetami. Aby wysokie cholewki kozaków nie załamywały się, włożyć w nie rolkę kuchennych ręczników, zwinięte w tubę gazety lub pustą i suchą 1,5-litrową butelkę po wodzie mineralnej (bez naklejki, która może zafarbować).
 5. Jasne i ciemne buty nie powinny stykać się ze sobą, gdyż może dojść do zafarbowań.
 6. Buty warto luźno zawinąć w papier. Małe buty można włożyć w stare skarpety, aby zapobiec otarciom i zadrapaniom wierzchniej warstwy skóry. Buty przechowywać w worku z przewiewnego materiału (najlepiej z grubej bawełny), ale nigdy w zamkniętym pojemniku, ponieważ skóra musi oddychać. Szafkę, w której przechowywane są buty od czasu do czasu wietrzyć.
 7. Butów nie powinno się układać jeden na drugim!

Jak nawilżyć i zmiękczyć twardą, wysuszoną skórę butów?

Skórzane buty długo nie noszone, także przemoczone lub pod wpływem ciepłego powietrza czy słońca, twardnieją, skóra staje się szorstka, traci połysk. Twardej skórze butów można przywrócić nawilżenie i elastyczność prostym domowym sposobem.

Domowy preparat z solą i mocznikiem do zmiękczania wysuszonej i twardej lub starej skóry butów 
Do litra wody destylowanej dodać pół łyżeczki soli kuchennej, dobrze wymieszać. Idealny preparat zawiera jeszcze łyżeczkę mocznika (do pielęgnacji skóry i produkcji domowych kosmetyków). Tym preparatem z wody destylowanej z solą i mocznikiem trzeba tylko zwilżyć skórę buta z zewnątrz, uważając na to, żeby skóra nie przemokła.
1. Wysuszoną twardą skórę butów z zamszu ostrożnie zwilżyć za pomocą zraszacza do kwiatów. Gładką skórę można przetrzeć zwilżoną preparatem czystą szmatką. Buty z delikatnej aniliny, skóry łatwo odbarwiającej się, zwilżyć samą wodą destylowaną za pomocą żelazka parowego (zachować bezpieczny odstęp).
2. Następnie skórzane buty założyć i chodzić w nich tak długo, aż wyschną (najlepiej w ciepłym pomieszczeniu, żeby się nie przeziębić). Zamiast noszenia wystarczy ugniatać je co jakiś czas w ręku, inaczej skóra „w bezruchu” znów stwardnieje. Butów ze skóry nie wolno suszyć w pobliżu źródła ciepła!
3. Po wysuszeniu na gładką skórę nałożyć bardzo cienką warstwę nawilżającego balsamu do ciała lub olejku dla niemowląt i wetrzeć. Nie powinno się wcierać oleju do sałatki czy masła, ponieważ po czasie jełczeją. Na zamsz i skórę anilinową powinno się nakładać dedykowane środki do pielęgnacji.
Rada: Każdy preparat do pielęgnacji skórzanych butów, domowy czy kupiony, może zostawić plamy. Dlatego powinno się wypróbować jego działanie w niewidocznym miejscu.

Po jakimś czasie skóra pod wpływem ciepła i promieni słonecznych traci elastyczność i kurczy się lekko.
Można ją zmiękczyć, ale nie można jej rozciągnąć. Próby mechanicznego rozciągania skóry, rozklepania, kończą się jej uszkodzeniem. Wtarcie gliceryny podgrzanej do temperatury 35°C-40°C w twardą i szorstką skórę butów powoduje, że skóra mięknie, staje się elastyczna. Podobne działanie ma czysta wazelina. Niestety nie można ich użyć w przypadku zamszu, nubuku, skór anilinowych.


Artykuły powiązane:

Buty ze skóry cz. 1. Jak dbać o skórzane buty? Co zrobić, gdy buty cisną, ocierają lub skrzypią?
Buty ze skóry cz.2 Czyszczenie i pastowanie. Jak czyścić i pielęgnować buty z zamszu i gładkiej skóry?
Buty ze skóry cz. 3. .
Buty ze skóry cz.4 Plamy A-P.
Buty ze skóry cz.5. Plamy S-Ż.

Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Buty ze skóry. Jak suszyć, nawilżyć i przechowywać skórzane buty?

 1. Lukas mówi:

  Mądre rady, szkoda że tak późno je znalazłem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *